Jak rzucić palenie? Każdy ma swój sposób, ale “rzucam i od jutra nie palę…” to jedno z najczęściej zdań wypowiadanych przez nałogowych palaczy.

Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever, aż 88% osób palących deklaruje, że chciałoby rzucić palenie, jednak czuje bezradność wobec nałogu. Odstawiają papierosy na dzień, miesiąc, czasem nawet rok, ale prędzej czy później nałóg wraca jak bumerang. Chęci palaczy są ogromne, ale brakuje im skutecznego sposobu na przezwyciężenie uzależnienia od nikotyny.

Bo nikotyna to silnie uzależniający psychicznie i fizycznie narkotyk – formalnie niesklasyfikowany oraz silna neurotoksyna używana na przykład do produkcji środków owadobójczych! Nie ma jednej cudownej tabletki na nikotynizm. Aby skutecznie i trwale rozstać się z papierosem potrzebna jest wiedza na temat podświadomych mechanizmów rządzących nałogiem nikotynowym. Siłą woli nie uda się go przezwyciężyć a do skutecznego rozstania się z nałogiem nikotynowym niezbędna jest odpowiednia terapia.

Jak rzucić Palenie? Skuteczne rzucanie palenia wymaga doboru odpowiedniej metody, bo nałóg nikotynowy to w 90% problem mentalny, a tylko w niewielkim stopniu fizjologiczny – zerwanie z nikotyną nie powoduje zespołu odstawienia! Usiłując rzucić palenie siłą woli, stosując leki lub Nikotynową Terapię Zastępczą palacze nie rozwiązują tkwiącego w ich głowie problemu.

Rozwiązanie może natomiast przynieść terapia behawioralno-poznawcza, podczas której przeprowadzana jest analiza struktury własnego nałogu poprzez pracę z terapeutą. Żeby wyjść z tytoniowego potrzasku, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie:  Dlaczego właściwie palę?

Czy wiecie, że przeciętny palacz z 20-letnim stażem wypala ponad 100 tysięcy papierosów, zaciągając się dymem około 1,3 mln razy?? Każdy papieros zaspokaja głód nikotynowy i głębokie pragnienie odbycia rytuału palenia, przynosząc ulgę. To wystarczająca ilość powtórzeń, aby wytworzyć w umyśle automatyczne i silne skojarzenie palenia z przyjemnością.

Chcąc rzucić palenie siłą woli, palacz odczuwa wewnętrzny konflikt i walczy sam ze sobą – chce rzucić, a z drugiej strony twierdzi, że lubi palić.

Myśl o tym, że jeszcze jeden, ostatni papieros na pewno nie zaszkodzi, ponownie wpycha go w pułapkę nałogu. W efekcie palacz pali dalej przeżywając silny stres i coraz większe zwątpienie w siebie po nieudanej kolejnej próbie rzucenia.

Palacz podejmuje poważną próbę rzucenia papierosów średnio co 2,5 roku, i robi to nieskutecznie około 17 razy w życiu!

– Palacze na ogół popełniają podstawowy błąd. Próbują rzucać nałóg z dnia na dzień. I dobrze. Jednak robią to siłowo i bezrefleksyjnie, wydając sobie wewnętrzny zakaz palenia. Taka strategia  w większości przypadków zawodzi dlatego, że trudno jest zwalczyć przymus sięgania po nikotynę, nie wiedząc na czym polega, skąd się bierze i jakie są jego składowe – tłumaczy Dorota Mierzejewska – ekspert kampanii „Nie rzucaj, bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem”.

Zamiast powtarzać to, co i tak wszyscy już wiedzą – że palenie zabija, podczas terapii behawioralno-poznawczej pracujemy nad tym, aby uświadomić osobie palącej dlaczego wciąż jeszcze pali i w jaki sposób racjonalizuje swoje postępowanie twierdząc, że pali, bo lubi. Obalamy również społecznie przyjęte stereotypy, na przykład, że palenie odstresowuje lub odchudza.

Zatem jak rzucić palenie i nie powrócić do nałogu?

Nasza metoda jest połączeniem psychoedukacji oraz najbardziej wartościowych elementów znanych terapii behawioralno-poznawczych, jak: narzędzia poznawcze Aarona Becka do pracy nad odruchami i myślami automatycznymi, identyfikacja dialogu wewnętrznego techniką autoinstrukcji Meichebauma i rozbrajanie fałszywych przekonań w oparciu o założenia racjonalno-emotywne Alberta Ellisa. Efektem końcowym jest wiedza i świadomość którędy wiedzie droga wyjścia z nikotynowej pułapki nałogu. Dla palacza staje się oczywiste, że owszem potrzebna jest determinacja, ale nie siła woli – dodaje Mierzejewska. Sesja terapeutyczna trwa jeden dzień (8-11h w zależności od dynamiki grupy).

Palacz spotyka się z innymi palaczami i dyplomowanym terapeutą ex-palaczem, który rozstał się z nałogiem metodą poznawczą.Dowiaduje się m.in. dlaczego tak lubi palić papierosy i dlaczego tak trudno jest skutecznie rzucić palenie. Podczas sesji uczestnicy dostają dużą porcję wiedzy ale bynajmniej nie jest to ani długi ani nudny wykład. Bo dzieje się dużo 🙂

 Porównując skuteczność dostępnych metod po 1 roku od momentu odstawienia papierosów, terapia behawioralno-poznawcza daje ponad 53% szansę powodzenia, podczas gdy:

  • rzucanie siłą woli osiąga poziom 3,4%,
  • akupunktura 3,9%,
  • plastry nikotynowe 6,2%,
  • leki psychotropowe blokujące głód nikotynowy 7,1%.

Jak pokazują badania naukowe przeprowadzone w 2008 r. przez Wiedeński Uniwersytet Medyczny, jeszcze większą skuteczność, bo blisko 60%, mają grupowe terapie poznawcze organizowane w środowisku pracowniczym.Wynika to stąd, iż deklaracja złożona przed współpracownikami jest dużo bardziej wiążąca niż ta złożona po cichu przed samym sobą.

Chcąc wykorzystać duży potencjał grupowych terapii pracowniczych, Klinika Free Forever uruchomiła program edukacyjny dla firm „Firma bez dymu”. W ramach akcji pracodawcy otrzymują skuteczne narzędzia, które mogą pomóc radykalnie ograniczyć skalę nikotynizmu wśród pracowników.

Zatem jak rzucić palenie dzięki współpracy z nami? Firma, która stwarza bezpieczne i zdrowe miejsce pracy dużo zyskuje zarówno w oczach pracowników, kontrahentów, klientów i gości, a tym samym zarabia więcej. Zdrowsi pracownicy lepiej funkcjonują w przedsiębiorstwie, w rodzinie czy społeczeństwie. Mniej palaczy w firmie to również wymierna oszczędność dla przedsiębiorstwa.

Czy macie świadomość, że palenie papierosów zabiera pracownikowi średnio 40 minut z ośmiogodzinnego dnia pracy? W ciągu roku oznacza to aż 20 dni robocze „puszczone z dymem”, czyli blisko miesiąc!!!

Zatrudnienie jednego palacza generuje zatem dodatkowy koszt dla pracodawcy, sięgający kilku tysięcy złotych rocznie. Dotyczy to nie tylko kosztów związanych z absencją, ale i samym spadkiem wydajności pracy.

Więcej o programie edukacyjnym dla firm “Firma bez dymu” znajdziecie TUTAJ

Audycja powstała przy współpracy z Free ForEver Clinic.

Radioklinika | Dorota Mierzejewska
mgr Dorota Mierzejewska

Naszym gościem była Pani Dorota Mierzejewska – instruktor terapii uzależnień, superwizor terapii uzależnienia nikotynowego, sychoterapeuta i coach. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, gdzie ukończyła Studium Coachingu i pod którego superwizją pracuje. Ma również dyplom magistra Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją dziennikarz medyczny i naukowy. Ukończyła The Coaching Academy w Londynie. Od ponad 20 lat w mediach popularyzuje psychologię i zdrowy styl życia, także szeroko tematykę terapii uzależnień. W ciągu ostatnich dwóch lat odbyła ponad 100 godzin superwizji grupowej i indywidualnej w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie oraz w polskim oddziale International Coach Federation. W ramach doskonalenia swoich umiejętności terapeutycznych brała udział w licznych szkoleniach ericksonowskich, psychodynamicznych oraz seminariach i konferencjach psychoanalitycznych.

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

5 KOMENTARZE

  1. Witam, bardzo ciekawa audycja. Zastanawiam się czy omawiana skuteczność jest realna. Zanim zdecyduję się na wydanie kasy chciałbym mieć pewność, że to zadziała…

      • przepraszam, nie słuchałam jeszcze audycji bo nawet nie wiem jak. póki co jedynie przeczytałam artykuł. Czy ta klinika działa przez internet (porady itp) czy trzeba chodzić na spotkania? jeśli tak to czy jest jakiś oddział w okolicach Gdyni? I jeszcze pytanie czy to może być refundowane z NFZ? Mój mąż pali od kiedy sie poznaliśmy a jesteśmy po ślubie 27 lat. Bardzo boje sie o jego zdrowie

  2. Rzucilam 20 lat temu. Rzucałam kilka razy. Nie zgodze się,ze nie ma objawow odstawienia- sa, jak najbardziej! Dlatego mnie udało się skutecznie rzucic dopiero przy okazji tygodniowego pobytu w szpitalu i sporej ilości kroplowek,ktore wyczyscily mnie z nikotyny. Wazne było nastawienie psychiczne,ktore w sobie wzbudziłam- czyli wstręt do palenia. Bo rzucicmozna wówczas,kiedy już się nie chce palic,brzydzi się papierosami -ale odczuwa się przymus żeby nadal to robic. Jeli mentalnie czujemy ze lubimy palic- to rzucanie nic nie da.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię