Czy wiemy do którego specjalisty powinniśmy się udać w przypadku, gdy mamy problem natury psychicznej? Większość z nas zastanawia się gdzie uzyskać pomoc, jeśli borykamy się z różnymi dolegliwościami natury psychicznej, problemami lub chorobami. Do kogo się udać na psychoterapię? Kto pomoże? Kto wyleczy? Który specjalista będzie najlepszy? Na co uważać? A może skorzystać z polecania znajomych czy rodziny?

Iść do psychologa albo psychiatry?

Pierwsze co przychodzi na myśl, to iść do psychologa lub psychiatry. Nic bardziej mylnego! Jeśli tak pomyślisz i w dodatku pójdziesz to okaże, się że trafiłeś do specjalisty, który nie poprowadzi z Tobą psychoterapii. Jak mówi moja superwizor Milena Karlińska-Nehrebecka: „Jeśli idziesz na psychoterapię do psychologa, czy psychiatry, to tak jakbyś szedł kupować kiełbasę w aptece”.

Psycholog, czy też psychiatra bez ukończenia studiów psychoterapeutycznych nie mają kompetencji do prowadzenia psychoterapii.

Tak samo jak ktoś, kto nie jest chirurgiem nie może przeprowadzić operacji wyrostka, inaczej skończy się to tragicznie dla pacjenta. Jeśli pomylisz psychoterapeutę z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, możesz być co najmniej rozczarowany, gdy Ci nie pomoże. Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to zupełnie inne, odrębne zawody.

Mam kłopot, którego specjalistę powinienem wybrać?

Radioklinika | depresja

Psycholog

Psycholog to absolwent studiów magisterskich przygotowany po ich ukończeniu do przeprowadzania testów, badań naukowych, wystawiania opinii oraz udzielania prostego poradnictwa psychologicznego. Absolwent psychologii odbywa podczas 5 lat studiów psychologicznych 60 – 120 godzin zajęć teoretycznych z psychoterapii. Nie ma wymogu praktyki z pacjentami.

Psychiatra

To specjalista, który ukończył 6-letnie studia medyczne, roczny staż kliniczny oraz 5-letnią specjalizację z psychiatrii. Po ukończeniu specjalizacji jest przygotowany do diagnozowania chorób i zaburzeń psychicznych oraz ich leczenia farmakologicznego (lekami!).

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to z kolei specjalista, który po ukończeniu wyższych studiów magisterskich (zgodnie z Deklaracją Strasburską, mogą być to różnego rodzaju magisterskie studia humanistyczne ewentualnie medyczne) dodatkowo ukończył co najmniej 4-letnie specjalistyczne studia psychoterapeutyczne (przeważnie jest to jeszcze dłuższe zaawansowane szkolenie trwające łącznie nawet 7 lat i więcej). W renomowanych szkołach psychoterapii jest to około 2000 godzin szkolenia składającego się z własnej psychoterapii, zajęć teoretycznych, praktycznych, superwizji swojej pracy oraz stażu klinicznego w szpitalu psychiatrycznym. Na zachodzie ukończone studia psychoterapeutyczne są traktowane na równi z doktoratem. Psychoterapeutą może być też osoba w trakcie szkolenia do certyfikatu, która uczy się w szkole psychoterapii i pracuje pod stałą superwizją.

Jak poznać, że mamy do czynienia z psychoterapeutą?

Profesjonalny psychoterapeuta posiada Rekomendację Psychoterapeuty albo Certyfikat, a także jest członkiem renomowanej organizacji psychoterapeutycznej. Psychoterapeuta jest zobowiązany do superwizowania swojej pracy, czyli omawiania jej z innymi psychoterapeutami z zachowaniem anonimowości pacjentów. Służy to ulepszaniu jego usług i zapewnieniu opieki najwyższej jakości.

Zawód psychoterapeuty jest odrębny, wolny i autonomiczny od innych zawodów medycznych. Nie ma nic wspólnego z zawodem psychologa czy psychiatry, a niestety często jest błędnie określany i łączony z tymi zawodami.

Oczywiście psycholog albo psychiatra może być psychoterapeutą jeśli ukończy specjalistyczne studia psychoterapeutyczne, o których mowa powyżej i jeśli będzie miał odpowiednie predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu psychoterapeuty.

Jakiego typu leczenie stosuje psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest przygotowany do wysokospecjalistycznego, skutecznego leczenia metodami psychoterapeutycznymi bez leków, szeroko pojętych chorób przewlekłych i dolegliwości oraz różnego rodzaju problemów jak: zaburzenia osobowości, zaburzenia psychiczne, zaburzenia jedzenia, choroby somatyczne i psychosomatyczne, uzależnienia, problemy w relacjach z dziećmi, rodzicami, partnerem, lęki, depresja oraz wiele innych.

Psychoterapeuta będzie mógł Ci pomóc na tyle, na ile sam doszedł do rozwiązania swojego problemu we własnej psychoterapii. Jeśli zgłaszasz się do niego przykładowo z agresywnością, lękami czy depresją, pomoże tylko wtedy, kiedy przepracuje własną agresywność, lęk czy depresję. W innym przypadku nie będzie widział u siebie problemu i tym samym nie będzie mógł tego poruszyć u Ciebie, przez co nie pomoże. Jedynie na studiach psychoterapeutycznych w renomowanych szkołach psychoterapii wymogiem ich ukończenia jest przejście setek godzin psychoterapii własnej.

W programie studiów psychologicznych i specjalizacji z psychiatrii nie ma wymogu przejścia psychoterapii własnej. Pamiętaj o zapytaniu Twojego specjalisty czy ją przeszedł!

UWAGA! Jeśli chcesz iść na psychoterapię, przed wizytą upewnij się czy wybrany przez Ciebie specjalista jest na pewno psychoterapeutą. Wtedy masz szansę uniknąć rozczarowania, że coś pójdzie nie tak.

Zapytaj znajomych lub rodzinę, czy mają kogoś sprawdzonego do polecenia, albo sami korzystali. To dobra droga aby trafić na specjalistę, który pomoże skoro już innym pomógł. Pamiętaj że zawsze możesz zapytać swojego psychoterapeutę o wykształcenie, doświadczenie, a nawet pokazanie dyplomów. Prawdziwy profesjonalista nie będzie miał Ci tego za złe, a wręcz przeciwnie – będzie wiedział, że potrafisz o siebie zadbać.

Katarzyna Kęsicka
Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej. Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii. Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą. Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika. Gdzie mnie można znaleźć? * gabinet w Działdowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa * gabinet w Nowym Prażmowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię