Masz często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych? Zapalenie zatok jest Twoją zmorą? Budzisz się rano z rozsadzającym bólem głowy? Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na niedrożność nosa spowodowaną skrzywieniem przegrody nosa. Nieleczona niedrożność w starszym wieku może być powodem gorszej wydolności krążeniowo-oddechowej. Nie czekaj – udaj się do laryngologa.

[aktualizacja: 10’2018]

Nos pełni w organizmie niebagatelną rolę. Kiedy jesteśmy zdrowi, a nasz układ oddechowy pracuje bez zarzutu, zapominamy o jego istnieniu. Problemy zaczynają się, gdy pojawia się wysięk blokujący przepływ powietrza. Niedrożność doskwiera najbardziej w nocy, kiedy zatkany nos może być przyczyną problemów z zasypianiem.

Nos oczyszcza, nawilża i ogrzewa powietrze dostające się z zewnątrz podczas wdechu, tak by nie podrażniło ono bardzo wrażliwych dolnych dróg oddechowych.

W przypadku wyłączenia nozdrzy z procesu oddychania i zastąpienia ich oddychaniem przez usta, funkcja nosa zostaje zaburzona. Przyczyną niedrożności nie zawsze jest wysięk (katar). Często powodem jest obrzęk błony śluzowej, która zamyka światło jam nosa. 

1. Infekcje górnych dróg oddechowych. 

W obliczu zatkanego nosa oddychamy ustami. Wtedy dostaje się powietrze, które nie jest nawilżane, oczyszczane i ogrzewane. Do układu oddechowego trafia niezliczona ilość patogenów, alergenów i zanieczyszczeń (pyłów, cząstek stałych), które mogą podrażniać delikatną błonę śluzową gardła i powodować stan zapalny. W normalnej sytuacji czynniki te zostały zatrzymane na warstwie żelu produkowanym przez nabłonek migawkowy i przesunięte w stronę gardła dzięki pracy rzęsek.

Suche powietrze upośledza funkcję gardła, w wyniku czego dochodzi do suchości, bólu gardła i drapania. W takiej sytuacji warto zastosować działający miejscowo UNIBEN, wygodny w aplikacji lek na stan zapalny gardła, który działając odkażająco, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjne zlikwiduje objawy zapalenia gardła a dzięki zawartości glicerolu nawilży śluzówkę.

2. Nawracające zapaleniach zatok przynosowych i/lub trąbek słuchowych.

Niedrożny nos na skutek skrzywienia przegrody powoduje, że zatoki (w tym zatoka przynosowa) są źle wentylowane. Powietrze zalega w nich, nie jest dobrze oczyszczone, a to sprzyja mnożeniu się drobnoustrojów.

Zastój powietrza w zatokach przyspiesza również wytwarzanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę. Nie ma ona ujścia, staje się więc znakomitą pożywką dla bakterii. U niektórych nadmiar wydzieliny spływa po tylnej ścianie gardła, będąc powodem uporczywego kaszlu, u innych wydzielina zalega i inicjuje zapalenie zatok.

3. Zaburzenia węchu. 

Nos, oprócz ważnej roli w procesie oddychania jest również istotnym narządem zmysłów. To jemu zawdzięczamy zmysł powonienia, który pozwala cieszyć się różnymi aromatami i ostrzega nas przed zanieczyszczeniami chemicznymi.

Niedrożny nos pozbawiony jest nie tylko zmysłu węchu, ale również jest powodem pogorszenia zmysłu smaku. Nie jeden z nas przekonał się o tym podczas kataru, gdy ulubione potrawy nie smakowały jak zawsze.

4. Nawracające krwawienia z nosa.

Krwawienia z nosa nie zawsze są objawem osłabienia czy kruchości naczyń krwionośnych. Niedrożny nos jest poddawany nieustannemu stanowi zapalnemu, w wyniku którego dochodzi do zwiększania przepuszczalności naczyń i wynaczynienia krwi z kapilar.

Często krwawienie z nosa spowodowane jest nadużywaniem leków udrażniających nos, po które sięga sporo osób borykających się z krzywą przegrodą nosową.

Skrzywieniu przegrody często towarzyszą inne schorzenia nosa, które mogą nasilać krwawienie. Wiele osób z upośledzoną drożnościa cierpi również na polipy nosa i przerost małżowin nosowych. Błona śluzowa upośledzonego nosa nie produkuje właściwej ilości zolu i żelu, a ruch rzęsek jest utrudniony – dochodzi do przesuszenia i uszkodzenia – nos krwawi.

5. Ból głowy. 

Ból głowy jest objawem bardzo niespecyficznym i może wskazywać na wiele różnych chorób. Niestety w większości przypadków leczy się nie przyczynę, lecz sam objaw. Zdarza się, że pacjenci ratujący się latami lekami przeciwbólowymi trafiają przypadkiem do laryngologa, a ten znajduje przyczynę przewlekłego bólu głowy.

W przypadku skrzywionej przegrody ból głowy może być spowodowany niedotlenieniem, jakiego doświadczamy podczas snu, zwiększonym napięciem mięśni, które pojawia się na skutek odruchowo głębszych wdechów lub zalegającą w zatokach wydzieliną, która napiera na ściany.

Skrzywienie nosa występuje powszechnie w populacji ludzkiej. Niekiedy jest cechą wrodzoną, a czasami następstwem urazu. W wielu przypadkach powodem skrzywienia jest uraz okołoporodowy, związany z przejściem przez kanał rodny.

Leczenie krzywej przegrody nosowej.

Leczenie powinno opierać się na właściwym kontrolowaniu objawów i hamowaniu stanu zapalnego. Laryngolog często zapisuje wtedy miejscowo działające glikortykosteroidy donosowe, leki przeciwhistaminowe, sól morską lub żele nawilżające uszkodzoną błonę. Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i właściwe stosowanie leków.  

UWAGA! Często pierwszym krokiem w samoleczeniu niedrożności nosa jest sieganie po dostępne bez recepty krople na katar z ksylo- bądź oksy-metazoliną. Początkowo dają one co prawda spektakularne efekty, ale po długotrwałym stosowaniu (np. tygodniowym zaleconym na ulotce) powodują obrzęk błony śluzowej i nasilenie objawów.

Gdy metody farmakologiczne zawodzą, jedynym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu nieprawidłowych fragmentów tkanek lub przebudowie struktur celem odtworzenia prawidłowych stosunków anatomicznych. Przekazywane sobie przez pacjentów poddanych chirurgicznej plastyce nosa informacje o rzekomym “odrastaniu chrząstki” i pogłębieniu objawów sprzed zabiegu są błędne.

Jeśli zabieg jest wykonywany przed 21. roku życia, to istotnie pojawia się ryzyko zniekształcenia przegrody po zabiegu, ale właściwie przeprowadzona operacja u osób powyżej 21. roku życia w większości przypadków przywraca właściwą fizjologię nosa i dobrą jakość życia.

Oceń to:
| Liczba ocen: 9 Średnia: 4.1

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię