Onkoprzestrzeń kreatywna to coś więcej niż miejsce. To przestrzeń, w której pacjenci onkologiczni mogą odwrócić swoje myślenie od choroby i przekuć ją w coś dobrego. W tym przypadku kontakt ze sztuką mobilizuje chorych do walki z nowotworem i pozwala im spojrzeć na otaczającą rzeczywistość z zupełnie innej strony.

Czym jest Onkoprzestrzeń kreatywna?

„Onkoprzestrzeń kreatywna” to projekt skierowany do pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Oferuje kreatywne działania terapeutyczne łączące w sobie elementy sztuki audiowizualnej (i nie tylko!), które na wszelkie możliwe sposoby mają odstresowywać i relaksować chorych. Z założenia „Onkoprzestrzeń kreatywna” nie jest projektem stricte warsztatowym, a projektem filmowo-warsztatowym. Inicjatywa ma inspirować i zachęcać do kreatywnego działania po to, aby chory zaczął skupiać swoje myśli na czymś innym niż nowotwór. Pacjenci biorący udział w projekcie mają wyjątkową szansę, by zupełnie inaczej spojrzeć na swoją chorobę i otaczająca ich rzeczywistość.

„Onkoprzestrzeń kreatywna” to coś więcej niż miejsce. To przestrzeń (także internetowa), w której pacjenci onkologiczni poprzez kontakt z sztuką mogą przestać koncentrować wszystkie swoje myśli na tym, co ich spotkało. Paradoksalnie w ten sposób nabierają siły do dalszych zmagań z chorobą nowotworową.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, kiedy Maria Poszwińska, autorka projektu „Onkoprzestrzeń kreatywna”, zachorowała na raka. Jak mówi, zadała sobie wtedy pytanie: „jak wykorzystać to trudne doświadczenie i co z nim zrobić?”. Tak powstał pierwszy film „Wewnętrzna moc”, który prawdopodobnie jako jedyny w Polsce porusza kwestię psychoonkologii. Towarzyszyła mu również wizualizacja terapeutyczna stworzona przez Teresę Wysocką, psychoonkologa. W ten sposób rozpoczęła się przygoda, trwająca nieprzerwanie już od dwóch dekad, która inspiruje chorych oraz dodaje im siły oraz odwagi, by mierzyć się z chorobą onkologiczną.

Pierwszy film „Wewnętrzna moc”, zrealizowany w ramach projektu obejrzało aż 1,5 miliona widzów!

Obecnie „Onkoprzestrzeń kreatywna” realizuje również filmy terapeutyczne oraz muzykoteraputyczne, a także organizuje liczne warsztaty i spotkania. Przez ostatnie trzy lat w ramach grantu przyznanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich pacjenci oraz ich bliscy, a także terapeuci, psycholodzy i wolontariusze mogli uczestniczyć w cyklu bezpłatnych spotkań. Onkoprzestrzeń kreatywna organizowała m.in. warsztaty malarskie, rzeźbiarskie, filmowe, fotograficzne, zajęcia z choreoterapii, śpiewu i tańca tradycyjnego, emisji głosu oraz warsztaty mindfulness.

Warsztaty oraz spotkania organizowane w ramach projektu „Onkoprzestrzeń kreatywna” umożliwiają chorym nabrać dystansu do własnej choroby i spojrzeć na nią z zupełnie innej strony.

Zobacz także: Psychoonkolog – potrzebne wsparcie dla każdego chorego onkologicznie!

Onkoprzestrzeń kreatywna to coś więcej niż miejsce

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu mają na celu odwrócić uwagę pacjentów od choroby i skoncentrować ich myśli na czymś innym. W momencie, gdy człowiek słyszy diagnozę i dowiaduje się, że ma nowotwór automatycznie pojawia się myśl „walcz, albo uciekaj”. Takie myślenie odbiera energię i kumuluje się w organizmie w postaci stresu, z którym z czasem ciało i narządy chorego przestają sobie radzić. Pacjent nie siły do przeciwstawiania się chorobie, co jeszcze bardziej pogarsza jego stan.

Nowotwory to choroby przewlekłe, które generują stres. Niestety jego skutki kumulują się i utrzymują w organizmie bardzo długo, dlatego tak ważne jest, aby chory znalazł sposób na ujście negatywnych emocji.

Stres i negatywne emocje towarzyszą pacjentom nawet przez wiele miesięcy i lat. Co gorsza bardzo często stanowią nieodłączny element leczenia onkologicznego i towarzyszą także bliskim pacjentów. Dlatego przekierowanie uwagi i myślenia na coś innego niż choroba pomaga przetrwać ten trudny czas. Znalezienie sposobu na rozładowanie negatywnych emocji dodaje siły i chęci do walki z chorobą. Sprawia także, że organizm już nie chce uciekać, a mobilizować się do dalszych zmagań z nowotworem.

Ideą onkoprzestrzeni jest przekierowanie uwagi chorego i mobilizowanie organizmu do regeneracji oraz dalszej walki z chorobą.

Zamartwianie się odbiera energię i chęci do życia – sprawia, że organizm nie ma siły, by przeciwstawiać się chorobie. Każda nowa aktywność oraz kreatywne działanie wyzwala w nim nowe pokłady energii i pozwala inaczej spojrzeć na otaczający świat. Właśnie taki cel przyświeca projektowi „Onkoprzestrzeń kreatywna”.

Co dobrego daje chorym i ich bliskim udział w projekcie?

Warto mieć świadomość, że z nowotworem zmaga się nie tylko sam pacjent, ale również cała jego rodzina! Choroba odbija się na bliskich chorego i zmienia rzeczywistość wszystkich, znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu. Projekt „Onkoprzestrzeń kreatywna” pomaga im odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nabrać dystansu do choroby.

Projekt zmienia życie pacjentów onkologicznych na lepsze!

Choroba nowotworowa to niewątpliwie wymaga od pacjenta i jego bliskich dużych pokładów siły oraz determinacji, ale nie oznacza, że coś się kończy. „Onkoprzestrzeń kreatywna” daje możliwość nie tylko budowania nowej rzeczywistości w obliczu choroby, ale przede wszystkim przywraca nadzieję na dobre i pełnowartościowe życie!

Onkoprzestrzeń kreatywna to coś więcej niż miejsce. To przestrzeń, dzięki której pacjenci onkologiczni mogą odwrócić swoje myślenie od choroby i choć na chwilę o niej zapomnieć, a także przekuć ją w coś dobrego.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej: https://onkoprzestrzen.pl/

Więcej interesujących artykułów i podcastów o podobnej tematyce znajdziesz w naszym dziale: NOWOTWORY, WALKA Z RAKIEM.

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Marią Poszwińską, autorką projektu „Onkoprzestrzeń kreatywna” i wiceprezesem Fundacji „Twórczość i dokumentacja”.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię