Co to jest stymulacja nerwów krzyżowych i w rozwiązaniu jakiego problemu pomaga?

Terapia InterStim (nazywana również stymulacją nerwów krzyżowych) polega na wszczepieniu pod skórę niewielkiego neurostymulatora. Ten zaś wysyła łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, które kontrolują jelito grube i odbytnicę. Dla pacjentów zmagających się z problemem nietrzymania stolca to naprawdę duża szansa na poprawę jakości życia!

Nietrzymanie stolca to problem, który dotyka około 3 % społeczeństwa i w zdecydowanej większości dotyczy kobiet, nierzadko młodych. Częstą przyczyną tego schorzenia jest, m.in., okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy. Chorobę mogą powodować także schorzenia jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych czy nowotwory.

Profesor Adam Dziki, twórca i kierownik pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny, jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem neurostymulatora InterStim w leczeniu nietrzymania kału.

Zajmuje się on takim działem chirurgii, który dotyka wrażliwych tematów, uznanych w naszej kulturze za tabu. Pacjenci niejednokrotnie walczą sami z sobą, zanim zdecydują się na wizytę. Jedni przychodzą z powodu znacznych dolegliwości, inni ze strachu, a jeszcze innych wręcz wypycha do lekarza rodzina, kiedy np. zauważy u bliskiego krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Spytaliśmy profesora, jak wygląda ta pierwsza wizyta pacjenta w jego gabinecie.

Lekarz musi stworzyć odpowiednią atmosferę i wzbudzić zaufanie chorego. Powinien być psychologiem; musi rozpoznać, czy ma być poważny, czy wręcz przeciwnie – może delikatnie zażartować. Badanie odbytu i odbytnicy rzeczywiście jest badaniem wyjątkowym. Bardzo wielu pacjentów czuje się zażenowanych i skrępowanych – mówi profesor.

Jak wygląda leczenie nietrzymania stolca w Polsce?

Kiedy pacjent z nietrzymaniem kału przychodzi do lekarza, powinien mieć wykonane badania, oceniające czynność zwieraczy (manometria), jak również badanie USG transrektalne, które pokazuje, czy mięsień jest uszkodzony, czy ma bliznę. Potem zapada decyzja, czy kwalifikować pacjenta do operacji plastycznej zwieraczy. Tu trzeba zaznaczyć, że takie operacje wykonuje się w Polsce zaledwie w 2-3 ośrodkach. Leczenie nietrzymania stolca wymaga odpowiedniego szkolenia i doświadczenia.

Czy nietrzymanie stolca można leczyć również farmakologicznie?

Nie. Jest za to tak zwane leczenie behawioralne. Choremu – za pomocą odpowiedniej aparatury – zaleca się odpowiednie ćwiczenia, które wzmacniają zwieracze odbytu. Jeśli wszystkie metody zawiodą, to jest jeszcze w zanadrzu sztuczny zwieracz. Minusem tego rozwiązania jest jednak ryzyko infekcji i odrzucenia, bo przecież to ciało obce. Te wszystkie wyżej wymienione metody nie zawsze są skuteczne. I tu jest pole dla terapii InterStim.

Kiedy istnieją wskazania do implantacji neurostymulatora?

Wskazania istnieją, kiedy chory nie trzyma kału, ale również nie przebył jakiegoś urazu, który spowodował przerwanie nerwów sromowych wewnętrznych, bo przy przerwanej drodze nerwowej ta terapia nie zadziała!

Ale już przy bliznach można stymulator wszczepiać. To nie jest metoda tak inwazyjna jak operacja na zwieraczach. Zabieg trwa około pół godziny, pacjent następnego dnia może iść do domu. Niestety, to dość droga terapia i nie jest refundowana. 

Jak działa taki neurostymulator?

Terapia InterStim (nazywana również stymulacją nerwów krzyżowych) polega na wszczepieniu – najpierw na okres próbny – elektrody, sterowanej niewielkim zewnętrznym neurostymulatorem.  Wysyła on łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, kontrolujących czynności jelita grubego i odbytnicy.  Za pomocą pilota pacjent sam ustawia poziom stymulacji, może też włączać lub wyłączać urządzenie. Jeśli testy potwierdzą skuteczność terapii, neurostymulator wszczepia się na stałe pod skórę. Taki właśnie zabieg wykonano w szpitalu w Brzezinach.

To bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, a całkowicie zmienia życie pacjenta. U 75 % osób ze stymulatorem udaje się wyeliminować nietrzymanie stolca, a u prawie wszystkich znacznie ograniczyć objawy tej dolegliwości – podkreśla prof. Adam Dziki.

Komu dedykowana jest terapia?

Terapia InterStim  zalecana jest pacjentom, którym nie pomogło rutynowe leczenie – farmakologiczne i technikami behawioralnymi. Terapia może być skuteczna nawet w przypadku uszkodzenia zwieracza odbytu.

InterStim jest wykorzystywany również w leczeniu nietrzymania moczu. Jest metodą w pełni odwracalną. Zabieg nie jest niestety refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Gdzie pacjent może poddać się terapii InterStim?

Szpital Specjalistyczny Brzeziny specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, po chirurgię onkologiczną, chemioterapię oraz stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia, takich jak neurostymulacja.

 

Profesor Adam Dziki – twórca i kierownik pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Jako jedyny w Polsce wykonuje zabiegi z użyciem neurostymulatora InterStim w leczeniu nietrzymania kału.

profesor Adam Dziki

 

Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię