Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowa spondyloartropatia (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) i łuszczyca to jedne z najczęstszych chorób zapalnych. Dotykają aż 180 milionów osób na całym świecie, z czego ponad połowę chorych stanowią kobiety! Dlaczego przewlekłe choroby zapalne wymagają szybkiej diagnostyki i co zrobić, aby szybkie rozpoznanie nie było tylko kwestią przypadku?

Przewlekłe choroby zapalne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), osiowa spondyloartropatia (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) czy łuszczyca to jedne z najczęstszych chorób zapalnych wśród kobiet. Ich objawy są niespecyficzne i mogą znacznie się od siebie różnić. Do najczęstszych dolegliwości należą: nieustanny ból, chroniczne zmęczenie, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz częste zakażenia i infekcje. W ich przebiegu bardzo często rozwijają się inne choroby współistniejące, takie jak choroby serca, cukrzyca itd. Nierzadko pojawiają się także problemy emocjonalne – depresja czy zaburzenia lękowe.

Przewlekłe choroby zapalne dają szereg niespecyficznych objawów, które bardzo często są ignorowane lub przypisywane innym schorzeniom.

Niestety przewlekłe choroby zapalne w zaawansowanym stadium, przy jednoczesnym uszkodzeniu stawów przez rozwijający się stan zapalny, dają silne dolegliwości bólowe. Współczesna medycyna jest w stanie zatrzymać rozwój choroby, dzięki nowoczesnym możliwościom leczenia. Kluczowe jednak jest szybkie rozpoznanie choroby, które znacznie ułatwia proces leczenia.

Szybka diagnoza oraz ustawienie prawidłowego i skutecznego leczenia to szansa na normalne życie!

Czy kobiety są bardziej obciążone przewlekłymi chorobami zapalnymi?

Większość chorób zapalnych zdecydowanie częściej występuje wśród kobiet niż u mężczyzn. Na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) chorują nawet 3 razy częściej! Niestety choroby o podłożu zapalnym są dla nich dość dużym obciążeniem, znacznie utrudniającym normalne życie i ograniczającym aktywne życie zawodowe!

Na barkach kobiet zwykle spoczywają nie tylko obowiązki zawodowe, ale również rodzinne i domowe. Przewlekłe choroby zapalne w ich przypadku jeszcze bardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Kobiety z rozpoznaną przewlekłą chorobą zapalną zmagają się z wieloma wyzwaniami oraz utrudnieniami w diagnostyce oraz leczeniu. W odróżnieniu do mężczyzn zmagających się z tymi samymi schorzeniami są również bardziej obciążone psychicznie i fizycznie. Ich sytuację jeszcze bardziej komplikują obawy wiążące się z planowaniem ciąży i narodzinami dzieci.

Kobieta musi mieć świadomość, że choroba może być utrudnieniem, ale nie musi wykluczać jej ze wszystkich ważnych aktywności!

Choć przewlekłe choroby zapalne mogą być utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza w przypadku kobiet, nie muszą wyłączać ich z aktywnego życia! Ani diagnoza, ani sama choroba nie jest przeszkodą w realizacji życiowych pasji, spełniania marzeń i dążenia do tego, co dla nich ważne.

To może Cię zainteresować: Łuszczyca – objawy, diagnostyka i leczenie.

przewlekłe choroby zapalne

Przewlekłe choroby zapalne – tutaj liczy się czas!

Dużym problemem jest opóźniona diagnostyka wielu przewlekłych chorób zapalnych. Bardzo często pierwsze dolegliwości są ignorowane, a pacjentowi zarzuca się, że wymyśla objawy lub je wyolbrzymia. Nierzadko chory trafia z tego powodu do psychologa lub psychiatry, co jeszcze bardziej opóźnia trafne rozpoznanie.

Przewlekłe choroby zapalne zwykle rozpoznawane są bardzo późno, co utrudnia skuteczne leczenie!

Co ciekawe, w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) mówi się o tzw. oknie szczęścia. Obejmuje ono okres 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów, w czasie którego właściwe leczenie może skutkować osiągnięciem remisji, czyli całkowitym zatrzymaniem choroby. Pacjent przyjmujący odpowiednie leki już w początkowej fazie RZS może zachować pełną sprawność.

Dowiedz się więcej! Przeczytaj lub posłuchaj: Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) powoli atakuje stawy, odbierając sprawność fizyczną!

Co zrobić, aby szybka diagnoza nie była tylko kwestią szczęścia?

Wzrost świadomości społecznej to szybsza diagnostyka!

Podstawą jest wzrost świadomości społeczeństwa, czyli potencjalnych pacjentów. To od nich bowiem zależy, jak szybko po wystąpieniu pierwszych objawów zgłoszą się do lekarza. Przeszkodą jest natomiast błędne przekonanie, że ból stawów to przypadłość ludzi starszych. Bardzo często młodzi ludzie w ogóle nie myślą o tym, że w ich stawach może toczyć się przewlekły stan zapalny!

Każda młoda osoba, u której występuje obrzęk pojedynczego stawu powinna zgłosić się do lekarza!

Okazuje się, że młodzi pacjenci w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych izolują się. Zamykają się w domu w obawie przed brakiem zrozumienia, stronią od kontaktów z ludźmi i faszerują się lekami przeciwbólowymi, zamiast szukać pomocy u specjalisty! Narastający problem zdrowotny kończy się nie tylko obniżeniem nastroju, ale niekiedy nawet depresją i pojawieniem się myśli samobójczych! Chorzy udają się do lekarza dopiero wtedy, gdy ból uniemożliwia im wykonywanie pracy zarobkowej. Zwykle taki stan trwa nawet od 6 do 10 tygodni, co utrudnia szybkie rozpoznanie.

Podstawą profilaktyki jest uświadamianie ludzi, że przewlekłe choroby zapalne mogą pojawić się także w młodym wieku!

Zgodnie z europejskimi standardami pacjent w ciągu 4-6 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów choroby powinien mieć wdrożoną kompleksową diagnostykę i włączone właściwe leczenie. Aby tak się mogło stać, trzeba edukować społeczeństwo i uwrażliwić ludzi na dolegliwości, na które trzeba reagować, i które powinny skłonić ich do kontaktu z lekarzem.

przewlekłe choroby zapalne

Udrożnienie ścieżki pacjent – lekarz rodzinny – specjalista

Bardzo ważne jest także udrożnienie ścieżki dostępu do specjalisty. Niestety chorzy pojawiają się w gabinetach lekarskich kilka miesięcy, a nawet lat od wystąpienia pierwszych dolegliwości. Po drodze zwykle trafiają także do innych lekarzy, m.in. neurologów i psychiatrów. To znacznie wydłuża postawienie diagnozy, a co za tym idzie – także moment wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Warto mieć świadomość, że pacjenci z przewlekłymi chorobami zapalnymi wymagają kompleksowej opieki wielu specjalistów. Niestety zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza znacznie utrudnia skuteczne leczenie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Zastosowanie ziół i żywności w przebiegu chorób reumatycznych, w tym w RZS.

Kampania społeczna”Jej Przewaga”/ ”Advantage Hers”

10 grudnia br. rozpoczęła się polska edycja kampanii społecznej „Jej przewaga”/ „Advantage Hers”, poświęcona problematyce przewlekłych chorób zapalnych wśród kobiet. Ma ona na celu podniesienie świadomości społecznej i uwrażliwienie na potrzeby kobiet, zmagających się z takimi chorobami jak: RZS, ŁZS, ZZSK i łuszczyca.

przewlekłe choroby zapalne

Ambasadorką kampanii została Caroline Wozniacki, tenisistka polskiego pochodzenia i zdobywczyni Wielkiego Szlema, która zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). O diagnozie dowiedziała się będąc u szczytu kariery i pomimo choroby pozostała aktywna, także zawodowo. Jako ambasadorka światowej kampanii Advantage Hers, Caroline Wozniacki chce wspierać kobiety z przewlekłymi chorobami zapalnymi, dając im swoje świadectwo, że choroba nie przekreśla szansy na normalne i satysfakcjonujące życie. 

Caroline Wozniacki
Caroline Wozniacki – ambasadorka kampanii

1 KOMENTARZ

  1. „wymagają kompleksowej opieki wielu specjalistów” NIE PRAWDA Wystarczy jeden specjalista holistyczny , który dotrze do PRZYCZYN. Tyle i aż tyle. Reszta to kasa.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię