Szacuje się, że około 90% dzieci w wieku rozwojowym ma wady zgryzu. Oczywiście nie wszystkie wymagają natychmiastowego leczenia, jednak trzeba mieć świadomość, że niosą za sobą poważne konsekwencje! Jedną z nich jest próchnica – główny problem naszego społeczeństwa, który dotyka coraz młodsze dzieci! Jak leczyć wady zgryzu i skutecznie się przed nimi chronić?
[aktualizacja: 08’2020]
Jakie nawyki sprzyjają wadom zgryzu?
„Konsekwencje utraty zębów mlecznych, czy utraty powierzchni stycznych zębów mlecznych widzimy właśnie my – ortodonci! Nie mamy wtedy możliwości, i tak jest w wielu przypadkach, montowania aparatów ortodontycznych na zębach mlecznych, bo tych zębów po prostu już nie ma!” – mówi lek. stom. Beata Tokarczuk.
Ssanie palca, zbyt długie ssanie smoczka czy picie z butelki, niedbanie o mleczaki mogą prowadzić do powstawania wad zgryzu.
Rozwojowi wad zgryzu sprzyja zbyt długie karmienie dziecka butelką. Wciąż zdarzają się przypadki, że piją z niej nawet kilkuletnie dzieci! Warto także oduczyć dzieci ssania palca i zadbać o profilaktykę przeciwpróchniczą. To wszystko może uchronić maluchy przed poważnymi wadami zgryzu, które wymagają długiego i skomplikowanego leczenia.
To może Cię zainteresować: Próchnica atakuje malutkie dzieci! Jak sobie z nią radzić?
Wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyki!
Warto wiedzieć, że wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, a o tym często zapominamy. Zaniedbanie problemu może skutkować chorobami przyzębia, próchnicą zębów czy też zaburzeniami żucia. Uszkodzeniu czy zwyrodnieniu mogą ulec stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie. Uszkodzona może też zostać błona śluzowa warg i policzków.
Zaniedbany krzywy zgryz u naszego dziecka może doprowadzić do wad wymowy.
„Lecząc zgryz, czasami przedłużamy obecność zębów w jamie ustnej i ograniczamy konieczność leczenia protetycznego. Albo przygotowujemy kolegom protetykom podłoże pod wykonanie nowoczesnych, dobrych wypełnień protetycznych i ograniczamy konieczność leczenia protetycznego”- mówi nasza Ekspert.
Jak zadbać o prawidłowy zgryz u dziecka?
Profilaktyka jest tu najważniejsza! W ostatnim czasie technika ortodontyczna bardzo się rozwija, co ułatwia skuteczne i szybkie korygowanie wad zgryzu, nie tylko u dzieci! Sama idea leczenia ortodontycznego nie jest nowa – pierwszy stały aparat ortodontyczny powstał w 1900 roku. Od tego czasu całkowicie zmieniły się używane materiały i system montowania aparatów na zębach.
Coraz bardziej rozwija się także chirurgia towarzysząca leczeniu ortodontycznego!
Warto wiedzieć i pamiętać, że im wcześniej pacjent zgłosi się o ortodonty, tym lepiej. Jak wiadomo, ze złymi nawykami czasami ciężko walczyć. Z tego względu nieoceniona jest też rola logopedy oraz dłuższa i systematyczna praca z pacjentem.
Sami rodzice, jeszcze w fazie rozwoju dziecka, ucząc go, ćwicząc z nim, mogą spowodować, że zgryz będzie prawidłowo się rozwijał.
Leczenie ortodontyczne nie jest niczym nowym, całkowicie zmieniły się natomiast technologie używane przez ortodontów. Niestety, to nie jest tanie leczenie. NFZ refunduje jedynie aparat wyjmowany i to dziecku jedynie do 12. roku życia. Dopiero wtedy następują zmiany w narządzie żucia. Obecnie na rynku do dyspozycji są różnego rodzaju aparaty, a ich ceny osiągają nawet kilka tysięcy złotych. Leczenie zaczyna się zwykle od założenia aparatu wyjmowanego, a kończy na stałym.
Przeczytaj także: Chirodoncja – leczenie nieprawidłowości zgryzu kluczem do zdrowia całego ciała.
Podcast do wysłuchania
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Panią lek. stom. Beatą Tokarczuk, specjalistą ortodoncji, szefową Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.
Ciekawy artykuł, rzeczywiście problem próchnicy czy wad zgryzu nadal występuje bardzo często. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uczenie pacjentów właściwej higieny.