Oddychanie to jedna z podstawowych życiowych funkcji, wrodzona i tak naturalna, że większość z nas nie zwraca na nią uwagi. Tymczasem wiele osób ma problem z prawidłowym oddechem, chodzimy zestresowani, z przykurczonymi mięśniami i w konsekwencji niedotlenieni, co ma przełożenie na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Warto więc pochylić się nad problemem, tym bardziej jeśli jesteś kobietą i planujesz ciążę, bo prawidłowego oddychania przy porodzie (i nie tylko) powinnaś nauczyć się sporo wcześniej niż dopiero w szkole rodzenia! O świadomym oddechu i jego wpływie na zdrowie rozmawiam z mgr Joanną Mróz, fizjoterapeutką uroginekologiczną, doulą i wykładowcą w szkole rodzenia.

Jak prawidłowy oddech wpływa na nasze zdrowie?

Oddychanie wydaje się być oczywistą czynnością, jednak nie wszyscy potrafią wykonywać ją prawidłowo. Tymczasem świadomy oraz umiejętny oddech jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Prawidłowy oddech dotlenia cały organizm, rozluźnia mięśnie i działa antystresowo.

Prawidłowy i głęboki oddech nie tylko niweluje stres i jego skutki, ale ma także pozytywny wpływ na dotlenienie tkanek oraz metabolizm. Ponadto właściwe oddychanie wspomaga usuwanie wszystkich zbędnych produktów przemiany materii i toksyn z organizmu. Według niektórych badań niewłaściwe oddychanie może nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów!

Jak nauczyć się prawidłowego oddychania?

Na naukę prawidłowego oddychania nigdy nie jest za późno. Warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub trenera oddechu, którzy na początku skorygują postawę naszego ciała. Nauka świadomego i prawidłowego oddychania rozpoczyna się od otwarcia klatki piersiowej, ściągnięcia barków i delikatnego podwinięcia miednicy. Bardzo ważne jest także świadome zaangażowanie przepony – to niedoceniany mięsień, dzięki któremu oddychamy!

Prawidłowy oddech przeponą jest pompą dla całego ciała!

Ćwiczenia można wykonywać także samodzielnie w domu. Pomocny będzie pilates, w którym znajdują się elementy prawidłowego oddychania oraz angażowania przepony i żeber. Przydatna może okazać się także technika mindfulness, która pozytywnie wpływa na świadomy i poprawny oddech. Warto ćwiczyć codziennie, by wypracować sobie nawyk, który zaprocentuje dobrym zdrowiem i lepszym samopoczuciem.

Prawidłowy oddech usprawnia funkcjonowanie całego organizmu i działa lepiej niż kubek dobrej kawy!

Weź głęboki oddech, dotleń siebie i dziecko!

Oddech w czasie ciąży

Ciąża jest idealnym momentem, żeby nauczyć się prawidłowo oddychać. Naukę warto jednak rozpocząć znacznie wcześniej, nawet jeśli kobieta w najbliższym czasie nie planuje zajścia w ciążę. Głębokie oddychanie prawidłowym torem będzie pomocne w łagodzeniu duszności ciążowych. Z tego względu zwłaszcza ciężarne powinny nauczyć się oddychać pełną piersią, z pełnym zaangażowaniem przepony. Krótki i spłycony oddech tak uciążliwy dla kobiet w ciąży uniemożliwia dotlenienie tkanek i powoduje narastanie różnych dolegliwości. Warto wiedzieć, że gdy przyszła mama oddycha prawidłowo, również jej dziecko jest lepiej dotlenione.

Prawidłowo uruchamiana przepona i przeponowy tor oddychania pozytywnie wpływa na kondycję matki i dziecka.

Prawidłowe oddychanie pozytywnie wpływa także na postawę ciała przyszłej mamy. Świadomy i poprawny oddech pozwala uniknąć bólów kręgosłupa oraz wpływa na mobilność ciężarnej. Gdy kobieta oddycha w niewłaściwy sposób, przyjmuje „zamkniętą” postawę i w konsekwencji dochodzi do zamknięcia klatki piersiowej. Jednocześnie pogłębia się lordoza i przesuwa się ośrodek ciężkości, a kobieta przyjmuje postawę obciążającą cały układ ruchu!

Spłycony oddech i niewłaściwa postawa powoduje, że przyszła mama przestaje być aktywna z racji dolegliwości bólowych, z którymi się zmaga.

Z kolei brak aktywności w ciąży to pierwszy krok do obrzęków i zbyt dużego przybierania na wadze. Z tego względu warto nauczyć się prawidłowego oddechu odpowiednio wcześnie. Dobrym miejscem do nauki jest szkoła rodzenia, gdzie przyszła mama uczy się różnych technik oddechowych. To niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście porodu, ponieważ prawidłowe oddychanie pomaga łagodzić bóle okołoporodowe.

Sprawdź także: Zioła w ciąży – sprawdź, po które możesz bezpiecznie sięgać, a których bezwzględnie unikać!

Oddech podczas porodu – nie ucz się na pamięć!

Ciężarne, zwłaszcza te będące w pierwszej ciąży, mocno koncentrują się na prawidłowym oddychaniu w czasie porodu. Bardzo często uczą się oddychania wręcz na pamięć, co jest dużym błędem! Przebiegu porodu nie da się przewidzieć ani zaplanować, dlatego warto opanować technikę oddychania, ale nie skupiać się wyłącznie na tym.

Uczenie się oddechu na pamięć wprowadza niepotrzebny chaos i stres podczas porodu.

Warto natomiast pamiętać, że w czasie skurczu nie można zatrzymywać powietrza w klatce piersiowej i zaciskać całego ciała. Nie warto także tłumić głosu, a jak najbardziej wokalizować poród. Kobieta nie powinna wstydzić się głośno krzyczeć, mówić ani nawet śpiewać, bo to sprawia, że rodząca cały czas oddycha, dotleniając w ten sposób siebie i dziecko!

Prawidłowy oddech łagodzi ból okołoporodowy.

Prawidłowy i spokojny oddech sprawi, że poród będzie łatwiejszy. Także rodzące się dziecko będzie miało więcej siły, dzięki czemu szybciej przyjdzie na świat.

Więcej o łagodzeniu bólu okołoporodowego przeczytasz tutaj >>> Hipnoporód i inne sposoby łagodzenia bólu okołoporodowego.

O prawidłowym oddychaniu warto pamiętać także w czasie połogu, ponieważ prawidłowo aktywizowana przepona ma kluczowe znaczenie dla mięśni dna miednicy! Poprzez swój zasysający ruch zasysa również mięśnie dna miednicy, dzięki czemu krocze po porodzie prawidłowo się regeneruje.

Prawidłowy oddech zacznij ćwiczyć już teraz

Oddech jest ważny nie tylko w czasie ciąży, porodu, czy połogu, ale w ciągu całego życia bez względu na wiek i płeć! Techniki prawidłowego oddychania można także nauczyć się online, bez wychodzenia z domu. Regularna nauka świadomego i poprawnego oddechu na pewno zaowocuje lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Prawidłowy oddech. Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię