Psychika człowieka to złożony i skomplikowanym system, który do tej pory nie został jeszcze w pełni poznany. Dotychczasowe osiągnięcia psychologii i psychiatrii umożliwiają jednak rozumienie zachodzących w niej procesów. To niezwykle istotne, by móc żyć w zgodzie z samym sobą. Pomocna w osiągnięciu życiowego zadowolenia i szczęścia może być psychoterapia, która nie tylko poprawia jakość życia, ale pozwala uporządkować relacje z ludźmi.

[aktualizacja: 05’2023]

Czym jest psychoterapia i kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Profesjonalna psychoterapia jest leczeniem szeroko pojętych chorób oraz zaburzeń psychicznych prowadzonym przez psychoterapeutę za pomocą metod psychoterapeutycznych, bez przyjmowania leków!

Leczona może być jedna osoba, para, rodzina lub grupa. Cele tego leczenia mogą być różne, m.in.:

  • przywrócenie i utrzymanie zdrowia,
  • poprawa funkcjonowania,
  • poprawa relacji z rodziną i z innymi ludźmi,
  • własny rozwój.

W psychoterapii pracuje się na głębokim poziomie ludzkiej duszy! Kiedy pozwalasz komuś do niej wejść, jesteś bezbronny jak małe dziecko. Psychoterapeuta wywiera na Tobie leczniczy wpływ, który prowadzi do wyzdrowienia lub poprawy samopoczucia i zmian w Twoim życiu.

Psychoterapia zmieni to, co sam będziesz chciał wyleczyć i na co będziesz gotowy!

Na początku możesz się bać iść na psychoterapię, zadajesz sobie pytania: jak to będzie, czy to pomoże, co powiedzą ludzie? Strach jest naturalny, ale warto podjąć to wyzwanie! To od Ciebie zależy, jak szybko będziesz pracował i co będziesz chciał zmienić. Psychoterapia to nie tylko leczenie chorób, zaburzeń psychicznych czy uzależnień, ale także leczenie uporczywych dolegliwości i chorób somatycznych.

psychoterapia

Wybór odpowiedniego psychoterapeuty to klucz do sukcesu!

Ogromnie ważne jest kto leczy, jaką osobą jest psychoterapeuta i czy ma on zdrową, leczącą osobowość. Każdy profesjonalny psychoterapeuta powinien przejść własną psychoterapię. W psychoterapii bowiem leczy osobowość psychoterapeuty, a nie metoda! Zawsze pytaj specjalistę, do którego chcesz się udać, czy sam przeszedł psychoterapię. Bez tego terapeuta może szkodzić zdrowiu pacjenta!

Psychoterapia zmienia patrzenie na siebie, swoją rodzinę, przyjaciół, pracę, doskwierające dolegliwości, choroby oraz całe otoczenie. Pozwala odkryć w Tobie własne możliwości do zmiany, wyjścia z kłopotów i odnalezienia szczęścia oraz siły w życiu.

Psychoterapia może być pomocna, jeśli cierpisz na: choroby tarczycy, jajników, torbiele, nowotwory, toczeń, choroby autoagresji, zanik mięśni, choroby skóry, alergię, łuszczycę, uporczywe bóle głowy, zaparcia, zespól jelita drażliwego, nerwicę żołądka, nerwicę serca. Kiedy nie możesz zajść w ciążę bez wyraźnych przyczyn medycznych.

U psychoterapeuty mogą także leczyć się osoby chorujące na: zespół stresu pourazowego, schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia osobowości, anoreksję, bulimię, objadanie się, lęki, depresje, obsesje, natręctwa.

Psychoterapia połączona z leczeniem chorób przewlekłych u specjalistów wzmacnia leczenie i wspiera jego skuteczność.

Psychoterapię można prowadzić także i bez słów. To nie problem, kiedy nie mówisz, boisz się mówić lub mówić nie możesz.  Z psychoterapii mogą korzystać również pacjenci w śpiączce. Jeśli odbędziesz ją u profesjonalisty, poprawią się Twoje relacje z ludźmi, zacznie się układać w domu i w pracy, a także polepszy się Twoje zdrowie.

Psychoterapia działa. Poprawia komfort i jakość życia, ale przede wszystkim leczy.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w naszym dziale: Psychologia, psychiatria i psychoterapia.

W naszych artykułach znajdziecie rzetelną wiedzę od podszewki na temat psychoterapii i zdrowia psychicznego. Dowiecie się, jak szukać dobrych psychoterapeutów i jak zadbać o swoje psyche, aby rozwijać się lub powrócić do zdrowia.

Poprzedni artykułOsoba niepełnosprawna w żaden sposób nie jest gorsza od nas! | Anna Dymna dla Radioklinika.pl
Następny artykułNordic walking – marsz po zdrowie!
Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej. Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii. Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą. Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika. Gdzie mnie można znaleźć? * gabinet w Działdowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa * gabinet w Nowym Prażmowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno

1 KOMENTARZ

  1. Metoda stosowana w psychoterapii jest równie ważna, jak osobowość terapeuty. Inaczej będą leczone zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (gdzie dobrze sprawdza się terapia behawioralno-poznawcza), inaczej zaburzenia osobowości (gdzie wymagana jest długoterminowa umiejętność analizowania nieświadomych mechanizmów tak, aby zmienić niepokojące objawy powstałe przez wiele lat), inaczej będziemy pomagać terapeutycznie, gdy problem dotyczy komunikacji i konfliktów w związku (wtedy warto podjąć terapię par), a inaczej gdy mamy do czynienia z dysfunkcyjną rodziną z małymi dziećmi i trzeba pomocy terapeuty systemowego dla kilku osób. Terapeuci kształcą się zwykle w tych określonych nurtach (podobnie jak lekarze – u kardiologa nie wyleczymy wady wzroku). Jeśli terapeuta jest dojrzały (i osobowościowo i zawodowo), to dobrze wie, czym się najlepiej terapeutycznie zajmuje, a w czym nie ma kompetencji (trochę w myśl zasady „jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”). Ważne, aby trafić na takiego specjalistę, który jest spójny (i merytorycznie i jako człowiek), i który pokieruje w odpowiednie miejsce, jeśli zauważy, że problem wykracza poza jego kompetencje.
    Gabinet Psychologiczny Drugi Brzeg

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię