Jeśli ktoś jest niepełnosprawny to w żaden sposób nie jest gorszy od nas. Jest w trudniejszej sytuacji bo nie widzi, nie ma rąk albo nóg, albo jest z porażeniem mózgowym, ale w środku to jest taki sam człowiek jak i my a czasem nawet wrażliwszy czy inteligentniejszy! – mówi Anna Dymna.

Naszym gościem jest Anna Dymna – aktorka, która ma w dorobku ponad dwieście pięćdziesiąt ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim czy Jerzym Hoffmanem. Jest pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a także inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji we foyer Teatru im. Juliusza Słowackiego. W 1999 roku Anna Dymna rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta i jej prezesem ks. kanonikiem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, pomagając m.in. przy realizacjach inscenizacji Teatrzyku „Radwanek”, którego aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, mieszkańcy schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Cztery lata później założyła Fundację “Mimo Wszystko” – dziś rozpoznawalną w całej Polsce. Fundacja prowadzi właśnie w Radwanowicach ośrodek Terapeutyczno-Rehabilitacyjny “Dolina Słońca”. Pani Anna to też pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych “Albertiana” oraz Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych.

Ludzie muszą sobie uświadomić, że niepełnosprawni to są ludzie tacy jak i my, mają tylko zepsuty “komputer przekaźnikowy”. To są też często ludzie inteligentniejsi od nas. Pięknie piszą, kończą szkoły – mówi Pani Anna – Oni dają mi odwagę, by zabierać za nich głos. To co wiem, wiem od nich. Oni nie potrafią oszukiwać, mają czystość dzieci, głupio przy nich kłamać i ludzie zaczynają się inaczej zachowywać – też przestają kłamać 🙂

Ludzie postępują nierozumnie, nielogicznie i samolubnie – kochaj ich mimo wszystko.
Jeśli czynisz dobro, oskarżą Cię o egocentryzm  – czyń dobro mimo wszystko.
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów – odnoś sukcesy mimo wszystko.
To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy –buduj mimo wszystko.

Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twej pomocy, mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz – pomagaj mimo wszystko.

Dając światu najlepsze co posiadasz, otrzymujesz ciosy – dawaj światu najlepsze co posiadasz,mimo wszystko.

O działalności Fundacji, jej historii, osobach niepełnosprawnych, o walce z biurokracją, pomaganiu i poświęceniu w obszernym wywiadzie Pani Anna opowiada z niezwykłym czarem i sercem na dłoni. Oddajemy jej zatem głos. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

Część I audycji:

Część II audycji:

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię