Próchnica to choroba na którą cierpi aż 60% trzylatków! Na całym świecie choruje na nią blisko 90% populacji – dzieci i dorosłych. Niestety u rodziców pokutuje pogląd, że nie ma sensu leczyć zębów mlecznych. Wielu nie ma także świadomości, że próchnica to groźna choroba zakaźna, której nie można ignorować!
[aktualizacja: 10’2020]
Czym w ogóle jest próchnica?
Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba, wywoływana przez bakterie Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus i Lactobacillus acidophilus. U dzieci charakteryzuje się szybkim i ostrym przebiegiem. Niestety próchnica jest dużym problemem społecznym – zmaga się z nią około 90% ludzi na świecie!
Czy wiecie, że próchnica na mlecznych zębach objawia się jako białe i trudne do wykrycia plamy?
To dlatego tak wielu rodziców nie wie, że ich dziecko ma już początki próchnicy. A kiedy pojawia się ból, jest już w zasadzie za późno na zapobieganie – trzeba rozpocząć szybkie leczenie. Próchnica na mlecznych ząbkach rozwija się błyskawicznie!
Próchnica. Dlaczego trzeba leczyć ją także u małych dzieci?
Nieleczone zmiany próchnicze prowadzą do powstawania ubytków wrażliwych na czynniki zewnętrzne. Z tego względu próchnica musi być leczona także w przypadku małych dzieci. Zęby, zarówno stałe, jak i mleczne, pełnią w jamie ustnej wiele ważnych funkcji! Istotne jest również to, aby zgłosić się z dzieckiem do stomatologa odpowiednio wcześnie.
O zęby mleczne trzeba dbać tak samo, jak o zęby stałe i nie zaniedbywać właściwej higieny oraz profilaktyki!
Niestety wielu rodziców przychodzi z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego, gdy pojawiają są już białe plamy i ubytki, a także silny ból. Nie wolno ignorować pierwszych zmian próchniczych na zębach i działać szybko!
To również może Cię zainteresować: Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna!

Jak dbać o zęby malucha?
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia lub wcześniej, jeśli rodziców coś niepokoi, a pojawiają się już pierwsze zęby. Warto mieć świadomość, że brak uzębienia u niemowlaka nie zwalnia nas z dbania o higienę jamy ustnej naszego malucha!
Dziecko przychodząc na świat nabywa bakterie próchnicotwórcze, które pochodzą od… rodziców!
Maluchy od pierwszych chwil życia nabywają bakterie próchnicotwórcze poprzez pieszczoty i pocałunki z rodzicem, a także oblizywanie smoczka. W ten sposób przedostają się do jamy ustnej i na dziąsłach tworzy się płytka bakteryjna, składająca się z resztek jedzenia i właśnie bakterii próchnicotwórczych.
Płytkę bakteryjną na dziąsłach malucha najłatwiej usunąć zwilżoną gazą owiniętą na palec.
W miarę możliwości warto robić to regularnie. Jeśli pojawiają się pierwsze zęby, należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Początkowo nadal można robić to gazą owiniętą na palec, a z czasem gryzakiem z pęczkami włosia i szczoteczką z miękkim włosiem oraz długim trzonkiem.
Podcast do wysłuchania
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Małgorzatą Ostrowską – lekarzem stomatologiem, której szczególnie bliskie jest zapobieganie chorobom zębów i przyzębia u dzieci, m.in. tak powszechnej próchnicy.
Posłuchajcie całej rozmowy z naszym gościem, a dowiecie się m.in.:
- czym jest próchnica i jakie są jej objawy?
- skąd biorą się bakterie w buzi naszych dzieci?
- kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem na pierwszą wizyta stomatologiczną?
- jakie są skuteczne metody zapobiegania próchnicy?
- dlaczego płukanie ust zwykłą woda to także mycie?
- co się stanie jeśli umyjemy naszemu dziecku zęby pastą dla dorosłych?
- co to jest „język geograficzny”?
- czym jest lakowanie, lakierowanie i… leczenie zębów srebrem, czyli różne metody zapobiegania i leczenia zębów?
- jaka szczoteczka do zębów będzie odpowiednia dla małego dziecka?
- czy dzieciom karmionym piersią należy myć dziąsła po każdym jedzeniu?

dr Małgorzata Ostrowska – lekarz stomatolog, specjalista pierwszego stopnia ze stomatologii ogólnej, pedodonta, specjalista drugiego stopnia ze stomatologii wieku rozwojowego. Pani Doktor posiada doświadczenie zawodowe związane z pracą z dziećmi. W swojej wieloletniej praktyce pracowała również w szkole, prowadząc tam skuteczną oświatę zdrowotną i działania profilaktyczne. Właścicielka gabinetu stomatologicznego w Józefosławiu pod Warszawą. Prowadzi także pogadanki w lokalnych przedszkolach i organizuje bezpłatne przeglądy dla przedszkolaków.
” W moim gabinecie dzieci zawsze są mile widziane, dlatego chętnie tu przychodzą. Dziecko należy traktować bardzo poważnie, ale równocześnie stanowczo. Tłumaczyć mu poszczególne etapy pracy i nie używać słów ból, czy bać się. Dzieci odpowiednio przygotowane do wizyty są bardzo miłymi pacjentami i pozwalają na wykonanie każdej czynności.”
To może Cię zainteresować: Skaner wewnątrzustny, czyli nowoczesna stomatologia w technologii 3D
Dodam że synek jest alergikiem i nie jada czekolady itp. , prawdopodobnie jest to wina picia z butelki 🙁
witam, napisała Pani „Dodam..” a my nie widzimy pierwszej części komentarza. prosimy o ponowne zadanie pytania.