Zastanawiacie się co to jest psychoterapia i na co pomoże?

W naszych artykułach znajdziecie rzetelną wiedzę od podszewki na temat psychoterapii i zdrowia psychicznego.

Dowiecie się, jak szukać dobrych psychoterapeutów, na co uważać, czego unikać, o co pytać przed rozpoczęciem leczenia, jak zadbać o swoje psyche, aby się rozwijać albo wrócić do zdrowia. Jak odróżnić prawdziwych psychoterapeutów od innych specjalistów. Dowiecie się także o nowoczesnym, psychoterapeutycznym leczeniu różnych chorób i zaburzeń psychicznych.

A więc szerzenie wiedzy o psychoterapii czas zacząć!

Profesjonalna psychoterapia jest leczeniem szeroko pojętych chorób oraz zaburzeń psychicznych prowadzonym przez psychoterapeutę za pomocą metod psychoterapeutycznych, bez leków!

Leczona może być jedna osoba, albo para, a także małżeństwo, rodzina, grupa. Cele tego leczenia mogą być różne, m.in. takie jak:

  • przywrócenie i utrzymanie zdrowia,
  • poprawa funkcjonowania,
  • poprawa relacji z rodziną i z innymi ludźmi,
  • własny rozwój.

Ważne jest to, że w psychoterapii leczy osobowość psychoterapeuty, a nie metoda!

Ogromnie ważne jest kto leczy, jaką osobą jest psychoterapeuta i czy ma on zdrową, leczącą osobowość. Każdy profesjonalny psychoterapeuta powinien przejść własną psychoterapię.

Pamiętaj! Zawsze zapytaj specjalistę do którego chcesz iść na psychoterapię czy ją przeszedł. Bez własnej psychoterapii terapeuta może być szkodliwy dla pacjenta!

 

W psychoterapii pracuje się na głębokim poziomie ludzkiej duszy! Kiedy pozwalasz komuś tam wejść, jesteś bezbronny jak małe dziecko. Psychoterapeuta wywiera na Tobie wpływ i ten wpływ jest leczniczy, ma prowadzić do tego abyś zdrowiał, czuł się lepiej i aby zachodziły zmiany w Twoim życiu.

Psychoterapia zmienia patrzenie na siebie, swoją rodzinę, przyjaciół, pracę, doskwierające dolegliwości, choroby oraz całe otoczenie. Pozwala odkryć w Tobie własne możliwości do zmiany, do wyjścia z kłopotów i odnalezienia szczęścia oraz siły w życiu.

Na początku możesz się bać iść na psychoterapię, bo nie wiesz jak to będzie, czy to Ci pomoże, co rodzina lub sąsiedzi powiedzą. To naturalne, że możesz się bać, ale warto podjąć to wyzwanie. Od Ciebie będzie zależało w jakim tempie będziesz pracował i co będziesz chciał zmienić.

Nic innego nie zostanie zmienione poza tym co Ty będziesz chciał wyleczyć!

Psychoterapia to nie tylko leczenie chorób i zaburzeń psychicznych czy uzależnień. Możesz przyjść na psychoterapię z przeróżnymi dolegliwościami, czy chorobami somatycznymi.

Jeśli cierpisz na: choroby tarczycy, jajników, torbiele, nowotwory, toczeń, choroby autoagresji, zanik mięśni, choroby skóry, alergię, łuszczycę, uporczywe bóle głowy, zaparcia, zespól jelita drażliwego, nerwicę żołądka, nerwicę serca. Kiedy nie możesz zajść w ciążę bez wyraźnych przyczyn medycznych.

U psychoterapeuty mogą się leczyć osoby chorujące na: schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia osobowości, anoreksję, bulimię, objadanie się, lęki, depresje, obsesje, natręctwa.

Psychoterapia połączona z leczeniem chorób przewlekłych u specjalistów wzmacnia leczenie i wspiera jego skuteczność.

Psychoterapię można prowadzić także i bez słów. To nie problem kiedy nie mówisz, czy boisz się mówić, albo mówić nie możesz.   Z psychoterapii mogą korzystać również pacjenci w śpiączce.

Psychoterapia działa. Poprawia komfort i jakość życia, ale przede wszystkim leczy. Jeśli z niej skorzystasz u profesjonalisty poprawią się Twoje relacje z ludźmi, zacznie się układać w domu i w pracy, polepszy się Twoje zdrowie.

A już niebawem dowiecie się:

Jak szukać prawdziwego psychoterapeuty i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.

Katarzyna Kęsicka
Jestem psychoterapeutą rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej. Ukończyłam studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia psychoterapeutyczne w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej w Krakowie. Swoje doświadczenie zdobywałam na oddziale psychiatrycznym krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Józefa Babińskiego oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie. Nauczałam psychoterapii specjalistów branży medycznej oraz studentów na polskich i zagranicznych Uniwersytetach. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej wchodzącego w skład Polskiej Rady Psychoterapii. Współpracowałam z międzynarodową organizacją Network on Humanitarian Association NOHA związaną ze Światową Organizacją Zdrowia WHO. Uczestniczę w działaniach Polskiej Federacji Psychoterapii. Założyłam Specjalistyczne Centrum Psychoterapii Metasystemowej w Nowym Prażmowie i Działdowie. Prowadzę psychoterapię indywidualną (dorośli, młodzież), małżeństw, par oraz rodzin. Psychoterapia w podejściu Metasystemowy służy nie tylko rozwiązywaniu bieżących trudności, jakie spotykają pacjentów, ale prowadzi ku pełni życia, zdolności do kochania, pracy i przyjmowania ze spokojem tego, co przynosi los. Każdego pacjenta postrzegam całościowo razem z jego ciałem i duszą. Mam przyjemność dzielić się z Państwem moją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Zapraszam do czytania, słuchania o zdrowiu psychicznym i psychoterapii na audioblogu Radioklinika. Gdzie mnie można znaleźć? * gabinet w Działdowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa * gabinet w Nowym Prażmowie: https://www.facebook.com/psychoterapia.metasystemowa.piaseczno

1 KOMENTARZ

  1. Metoda stosowana w psychoterapii jest równie ważna, jak osobowość terapeuty. Inaczej będą leczone zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (gdzie dobrze sprawdza się terapia behawioralno-poznawcza), inaczej zaburzenia osobowości (gdzie wymagana jest długoterminowa umiejętność analizowania nieświadomych mechanizmów tak, aby zmienić niepokojące objawy powstałe przez wiele lat), inaczej będziemy pomagać terapeutycznie, gdy problem dotyczy komunikacji i konfliktów w związku (wtedy warto podjąć terapię par), a inaczej gdy mamy do czynienia z dysfunkcyjną rodziną z małymi dziećmi i trzeba pomocy terapeuty systemowego dla kilku osób. Terapeuci kształcą się zwykle w tych określonych nurtach (podobnie jak lekarze – u kardiologa nie wyleczymy wady wzroku). Jeśli terapeuta jest dojrzały (i osobowościowo i zawodowo), to dobrze wie, czym się najlepiej terapeutycznie zajmuje, a w czym nie ma kompetencji (trochę w myśl zasady “jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego”). Ważne, aby trafić na takiego specjalistę, który jest spójny (i merytorycznie i jako człowiek), i który pokieruje w odpowiednie miejsce, jeśli zauważy, że problem wykracza poza jego kompetencje.
    Gabinet Psychologiczny Drugi Brzeg

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię