Zainteresowanie naturalną pielęgnacją w ostatnich latach znacznie wzrosło. Jej zwolennicy nie muszą już godzinami przeszukiwać najdalszych zakamarków internetu w poszukiwaniu kosmetyków z dobrym składem. Dziś ekologiczne i naturalne produkty do pielęgnacji są dostępne niemalże w każdej drogerii czy aptece. Sklepowe półki aż uginają się od ich nadmiaru, a głowa przeciętnego konsumenta pęka w szwach. Dlaczego? Naturalne kosmetyki różnią się od siebie nie tylko składem i przeznaczeniem, ale także… ceną. Czy droższe produkty zawsze są lepszym wyborem i czy naturalna pielęgnacja jest tylko dla wybranych o bardziej zasobnych portfelach? Nic bardziej mylnego!

Czy naturalne kosmetyki rzeczywiście są drogie?

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu spacerując pomiędzy sklepowymi półkami porównywałam składy kosmetyków i ubolewałam, że na wiele z nich – zwłaszcza z tym dobrym krótkim składem – nie mogę sobie pozwolić. Ich cena dla studenckiego portfela była delikatnie mówiąc… zaporowa.

Sytuacja i czasy na szczęście się zmieniły. Dziś, zarówno w drogeriach stacjonarnych, jak i internetowych, wybór naturalnych kosmetyków jest coraz większy, a ich cena nie poraża tak jak dawniej. Oczywiście wciąż na sklepowych półkach można znaleźć tańsze i droższe produkty, także te dobrej i gorszej jakości. UWAGA! Warto tutaj przestrzec o całkiem sprytnym zagraniu producentów, określających swoje kosmetyki jako „bio”, „eko” czy „organic”, które w rzeczywistości z naturalnym składem często mają niewiele wspólnego…

Producenci zwykle dokonują tylko nieznacznych zmian w składzie produktu i zastępują niektóre substancje innymi, teoretycznie lepszymi składnikami. Bilans takich modyfikacji często wychodzi na plus, ale nie zawsze oznacza to, że kosmetyk można nazwać ekologicznym i naturalnym. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność czytania składów kosmetyków. To jedyna słuszna droga prowadząca do wyboru dobrego jakościowo, skutecznego i bezpiecznego produktu.

Warto także podkreślić, że droższe nie zawsze oznacza lepsze! Niestety wciąż spotykam się z opinią, że naturalna pielęgnacja jest tylko dla wybranych. Owszem, niektóre kosmetyki są drogie – „pół biedy”, jeśli za ich wysoką ceną idzie dobra jakość czy składniki pozyskiwane z ekologicznych upraw. Po kilku latach stosowania naturalnych kosmetyków nie mogę się jednak z tym stwierdzeniem zgodzić. Naturalna pielęgnacja wcale nie musi być droga!

naturalne kosmetyki

Sprawdź także: Naturalna pielęgnacja – o czym trzeba pamiętać, aby cieszyć się piękną skórą?

Naturalna pielęgnacja na każdą kieszeń

Czasami łapię się za głowę, kiedy rozmawiam ze swoimi znajomymi, którzy wydają fortunę na kosmetyki do codziennej pielęgnacji i nawet nie są świadomi, że płacą tylko za ładne opakowanie i… markę. Po przeanalizowaniu składów często okazuje się, że można kupić taki sam produkt od innego producenta nawet kilka razy taniej!

Nierzadko okazuje się też, że wiele naturalnych i dobrych jakościowo kosmetyków można kupić w porównywalnych, a nawet niższych cenach. Dlaczego więc wciąż pokutuje błędne przekonanie, że naturalna pielęgnacja jest tylko dla wybrańców o zasobnych portfelach?

Taki pogląd ma swoje źródło zapewne jeszcze w czasach, kiedy naturalnych produktów na rynku było mało i zwyczajnie nie były osiągalne dla każdego, o czym wspominałam wcześniej. Kosmetyki naturalne jeszcze kilka lat temu nie były szeroko dostępne, co mogło mieć bezpośrednie przełożenie na ich cenę. Dziś bez żadnego problemu w każdej drogerii odnajdziemy dział z naturalnymi i ekologicznymi produktami do codziennej pielęgnacji. I chyba nikogo nie dziwi już fakt, że najpopularniejsze marki kosmetyczne, chcąc nie chcąc, musiały ulec światowym trendom i nieco zmodyfikować swój dotychczasowy asortyment.

Wybierając produkty najczęściej reklamowanych marek zwykle płacimy za „logo”, a nie za ich jakość.  Niezbyt przemyślany zakup nie tylko uszczupli nasz portfel, ale może przynieść więcej szkody niż pożytku! 

Naturalna pielęgnacja to jednak nie tylko gotowe produkty dostępne od ręki w każdym sklepie. Wiele osób samodzielnie przygotowuje kosmetyki do codziennej pielęgnacji, bazując na naturalnych składnikach, takich jak rodzime rośliny z łąk, pól i lasów, olejów roślinnych czy glinek kosmetycznych. Na grupach i forach można znaleźć ogromną ilość receptur i przepisów na domowe kosmetyki z serii „zrób to sam”.

Okazuje się, że w temacie naturalnej pielęgnacji ogranicza nas nie zasobność portfela, a jedynie własna wyobraźnia!

To moze Cię zainteresować: Naturalne dezodoranty, czyli świeżość bez chemii.

Naturalna pielęgnacja – po jakie produkty sięgnąć i nie zbankrutować?

Naturalna pielęgnacja to nic trudnego. Warto jednak wiedzieć, od czego zacząć, aby zwyczajnie się do niej nie zrazić. Zmiany powinniśmy więc wprowadzać stopniowo, dając jednocześnie czas swojej skórze na przyzwyczajenie się do nowych kosmetyków. Jeśli wprowadzimy kilka produktów naraz, będzie nam trudno jednoznacznie stwierdzić, jak skóra reaguje na poszczególne produkty i składniki.

UWAGA: skóra po zmianie produktów do codziennej pielęgnacji może się „buntować” i zafundować nam wysyp nieprzyjemnych niespodzianek w postaci krostek, pryszczy czy zaczerwienienia. Nie zrażajmy się jednak zbyt szybko i zanim całkowicie odstawimy dany produkt, dajmy mu jeszcze szansę. Stosujmy go przez kilka dni lub tygodni, dokładnie obserwując stan swojej cery.

Kremy, peelingi i produkty do oczyszczania twarzy

Na samym początku powinniśmy sięgnąć przede wszystkim po naturalne kosmetyki do twarzy – produkty do oczyszczania skóry, naturalne peelingi, toniki oraz kremy na dzień i na noc.

Wiele kobiet nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji bez hydrolatów, czyli naturalnych wód kwiatowych. To czyste i łagodne ekstrakty roślinne, które stosuje się bezpośrednio na skórę i włosy lub łączy z maseczkami czy kremami. Hydrolaty świetnie pielęgnują, oczyszczają i tonizują skórę, a stosowane regularnie dobrze odżywią i nawilżą skórę, a także załagodzą podrażnienia. Ceny hydrolatów oscylują w granicach 15-30 zł za 100 ml.

Więcej o hydrolatach przeczytasz tutaj: Baza wiedzy o hydrolatach. Dla zdrowej skóry, włosów i cery bez trądziku!

Świetnym wyborem będą także glinki kosmetyczne – tanie, łatwo dostępne i całkowicie naturalne. Dzięki swoim licznym właściwościom stały się podstawą naturalnej pielęgnacji. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako maseczki do twarzy, a także dodatek do kąpieli pielęgnacyjnych. Glinki kosmetyczne (dostępne zwykle w opakowaniu o pojemności 100g) można kupić już za kilka złotych.

Dużą popularnością cieszy się też metoda OCM, polegająca na oczyszczaniu twarzy mieszanką odpowiednio dobranych olejów. W OCM nie używa się mydła i silnych detergentów, które mogą podrażniać delikatny naskórek i powodować reakcje alergiczne. To w naturalności tkwi siła tej metody! UWAGA! Do przygotowania mieszanek można użyć różnych olejów, jednak ich proporcje powinny być dostosowane do indywidualnych predyspozycji skóry. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Produkty do pielęgnacji włosów – szampony i odżywki

Na samym początku warto wprowadzić także zmiany w codziennej pielęgnacji włosów. Zacznij od szamponu, w którego składzie znajdują się łagodne substancje myjące, które nie podrażnią skalpu i będą delikatnie pielęgnować oraz chronić kosmyki.

Dobrym rozwiązaniem będzie zminimalizowanie ilości produktów do włosów zawierających SLS i SLES. Nie namawiam jednak do ich całkowitego odstawienia – włosy raz na jakiś czas będą wymagały mocniejszego oczyszczenia. Warto więc myć włosy delikatnymi szamponami, a raz czy dwa razy w miesiącu używać silniejszego produktu z SLS lub SLES. Najtańsze naturalne szampony można kupić już za kilkanaście złotych. Bardziej zaawansowani, a także zwolennicy idei zero waste mogą sięgnąć również po szampon w kostce.

Nie powinniśmy zapominać także o regularnym odżywianiu włosów. Zamiast drogeryjnych maseczek napakowanych po brzegi chemią warto wykorzystać oleje roślinne, takie jak chociażby olej arganowy czy olej jojoba. Możemy wcierać je tylko w końcówki po umyciu włosów, aby zabezpieczyć je przed urazami mechanicznymi i rozdwajaniem lub skusić się na olejowanie, czyli nakładanie oleju na długość pasm. To dość wymagająca i czasochłonna metoda, ale z pewnością warta wysiłku! Regularnie olejowanie włosy będą błyszczące, miękkie, elastyczne i znacznie silniejsze.

naturalna pielęgnacja

To może Cie zainteresować: Analiza pierwiastkowa włosa – hit czy może jednak kit?

Naturalna pielęgnacja, czyli zrób to sam!

Choć początki naturalnej pielęgnacji mogą być trudne, nie powinniśmy zbyt szybko się zniechęcać i konsekwentnie, ale stopniowo wprowadzać kosmetyczne zmiany. Skóra oraz włosy bardzo szybko odwdzięczą się pięknym wyglądem i dobrą kondycją!

Warto także szukać inspiracji i motywacji na grupach czy forach internetowych, które są kopalnią wiedzy oraz źródłem wielu pomysłów na kosmetyki domowej roboty. Wiesz na przykład jak przygotować mleczną maseczkę na oczyszczenie, odżywienie i nawilżenie skóry twarzy? Jeśli nie, koniecznie zajrzyj na facebookową grupę Radiokliniki ⇨ Zdrowa skóra, naturalna pielęgnacja, aromaterapia!

To może Cię zainteresować: Skinimalizm. Co dobrego może przynieść skórze ograniczenie ilości kosmetyków?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię