“Ma Pan/Pani nowotwór. To Rak!” – 95 % ludzi po usłyszeniu tej strasznej diagnozy nie potrafi sobie poradzić. Z pomocą przychodzi tu psychoonkologia!

Dlatego też powstało Centrum Psychoonkologii w Krakowie, prowadzone przez Stowarzyszenie UNICORN. Otwarto je w dniu 11 października 2014 roku. Jest pierwszym w Polsce specjalistycznym stacjonarnym ośrodkiem oferującym wszechstronną pomoc chorym na nowotwory oraz ich rodzinom. Można tu uzyskać wsparcie psychologiczne, porady onkologa, dietetyka i terapeutów z różnych dziedzin. Tu chorzy przechodzą rehabilitację, poprawia się też ich komfort emocjonalny. Zajęcia pomagają uczestnikom zrozumieć, że chorzy sami dla siebie są wartością, a także przypominają o istnieniu innych obszarów życia, o których w związku z chorobą niekiedy zupełnie zapomnieli.

W Centrum oferowana jest pomoc psychologiczna, psychoedukacja, prowadzona jest rehabilitacja ruchowa, ale też wykłady i warsztaty.

Ważne – swoją pomoc Centrum kieruje zarówno do chorych, jak również ich bliskich!

Rak: w leczeniu chorych niezmiernie ważna jest sfera psychiczna. Osoby, które lepiej sobie radzą i umieją zadbać o dobrostan psychiczny mają też lepsze wyniki leczenia. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak nasze pozytywne nastawienie może wpłynąć na stan naszego ciała!

O istocie psychoonkologii  rozmawiamy z naszymi Gośćmi:

Radioklinika | Jerzy StuhrProf. Jerzy Stuhr – aktor i reżyser, który wraz z żoną Barbarą zakładał i wspiera Stowarzyszenie UNICORN

Pani Iwona Nawara – psycholog kliniczny, psychoonkolog, prowadząca psychoterapię indywidualną i grupową w ośrodku

2 KOMENTARZE

  1. Nie tylko odpowiednie nastawienie psychiczne w leczeniu, ale i w momencie braku szans na pokonanie raka nie powinno opuszczać chorych.

  2. Tak, to prawda. Zresztą pozytywne nastawienie (nawet jeśli potraktować je wyłącznie jako swego rodzaju placebo), może tylko pomóc. Warto mieć takie podejście do życia, nie tylko do choroby.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię