Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać, gdy mamy problem natury psychicznej? Większość z nas nie wie, gdzie zgłosić się pomoc i boi się o nią pytać. Nurtujące pytania: kto pomoże, kto wyleczy i jaki specjalista będzie najlepszy? wcale nie ułatwiają tego zadania. Z pomocą przychodzi psychoterapeuta! Kim jest i na co powinniśmy uważać, zanim udamy się na pierwszą psychoterapię?

[aktualizacja: 01’2021]

Idź do psychologa albo psychiatry. Czy aby na pewno?

Pierwsze co przychodzi na myśl, to udanie się do psychologa lub psychiatry. Nic bardziej mylnego! Jeśli tak pomyślisz i w dodatku to zrobisz, szybko okaże się że, trafiłeś do specjalisty, który nie poprowadzi z Tobą psychoterapii. Jak mówi moja superwizor Milena Karlińska-Nehrebecka: „Jeśli idziesz na psychoterapię do psychologa lub psychiatry, to tak jakbyś szedł kupować kiełbasę w aptece”.

Psycholog lub psychiatra bez ukończonych studiów psychoterapeutycznych nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii.

Taką sytuację można porównać do lekarza, który nie jest chirurgiem i nie może przeprowadzić operacji wyrostka. Inaczej taki zabieg skończy się dla pacjenta tragicznie. Jeśli pomylisz psychoterapeutę z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, możesz być co najmniej rozczarowany, gdy nie udzieli Ci właściwej pomocy. Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to zupełnie inne, odrębne zawody!

Mam kłopot. Jakiego specjalistę powinienem wybrać?

Psycholog

Psycholog to absolwent studiów magisterskich, który po ich ukończeniu jest przygotowany do przeprowadzania testów, badań naukowych, wystawiania opinii oraz udzielania prostego poradnictwa psychologicznego. Absolwent psychologii odbywa podczas pięcioletnich studiów psychologicznych jedynie 60-120 godzin zajęć teoretycznych z psychoterapii i nie ma wymogu praktyki z pacjentami.

Psychiatra

To specjalista, który ukończył 6-letnie studia medyczne, roczny staż kliniczny oraz 5-letnią specjalizację z psychiatrii. Po ukończeniu specjalizacji jest przygotowany do diagnozowania chorób i zaburzeń psychicznych oraz ich leczenia farmakologicznego (odpowiednimi lekami!).

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta z kolei to specjalista, który po ukończeniu wyższych studiów magisterskich. Zgodnie z Deklaracją Strasburską mogą być to różnego rodzaju magisterskie studia humanistyczne lub ewentualnie medyczne i dodatkowo ukończył co najmniej 4-letnie specjalistyczne studia psychoterapeutyczne. Zwykle jest to jeszcze dłuższe i zaawansowane szkolenie, trwające łącznie nawet 7 lat i więcej.

W renomowanych szkołach psychoterapii szkolenie trwa około 2000 godzin. Składa się ono z własnej psychoterapii, zajęć teoretycznych, praktycznych, superwizji swojej pracy oraz stażu klinicznego w szpitalu psychiatrycznym. W krajach zachodnich ukończone studia psychoterapeutyczne są traktowane na równi z doktoratem. Psychoterapeutą może być też osoba w trakcie szkolenia przygotowującego do certyfikatu, która uczy się w szkole psychoterapii i pracuje pod stałą superwizją.

psychoterapeuta

Kompetentny psychoterapeuta. Jak go poznać?

Profesjonalny psychoterapeuta posiada Rekomendację Psychoterapeuty lub Certyfikat, a także jest członkiem renomowanej organizacji psychoterapeutycznej. Psychoterapeuta jest zobowiązany do superwizjowania swojej pracy, czyli omawiania jej z innymi psychoterapeutami, z jednoczesnym zachowaniem anonimowości pacjentów. Służy to ulepszaniu jego usług i zapewnieniu pacjentowi opieki najwyższej jakości.

Zawód psychoterapeuty jest odrębny, wolny i autonomiczny od innych zawodów medycznych. Nie ma nic wspólnego z zawodem psychologa czy psychiatry. Niestety często jest błędnie określany i łączony z tymi zawodami.

Oczywiście psycholog albo psychiatra może być psychoterapeutą, o ile ukończy specjalistyczne studia psychoterapeutyczne będzie miał odpowiednie predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu psychoterapeuty.

Sprawdź także: Psychoterapia – nie wstydź się i zacznij rozwiązywać swoje życiowe problemy!

Jakie leczenie stosuje psychoterapeuta?

Psychoterapeuta jest przygotowany do wysokospecjalistycznego, skutecznego leczenia metodami psychoterapeutycznymi. Co istotne – bez leków! Służy pomocą w leczeniu szeroko pojętych chorób przewlekłych oraz dolegliwości i różnego rodzaju problemów, takich jak: zaburzenia osobowości, zaburzenia psychiczne, zaburzenia jedzenia, choroby somatyczne i psychosomatyczne, uzależnienia, problemy w relacjach z dziećmi, rodzicami czy partnerem, lęki, depresja oraz wiele innych.

Psychoterapeuta będzie mógł pomóc Ci na tyle, na ile sam rozwiązał swój problem we własnej psychoterapii. Jeśli zgłaszasz się do niego przykładowo z objawami agresji, lękami czy depresją, pomoże tylko wtedy, gdy sam przepracuje własną agresję, lęk czy depresję. W innym przypadku nie będzie widział problemu u siebie i tym samym nie będzie mógł poruszyć go u Ciebie. W efekcie nie otrzymasz właściwej i skutecznej pomocy.

UWAGA: jedynie podczas studiów psychoterapeutycznych w renomowanych szkołach psychoterapii wymogiem ich ukończenia jest przejście setek godzin własnej psychoterapii.

W programie studiów psychologicznych i specjalizacji z psychiatrii nie ma wymogu przejścia psychoterapii własnej. Pamiętaj , aby zapytać Twojego specjalistę, czy ją przeszedł!

UWAGA: jeśli chcesz udać się na psychoterapię, przed wizytą upewnij się, czy wybrany przez Ciebie specjalista na pewno psychoterapeutą. Wtedy masz szansę uniknąć rozczarowania, że coś pójdzie nie tak.

Zapytaj znajomych lub rodzinę, czy znają sprawdzonego i godnego do polecenia specjalistę, z którego pomocy może sami korzystali. To dobra droga, aby trafić na psychoterapeutę, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać swojego psychoterapeutę o wykształcenie, a nawet pokazanie dyplomów. Prawdziwy profesjonalista nie będzie miał Ci tego za złe, a wręcz przeciwnie – będzie wiedział, że potrafisz o siebie zadbać!

Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: PSYCHOLOGIA I PSYCHIATRIA

Poprzedni artykułCzy zmiany w żywieniu dzieci naprawdę są konieczne?
Następny artykułW Krakowie ratują życie dzieci z „połową serca”! Rozmawiamy o HLHS
Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej. Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii. Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą. Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika. Gdzie mnie można znaleźć? * gabinet w Działdowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa * gabinet w Nowym Prażmowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię