Psychoterapia krok po kroku, czyli oswajamy to co nowe, aby lepiej się przygotować i dobrze wykorzystać czas spędzony u psychoterapeuty!

Oceń to:
| Liczba ocen: 6 Średnia: 2.5

Psychoterapeuta to specjalista, który po ukończeniu wyższych studiów magisterskich (zgodnie z Deklaracją Strasburską, mogą być to różnego rodzaju magisterskie studia humanistyczne ewentualnie medyczne) dodatkowo ukończył co najmniej 4-letnie specjalistyczne studia psychoterapeutyczne (przeważnie jest to jeszcze dłuższe zaawansowane szkolenie trwające łącznie nawet 7 lat i więcej). Jest on wtedy przygotowany do wysokospecjalistycznego, skutecznego leczenia metodami psychoterapeutycznymi (bez leków) szeroko pojętych chorób przewlekłych i dolegliwości oraz różnego rodzaju problemów jak: zaburzenia osobowości, zaburzenia psychiczne, zaburzenia jedzenia, choroby somatyczne i psychosomatyczne, uzależnienia, problemy w relacjach między dziećmi, rodzicami, partnerem, lęki, depresja oraz wiele innych.

Chcesz iść na psychoterapię! Podjąłeś decyzję, a nawet wiesz już gdzie i do kogo się udać! I co dalej? Zastanawiasz się jak będzie wyglądała psychoterapia? Czy jest tak, jak na filmach? Jak to będzie, gdy już znajdziesz się w gabinecie? Jak długo będzie trwała psychoterapia? Ile to kosztuje? W głowie masz całą masę pytań, na które postaram się choć w części odpowiedzieć.

Psychoterapia nie ma nic wspólnego z tym, co pokazują w filmach. To leczenie, którego skuteczność zależy w takiej samej mierze od pacjenta i psychoterapeuty. Ty jesteś równie odpowiedzialny za efekt psychoterapii. Psychoterapeuta będzie chciał uruchomić Twój potencjał do zmian, będzie zadawał Ci zadania, będzie Cie motywował, zachęcał, sprawdzał jak reagujesz, współpracujesz, czy za psychoterapeutą podążasz, a nawet będzie Cię frustrował …

Jak mówi mój superwizor – z psychoterapią jest tak, jak z nauką języka obcego. Uczeń może się go nauczyć, kiedy regularnie ćwiczy, chodzi na lekcje, odrabia zadania domowe, rozmawia z nauczycielem w obcym języku, a także prowadzi konwersacje poza lekcjami, no i słucha jego wskazówek.

Bez własnego zaangażowania i pracy poza lekcjami uczeń nie nauczy się mówić w obcym języku choćby nauczyciel nauczał jak najlepiej potrafi. Tak samo ważne jest Twoje zaangażowanie w psychoterapii. Nie wystarczy, że tylko przyjdziesz do gabinetu!

Radioklinika | nauka

Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty nie jest jeszcze psychoterapią, mogą tylko pojawić się jej elementy, aby zobaczyć jak współpracujesz. Jest to konsultacja służąca temu, aby specjalista mógł poznać z czym masz trudność.

Psychoterapeuta będzie chciał się dowiedzieć, co byś chciał zmienić lub wyleczyć, oceni w jaki sposób będzie można z Tobą pracować, jak najlepiej udzielić Ci pomocy.

Oceni też, czy jest to odpowiedni dla Ciebie czas, abyś skorzystał z psychoterapii i może okazać się, że nie. Może również skierować Cię do innego specjalisty jeśli uzna, że potrzebujesz innego rodzaju pomocy.

Konsultacje psychoterapeutyczne to może być zarówno jedno jak i kilka spotkań. Jest to czas potrzebny specjaliście do ustalenia nad czym będziesz u niego pracował. Zdarza się, że zgłaszasz konkretny problem, a psychoterapeuta proponuje Ci terapię czegoś zupełnie innego (np. nie możesz znaleźć pracy, a terapeuta pyta o Twoją matkę). Warto zaufać specjaliście, który jest doświadczony w swoim zawodzie. On będzie wiedział jak Cię poprowadzić, nawet jeśli wydaje Ci się na początku, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

Konsultacje jest to czas w którym Ty i psychoterapeuta tak naprawdę musicie dać sobie kredyt zaufania, poznać się, zbudować relację.

Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!

Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!

Psychoterapeuta powie Ci kiedy rozpocznie się psychoterapia, uprzedzi co będziecie robić, ustali kontrakt psychoterapeutyczny za wspólna zgodą i rozpocznie z Tobą pracę nad Twoim problemem lub chorobą.

Z reguły jest tak, że już po pierwszych kilku wizytach powinieneś odczuć zmianę! Badania naukowe pokazują, że jeśli po 8-12 sesjach nic się nie poprawia, to znak że już się nie poprawi i z tym terapeutą nie jest Ci po drodze. Czasem psychoterapeuta i pacjent nie są do siebie dopasowani, tak jak nie wszyscy ludzie do siebie pasują. Wtedy lepiej zakończyć wizyty i znaleźć innego terapeutę.

Istnieje kilka rodzajów psychoterapii:

  • krótkoterminowa – to cykl kilku, bądź kilkunastu sesji, na których pacjent pracuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu albo trudnej sytuacji w jakiej się obecnie znajduje.
  • długoterminowa – jest formą pomocy, która trwa kilka miesięcy, rok lub dłużej. To intensywna i głęboka praca pacjenta nad poznaniem siebie oraz zmianą własnego funkcjonowania.

Zdarza się, choć są to wyjątki,  psychoterapia jednej sesji, gdzie w trakcie jednej wizyty następuje konkretna zmiana.

Przeważnie psychoterapia prowadzona jest przez okres około 3 miesięcy. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę w psychoterapii indywidualnej oraz 1,5 h w psychoterapii par, małżeństw czy też rodzin. Koszty prywatnej psychoterapii są zróżnicowane w zależności od miast czy województw. Średnio jest to wydatek kilkudziesięciu złotych za wizytę.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocy. W razie pytań, wątpliwości zachęcam do komentowania wpisu.

Oceń to:

| Liczba ocen: 6 Średnia: 2.5

1 Komentarz

  1. Listopad 4, 2016 at 8:29 am — Odpowiedz

    “Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!” – dobrze powiedziane

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej.
Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii.
Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą.

Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika.

Gdzie mnie można znaleźć?
* gabinet w Działdowie:
https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa

* gabinet w Nowym Prażmowie:
https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno