Odparzenia pieluszkowe powstają z powodu niedokładnego osuszania skóry, a czasem na skutek zbyt rzadkiego zmieniania pieluszek. Aby się ich pozbyć, należy m.in. wietrzyć pupę niemowlęcia oraz stosować kremy na odparzenia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Oceń to:
| Liczba ocen: 17 Średnia: 3.5

Czym jest odparzenie?

Odparzenie to niewielkich rozmiarów zaczerwienienie pojawiające się w okolicy cewki moczowej bądź odbytu. Jeśli pojawi się u niemowlęcia, należy zwrócić dodatkową uwagę na higienę i pielęgnację jego skóry.

Warto pamiętać o częstym przewijaniu, myciu okolic intymnych, ich wietrzeniu oraz stosowaniu maści i kremów na odparzenia (źródło: https://apteline.pl/).

Co daje częste przewijanie dziecka?

Częste przewijanie dziecka to sposób na to, by zmniejszyć istniejące i zapobiec powstawaniu kolejnych podrażnień. Najlepiej zmieniać pieluchę nie rzadziej niż co 3 godziny, jeśli dziecko ją tylko zmoczyło. Ważne jest przewijanie za każdym razem, kiedy niemowlę zrobi kupę.

Higiena narządów intymnych u niemowlęcia!

Po zdjęciu brudnej pieluchy należy dokładnie umyć okolice intymne i pupę maluszka. Używa się do tego ciepłej wody i np. dużego wacika kosmetycznego. W przypadku większych podrażnień dobrze jest przemyć skórę przegotowaną wodą. Po umyciu trzeba ją dokładnie wysuszyć, używając miękkiego ręcznika. Aby nie podrażnić dodatkowo naskórka, należy unikać tarcia pupy – wystarczy przykładanie tkaniny.

 

sposoby na odparzenia pieluszkoweWietrzenie skóry niemowlęcia – sprawdzony sposób na odparzenia!

Po zdjęciu pieluszki, umyciu i wysuszeniu okolic intymnych niemowlęcia warto zostawić go na kilka minut w ciepłym pomieszczeniu. Przez ten czas skóra będzie mogła się przewietrzyć. Powietrze dodatkowo ją wysuszy, co zapobiegnie podrażnieniom. Wilgotny naskórek jest bowiem bardziej narażony na uszkodzenia.

Jak prawidłowo używać kremu na odparzenia dla niemowląt?

Przed założeniem czystej pieluszki trzeba posmarować pupę dziecka maścią lub kremem na odparzenia. Jego warstwa nie może być zbyt gruba, powinna wchłonąć się w naskórek.

Ważne, aby nałożyć preparat dokładnie. Najlepiej kupić preparat, który zawiera substancje łagodzące podrażnienia, takie jak d-panthenol, oraz zatrzymujące wodę w skórze, np. emolienty lub alantoinę.

Kąpiele na odparzenia u niemowląt – stare sposoby są w cenie!

U niemowląt, które mają odparzenia na skórze można też zastosować kąpiel w krochmalu, czyli z mąką ziemniaczaną. Aby ją przygotować, trzeba wymieszać 2 łyżki mąki ziemniaczanej ze szklanką zimnej wody. Następnie należy zagotować 1/2 l wody i wlać do niej rozpuszczoną mąkę. Po zagotowaniu mieszankę przelewa się do wanienki i dolewa potrzebną ilość wody. Kąpiel na odparzenia można stosować codziennie przez kilka dni. Pomoże to złagodzić podrażnienia.

Oceń to:

| Liczba ocen: 17 Średnia: 3.5

1 Komentarz

  1. malwi
    Styczeń 2, 2018 at 2:07 pm — Odpowiedz

    podrażniona pupa to coś strasznego, u nas malutka strasznie płacze jak tylko cokolwiek się pojawi 🙁 aktualnie używamy fajnego kremu z apteki, mąż kupił jakiś czas temu, nazywa się bebble i jest bardzo fajny. ładnie się wchłania więc skóra może oddychać i ładnie łagodzi. 🙂 jak dla mnie jest spoko. 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ewa Michalska

Ewa Michalska

Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia!

Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 11 lat i jest obiecującym koszykarzem, który nie umie usiedzieć na miejscu i ma niespożyte zasoby energii. Natomiast młodszy 8-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego!

Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą!
Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać!

„Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).