Otyłość to choroba, która odciska piętno na całym życiu chorego. Wiele osób dotkniętych otyłością nie myśli o niej jednak w kategoriach schorzenia, które niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dla wielu z nich jest jedynie defektem estetycznym, przez który doświadczają dyskryminacji i odtrącenia. Otyłość jest chorobą, o której trzeba mówić głośno i którą przede wszystkim – trzeba diagnozować i leczyć!

Otyłość jest chorobą, którą trzeba leczyć!

Liczba osób z otyłością wciąż rośnie, ale wciąż niewiele z nich zdaje sobie sprawę, z jak poważną chorobą się zmaga. Wynika to przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy i świadomości na temat otyłości. Niestety, poważna jest nie tylko skala problemu, ale także jego zdrowotne konsekwencje!

Zaledwie 13% Polaków uważa otyłość za chorobę.

Otyłość jest chorobą, która niesie za sobą ogromne skutki zdrowotne. Chorzy bardzo często wypierają ją ze swojej świadomości i w efekcie rozpoczynają leczenie bardzo późno. Zwykle nie wiedzą także, że nierozpoznana i nieleczona otyłość poważnie zagraża ich zdrowiu, a nawet życiu!

Otyłość jest poważną chorobą o złożonej patogenezie bez tendencji do samoistnego ustępowania.

Wokół otyłości niestety narosło wiele mitów. Wciąż błędnie postrzegana jest jako efekt wieloletnich zaniedbań osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Przyczynami otyłości nie są tylko niewłaściwy sposób odżywiania, zbyt duża ilość spożywanego jedzenia, brak aktywności fizycznej czy brak wystarczająco silnej woli. Choroba otyłościowa ma bardzo złożoną patogenezę!

We większości przypadków otyłość nie jest tylko i wyłącznie winą pacjenta. Bardzo często choroba rozwija się wokół czynników predysponujących do jej powstawania. Należą do nich między innymi: czynniki genetyczne, zaburzenia neurohormonalne i nieprawidłowości w obrębie mikroflory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, stres oraz niewystarczająca ilość snu. Okazuje się, że błędy żywieniowe i złe nawyki to zaledwie jedna z wielu przyczyn rozwoju otyłości!

Liczba osób otyłych wciąż niepokojąco rośnie

W ostatnim czasie, ze względu na nieustannie rosnącą liczbę osób otyłych, coraz częściej mówi się o otyłości jako o chorobie cywilizacyjnej. Nieograniczony dostęp do żywności i potraw, które kuszą zapachami, kolorami i smakami sprawia, że bardzo trudno oprzeć się chęci jedzenia. Co więcej, pośpiech, stres i brak czasu na sen czy regularną aktywność fizyczną – będące znakiem naszych czasów – powodują, że problem otyłości urasta do rangi globalnego problemu.

Najnowsze dane epidemiologiczne zatrważają. Okazuje się, że Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o tempo wzrostu liczby osób otyłych – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży! Szacuje się, że do 2050 roku z powodu otyłości średnia długość życia w naszym kraju spadnie o blisko… cztery lata. Statystyki oraz prognozy biją na alarm i powinny skłonić do ogólnokrajowej dyskusji nad problemem otyłości w Polsce.

Przeczytaj także: Nadwaga i otyłość – czy tylko takie szkody wyrządza dziecku cukier?

Czym grozi nieleczona otyłość?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że otyłość nie jest tylko defektem estetycznym, a poważną chorobą zagrażającą zdrowiu i życiu chorego. Nierozpoznana i nieleczona otyłość grozi:

Musimy mieć świadomość, że otyłość jest chorobą, która ma nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne, ale także społeczne, psychologiczne i ekonomiczne. Osoby otyłe nierzadko zmagają się ze stygmatyzacją i odrzuceniem ze strony społeczeństwa, co ma ogromny wpływ na ich ogólne samopoczucie i codzienne funkcjonowanie.

otyłość

Sprawdź także: Czy mikrobiota jelitowa może mieć wpływ na otyłość?

Otyłość to coś więcej niż nadprogramowe kilogramy

Nadprogramowe kilogramy to jednak nie jedyny problem, z którym zmagają się osoby otyłe. Bardzo często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony społeczeństwa, a narosłe wokół otyłości mity powodują, że czują się także wykluczone i odtrącone.

Na problemy osób otyłych szczególną zwracają uwagę uczestnicy kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, mającej na celu budowanie świadomości społecznej na temat otyłości. Jej ambasadorem został aktor Cezary Żak, który chce, aby o otyłości zaczęto mówić jak o każdej innej chorobie.

„Zdecydowałem się wesprzeć kampanię, bo wciąż brakuje nam podstawowej wiedzy, że otyłość to choroba taka sama jak każda inna – nowotwory, nadciśnienie czy cukrzyca. A brak wiedzy na jej temat leży u podstaw stygmatyzacji chorych” – mówi Cezary Żak, który także borykał się z otyłością.

Z kolei Agnieszka Liszkowska-Hała, jedna z bohaterek kampanii, mówi: „Jestem mamą, żoną i trenerką. Wiem, że zewnętrzna motywacja i wsparcie bliskich w naszym życiu, ale przede wszystkim w czasie choroby, jest ogromnie ważna. Otyłość spowodowaną problemami hormonalnymi zdiagnozowano u mnie dwa lata temu. Od tamtego momentu zaczął się kolejny etap mojego leczenia: terapia wspierana odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. W pewnym momencie poczułam, że moja historia może być inspiracją dla innych. Skoro ja mogę to inni też, właśnie dlatego zdecydowałam się na udział w kampanii. Wierzę, że moja historia jest potrzebna innym chorym, aby dać im nadzieję i motywację do rozpoczęcia leczenia otyłości”.

Wszyscy uczestnicy kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” mówią, że każdego dnia słyszą nieprzychylne komentarze dotyczące swojego wyglądu. A to nie pomaga w zrobieniu pierwszego kroku ku lepszemu życiu i rozpoczęciu leczenia. Według badań opinii społecznej przeprowadzonych na potrzeby kampanii wynika, że osoby otyłe najczęściej spotykają się nieprzychylnymi komentarzami na swój temat w szkole (61%), internecie i mediach społecznościowych (38%) oraz w miejscach publicznych (33%).

Otyłość – chorzy potrzebują kompleksowej opieki

Osoby otyłe każdego dnia zmagają się z wieloma przeszkodami i nieprzychylnymi komentarzami, które znacznie utrudniają skuteczne leczenie. Otyłość jest chorobą złożoną, wywoływaną bardzo wieloma czynnikami, dlatego chorzy wymagają kompleksowej i fachowej opieki. Jej podstawą jest przede wszystkim szybka diagnoza, która ułatwia leczenie i daje choremu szansę na powrót do normalnego życia.

Osoby otyłe zjawiają się w gabinecie lekarskim z powodu innych dolegliwości zdrowotnych, takich jak: nadciśnienie, zwyrodnienia stawów, cukrzyca czy problemy z oddychaniem. Zwykle nie zdają sobie sprawy, że odpowiada za nie… otyłość. Niestety od wystąpienia pierwszych dolegliwości, będących skutkiem nadprogramowych kilogramów, do postawienia diagnozy: choroba otyłościowa, mija średnio pięć lat!

Zbyt późna diagnoza utrudnia skuteczne leczenie otyłości!

Osoby chorujące na otyłość powinny jak najszybciej usłyszeć diagnozę i wspólnie z lekarzami oraz specjalistami wielu specjalności podjąć odpowiednie leczenie. Chorzy potrzebują kompleksowej opieki, która pozwoli uniknąć wielu tragicznych w skutkach konsekwencji oraz zdrowotnych powikłań.

Nierozpoznana i nieleczona otyłość zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale także życiu!

Więcej o otyłości, jej skutkach, metodach leczenia i profilaktyce przeczytasz w naszym dziale: OTYŁOŚĆ I NADWAGA

Artykuł powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, która ma na celu budowanie świadomości społecznej na temat otyłości oraz jej zdrowotnych konsekwencji.

Sprawdź także, czym jest dna moczanowa i do jakich zaleceń, w tym dietetycznych, powinni stosować się chorzy.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię