Przegląd człowieka kosztuje znacznie mniej niż przegląd samochodu! Warto mieć wiedzę, że niektóre choroby funkcjonujące w świadomości społecznej jako śmiertelne są w olbrzymim odsetku uleczalne. Podstawowym warunkiem jest jednak ich wczesne wykrycie. O tym, dlaczego profilaktyka jest tak ważna rozmawiamy ze specjalistą dr Adamem Markiewiczem. Posłuchaj, co ma do powiedzenia lekarz!

aktualizacja: 08’2020

Profilaktyka – dlaczego warto się badać?

Statystyki dotyczące badań profilaktycznych ludzi w wieku 30-40 lat są zatrważające. Okazuje się, że tylko ok 40% z nich interesuje się swoim zdrowiem i podejmuje działania profilaktyczne! Polacy niechętnie się badają i podchodzą do profilaktyki bardzo nieprofesjonalnie. Szacuje się, że zaledwie 20-30 % populacji regularnie wykonuje badania profilaktyczne. Niestety Ci, którzy je robią zwykle ukierunkowują się na zrobienie jednego lub dwóch badań, które w ich ocenie wydają się być ważne.

Ogromna ilość ludzi w ogóle nie wykonuje badań profilaktycznych!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że czterdziestka to graniczny okres. Ciało człowieka zmienia się i pojawiają się pierwsze symptomy rozwijających się chorób, którym w porę można zapobiec. Z tego względu profilaktyka jest niezbędna! Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć i lepiej żyć dłużej, bo warto! Niestety często o tym zapominamy, narażając się na ryzyko wielu chorób i poważną utratę zdrowia, a nawet życia!

Kiedy warto się zbadać?

 • masz 40 lub więcej lat,
 • chcesz w zdrowiu przeżyć kolejnych 40 lat,
 • jesteś kobietą, a Twój facet właśnie dobiega 40-stki (namów go na badania profilaktyczne!).

Komfort i jakość życia to coś, w co warto zainwestować!

To może Cię zainteresować: Dlaczego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne?

Co powstrzymuje nas przed robieniem badań profilaktycznych?

Przegląd człowieka kosztuje niewiele więcej niż przeglądu samochodu. To inwestycja, która ma także ogromny wpływ na nasze życie. Co więc powstrzymuje nas przed regularną profilaktyką?

Powstrzymuje nas przede wszystkim fatalny system organizacyjny.

Niestety rzeczywistość pokazuje, że aby wykonać badania profilaktyczne trzeba iść do lekarza i uzyskać informacje, jakie badania w ogóle warto wykonać. W ten sposób dochodzimy do patowej sytuacji – lekarz pierwszego kontaktu zwykle nie udzieli jasnej informacji, które z nich są koniecznie. Dzieje się tak, ponieważ POZ będzie musiał sfinansować badania, które wiążą się z większymi kosztami. Zwykle jest to kwota równoznaczna z rocznym przydziałem pieniędzy na jednego człowieka w POZ. Z tego względu lekarz pierwszego kontaktu ze względów finansowych o badaniach profilaktycznych zwykle nie mówi!

Wizyty u kolejnych specjalistów, m.in.: kardiologa, diabetologa lub urologa i wykonanie następnych, specjalistycznych badań profilaktycznych powoduje znacznycwzrost kosztów!

Z kolei sama konsultacja w prywatnym w celu rozpisania koniecznych badań kosztuje około 100-150 zł. Taką mamy teraz rzeczywistość. Sytuację najlepiej rozwiązują duże korporacje, które wykupują abonamenty dla swoich pracowników. W ich skład zwykle wchodzi roczny pakiet na przegląd okresowy, który na swój sposób bardzo przypomina… przegląd samochodu.

Wykonywanie badań profilaktycznych na własny koszt i ich ceny całkowicie do nich zniechęcają!

Prywatne badania profilaktyczne – nie na każdą kieszeń…

Ludzie mają złe doświadczenia zrobieniem badań na własny koszt, które są ogromnym obciążeniem dla budżetu. Przyzwoity panel badań laboratoryjnych i badań obrazowych (USG), wykonywany co roku (nie wszystkie badania trzeba ponawiać co 12 miesięcy!) przez osobę w wieku 40-50 lat to koszt kilkuset złotych. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek!

Warto wiedzieć, że niektóre badania można zrobić na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

To między innymi coroczny przegląd urologiczny. Oczywiście, istnieje pewna obawa i utrudnienie, ponieważ na tego typu badanie trzeba czekać około 6 miesięcy. Z punktu widzenia profilaktyki to jednak nie zbyt duży problem. Trzeba odpowiednio wcześniej przemyśleć, kiedy chcemy wykonać badania i umówić termin wizyty z wyprzedzeniem.

Okresowe badania pracownicze nie służą w profilaktyce!

Badania profilaktyczne – okresowe badania lekarskie to nie profilaktyka!

Okresowe badania pracownicze powinny pełnić ważną rolę w profilaktyce zdrowia. Wysyłanie na takie badania należy do obowiązków każdego pracodawcy. Oczywiście mowa tu wyłącznie o osobach zatrudnionych na umowę o pracę. Niestety ich rola w profilaktyce zdrowia to tylko teoria.

Okresowe badania lekarskie pracownika nie wykryją poważnych problemów zdrowotnych!

Nie są nastawione na wykrywanie chorób nowotworowych i innych poważnych schorzeń. W większości przypadków stwierdzają tylko, czy pracownik jest zdolny do pracy i nie zrobi sobie lub komuś krzywdy. Wyjątek stanowią tylko badania okulistyczne, które zazwyczaj są wykonywane dość rzetelnie.

profilaktyka

Profilaktyka – nie zaniedbuj swojego zdrowia!

Okazuje się, że tak powszechna choroba jak nadciśnienie wciąż słabo rozpoznawalna. Około 50% populacji nawet nie wie, że ma podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, a sam jego pomiar jest prosty i właściwie nic nie kosztuje. Ten sam problem dotyczy cukrzycy. Ma to tym większe implikacje społeczne, że dziś cukrzyca jest zupełnie inaczej leczona niż we wcześniejszych latach.

Nie ufaj cudownym pigułkom i nie lecz się sam!

Tymczasem nasza podstawowa wiedza medyczna pochodzi z reklam, których jest coraz więcej oraz internetu, gdzie – jak wiadomo- można znaleźć także niepotwierdzone i często nieprawdziwe informację. „Cudowną pigułkę” można znaleźć praktycznie na wszystko! Zwykle, gdy pojawia się problem zdrowotny najłatwiej iść do apteki i kupić reklamowany specyfik. Pozornie wydaje się, że problem z głowy, jednak to niezwykle niebezpieczne zjawisko! Odbieramy sobie szansę na wykrycie poważnych schorzeń, które mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Warto regularnie badać się i zadbać o tę profilaktykę w porę! To szansa na szybkie wykrycie ewentualnych chorób.

Wykrycie niektórych chorób 30 czy 40 lat temu często oznaczało brak wpływu na ich przebieg i mało skuteczne leczenie. Dziś wczesne wykrycie bardzo często oznacza całkowitą wyleczalność. Niektóre choroby funkcjonujące w świadomości społeczeństwa jako choroby śmiertelne są w olbrzymim odsetku całkowicie uleczalne. Warunkiem jest jednak ich wczesne wykrycie!

Badania profilaktyczne – które badania warto wykonywać regularnie?

Tylko regularne badania wykonywane co roku lub co dwa lata mogą dać jakąkolwiek podstawę do czucia się bezpiecznie. Co jednak w sytuacji kiedy sprawę poważnie zaniedbaliśmy, a właśnie mija nam 40. rok życia? Warto jak najszybciej wdrożyć o profilaktykę i wykonać podstawowe badania!

Badania OB, moczu oraz morfologia to proste badania, które pozwalają na wczesne wykrycie wielu schorzeń.

Warto także zadbać o inne badania, które można podzielić na trzy grupy: prewencja chorób cywilizacyjnych, prewencja onkologiczna i inne. Dwa lub trzy razy w roku należy mierzyć ciśnienie i raz na 12 miesięcy oznaczyć lipidogram. Osoby, które mają nieco zasobniejszy portfel mogą wykonać dodatkowe badania, np. oznaczenie poziomu witaminy D3.

Około 90% polskiej populacji ma niedobory witaminy D3!

Osoby, które mają prawidłowy poziom witaminy D3 rzadziej chorują na depresję i nowotwory. Mają także mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy i osteoporozy.

Z kolei w przypadku profilaktyki chorób nowotworowych do podstawowych badań należą: USG jamy brzusznej i w przypadku mężczyzn dodatkowo konsultacja urologiczna z oznaczeniem antygenu PSA, natomiast u kobiet analogicznie cytologia i ultrasonografia piersi.

Test na krew utajoną w kale może wykryć nowotwory przewodu pokarmowego. To badanie również warto wykonać!

Osoby obciążone nowotworami przewodu pokarmowego powinny także zastanowić nad innymi metodami diagnostycznymi, takimi jak kolonoskopia. To badanie warto wykonać z w ramach programu finansowanego przez NFZ, ponieważ jego cena jest dość wysoka. Warto także sprawdzić, co się dzieje z naszą wątrobą, zwłaszcza w przypadku osób, które prowadzą ryzykowny tryb życia w zakresie zachowań seksualnych lub były eksponowane na infekcje wirusowymi zapaleniami wątroby. W takim przypadku należy oznaczyć antygeny wirusowego zapalenia wątroby B, C i rozważyć badanie w kierunku HIV.

Przeczytaj także: Wirus HCV – prawdziwa rewolucja w leczeniu już w Polsce!

Podcast do wysłuchania

Naszym gościem jest dr n. med. Adam Markiewicz – specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i nefrolog. Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe, w tym 15 lat na stanowisku zastępcy ordynatora, a następnie na stanowisku ordynatora Oddziału Nefrologii.

Profil naszego Eksperta dostępny jest w serwisie znanylekarz.pl

dr n. med. Adam Markiewicz | Radioklinika 

 

6 KOMENTARZE

  • Pani Kasiu tak, badania profilaktyczne są naprawdę ważne i nie należy o nich zapominać, warto na nie zawsze znaleźć czas.
   Cieszymy się, że są tego typu możliwości i że ludzie się wtedy mobilizują i korzystają! Uważamy, że laboratoria Diagnostyka zrobiły świetną akcję!
   Na przyszłość postaramy się śledzić tego typu akcje i informować o tym naszych słuchaczy!

 1. Mnie właśnie lekarz poinformował o akcji bezpłatnych badań kolonoskopii w ogólnym znieczuleniu prowadzone w Krakowie w Centrum Skopia i całe szczęście, że się zdecydowałam bo miałam 3 małe polipy. Na szczęście je usunięto i nie będą się nowotworzyć. Jestem po 40-stce i teraz co 5 lat będę robić to badanie by mieć pewność, że nic złego się nie dzieje w moich jelitach.

  • Słuszna postawa, zasługuje na pochwałę!!! Profilaktyka jest bardzo ważna, słuszne jest popularne stwierdzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć!”. To szczera prawda i zachęcamy naszych słuchaczy do tego z całego serca. Profilaktyka mniej nas kosztuje i to nie tylko w sensie finansowym!

 2. Musimy sami pamiętać o profilaktyce i badać się nie tylko wtedy jak coś zaczyna szwankować a teraz można to wykorzystać podwójnie, każdy paragon od lekarza bierze udział w losowaniu nagrody z promowanej branży Narodowej Loterii Paragonowej Ministerstwa Finansów.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię