Poród domowy w naszym kraju wciąż nie jest powszechną praktyką. To temat tabu, o którym mało się mówi, przez co niewiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka poza szpitalem. Czy warto rodzić we własnym domu i jak się do tego przygotować? O porodzie domowym rozmawiamy z mgr Joanną Mróz, certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Poród w domu. Co trzeba o nim wiedzieć?

Poród domowy jest całkowicie legalną formą rodzenia w Polsce. Według standardów opieki okołoporodowej kobieta ma prawo wyboru miejsca, w którym chce rodzić. Ciężarna może także samodzielnie podjąć decyzję, kto będzie towarzyszył jej podczas porodu.

Przyszła mama może rodzić w szpitalu, domach narodzin lub we własnym domu.

Poród w domu wymaga odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim gotowości psychicznej kobiety do rodzenia poza szpitalem. Przyszła mama musi być świadoma, z czym wiąże się poród domowy i z pełnym przekonaniem wybrać miejsce, w którym chce rodzić.

Poród domowy może być równie bezpieczny jak poród w szpitalu, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania.

Poród domowy nie powinien budzić obaw. W przypadku wystąpienia komplikacji ciężarna zostaje bezzwłocznie przewieziona do najbliższego szpitala, by otrzymać fachową pomoc. Warto także wiedzieć, że od razu po narodzinach położna bada noworodka i wypisuje wszystkie niezbędne dokumenty. Najpóźniej 24h po porodzie na wizytę domową powinien przyjechać także lekarz neonatolog, by określić stan zdrowia dziecka i podpisać dokumentację przygotowaną przez położną.

Uwaga: poród domowy nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia!

Jak przygotować się do porodu domowego?

Przygotowania porodu w domu należy rozpocząć od wybrania odpowiedniej położnej, która będzie prowadzić ciążę. Zdarza się jednak, że przyszła mama decyduje się na prowadzenie ciąży przez położną, która będzie przyjmowała poród. Warto jednak, aby była to osoba, która ma doświadczenie w przyjmowaniu porodów domowych.

Jeśli ciążę prowadzi inna położna, warto odbyć 2-3 wizyty kwalifikujące u położnej przyjmującej poród w domu.

Poród domowy wymaga dopełnienia pewnych formalności. Położna przeprowadza z przyszłą mamą szczegółowy wywiad. Pozwoli on określić stan zdrowia ciężarnej i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Przygotowując się do rodzenia w domu trzeba zminimalizować ryzyko do zera. Jeśli nie ma przeciwskazań do porodu poza szpitalem i przyszli rodzice są świadomi swojej decyzji, kobieta może rodzić w domu. Warto wiedzieć, że poród domowy nie wymaga zgody lekarza prowadzącego. Zaleca się jednak konsultacje z różnymi specjalistami, aby poród mógł być w pełni bezpieczny.

Kobieta rodząca w domu musi być całkowicie zdrowa!

Przygotowując się do porodu w domu trzeba pamiętać o przygotowaniu kilku niezbędnych rzeczy. Są to m.in. butelka z zamrożoną wodą, pomocną w przypadku problemów z urodzeniem łożyska oraz stare prześcieradła i ręczniki. Jeśli kobieta decyduje się rodzić w wodzie, trzeba pamiętać o wyczyszczeniu wanny, jednak należy unikać silnych detergentów. Można także kupić lub wypożyczyć basen z miękkim podłożem do porodu domowego.

Dom przed porodem musi być  odpowiednio przygotowany, ale nie powinien być przesadnie sterylny!

Poród domowy a pandemia

W związku z obecną pandemią wydaje się, że poród w domu jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla mamy i dziecka. Przyszła mama, która decyduje się na poród we własnym domu tylko ze względu na obawę zakażenia koronawirusem może spotkać się z odmową położnej.

Pandemia nie powinna być jedyną przyczyną, przez którą kobieta decyduje się na poród w domu.

Kobieta, która decyduje się na poród domowy musi być w pełni świadoma swojej decyzji. Przyszła mama nie powinna również bać się ewentualnych komplikacji. Z tego względu chęć rodzenia w domu nie może być podyktowana tylko i wyłącznie obawą o bezpieczeństwo w szpitalu w trakcie pandemii COVID-19.

Poród domowy nie może budzić lęku  u przyszłej mamy!

Przeczytaj także: Zioła w ciąży – sprawdź, po które możesz bezpiecznie sięgać, a których bezwzględnie unikać!

Dlaczego warto zdecydować się na poród w domu?

Poród domowy odbywa się w środowisku dobrze znanym ciężarnej, co pozwala zachować większy spokój podczas rodzenia. Położne asystujące przy porodach domowych są odpowiednio przygotowane i posiadają wszystkie niezbędne rzeczy m.in. sprzęt do resuscytacji noworodka, oksytocynę, czy witaminę K.

Poród w domowych warunkach przebiega w spokojnej atmosferze, która sprzyja przyszłej mamie.

Niezwykle pomocna jest także obecność partnera w trakcie podoru domowego. Przyszły tata zajmuje się wszelkimi aspektami technicznymi, których wymaga poród poza szpitalem. Jego pomoc jest nieoceniona zwłaszcza dla rodzącej kobiety, która potrzebuje wsparcia psychicznego w trakcie i tuż po porodzie.

Poród domowy jest równie bezpieczny jak poród w warunkach szpitalnych i nie należy się go obawiać!

Poród w domu wykazuje się mniejszą ingerencją w narząd rodny. Zdecydowanie rzadziej dochodzi również do powikłań, ponieważ nie w trakcie porodu domowego nie wykonuje się znieczulenia i zwykle nie podaje się oksytocyny. Poród domowy obarczony jest znacznie mniejszym ryzykiem urazów krocza. Także dzieci, które przychodzą na świat w domu szybciej przybierają na wadze. Wynika to z poczucia bezpieczeństwa, ponieważ dobrze znają otoczenie i odgłosy towarzyszące im przez 9 miesięcy w łonie matki.

Wybierając miejsce porodu warto podjąć świadomą decyzję w zgodzie ze sobą i znaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie czuję się najbezpieczniej? 

Poród domowy. Podcast do wysłuchania

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami i podcastami z naszego działu >> Ciąża, poród, połóg – jak się przygotować?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię