Odparzenia pieluszkowe powstają z powodu niedokładnego osuszania skóry, a czasem na skutek zbyt rzadkiego zmieniania pieluszek. Aby się ich pozbyć, należy m.in. wietrzyć pupę niemowlęcia oraz stosować kremy na odparzenia. Co jeszcze warto wiedzieć?
[aktualizacja: 03’2021]
Czym są odparzenia pieluszkowe?
Odparzenia pieluszkowe to dość częsty problem, z którym zmagają się rodzice maluchów. Delikatna i wrażliwa skóra niemowląt, a także nieco starszych dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji. Kłopotliwe są zwłaszcza okolice miejsc intymnych, pupy i pachwin. Ze względu na noszone przez maluchy pieluszki skóra narażona jest na podrażnienia i na powszechne odparzenia pieluszkowe.
Odparzenie to niewielkich rozmiarów zaczerwienienie pojawiające się w okolicy cewki moczowej lub odbytu. Jeśli zauważymy je u malucha, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą higienę oraz pielęgnację jego delikatnej skóry.
Dlaczego skóra maluszka jest podatna na podrażnienia i odparzenia pieluszkowe? Jej warstwa ochronna nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, a noszenie pieluszek i częsty kontakt skóry z moczem i kałem powoduje, że bardzo często wilgotna. A to krótka droga do odparzeń pieluszkowych i pieluszkowego zapalenia skóry!
Początkowemu zaczerwienieniu skóry z czasem może towarzyszyć także obrzęk, a nawet surowiczy, płynny wysięk. Skóra jest także bardziej wrażliwa na dotyk, a z powodu bólu i dyskomfortu maluch może być bardziej markotny i płaczliwy.
Co może powodować i nasilać odparzenia pieluszkowe:
- rzadkie zmienianie pieluszki,
- niewłaściwa higiena okolic pupy, pachwin i cewki moczowej,
- rzadkie mycie i wietrzenie okolic intymnych,
- używanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji,
- stosowanie drażniących środków do prania pieluch wielorazowych,
- biegunka i luźny stolec (także ten o zmienionym składzie na skutek antybiotykoterapii),
- zbyt częste stosowanie talków i kremów,
- wysokie temperatury i upały,
- skóra alergiczna.
WAŻNE: bagatelizowane i niewłaściwie pielęgnowane odparzenie pieluszkowe może w dość szybkim tempie ewoluować do pieluszkowego zapalenia skóry, któremu może towarzyszyć gorączka!
Odparzenia pieluszkowe. Co daje częste przewijanie dziecka i właściwa higiena?
Częste przewijanie dziecka to szansa na to, aby zmniejszyć istniejące podrażnienia i zapobiec powstawaniu kolejnych odparzeń pieluszkowych. Najlepiej zmieniać pieluchę minimum co 3 godziny, nawet jeśli dziecko tylko ją zmoczyło. Ważne jest również przewijanie malucha za każdym razem, kiedy zrobi kupę.
Należy pamiętać o częstym przewijaniu, myciu i wietrzeniu okolic intymnych oraz stosowaniu maści i kremów na odparzenia.
Po zdjęciu brudnej pieluchy należy dokładnie umyć okolice intymne i pupę maluszka. Używa się do tego ciepłej wody i na przykład dużego wacika kosmetycznego. W przypadku większych podrażnień dobrze jest przemyć skórę przegotowaną wodą. Po umyciu należy ją dokładnie osuszyć, używając do tego miękkiego ręcznika.
UWAGA: Aby nie podrażnić dodatkowo naskórka, należy unikać tarcia pupy! Wystarczy osuszanie poprzez delikatne przykładanie tkaniny do skóry maluszka.
To może Cię zainteresować: Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?
Sprawdzone sposoby na odparzenia? Wietrzenie skóry niemowlęcia i kąpiele!
Po zdjęciu pieluszki, umyciu i wysuszeniu okolic intymnych niemowlęcia warto pozostawić go na kilka minut w ciepłym pomieszczeniu. W tym czasie skóra malucha będzie mogła się dokładnie przewietrzyć. Powietrze dodatkowo ją osuszy, dzięki czemu zapobiegniemy podrażnieniom.
Wilgotny naskórek jest bowiem bardziej podatny na uszkodzenia i odparzenia.
U niemowląt, które już mają odparzenia na skórze można także zastosować kąpiel w krochmalu, czyli z mąką ziemniaczaną. Aby ją przygotować, należy wymieszać dwie łyżki mąki ziemniaczanej ze szklanką zimnej wody. Następnie zagotować 0,5l wody i wlać do niej rozpuszczoną mąkę. Po zagotowaniu mieszankę przelewamy do wanienki i dolewamy potrzebną ilość wody. Kąpiel na odparzenia można stosować codziennie przez kilka dni. Stosowana systematycznie pomoże łagodzić podrażnienia i zminimalizuje ryzyko odparzeń pieluszkowych.
Jak prawidłowo używać kremu na odparzenia dla niemowląt?
Jeśli dziecko ma już odparzenia pieluszkowe, właściwa pielęgnacja i krem na odparzenia będą absolutną podstawą! Przed założeniem czystej pieluszki należy posmarować pupę dziecka specjalną maścią lub kremem na odparzenia. Co istotne, nałożona na skórę warstwa nie może być zbyt gruba – powinna bez problemu wchłonąć się w naskórek.
Ważne, aby preparat na odparzenia nakładać na skórę dokładnie. Najlepiej kupić taki krem, który zawiera w swoim składzie substancje łagodzące podrażnienia, takie jak d-panthenol oraz składniki zatrzymujące wodę w skórze, np. emolienty lub alantoinę.
Dowiedz się więcej, zajrzyj do naszego działu: PARENTING
podrażniona pupa to coś strasznego, u nas malutka strasznie płacze jak tylko cokolwiek się pojawi 🙁 aktualnie używamy fajnego kremu z apteki, mąż kupił jakiś czas temu, nazywa się bebble i jest bardzo fajny. ładnie się wchłania więc skóra może oddychać i ładnie łagodzi. 🙂 jak dla mnie jest spoko. 🙂
Według mnie doskonała na tego typu podrażnienia jest Alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. To polski produkt, dostępny za niewielkie pieniądze w aptekach.