Okres jesienno-zimowy to niestety sezon infekcyjny. Ten czas szczególnie upodobały sobie wirusy, które są przyczyną zdecydowanej większości infekcji dróg oddechowych u dzieci, w tym ostrego zapalenia oskrzeli.

Wirusy paragrypy, adenowirusy, RS wirusy i inne – to one są najczęstszym infekcyjnym powodem ostrego zapalenia oskrzeli. Rzadziej powodem zakażenia są bakterie.

Zapalenie oskrzeli i towarzyszące mu objawy.

Czynnik wirusowy powoduje podrażnienie receptorów w oskrzelach i dochodzi do wystąpienia pierwszego objawu – suchego kaszlu. To on jest częstą przyczyną zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza.

„On tak brzydko kaszle. Ten kaszel jest taki suchy… nic się nie odrywa. Najgorzej jest w nocy. Czasami tak kaszle, że aż ma odruch wymiotny” – tak często relacjonuje objawy rodzic.

W kolejnych dniach kaszel się zmienia. Staje się wilgotny. W tym momencie gromadzi się już wydzielina (wirus uszkodził błonę śluzową oskrzela i upośledził tym samym jego zdolności oczyszczania ze śluzu).

Im tej wydzieliny więcej, tym oskrzele staje się węższe i kaszel jest bardziej wyrażony. Dodatkowo w badaniu lekarskim pojawiają się zjawiska osłuchowe. Rodzic czasami sam jest w stanie je „wyłapać”: „On tak dziwnie charczy, świszczy i jakoś dziwnie oddycha” – opisuje rodzic.

♦ O samym kaszlu, jego rodzajach i różnych przyczynach pisaliśmy też sporo ⇒ TUTAJ.

Zapalenie oskrzeli ⇒ spójrzmy na czas trwania objawów.

Taki „mokry kaszel” może się utrzymywać około 3 tygodni. Co ważne – kiedy infekcja się kończy to kaszel suchy (już bez produkcji wydzieliny) trwać może jeszcze kilka tygodni! Nie jest to objaw choroby, ale powolnej regeneracji uszkodzonego nabłonka.

UWAGA! Jeśli, jako rodzic masz jednak wątpliwości co do charakteru takiego przedłużającego się kaszlu – udaj się na kontrolę do lekarza. Koniecznie zrób to, gdy oprócz utrzymującego się kaszlu pojawia się gorączka.

Poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli, czyli suchy kaszel po chorobie, może trwać nawet kilka miesięcy i nasilać się pod wpływem czynników środowiskowych (np. zanieczyszczenia powietrza, zimnego czy ciepłego powietrza).

Z kolei jeśli ten produktywny/wilgotny kaszel, zwłaszcza u dziecka do 2 lat, utrzymuje się ponad 4 tygodnie od początku infekcji – również udaj się do lekarza.

Jakie badania warto wykonać przy zapaleniu oskrzeli?

W ostrym zapaleniu oskrzeli zwykle nie ma konieczności wykonywania żadnych badań laboratoryjnych czy obrazowych. Zleca się je tylko wtedy, gdy są jakieś wątpliwości.

Gdy zmiany osłuchowe są niejednoznaczne, można zlecić RTG klatki piersiowej. Gdy kaszel trwa ponad 3 tygodnie, jest napadowy, męczący – można zlecić badanie w kierunku krztuśca.

Gdy infekcja się przedłuża, albo dziecko zaczyna gorączkować – można zlecić morfologię i badane CRP. U dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które w przebiegu infekcji mają problemy z oddychaniem, konieczne jest zwykle badanie pulsoksymetrem (nałożenie „czujnika” na palec dziecka), żeby sprawdzić czy nie jest wymagane podanie tlenu.

Przy takim „zwykłym” zapaleniu oskrzeli z dość oczywistym rozpoznaniem, wykonywanie badań zwykle nie jest potrzebne i nic nie wnosi do dalszego postępowania.

Jak wygląda leczenie zapalenia oskrzeli?

Odruch kaszlowy jest odruchem obronnym. Jest naturalną reakcją organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jak wspomniano wyżej – kaszel suchy jest reakcją na podrażnienie receptorów w oskrzelach, bywa męczący, zwłaszcza w nocy – wtedy można podać dziecku lek przeciwkaszlowy (w syropie czy w inhalacji).

W momencie kiedy kaszel zmienia swój charakter i w drogach oddechowych pojawia się wydzielina, to leków przeciwkaszlowych stosować się nie powinno. Wydzielina gromadzi się w drogach oddechowych i nasz organizm chce ją stąd usunąć. Dlatego pojawia się kaszel.

Kaszlu mokrego nie powinno się hamować. Można działać jednak wspomagająco i ułatwić dziecku odkrztuszanie wydzieliny.

A co z antybiotykiem? Warto przypomnieć sobie teraz początek artykułu. Zwykle mamy do czynienia z kaszlem wywołanym infekcją wirusową. To właśnie wirusy najczęściej powodują ostre zapalenie oskrzeli. W tej, zdecydowanej większości przypadków, podanie antybiotyku NIE MA SENSU, bo antybiotyk nie jest lekiem „na kaszel”.

Antybiotyk jest zarezerwowany dla zakażeń bakteryjnych – na przykład dla krztuśca lub dla przedłużającej się infekcji, gdzie podejrzewa się nadkażenie bakteriami.

Inhalacje to często podstawa w leczeniu zapalenia oskrzeli – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z ich skurczem. Pamiętaj jednak, żeby skonsultować z lekarzem leki, które wlewasz do komory inhalatora, żeby nie podawać jednocześnie dwóch o przeciwstawnym działaniu.

Radioklinika | Zapalenie oskrzeli i inhalacje

WAŻNE! To, co jest niezwykle istotne w trakcie infekcji dróg oddechowych, również w trakcie zapalenia oskrzeli to nawodnienie. W trakcie choroby podawaj dziecku duże ilości płynów – pomoże to w odkrztuszaniu wydzieliny!

Dbaj również o odpowiednią temperaturę w sypialni dziecka. Nie może być za ciepło. Zrezygnuj z podkręcania ogrzewania. Zadbaj o regularne wietrzenie i nawilżenie otoczenia. Jeśli dziecko nie gorączkuje to wychodź z nim na spacery – lepiej oddycha się na świeżym powietrzu.

Nadal ostre zapalenie oskrzeli, czy już może zapalenie płuc?

Prawie wszystkie wirusy wywołujące zapalenie oskrzeli mogą również spowodować zapalenie płuc. Kaszel nasila się, pojawiają się wymioty, dziecko gorączkuje, szybciej oddycha i postękuje. Co teraz? Udajemy się do lekarza i są – zmiany osłuchowe wskazujące na zapalenie płuc. Dlaczego tak się dzieje?

UWAGA! Zakażenie wirusowe wywołujące zapalenie oskrzeli, zwłaszcza gdy odpowiedzialne za nie są wirusy grypy i RSV, stanowią również łatwą drogę do nadkażenia bakteryjnego i zapalenie płuc w jego konsekwencji. Dlatego, jeśli zauważysz u swojego dziecka powyższe objawy – koniecznie udaj się do lekarza.

Jakie badania wykonać w przypadku zapalenia płuc?

Wielu rodziców ma przekonanie, że jak dziecko ma zapalenie płuc to na pewno trafi do szpitala i na pewno będzie miało robione badania dodatkowe. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne. Zdjęcie rentgenowskie zleca się tylko w sytuacji wątpliwości rozpoznania czy przy podejrzeniu powikłań. Badania laboratoryjne mogą być pomocne w określaniu przyczyny choroby (zapalenie płuc w zależności od wieku dziecka mogą wywoływać różne wirusy i bakterie). Z kolei pobytu w szpitalu udaje się zwykle uniknąć u dzieci powyżej 6 miesiąca życia, z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem choroby i u dzieci ogólnie zdrowych (jeśli są jakieś dodatkowe choroby to może być konieczna hospitalizacja).

Leczenie zapalenie płuc zbliżone jest do leczenia zapalenia oskrzeli. Jeżeli przyczyną zapalenia płuc są bakterie (a do 4. miesiąca życia lub powyżej 4.roku życia zwykle są) to konieczne będzie włączenie antybiotyku.

Kilka słów o oskrzelikach.

Dość specyficzną grupą pacjentów są dzieci do 1 roku życia (wg niektórych źródeł do 2 roku życia) zarażone wirusem RSV, u których wystąpi zapalenie oskrzelików (rozmiarowo najmniejszych dróg w układzie oddechowym). Jest to szczególna grupa pacjentów ze względu na przebieg zakażenia.

RSV to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci w wieku do 6. miesiąca życia, ale w jego przebiegu rzadko dochodzi do bakteryjnego nadkażenia. Niestety u tych pacjentów problemem są późniejsze nawracające infekcje wirusowe, które zwykle przebiegają ze skurczem oskrzeli.

Zapalenie oskrzelików zaczyna się od zwykłej infekcji wirusowej (katar, nieznacznie podwyższona temperatura ciała). Stopniowo nasila się kaszel i po 2 – 4 dniach infekcji pojawia się duszność. Dziecku ewidentnie trudno się oddycha (ma problemy ze ssaniem), zdarzają się bezdechy i oznaki niedotlenienia. Do tego zakażenie może trwać 2 a nawet 4 tygodnie.

Antybiotykoterapia czy badania obrazowe nie są tutaj zwykle konieczne, ale dziecko wymaga większej lekarskiej czujności. Przydatne może być badania identyfikujące wirusa RSV! W leczeniu przydają się inhalacje z hipertonicznej soli (3% NaCl), które pomagają oczyścić najmniejsze oskrzeliki oraz tlenoterapia.

2 KOMENTARZE

  1. Pierwszy artykuł który rzeczowo a zarazem prosto tłumaczy problem zapalenia oskrzeli. Moj syn miał nawracające zapalenia oskrzeli, leczony antybiotykami ( jak widać bez celu ) pomagały inhalacje. Szkoda ze mało popularne jest w Polsce wśród lekarzy szukanie przyczyny zamiast wypisywanie czego popadnie. Np badanie CRP. Zapisuje sobie w pamięci ten artykuł, polecę innym Mamom. Mądrze o zapaleniu oskrzeli

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię