Podjąłeś decyzję – idę do psychoterapeuty. Nie wiesz tylko, gdzie i do kogo się udać, ani nawet jak wygląda psychoterapia. Co musisz wiedzieć, zanim ją rozpoczniesz? Psychoterapia krok po kroku, czyli oswajamy to co nowe, aby lepiej się przygotować i dobrze wykorzystać czas spędzony u psychoterapeuty!

[aktualizacja: 01’2021]

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista, który po ukończeniu wyższych studiów magisterskich (zgodnie z Deklaracją Strasburską, mogą być to różnego rodzaju magisterskie studia humanistyczne lub medyczne) dodatkowo ukończył co najmniej 4-letnie specjalistyczne studia psychoterapeutyczne. Zwykle jest to jeszcze dłuższe, zaawansowane szkolenie trwające łącznie nawet 7 lat i więcej. 

Tylko wtedy terapeuta będzie przygotowany do wysokospecjalistycznego, skutecznego leczenia metodami psychoterapeutycznymi (bez leków) szeroko pojętych chorób przewlekłych i dolegliwości oraz różnego rodzaju problemów.

Psychoterapeuta zajmuje się leczeniem m.in.:

  • zaburzeń osobowości,
  • zaburzeń psychicznych,
  • uzależnień,
  • zaburzeń odżywiania,
  • chorób somatycznych i psychosomatycznych,
  • problemów w relacjach między dziećmi, rodzicami, partnerem itd.
  • lęki oraz depresji.

Więcej przeczytasz tutaj: Czujesz się źle z samym sobą i masz problem? Pomoże Ci psychoterapeuta!

Psychoterapia. Co musisz wiedzieć, zanim na nią pójdziesz?

Chcesz iść na psychoterapię! Podjąłeś decyzję, a nawet wiesz już gdzie i do kogo się udać! I co dalej? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądała psychoterapia? Czy jest dokładnie tak, jak na filmach? Jak to będzie, gdy już znajdziesz się w gabinecie? Jak długo będzie trwała psychoterapia? Ile to kosztuje? W głowie masz całą masę pytań, na które nie znasz odpowiedzi.

Psychoterapia nie ma nic wspólnego z tym, co pokazują widzisz filmach. To leczenie, którego skuteczność zależy w takiej samej mierze od pacjenta i psychoterapeuty. Ty jesteś równie odpowiedzialny za efekt psychoterapii, co Twój terapeuta.

Psychoterapeuta będzie chciał uruchomić Twój potencjał do zmian. Będzie dawał Ci zadania do wykonania, motywował, zachęcał i sprawdzał, jak reagujesz, a czasem nawet będzie Cię denerwował…

Jak mówi mój superwizor – z psychoterapią jest tak, jak z nauką języka obcego. Uczeń może się go nauczyć, kiedy regularnie ćwiczy. Chodzi na lekcje, odrabia zadania domowe, rozmawia z nauczycielem w obcym języku, a także prowadzi konwersacje poza lekcjami. I oczywiście – słucha jego wskazówek.

Bez zaangażowania i pracy poza lekcjami uczeń nie nauczy się mówić w obcym języku, choćby nauczyciel nauczał najlepiej jak potrafi. Tak samo ważne jest Twoje zaangażowanie podczas psychoterapii. Nie wystarczy, że tylko przyjdziesz do gabinetu!

psychoterapia

Psychoterapia. Tu liczy się zaangażowanie pacjenta!

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty nie jest jeszcze psychoterapią. Mogą pojawić się tylko jej elementy, aby zobaczyć jak współpracujesz. To konsultacja służąca temu, aby specjalista mógł dowiedzieć się, z czym masz trudność. Psychoterapeuta będzie chciał więc się dowiedzieć, co chciał zmienić lub wyleczyć. Oceni, w jaki sposób będzie mógł z Tobą pracować i jak najlepiej udzielić Ci pomocy.

Oceni też, czy to odpowiedni dla Ciebie czas, abyś skorzystał z psychoterapii – może okazać się, że nie. Może również skierować Cię do innego specjalisty jeśli uzna, że potrzebujesz innego rodzaju pomocy.

Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!

Konsultacje psychoterapeutyczne mogą obejmować zarówno jedno, jak i kilka spotkań. To czas potrzebny specjaliście, aby ustalić nad czym będziesz z nim pracował. Zdarza się, że pacjent zgłasza konkretny problem, a psychoterapeuta proponuje mu terapię czegoś zupełnie innego (np. nie może znaleźć pracy, a terapeuta pyta o relację z matką). Warto zaufać specjaliście, który ma doświadczenie w swoim zawodzie, który będzie wiedział jak Cię poprowadzić. Nawet jeśli na początku wydaje Ci się, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego!

Konsultacje to czas, w którym Ty i psychoterapeuta tak naprawdę musicie dać sobie kredyt zaufania, poznać się i zbudować relację.

psychoter
Bez aktywnego udziału pacjenta psychoterapia nie ma szans powodzenia!

Psychoterapeuta powie Ci, kiedy rozpocznie się psychoterapia i uprzedzi, jak będziecie pracować. Za Waszą wspólną zgodą ustali także kontrakt psychoterapeutyczny i rozpocznie pracę nad Twoim problemem lub zaburzeniem.

Zwykle już po kilku pierwszych wizytach powinieneś odczuć zmianę! Badania naukowe i obserwacje pokazują, że jeśli po 8-12 sesjach nic się nie poprawia, to znak że już się nie poprawi i z tym terapeutą nie jest Ci po drodze. Czasem psychoterapeuta i pacjent nie są do siebie dopasowani, tak jak nie wszyscy ludzie do siebie pasują. Wtedy lepiej zakończyć wizyty i znaleźć innego terapeutę.

Psychoterapia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Istnieją dwa rodzaje psychoterapii:

  • psychoterapia krótkoterminowa – cykl kilku lub kilkunastu sesji, podczas których pacjent pracuje nad rozwiązaniem konkretnego problemu albo trudnej sytuacji w jakiej się obecnie znajduje.
  • psychoterapia długoterminowa – to forma pomocy, która trwa kilka miesięcy, rok lub dłużej. To intensywna i głęboka praca pacjenta nad poznaniem siebie oraz zmianą własnego funkcjonowania.

Zdarza się (choć są to wyjątki!), że w trakcie jednej wizyty następuje konkretna zmiana.

Najczęściej psychoterapia prowadzona jest przez okres około 3 miesięcy. Sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają godzinę w psychoterapii indywidualnej oraz 1,5 h w psychoterapii par, małżeństw lub rodzin. Koszty prywatnej psychoterapii są zróżnicowane i uzależnione od miasta i województwa. Średnio jest to wydatek kilkudziesięciu złotych za wizytę.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocy. W razie pytań i ewentualnych wątpliwości zachęcam do komentowania wpisu!

Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: PSYCHOLOGIA I PSYCHIATRIA

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Poprzedni artykułMozga kanaryjska – karma dla gołębi cenna i wartościowa także dla ludzi!
Następny artykułKolejki do specjalistów w Polsce – zobacz raport!
Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej. Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii. Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą. Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika. Gdzie mnie można znaleźć? * gabinet w Działdowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa * gabinet w Nowym Prażmowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno

1 KOMENTARZ

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię