Na raka jajnika najczęściej chorują kobiety po menopauzie, jednak zdarza się, że zmagają się z nim także młodsze kobiety. Nowotwór rozwija się długo, nie dając przy tym żadnych objawów.

W dniu 19 września rozpoczęła się III edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka Jajnika 2017 zatytułowana “Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim!”. O kampanii wspieranej przez ogólnopolską organizację “Kwiat Kobiecości” oraz o profilaktyce raka jajnika rozmawiamy z prof. Mariuszem Bidzińskim, ginekologiem – onkologiem z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Rozwój raka jajnika i jego rodzaje.

Wyróżnia się kilka rodzajów raka jajnika, niektóre z nich mają mniej, lub bardziej agresywny przebieg. Uważa się, że pierwszym elementem, który ulega nieprawidłowym przemianom jest nabłonek jajowodu, z którego powstają skrzepy przenoszące się na inne narządy m.in. jajniki i otrzewną.

Trudno określić jak długo rozwija się rak jajnika, gdyż w większości przypadków nie daje żadnych niepokojących sygnałów! Pacjentki zwykle przez długi czas uskarżają się na niewielki ból w jamie brzusznej, który mylony jest z dolegliwościami żołądkowo – jelitowymi i bagatelizowany. Zdarza się także, że lekarze specjaliści bezskutecznie poszukują przyczyny objawów, nie podejrzewając nowotworu jajnika, który rozwija się po cichu!

Każda choroba nowotworowa, a w szczególności rak jajnika ma podłoże genetyczne, dlatego pierwszych dolegliwości nie powinny bagatelizować osoby, w których rodzinie występuje skłonność do zachorowań na nowotwory piersi i narządu rozrodczego!

Rak jajnika rozpoczyna się zaburzeniami genetycznymi – w mechanizmie molekularnym powstają zmiany, które skutkują pojawieniem się komórki nowotworowej.

Warto jednak wiedzieć, że nie tylko przyczyny genetyczne odpowiadają za powstawanie raka jajnika! Palenie papierosów, a nawet talk obecny w niektórych preparatach do higieny intymnej mogą powodować nowotwory.

Jak ustrzec się zachorowania?

Lekarze twierdzą, że mnogość ciąż zapobiega rozwojowi nowotworu jajnika. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub posiadających większą ilość dzieci zauważa się mniejszą zachorowalność, wynikającą z braku owulacji. Podczas jajeczkowania dochodzi do pęknięcia torebki jajnika, czyli urazu nabłonka, którego procesy regeneracyjne w pewnym momencie mogą zostać zaburzone. Dochodzi wtedy do powstania grubszej blizny, która w późniejszym czasie może przekształcić się w groźny guz!

Leczenie każdego rodzaju nowotworu lub jego przerzutów przebiega w inny sposób i zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Raka jajnika najczęściej wykrywa się w zaawansowanym stadium choroby, gdy objawy takie jak: wodobrzusze, bóle podbrzusza i miednicy, czy dolegliwości jelitowe są już nasilone – tłumaczy prof. Mariusz Bidziński.

Nowotwór jajnika najczęściej dotyka kobiety po 50. roku życia, gdy ich aktywność hormonalna wygasa. Aktywne hormony pomagają ustrzec się raka jajnika, który jest nowotworem hormonozależnym.

W jaki sposób potwierdzić lub wykluczyć raka jajnika?

We wczesnym stadium choroby mamy do czynienia z guzem jajnika, który należy usunąć, dlatego pierwszym krokiem jest leczenie chirurgiczne, a jego głównym elementem jest rozpoznanie histopatologiczne. Diagnozując tego rodzaju nowotwór wykorzystuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz inne badania, które umożliwią określenie stopnia zaawansowania choroby.

O tym, z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia nakreśli nam laparoskopia i punkcja, a także umożliwi podjęcie decyzji o dalszym sposobie leczenia radioterapią lub chemioterapią.

Warto pamiętać, że rak jajnika jest nowotworem chemiowrażliwym, co oznacza, że chemioterapia skutkuje dużą redukcją guza.

Po kilku cyklach chemioterapii może okazać się, że rozwój nowotworu jest zahamowany, dzięki czemu operacja będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza dla pacjentki. Podstawowym założeniem leczenia chirurgicznego jest usunięcie wszelkich zmian, nie tylko tych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Jeśli chirurg tego nie zrobi, operacja nie przyniesie znaczącej poprawy stanu zdrowia pacjentki.

Diagnostyka i profilaktyka raka jajnika.

Badania genetyczne pełną istotna rolę w diagnostyce i profilaktyce raka jajnika, jednak do niedawna nie były powszechnie stosowane.

Terapia antyangiogenna, czyli terapia celowana przyszłością medycyny?

Każdy guz rozwija się, gdy jest unaczyniony i jeśli zablokujemy jego unaczynienie, uniemożliwimy dalszy rozrost. W efekcie guz obumiera i zmniejsza się.

Terapia celowana jest przyszłością medycyny, gdyż najskuteczniejszą metodą leczenia jest ta, dopasowana do indywidualnych predyspozycji pacjenta. Leki z grup celowanej są skuteczne w leczeniu grupy komórek chemiowrażliwych.

Markery nowotworowe – substancje generowane przez guz, jako ciało obce.

Guz jest tkanką spojoną z organizmem, produkującą antygeny, które można mierzyć we krwi. Im większa ich ilość, tym większy jest guz. W początkowej fazie leczenia marker pozwala kontrolować efekty terapii – jeśli poziom markera spada, oznacza to, że leczenie przynosi zamierzony efekt.

Dużą skutecznością w leczeniu nowotworów jajnika wykazują się pochodne platyny, jej sole stanowią główny środek leczenia tego rodzaju raka. Warto jednak pamiętać, że niektórych przypadków nie sposób wyleczyć, a jedynie można załagodzić objawy schorzenia i traktować je jak chorobę przewlekłą, wydłużając życie chorego nawet do 10-15 lat!

Najważniejsze jest, aby przekonać chorą, że rak jajnika to nie wyrok. Z nowotworem można nie tylko walczyć, ale również żyć! – przekonuje prof. Bidziński.

Warto zadbać o swoje zdrowie nie tylko podczas trwającej kampanii Diagnostyka raka jajnika, bo dzięki odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie można wygrać życie.

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię