Masz często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych? Zapalenie zatok jest Twoją zmorą? Budzisz się rano z rozsadzającym bólem głowy? Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na niedrożność nosa spowodowaną skrzywieniem przegrody nosowej. Skrzywienie przegrody nosowej i nieleczona niedrożność mogą skutkować problemami rozwojowymi u dzieci, a w starszym wieku być powodem gorszej wydolności krążeniowo-oddechowej. Nie czekaj – udaj się do laryngologa!  

aktualizacja: 10’2021

Skrzywienie przegrody nosowej a stan górnych dróg oddechowych

Nos pełni w organizmie niebagatelną rolę. Kiedy jesteśmy zdrowi i nasz układ oddechowy pracuje bez zarzutu, zapominamy o jego istnieniu. Problemy zaczynają się, gdy pojawia się wysięk blokujący przepływ powietrza. Niedrożność doskwiera najbardziej w nocy, kiedy zatkany nos może być przyczyną problemów z zasypianiem.

Nos oczyszcza, nawilża i ogrzewa powietrze dostające się z zewnątrz podczas wdechu tak, aby nie podrażniło ono bardzo wrażliwych dolnych dróg oddechowych.

Krzywa przegroda nosowa – diagnostyka

Upośledzenie pracy nosa z czasem staje się przyczyną poważniejszych schodzeń. W przypadku wyłączenia nozdrzy z procesu oddychania i zastąpienia ich oddychaniem przez usta, funkcja nosa zostaje zaburzona. Przyczyną niedrożności nie zawsze jest wysięk (katar). Często powodem jest obrzęk błony śluzowej, która zamyka światło jam nosa. 

Infekcje górnych dróg oddechowych

W obliczu zatkanego nosa oddychamy ustami. Wtedy do dróg oddechowych dostaje się powietrze, które nie jest nawilżane, oczyszczane i ogrzewane. Do układu oddechowego trafia niezliczona ilość patogenów, alergenów i zanieczyszczeń (pyłów, cząstek stałych), które mogą podrażniać delikatną błonę śluzową gardła i powodować stan zapalny. W normalnej sytuacji czynniki te zatrzymują się na warstwie żelu produkowanym przez nabłonek migawkowy i przesunięte w stronę gardła dzięki pracy rzęsek.

Suche powietrze upośledza funkcję gardła, w wyniku czego dochodzi do suchości, bólu gardła i drapania. 

Nawracające zapaleniach zatok przynosowych i/lub trąbek słuchowych

Niedrożny nos na skutek skrzywienia przegrody nosowej skutkuje nieprawidłową wentylacją zatok (w tym zatok przynosowych). Powietrze zalega w nich i nie jest właściwie oczyszczone, co sprzyja mnożeniu się drobnoustrojów.

Zastój powietrza w zatokach przyspiesza również wytwarzanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę. Nie ma ona ujścia, więc staje się znakomitą pożywką dla bakterii. U niektórych nadmiar wydzieliny spływa po tylnej ścianie gardła. Taki stan powoduje uporczywy kaszel, u innych zalegająca wydzielina inicjuje zapalenie zatok.

Zaburzenia węchu

Nos, oprócz ważnej roli w procesie oddychania, jest również istotnym narządem zmysłów. To jemu zawdzięczamy zmysł powonienia, który pozwala cieszyć się różnymi aromatami i ostrzega nas przed zanieczyszczeniami chemicznymi.

Niedrożny nos pozbawiony jest nie tylko zmysłu węchu, ale również staje się powodem pogorszenia zmysłu smaku. Nie jeden z nas przekonał się o tym podczas kataru, gdy ulubione potrawy nie smakowały tak, jak zawsze.

Nawracające krwawienia z nosa

Krwawienia z nosa nie zawsze są objawem osłabienia, czy kruchości naczyń krwionośnych. Niedrożny nos narażony jest na nieustanny stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do zwiększania przepuszczalności naczyń i wynaczynienia krwi z kapilar.

Często krwawienie z nosa spowodowane jest nadużywaniem leków udrażniających nos, po które sięga sporo osób borykających się z krzywą przegrodą nosową.

Skrzywieniu przegrody nosowej często towarzyszą inne schorzenia nosa, które mogą nasilać krwawienie. Wiele osób z upośledzoną drożnością cierpi również na polipy nosa i przerost małżowin nosowych. Błona śluzowa upośledzonego nosa nie produkuje właściwej ilości zolu i żelu, a ruch rzęsek jest utrudniony. Dochodzi do jej przesuszenia i uszkodzenia, a nos krwawi.

Bóle głowy a krzywa przegroda nosowa

Ból głowy jest objawem bardzo niespecyficznym i może wskazywać na wiele różnych chorób. Niestety w większości przypadków leczy się nie przyczynę, lecz sam objaw. Zdarza się, że pacjenci ratujący się latami lekami przeciwbólowymi trafiają przypadkiem do laryngologa, a ten znajduje przyczynę przewlekłego bólu głowy w krzywej przegrodzie nosowej.

W przypadku skrzywionej przegrody ból głowy może być spowodowany niedotlenieniem, jakiego doświadczamy podczas snu, zwiększonym napięciem mięśni, które pojawia się na skutek odruchowo głębszych wdechów lub zalegającą w zatokach wydzieliną, która napiera na ściany.

Skrzywienie nosa występuje powszechnie w populacji ludzkiej. Niekiedy jest cechą wrodzoną, a czasami następstwem urazu. W wielu przypadkach powodem skrzywienia jest uraz okołoporodowy, do którego dochodzi w trakcie przejścia przez kanał rodny.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem: Górne drogi oddechowe i nawracające infekcji – jak im zaradzić?

Skrzywienie przegrody nosowej – leczenie

Leczenie krzywej przegrody powinno opierać się na właściwym kontrolowaniu objawów i hamowaniu stanu zapalnego. Laryngolog często zapisuje wtedy miejscowo działające glikotrykosteroidy donosowe, leki przeciwhistaminowe, sól morską lub żele nawilżające uszkodzoną błonę. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i właściwe stosowanie leków.  

UWAGA! Często pierwszym krokiem w samoleczeniu niedrożności nosa jest sięganie po dostępne bez recepty krople na katar z ksylo- bądź oksy-metazoliną. Początkowo dają one co prawda spektakularne efekty, ale po długotrwałym stosowaniu (np. tygodniowym zaleconym na ulotce) powodują obrzęk błony śluzowej i nasilenie objawów.

Gdy metody farmakologiczne zawodzą, jedynym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu nieprawidłowych fragmentów tkanek lub przebudowie struktur celem odtworzenia prawidłowych stosunków anatomicznych. Przekazywane sobie przez pacjentów poddanych chirurgicznej plastyce nosa informacje o “odrastaniu chrząstki” i pogłębieniu objawów sprzed zabiegu są nieprawdziwe!

Jeśli zabieg wykonuje się przed 21. rokiem życia, to istotnie pojawia się ryzyko zniekształcenia przegrody po zabiegu. Z kolei udana operacja u osób powyżej 21. roku życia w większości przypadków przywraca właściwą fizjologię nosa i dobrą jakość życia.

Skrzywienie przegrody nosowej u dzieci. Co powinno wzbudzić niepokój rodzica?

Zazwyczaj krzywa przegroda nosowa u dziecka jest widoczna na pierwszy rzut oka, co przekłada się na wygląd całej twarzy. Zdarzają się jednak przypadki, że to schorzenie jest niezauważalne wizualnie. Wówczas można rozpoznać je, zwracając uwagę na nawracające, powtarzające się symptomy. 

Jednym z objawów krzywej przegrody nosowej jest oddychanie przez otwarte usta. Charakterystyczne jest również chrapanie w trakcie snu oraz mówienie przez nos

Objawy te powodują, że dziecko nieprawidłowo oddycha. Niesie to za sobą poważne ryzyko, jakim jest groźny bezdech w trakcie snu. W jego następstwie dochodzi do niedotlenienia, które znacząco może wpłynąć na zaburzenie produkcji hormonu wzrostu.

Pierwszym niepokojącym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdego rodzica, będą jednak nawracające infekcje dróg oddechowych.

Dzieci, które przewlekle chorują i męczy je długotrwały katar, mogą mieć skrzywioną przegrodę nosową. Innym sygnałem świadczącym o tym problemie może być również nadmierne pobudzenie lub brak koncentracji w czasie lekcji i podczas wykonywania codziennych aktywności. Dzieci bardzo często szybciej męczą się na lekcjach wychowania fizycznego i unikają ruchu. Takie objawy mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu dróg oddechowych, a co za tym idzie, także niedotlenieniu.

Skrzywiona przegroda uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie nosa, a tym samym zaburza proces oddychania. A jeśli oddychanie nie będzie przebiegało właściwie, to również cały nasz organizm, który potrzebuje odpowiednich ilości tlenu, nie będzie funkcjonował prawidłowo.

Nos nie spełnia wówczas swoich podstawowych funkcji: oczyszczającej, nawilżającej czy ogrzewającej w okresie jesienno-zimowym. Wszystko to może prowadzić do nawracających i przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych, a także znacznie utrudniać prawidłowe oddychanie. Mówi o tym dość obszernie lekarz laryngolog, dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska. Zachęcamy do wysłuchania poniższego podcastu.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię