Terapia InterStim (nazywana również stymulacją nerwów krzyżowych) polega na wszczepieniu pod skórę niewielkiego neurostymulatora. Urządzenie wysyła łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, które kontrolują jelito grube oraz odbytnicę. Dla pacjentów zmagających się z problemem nietrzymania stolca to ogromna szansa na poprawę jakości życia!
[aktualizacja: 02’2021]
Nietrzymanie stolca – wstydliwy i krępujący problem!
Nietrzymanie stolca to problem, który dotyka około 3% społeczeństwa i w zdecydowanej większości dotyczy kobiet – nierzadko także tych młodych. Częstą przyczyną tego schorzenia jest okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy. Chorobę mogą powodować także schorzenia jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych czy nowotwory.
Profesor Adam Dziki – twórca i kierownik pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny, jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem neurostymulatora InterStim w leczeniu nietrzymania stolca.
Zajmuje się on działem chirurgii, który dotyka wrażliwych tematów, uznanych w naszej kulturze za tabu. Pacjenci niejednokrotnie walczą sami z sobą, zanim zdecydują się na wizytę. Jedni przychodzą z powodu znacznych dolegliwości, inni ze strachu, a jeszcze innych wręcz wypycha do lekarza rodzina, kiedy np. zauważy u bliskiego krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zapytaliśmy profesora, jak wygląda ta pierwsza wizyta pacjenta w jego gabinecie.
„Lekarz musi stworzyć odpowiednią atmosferę i wzbudzić zaufanie chorego – powinien być też dobrym psychologiem. Musi umieć rozpoznać, czy ma być poważny, a może wręcz przeciwnie – czy może delikatnie zażartować. Badanie odbytu i odbytnicy rzeczywiście jest badaniem wyjątkowym i dla wielu pacjentów – bardzo trudnym doświadczeniem. Większość z nich czuje wstyd, zażenowanie i skrępowanie” – mówi profesor Adam Dziki.
Jak wygląda leczenie nietrzymania stolca w Polsce?
Kiedy pacjent z nietrzymaniem kału przychodzi do lekarza, powinien mieć wykonane badania oceniające czynność zwieraczy (manometria) oraz badanie USG transrektalne, które pokazuje, czy mięsień jest uszkodzony, czy ma bliznę. Potem zapada decyzja, czy kwalifikować pacjenta do operacji plastycznej zwieraczy. Tu trzeba zaznaczyć, że takie operacje wykonuje się w Polsce zaledwie w dwóch, może trzech ośrodkach. Leczenie nietrzymania stolca wymaga odpowiedniego szkolenia i doświadczenia.
Nietrzymania stolca nie można leczyć farmakologicznie – jest za to tak zwane leczenie behawioralne.
Choremu – za pomocą odpowiedniej aparatury – zaleca się odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają zwieracze odbytu. Jeśli wszystkie metody zawiodą, można zastosować także sztuczny zwieracz. Minusem tego rozwiązania jest jednak ryzyko infekcji i odrzucenia, bo przecież jest to ciało obce. Wszystkie te metody nie zawsze są jednak skuteczne. I tu z pomocą przychodzi terapia InterStim.
Implantacja neurostymulatora – wskazania
Wskazaniem do implantacji neurostymulatora InterStim jest nietrzymanie trzyma kału. Warto wiedzieć, że pacjent, który ma zostać podany zabiegowi nie może mieć na swoim koncie żadnego urazu, który spowodował przerwanie nerwów sromowych wewnętrznych. Przy przerwanej drodze nerwowej neurostymulator nie zadziała!
Z kolei neurostymulator z powodzeniem wszczepiać w przypadku blizn To nie jest metoda tak inwazyjna, jak operacja na zwieraczach. Zabieg trwa około pół godziny, pacjent następnego dnia może iść do domu.
Niestety, implantacja neurostymulatora to dość droga terapia i wciąż nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak działa neurostymulator InterStim?
Terapia InterStim (nazywana również stymulacją nerwów krzyżowych) polega na wszczepieniu – najpierw na okres próbny – elektrody, sterowanej niewielkim zewnętrznym neurostymulatorem. Wysyła on łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, kontrolujących czynności jelita grubego i odbytnicy.
Za pomocą pilota pacjent sam ustawia poziom stymulacji, może też włączać lub wyłączać urządzenie. Jeśli testy potwierdzą skuteczność terapii, neurostymulator wszczepia się na stałe pod skórę. Taki właśnie zabieg po raz pierwszy wykonano w szpitalu w Brzezinach.
„To bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, która całkowicie zmienia życie pacjenta. U 75% osób ze stymulatorem udaje się wyeliminować nietrzymanie stolca, a u prawie wszystkich znacznie ograniczyć objawy tej uporczywej dolegliwości” – podkreśla prof. Adam Dziki.
To może Cię zainteresować: Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wstydliwy problem, który dotyka także młode kobiety!
Komu dedykowana jest terapia InterStim?
Terapia InterStim zalecana jest pacjentom, którym nie pomogło rutynowa terapia – leczenie farmakologiczne i leczenie technikami behawioralnymi. Co ciekawe, neurostymulator może być skuteczny nawet w przypadku uszkodzenia zwieracza odbytu.
InterStim jest wykorzystywany również w leczeniu nietrzymania moczu i co istotne, jest metodą w pełni odwracalną.
Gdzie pacjent może poddać się terapii InterStim? Neurostymulator można wszczepić w Szpitalu Specjalistycznym Brzezinach, który specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, aż po chirurgię onkologiczną, chemioterapię oraz stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia, takich jak neurostymulacja.
Profesor Adam Dziki – twórca i kierownik pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem neurostymulatora InterStim w leczeniu nietrzymania kału.