Ocenia się że około 90% dzieci w wieku rozwojowym ma jakieś potrzeby lecznicze odnośnie wad zgryzu!

Oczywiście nie wszyscy wymagają natychmiastowego rozpoczęcia leczenia. Natomiast głównym problemem w naszym społeczeństwie jest niestety próchnica!

A konsekwencje utraty zębów mlecznych, czy utraty powierzchni stycznych zębów mlecznych widzimy właśnie my ortodonci! – mówi lek. stom. Beata Tokarczuk.  Nie mam wtedy możliwości, w wielu przypadkach, montowania aparatów ortodontycznych na zębach mlecznych bo tych zębów po prostu nie ma!

Ssanie palca, zbyt długie ssanie smoczka czy picie z butelki, nie dbanie o mleczaki mogą prowadzić do właśnie powstania wad zgryzu!

Warto wiedzieć, że wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia, a o tym często zapominamy. Zaniedbanie tego problemu może skutkować chorobami przyzębia, próchnicą zębów czy też zaburzeniami żucia. Uszkodzeniu czy zwyrodnieniu mogą ulec stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie. Uszkodzona może też zostać błona śluzowa warg i policzków. Zaniedbany krzywy zgryz naszego dziecka może też prowadzić do wad wymowy!

“Lecząc zgryz czasami przedłużamy obecność zębów w jamie ustnej i ograniczamy konieczność leczenia protetycznego. Albo przygotowujemy kolegom protetykom podłoże pod wykonanie nowoczesnych, dobrych wypełnień protetycznych i ograniczamy konieczność leczenia protetycznego”- mówi nasza Ekspertka.

Czy sami rodzice, jeszcze w fazie rozwoju dziecka, ucząc go, ćwicząc z nim, mogą spowodować, że zgryz będzie prawidłowo się rozwijał? Czy może nie mają na to wpływu?

Oczywiście, profilaktyka jest najważniejsza! Profilaktyka próchnicy stanowi bardzo ważną część tej działalności ale również profilaktyka nawyków!

Im wcześniej pacjent zgłosi się o ortodonty, tym lepiej. Jak wiemy z nawykami czasami ciężko walczyć, dlatego w zespole nieoceniona jest też rola logopedy i dłuższa, systematyczna praca z Pacjentem.

Leczenie ortodontyczne nie jest niczym nowym, całkowicie zmieniły się natomiast technologie używane przez ortodontów. To nie jest tanie leczenie. NFZ refunduje jedynie aparat wyjmowany i to dziecku jedynie do 12-roku życia. A dopiero wtedy następują zmiany w narządzie rzucia. Na rynku do dyspozycji są różne aparaty, a ich ceny to nawet kilka tysięcy złotych. Leczenie zaczyna się zwykle od aparatów wyjmowanych, kończy na stałych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z panią lek. stom. Beatą Tokarczuk, specjalistą ortodoncji, szefową Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.tokarczuk

Oceń to:
| Liczba ocen: 2 Średnia: 1

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię