Dolegliwości bólowe, bez względu na lokalizację, mogą mieć wiele przyczyn. Często w ogóle nie wiążemy tego typu przypadłości z dawnymi urazami czy bliznami – zarówno z tymi świeżymi, jak i starymi, zwłaszcza jeśli ból i dyskomfort pojawiają się dopiero po bardzo długim czasie. Zwykle nie zdajemy sobie także sprawy z tego, że z każdą blizną warto pracować i odpowiednio ją mobilizować! Służą temu różne metody manualne, które skutecznie przywracają ruchomość tkanek i niwelują uporczywe dolegliwości. O tym, czym jest ScarWork i ZOGA Movement, a także jakie efekty mogą przynieść naszemu ciału, rozmawiamy z Wojciechem Cackowskim – fizjoterapeutą, twórcą nowatorskich metod pracy z ciałem, szkoleniowcem.

Dlaczego warto pracować z każdą blizną?

Blizna jest pozostałością na skórze po przerwaniu lub uszkodzeniu tkanki na skutek urazu lub interwencji chirurgicznej. Stanowi pewnego rodzaju trójwymiarową konstrukcję dla warstw tkanek, które w normalnych warunkach mogą swobodnie przemieszczać się względem siebie. Gdy w takim obszarze powstanie tkanka bliznowata, która scala je ze sobą, zakres mobilności pomiędzy nimi zostaje ograniczony. W dłuższej perspektywie może to wywoływać różnego dolegliwości bólowe i dysfunkcje w obrębie całego ciała!

Organizm człowieka stanowi całość i tak powinniśmy na niego patrzeć, chcąc skutecznie pomóc pacjentowi. Wszystkie narządy oraz tkanki są ze sobą połączone za pomocą powięzi i wzajemnie na siebie oddziałują. Zakłócenie w obrębie jednego obszaru powoduje wystąpienie dysfunkcji w innym. 

Powstała blizna scalając tkanki ogranicza ich ruchomość, a także utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Mobilność tkanek można jednak przywrócić za pomocą manualnych technik pracy z ciałem oraz blizną. Warto mieć świadomość, że można mobilizować każdą tkankę bliznowatą, bez względu na to, ile czasu minęło od jej powstania. Efekty pracy zależą jednak od indywidualnych predyspozycji organizmu. Rezultaty mobilizacji u poszczególnych pacjentów mogą być różne, dlatego warto pracować ze wszystkimi bliznami.

Odpowiedni, ale niezbyt intensywny bodziec mechaniczny stymuluje przebudowę uszkodzonej tkanki, bez ryzyka uszkodzenia innych prawidłowych struktur znajdujących się wokół niej.

Zbyt intensywne oddziaływanie na tkankę może skutkować kolejnymi uszkodzeniami, dlatego bliznę należy umiejętnie mobilizować. Istotne jest, aby praca z tkanką bliznowatą bazowała na subtelnym i delikatnym dotyku. Nawet w tak łagodny sposób można pracować z całą trójwymiarową konstrukcją, na różnych poziomach głębokości tkanek.

UWAGA: inwazyjne zabiegi skutkują uszkodzeniami tkanek i struktur głębokich, dlatego pacjent po ingerencjach chirurgicznych powinien bardzo szybko rozpocząć pracę z fizjoterapeutą. Dzięki odpowiedniej mobilizacji blizny można ograniczyć ewentualne dysfunkcje tkanek i narządów, skutkujące bolesnymi dolegliwościami w przyszłości, a nawet skutecznie im przeciwdziałać!

Przeczytaj więcej: Blizna – dlaczego warto z nią pracować i jak to wpływa na nasze ciało?

Praca z blizną i struktury powięziowe

Ludzkie ciało rozwija się z jednej komórki i jest zamkniętym układem mechanicznym. Oznacza to, że każda zmiana mechanicznych właściwości w którymkolwiek jego obszarze będzie skutkowała konkretnymi reakcjami odczuwalnymi w całym układzie biomechanicznym.

Oznacza to, że nie można wykonać ruchu w sposób izolowany. Zawsze, gdy jeden z mięśni wykonuje pracę, wpływa na zmianę relacji, naprężeń i położenia innych struktur znajdujących się wokół niego. Nie da się wykonać ruchu tylko jednym mięśniem!

Powięź to inteligentna sieć utrzymująca w jedności całe ciało, napinająca i łącząca wszystkie tkanki ciała. Także każdy mięsień, organ, ścięgno, więzadło otulone jest własną tkanką powięziową. Te struktury powięziowe odgrywają także istotną rolę w procesach biochemicznych i hemodynamiki, tworzą też macierz dla komunikacji międzykomórkowej.

Czym są taśmy mięśniowo-powięziowe?

Praca na powięziach nie jest już niczym nowym. Nie tylko specjaliści, ale także pacjenci poszerzają swoją wiedzę, dzięki czemu mają większą świadomość tego, jak funkcjonuje ludzkie ciało i działają różne techniki manualne, a także kiedy warto po nie sięgnąć.

Taśmy mięśniowo-powięziowe tworzą pewnego rodzaju mapę połączeń mechanicznych pomiędzy tkankami. Taka wizualizacja daje pogląd na oddziaływanie mięśni względem siebie w długich łańcuchach, kontrolujących nasz trójwymiarowy ruch w grawitacji w obrębie globalnym.

Pojęcie taśm mięśniowo-powięziowych  to pewnego rodzaju sztuczny twór. Pomaga jednak połączyć w umyśle wszystkie oddziałujące na siebie mięśnie w jedną całość.

Teoria taśm mięśniowo-powięziowych pozwala uprościć i zrozumieć skomplikowany system tworzony przez sześćset pojedynczych mięśni. Umożliwia spojrzenie na niego w bardziej globalny i holistyczny sposób oraz pozwala zobrazować pewne zależności zachodzące pomiędzy tkankami podczas wykonywania ruchów. Nieprawidłowo funkcjonujące i bolesne obszary wymagają spojrzenia na nie z perspektywy także sąsiadujących tkanek. Można bowiem oddziaływać na dysfunkcyjne struktury bez bezpośredniego oddziaływania na nie, mobilizując wyłącznie sąsiadujące obszary.

Jeżeli ruch nie jest w odpowiedni sposób rozproszony, powstają obszary nadmiernych naprężeń i kompresji. Mogą one powodować dysfunkcje i zmiany patologiczne, a w efekcie bolesne dolegliwości.

Mięśnie mają określony kierunek przebiegu włókien, określone i spójne wektory oraz kierunki pociągania. To, jak wygląda struktura i jak się porusza, ma znaczenie dla funkcjonowania danej struktury, co ma przełożenie nie tylko na działanie układu mięśniowo-szkieletowego, ale także innych układów w ciele człowieka. Właśnie dlatego tak ważne jest całościowe spojrzenie na organizm, także z punktu biomechaniki.

Postura i zakres możliwości ruchowych wpływają na funkcje poszczególnych narządów wewnętrznych oraz procesy fizjologiczne, które w nich zachodzą.

Jak pracują taśmy mięśniowo-powięziowe i co może zakłócać ich funkcjonowanie?

Coraz więcej mówi się o dysfunkcjach, patologiach i chorobach w kontekście taśm mięśniowo-powięziowych. Zaczęto zauważać, że poprawa funkcjonowania całego ciała to coś więcej niż praca w obszarach bólu, czy niwelowanie widocznych dysfunkcji.

Chcąc skutecznie usprawniać dysfunkcyjne obszary ciała, trzeba najpierw obserwować, jak współpracują z całym ciągiem tkanek, przebiegającym w podobnym kierunku. Aby skuteczniej oddziaływać na te miejsca, należy wykonywać bardziej globalną i holistyczną pracę. Nie można ograniczać się tylko do obszaru, w którym występują konkretne dolegliwości!

Ciało jest skomplikowanym i złożonym mechanizmem, a występujące w nim dysfunkcje wiążą się z anomaliami anatomicznymi, które nastąpiły na przestrzeni całego życia.

W przypadku głębszych bardziej utrwalonych problemów np. przykurczy mięśni, wynikających z dystrofii mięśniowej, schorzeń tkanki łącznej, RZS, nowotworów, chorób obwodowego układu nerwowego, urazów, nawet zadawnionych blizn manualne metody pracy mogą przynieść pacjentowi znaczną ulgę.

ScarWork – delikatna, ale niezwykle skuteczna metoda pracy z blizną!

Jedną z manualnych metod pracy na powięziach jest metoda ScarWork, która całkowicie zmienia podejście do mobilizacji blizny. Tą metodą można pracować zarówno we wczesnym okresie gojenia się tkanek, jak również mobilizować blizny, które powstały dawno temu. Stosowanie metody ScarWork wpływa to na poprawę zakresu ruchów w stawach i funkcji tkanek w obszarze otaczającym bliznę. Okazuje się, że odpowiednie delikatne dotykanie, niekiedy nawet muśnięcie tkanki bliznowatej oddziałuje na tkankę powięziową zwiększając możliwości ruchowe pacjenta. Dotyk powinien być na tyle subtelny i delikatny, aby bodźce mechaniczne prowokowały w pełni bezpieczne procesy, skutkujące zmianami w tkankach.

ScarWork uruchamia tkanki powierzchowne oraz głębokie, zwiększając tym samym zakres ich mobilności. Efekty metody obserwujemy w zakresie poprawy ruchomości, funkcjonowania narządów wewnętrznych, czucia skórnego, a także czucia głębokiego!

Istnieją różne formy mobilizacji blizny, począwszy od tych bardzo delikatnych, takich jak ScarWork, po mocniejsze, ingerujące w głębsze warstwy tkanek, ale nadal oparte na zasadzie subtelnego i delikatnego ucisku, który zmienia zagęszczenie kolagenu, a jednocześnie nie stwarza ryzyka uszkodzenia struktur anatomicznych, które mogą być wplątane w blizny.

Metoda ScarWork ma ogromny potencjał terapeutyczny. Efekty tak delikatnej techniki manualnej są dla wielu pacjentów zadziwiające!

Poprawa funkcjonowania powięzi i tkanek podskórnych jest odczuwalna już po kilku sesjach pracy z blizną, a także widoczna w badaniach USG.

ZOGA Movement – nowoczesna koncepcja ruchowa

Metoda Zoga™ Multidimensional Movement stworzona przez fizjoterapeutę Wojciecha Cackowskiego, powstała dzięki połączeniu kilku koncepcji i nurtów myślowych. Łączy ona coś, co powinno zawsze funkcjonować w zjednoczeniu – terapię ruchem z pracą manualną. Własne doświadczenia jej autora pomogły znaleźć skuteczne rozwiązanie dla problemów ruchowych i zdrowotnych pacjentów. Koncepcja łączy w sobie elementy integracji strukturalnej z różnymi formami mobilizacji tkanek i pracy z ciałem.

Na koncepcję ZOGA Movement składają się także idee zaczerpnięte z jogi, które praktykowane regularne dają ulgę w codziennych dolegliwościach.

Metoda przynosi ulgę pacjentom, u których w ciele istnieją obszary usztywnione, z ograniczonym zakresem ruchu. Może to być spowodowane różnymi czynnikami: przebytym urazem, długotrwałym brakiem aktywności fizycznej, stanem zapalnym, interwencją chirurgiczną. Zoga™ pozwala tak pokierować ułożeniem ciała pacjenta, aby było ono jak najbardziej neutralne i fizjologiczne. Celem jest uzyskanie trwałej zmiany globalnego wzorca ruchowego oraz posturalnego całego ciała i przywrócenie prawidłowego ruchu warstw powięziowych w ciele względem siebie. 

To także może Cię zainteresować: Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu. Dlaczego warto?

Posłuchaj podcastu

Nasz gość Wojciech Cackowski to fizjoterapeuta i i twórca innowacyjnych metod pracy z ciałem, takich jak Zoga™ Multidimensional Movement. Od kilku lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla fizjoterapeutów oraz terapeutów manualnych i ruchowych na całym świecie. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej. Jego największą pasją jest praca manualna połączona z ruchem oraz holistyczne podejście do dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Panem Wojciechem Cackowskim. Po więcej informacji odsyłamy na stronę internetową: zoga-movement.com

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię