Kobiety bardzo często borykają się z różnymi problemami intymnymi. Nie dotyczy one tylko kobiet dojrzałych – już nastoletnie dziewczyny powinny wiedzieć, jak dbać o odpowiednią profilaktykę i rozpoznawać sygnały, które wysyła ich własny organizm. Jednym z częstszych problemów ginekologicznych jest nadżerka szyjki macicy (ektopia). Czym jest, jak ją skutecznie leczyć i czy nadżerka powinna budzić nasz niepokój?

[aktualizacja: 03’2021]

Czym jest nadżerka szyjki macicy (ektopia)?

Nadżerka szyjki macicy to ubytek prawidłowej tkanki w nabłonku wokół ujścia szyjki macicy. To dość częsta dolegliwość, którą spotyka się u co czwartej kobiety. Nie jest to schorzenie, które na samym początku może zagrażać życiu kobiety w sposób bezpośredni, jednak nie wolno go bagatelizować!

„Nie możemy unikać cytologii tylko dlatego, że boimy się wyniku. Cytologia ma nam pomóc, nie zaszkodzić. To bardzo ważne, ponieważ raka szyjki macicy można wyleczyć, jeśli zostanie on wcześnie wykryty” – przekonuje Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

UWAGA: nazwa „nadżerka” tak naprawdę jest nazwą potoczną. Nadżerka szyjki macicy to w rzeczywistości ektopia.

Ektopia, powszechnie nazywana nadżerką, wynika ze zmian w obrębie nabłonka szyjki macicy w części pochwowej, przy zewnętrznym ujściu macicy. Charakteryzuje się czerwonym oraz mocno przekrwionym nabłonkiem (prawidłowa tkanka powinna mieć jasnoróżową barwę) i co najważniejsze – nie jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu kobiety. Trzeba mieć jednak świadomość, że nadżerka może być źródłem poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości! Nierozpoznana lub nieleczona może stać się przyczyną wielu poważnych stanów chorobowych, z chorobą nowotworową włącznie!

To również może Cię zainteresować: Endometrioza – utajony problem wielu kobiet!

Nadżerka – nie zaniedbuj działań profilaktycznych!

Nadżerka jest najczęściej spotykaną zmianą chorobową części pochwowej szyjki macicy. Niestety najczęściej jest diagnozowana dopiero podczas rutynowych badań ginekologicznych, ze względu na brak wyraźnych objawów!

Istnieją natomiast pewne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju nadżerki, dlatego warto je poznać i zwyczajnie ich po prostu unikać. Jednym z podstawowych powodów jest nieleczenie lub złe leczenie infekcji okolic intymnych oraz częste zmienianie partnerów seksualnych.

Nadżerka może pojawić się także u kobiet, które niedawno rodziły, wieloródek lub tych, które doznały urazów mechanicznych. Czynnikiem sprzyjający powstawaniu nadżerki jest także noszenie antykoncepcyjnej wkładki domacicznej.

Ze względu na to, że nadżerka nie daje żadnych charakterystycznych objawów, warto po prostu pamiętać o tym, aby w razie wystąpienia nawet z pozoru błahych dolegliwości szybko udać się do lekarza. To pozwoli zwalczyć stan chorobowy w zarodku i uniknąć gorszych konsekwencji zdrowotnych.

ektopia

WAŻNE! Niepokojące są następujące sytuacje, które mogą wskazywać na nadżerkę i powinny skłonić nas do kontaktu z lekarzem:

  • pojawienie się upławów o niezdrowym kolorze i zapachu,
  • ból podczas stosunku,
  • uczucie pieczenia, szczypania lub świądu w okolicach intymnych,
  • zaczerwienienie błon śluzowych,
  • suchość pochwy.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby cały czas dbać o własne zdrowie intymne. Tu zachęcamy do posłuchania ciekawej rozmowy z prof. Tomaszem Rechbergerem.

WAŻNE! Po antybiotykoterapii należy przyjmować specjalne kapsułki z probiotykami, które odbudują florę bakteryjną i zapobiegną złapaniu infekcji. Należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny i szczególnie dbać o czystość w trakcie menstruacji.

Pamiętajmy też, że zarówno właściwa dieta, jak również ruch i relaks sprzyjają naszym jelitom, a zdrowe jelita to dobra odporność i mniejsza podatność na infekcje! Nadżerka bowiem to nie jedyna kobieca przypadłość, która może przysporzyć nam wielu problemów!

Przeczytaj także: Uroginekologia. W czym może pomóc Ci uroginekolog?

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem kobiecosc.info

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię