Kobiety bardzo często borykają się z różnymi problemami intymnymi. Nie dotyczy to tylko kobiet dojrzałych, już nastoletnie dziewczyny powinny umieć dbać o odpowiednią profilaktykę i rozpoznawać sygnały, które wysyła ich organizm.

Bardzo częstą dolegliwością, którą spotyka się u co czwartej kobiety, jest nadżerka szyjki macicy. Nie jest to schorzenie, które na początku zagraża życiu kobiety w sposób bezpośredni, jednak nieleczone może stać się przyczyną wielu poważnych stanów chorobowych, z chorobą nowotworową włącznie! Dlatego tak ważne jest, abyśmy umiały obserwować swój organizm i nie odkładały wizyt kontrolnych u ginekologa oraz zalecanych badań na później!

Nie możemy unikać cytologii tylko dlatego, że boimy się wyniku. Cytologia ma nam pomóc, nie zaszkodzić. To bardzo ważne, ponieważ raka szyjki macicy można wyleczyć, jeśli zostanie on wcześnie wykryty – przekonuje Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

Nadżerka | Nie zaniedbuj działań profilaktycznych!

Nadżerka jest najczęściej spotykaną zmianą chorobową części pochwowej szyjki macicy, niestety najczęściej jest ona diagnozowana dopiero podczas rutynowych badań ginekologicznych, ze względu na brak wyraźnych objawów!

Istnieją natomiast pewne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju nadżerki, dlatego warto je poznać i ich po prostu unikać. Jednym z podstawowych powodów jest nieleczenie lub złe leczenie infekcji okolic intymnych oraz częste zmienianie partnerów seksualnych.

Nadżerka może pojawić się także u kobiet, które niedawno rodziły, wieloródek lub tych, które doznały urazów mechanicznych. Czynnikiem sprzyjający powstawaniu nadżerki jest także noszenie antykoncepcyjnej wkładki domacicznej.

Ze względu na to, że nadżerka nie daje żadnych charakterystycznych objawów, to warto po prostu pamiętać o tym, by w razie wystąpienia nawet z pozoru błahych dolegliwości szybko udać się do lekarza. To pozwoli zwalczyć stan chorobowy w zarodku i uniknąć gorszych konsekwencji.

WAŻNE! Niepokojące są następujące sytuacje:

  • pojawienie się upławów o niezdrowym kolorze i zapachu,
  • ból podczas stosunku,
  • uczucie pieczenia, szczypania lub świądu w okolicach intymnych,
  • zaczerwienienie błon śluzowych,
  • suchość pochwy.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, by cały czas dbać o własne zdrowie intymne. Tu zachęcamy do posłuchania ciekawej rozmowy z prof. Tomaszem Rechbergerem.

WAŻNE! Po antybiotykoterapii należy przyjmować specjalne kapsułki z probiotykami, które odbudują florę bakteryjną i zapobiegną złapaniu infekcji. Należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny i szczególnie dbać o czystość w trakcie menstruacji.

Pamiętajmy też, że zarówno właściwa dieta, jak również ruch i relaks sprzyjają naszym jelitom, a zdrowe jelita to dobra odporność i mniejsza podatność na infekcje!

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem kobiecosc.info

 

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię