Chód jest naturalną formą ruchu. Zwykły spacer może zamienić się w marsz po zdrowie, jeli wykorzystamy do niego specjalistyczne kije oraz technikę nordic walking (chodu nordyckiego). To skuteczny sposób na dobrą kondycję w każdym wieku i sprawny, zdrowy organizm!

[aktualizacja: 01’2021]

Nadeszła wiosna a z nią pogoda sprzyjająca ruchowi na świeżym powietrzu. Ulice, aleje parkowe zapełniły się rowerzystami, biegaczami. Coraz to częściej spotykamy też osoby uprawiające nordic walking. Jestem magistrem fizjoterapii oraz dyplomowanym instruktorem nordic walking, zwanym również chodem nordyckim. Z zamiłowaniem prowadzę zajęcia indywidualne i grupowe z osobami w różnym wieku. W tym wpisie przybliżę zalety tego sportu.

Chód jest naturalną formą ruchu człowieka. Wykorzystanie specjalnych kijów oraz techniki NW sprawia, że zwykły spacer staje się marszem po zdrowie!

Dlaczego Nordic Walking?

Marsz nordic walking angażuje 90% mięśni szkieletowych naszego ciała. To znacznie więcej niż w tak popularnych formach ruchu jak jazda na rowerze czy chód bez kijów!

Zwiększona ruchomość w obrębie obręczy barkowej procentuje wzrostem wydolności oddechowej. Krótko mówiąc ,głębiej i swobodniej oddychamy, a nasze płuca wymieniają więcej tlenu podczas oddechu, zapewniając tym samym większą wydolność.
Indywidualnie i właściwie dobrana długość kijów wymusza prawidłową postawę nawet wtedy, gdy jesteśmy już mocno zmęczeni. Zapewnia to dobrą amortyzację naszych kroków i utrwalanie nawyku prawidłowej postawy.

Podczas marszu nordic walking zapewniamy naszemu ciału dynamiczny ruch wykonywany w warunkach odciążenia. Oparcie na kijach oraz moment odepchnięcia powodują odciążenie stawów kręgosłupa, bioder, kolan, stawów skokowych oraz stóp. Umożliwia to przede wszystkim przebycie dłuższych dystansów przez osoby zdrowe i stwarza także dogodne warunki do aktywizacji stawów u osób mających problemy z ich ruchomością

Jak dobrze zacząć?

Pomimo, iż Nordic Walking opiera się na naturalnych stereotypach ruchowych człowieka, zalecam rozpoczęcie tej przygody pod okiem dyplomowanego instruktora. Aby w 100 % wykorzystać możliwości naszego ciała i możliwości techniki chodzenia z kijami warto na początku poznać zasady, którymi kierujemy się uprawiając tę formę aktywności fizycznej.

Niestety zamieszczane w internecie instruktaże są często lakoniczne i nieprofesjonalne. Wytworzony błędny nawyk ruchowy uniemożliwia korzystanie w pełni z zalet NW, a nawet może prowadzić do przeciążeń i kontuzji.

Przeczytaj także: Kije do nordic walking. Czym się kierować przy ich wyborze?

Dla kogo Nordic Walking?

Początkowo chód nordycki wykorzystywany był przez zawodników narciarstwa biegowego, jako forma letniego treningu. Jednak jego walory zdrowotne szybko zostały zauważone i nordic walking rozpoczął swoją karierę w krajach skandynawskich. Popularyzowany jest w szkołach podstawowych na lekcjach wychowania fizycznego oraz jako forma fitness, gdyż wspaniale wspomaga kształtowanie sylwetki!

Coraz częściej wprowadzany w plan treningów w szkółkach biegowych jako forma rozgrzewki. Stosowany w procesie rehabilitacji przy wielu schorzeniach nie tylko narządu ruchu, ale także jako rekonwalescencja na oddziałach kardiologicznych, neurologicznych, onkologicznych, geriatrycznych i wielu innych. Doskonały, jako forma aktywności ruchowej dla osób z przeciążeniami spowodowanymi siedzącym trybem życia.

Chód Nordycki jest uniwersalną formą ruchu. Uprawiać można ją od lat 8 do 108 lat i każdy znajdzie w niej korzyści dla siebie!

Jaka forma nordic walking będzie odpowiednia?

Forma uprawiania tej aktywności to sprawa jedynie naszych preferencji. Może to być: samotny marsz, spacer z przyjaciółmi lub rodziną, trening, zajęcia grupowe z instruktorem, marsz turystyczny czy też forma rywalizacji. Właśnie to starty Nordic Walking coraz częściej towarzyszą imprezom biegowym. Osobiście polecam ruch grupowy, który nie tylko wspomaga nasze zdrowie ale jest także formą poznawania ludzi i walorów środowiska naturalnego.

Chód nordycki jest sportem całorocznym. Równie przyjemnie maszeruje się ciepłym latem jak i śnieżną zimą, wśród kolorowych liści jesieni i pachnącą kwieciem wiosną.

Kije są stosunkowo lekkie, jest też możliwość zakupu składanych kijów teleskopowych, dzięki czemu możemy zabrać je ze sobą wszędzie. Aby uprawiać chód nordycki, nie potrzeba wielu pieniędzy: cena kijów i zajęcia z instruktorem to właściwie jedyne koszty. Potrzebujemy jeszcze swobodnego stroju i obuwia sportowego dostosowanego do pogody oraz pory roku, a także odrobinę chęci, aby odkryć nową pasję!

2 KOMENTARZE

  1. Od ponad miesiąca chodzę z „kijami”. Polecam każdemu! Endorfiny i piękne widoki, przestrzeń i świeże powietrze, zapach pól, kwitnących śliw i … jest dobrze. Stawy kolanowe mniej „trzeszczą” i poprawiła się ogólna kondycja fizyczna i psychiczna. Więcej się uśmiecham. Dziennie robię około 8 km w godzinę. Polecam zwłaszcza tym, którzy nie lubią biegać! 🙂

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię