Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy aspekt naszego życia taki jak sen, żywienie, czy odpowiednia higiena może pomóc nam radzić sobie w stresujących, trudnych i niekomfortowych sytuacjach. Jak radzić sobie ze stresem, żeby w przypływie negatywnych emocji nie zjeść całego pudełka lodów? O tym, jak jedzenie może ułatwić radzenie sobie ze stresem rozmawiamy z Mikołajem Choroszyńskim, dietetykiem, psychodietetykiem, wykładowcą akademickim oraz autorem licznych publikacji poświęconych odżywianiu.

Czym zajmuje się psychodietetyka?

Psychodietetyka to dziedzina łącząca ze sobą psychologię i dietetykę, które są ze sobą ściśle powiązane. Wiedza dotycząca żywienia i wiedza o psychice umożliwiają lepsze poznanie potrzeb pacjenta oraz jego nawyków żywieniowych i podłoża psychologicznego problemu, z którym się zmaga. W psychodietetyce bardzo dużo uwagi poświęca się pracy nad zmianą zachowań i przyzwyczajeń żywieniowych oraz walce z uzależnieniami od jedzenia.

Dietetyk nierzadko potrzebuje odpowiednich narzędzi psychologicznych, aby poznać problemy pacjenta i pomóc mu je rozwiązać.

Bardzo często sama rozpiska diety i zmiana jadłospisu jest nie wystarczająca, zwłaszcza w przypadku otyłości i zaburzeń odżywiania. To problemy, które wymagają głębszej analizy nawyków żywieniowych, ich uwarunkowania oraz podłoża psychologicznego. Znajomość mechanizmów zachodzących w psychice pacjenta umożliwia dietetykowi odpowiednie rozpoznanie i rozwiązanie problemu.

Choroby dietozależne, czyli epidemia XXI wieku!

Ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę, a aż 25% zmaga się z otyłością, a wśród nich coraz większa liczba dzieci. To alarmujące dane, zwłaszcza, że ogromna ilość osób cierpi na choroby dietozależne. To przede wszystkim choroby serca i układu krwionośnego, nadciśnienie, cukrzyca typu II, zespół metaboliczny, dyslipidemia, osteoporoza i nowotwory! Niestety polskie społeczeństwo wciąż nie znajduje się na takim etapie świadomości, który pozwoliłoby skutecznie ograniczyć ich rozwój!

Odpowiednio zbilansowana i zdrowa dieta oraz styl życia  pozwala ograniczyć rozwój wielu chorób.

W trosce o zdrowie należy zminimalizować ilość produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Mięso i tłusty nabiał warto zastąpić większą ilością warzyw, roślin strączkowych, kasz, ryb. Istotne jest także zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu i stosowania innych używek. To istotne, i jak się okazuje trudne do wprowadzenia, zmiany żywieniowe, które pozwolą ograniczyć rozwój chorób dietozależnych.

Uwaga na cukier, który kryje się nie tylko w słodyczach!

Groźny dla zdrowia jest także cukier spożywany w nadmiernych ilościach. Według Instytutu Żywności i Żywienia górny limit cukru znajdującego się w słodkich przekąskach, napojach oraz żywności przetworzonej powinien stanowić tylko 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Nadmiar cukru w diecie i nagłe skoki glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku bogatego w cukier uszkadzają żyły i naczynia krwionośne!

Cukier w nadmiarze jest toksyczny dla organizmu.

Jak sobie radzić ze stresem i nie szkodzić swojemu zdrowiu?

Wiele osób jedząc słodycze zajada stres i próbuje w ten sposób poprawić sobie humor. Batonik czy lody na pocieszenie działają co prawda szybko, ale dają tylko chwilowy zastrzyk szczęścia, który z czasem powoduje pogorszenie samopoczucia. Warto próbować odreagowywać trudne, stresujące sytuacje w inny sposób i unikać szkodliwego dla zdrowia podjadania. Pomocny będzie ruch, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem i negatywnymi emocjami.

Zdrowie naprawdę zaczyna się w jelitach! Stan mikrobioty jelitowej ma znaczenie zarówno dla zdrowia, jak i naszego samopoczucia!

Jelita nie bez powodu nazywa się drugim mózgiem. Ich działanie wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie i nastrój oraz odgrywa kluczową rolę w prewencji chorób. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią dietę, która ma ogromny wpływ na mikroflorę jelit.

Uwaga na żywność przetworzoną!

Żywność przetworzona (gotowe dania w słoikach, czy konserwy) przydaje się w wyjątkowych sytuacjach. Jeśli jest to rozwiązanie tymczasowe, po którym od razu powrócimy do zdrowych nawyków, to negatywne skutki dla zdrowia będą niewielkie.

Problemem pojawia się, gdy żywność przetworzona znajduje się w codziennej diecie.

Spożywając duże ilości żywności przetworzonej oraz białego makaronu, ryżu, czy białej mąki organizm nie otrzymuje niezbędnej ilości wartości odżywczych (w tym także błonnika). Warto zamienić je na kasze gryczaną i kaszę jaglaną, komosę ryżową oraz pełnoziarniste produkty. Z kolei mięso i konserwy można zastąpić roślinami strączkowymi: fasolą, grochem, ciecierzycą, soją i soczewicą.

Pełnoziarniste produkty i rośliny strączkowe dostarczą organizmowi odpowiednią ilość białka i węglowodanów.

Pozytywny wpływ na jelita, a także kondycję całego organizmu mają: orzechy, nasiona, pestki i siemię lniane. Ich także nie powinno zabraknąć w codziennej diecie!

Często sięgajmy po zielone warzywa, to samo zdrowie!

Przeczytaj także: Jak stres wpływa na powstawanie chorób?

Zmiana nawyków żywieniowych to inwestycja we własne zdrowie

Nowa rzeczywistość w dobie koronawirusa może sprzyjać uważniejszemu przyjrzeniu się swoim nawykom żywieniowym. Warto zastanowić się co i jak jemy, a także czy nie mamy zbędnych kilogramów. Skłonność do nadwagi i otyłości, a także tendencja do cukrzycy typu II, nadciśnienia, a nawet demencji i choroby Alzheimera wśród najbliższej rodziny to sygnały, by przyjrzeć się swojej diecie!

Zdrowa dieta bogata w pełnowartościowe produkty to inwestycja we własne zdrowie.

Podstawą diety powinien być zdrowy talerz. Warzywa, zwłaszcza te zielone, powinny zajmować jego połowę. Z kolei pozostała część to węglowodany, m.in kasze oraz białka – np. rośliny strączkowe. Świetnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do codziennej diety zup, które dostarczą niezbędnych wartości odżywczych i są proste w przygotowaniu.

Warto wsłuchiwać się w swój organizm i budować zdrowe nawyki żywieniowe, to naprawdę zaprocentuje i to szybko!

Posłuchaj podcastu i dowiedz się, jak i co jeść, by ograniczyć stres i ukoić nerwy

O tym, jak jedzenie może ułatwić radzenie sobie ze stresem rozmawiamy z Mikołajem Choroszyńskim, dietetykiem, psychodietetykiem, wykładowcą akademickim oraz autorem licznych publikacji poświęconych odżywianiu.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię