Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Tegoroczna odsłona kampanii “Diagnostyka jajnika” zwraca uwagę na istotną kwestię. Piękna i szczęśliwa kobieta to zdrowa kobieta, zwłaszcza gdy u jej boku stoi świadomy i odpowiedzialny mężczyzna.

Oceń to:
| Liczba ocen: 10 Średnia: 5

89% mężczyzn wie, że kobiety powinny regularnie chodzić do ginekologa na badania kontrolne. Niestety najwięcej wątpliwości budzi USG dopochwowe! Częściej niż co dziesiąty mężczyzna uważa, że nie ma konieczności wykonywania tego badania regularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku wiedzy na czym polega i czemu służy to badanie.

To fragment wyników badań pt. „Zdrowie przede wszystkim”, jakie przeprowadziła na zlecenie Kwiatu Kobiecości firma IQS, które dotyczyło zagadnień związanych z nowotworem jajnika.

„Wyniki badań firmy IQS, z którą współpracujemy już od lat, utwierdziły mnie w przekonaniu, że tegoroczna odsłona musi być skierowana do mężczyzn – stwierdza Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.

– Co dziesiąty mężczyzna w ogóle nie jest wprowadzany w temat zdrowia intymnego swojej partnerki, a co gorsze, połowa z badanych mężczyzn w ogóle nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w kierunku nowotworów kobiecych. Nie mogłam przejść nad tym obojętnie, dlatego aktualna kampania „Diagnostyki jajnika” będzie inna. Będzie o miłości …

Miłość ? Pewnie! | Powiedzmy o celach kampanii!

W dniu 19 września rusza III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka jajnika pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim!

Ambasadorami akcji został znany szerokiej widowni aktor serialu „M jak Miłość” Krystian Wieczorek wraz  z żoną – Marią Wieczorek.Radioklinika | Rak jajnika

Są mężczyźni, którzy oczekują od swoich partnerek otwartości w sprawach ich zdrowia intymnego. Chcą wiedzieć, czy chodzą do ginekologa i jakie badania wykonują.

Istnieje jednak grupa mężczyzn, którzy są zdania, że zdrowie intymne partnerki to jej sprawa osobista i nie ma potrzeby dzielić się tym tematem. Postawa ta jest wyraźnie skorelowana z wiedzą na temat badań profilaktycznych. Im mniejsza wiedza, tym mniejsze zainteresowanie zdrowiem partnerki.

Celem tegorocznej odsłony kampanii “Diagnostyka jajnika” jest zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych, jako sprawy wyłącznie osobistej.

Kampania ma dostarczyć panom niezbędnej wiedzy, by w pełni zainteresowali się życiem i zdrowiem kobiet.

Aktywne życie zawodowe, realizacja kolejnych celów i pasji nie pozwalają na dostateczną uważność. Mężczyźni zwyczajnie zapominają, że siłę ogniska domowego nie mierzy się wyłącznie ilością wspólnego czasu, a przede wszystkim uwagą w najistotniejszej sprawie, jaką jest zdrowie!

Każdy mężczyzna, widząc niepokojące objawy u swojej kobiety, musi zdecydowanie nakłonić ją do pójścia do lekarza specjalisty.

Ambasador tegorocznej kampanii – aktor Krystian Wieczorek, zgodził się zabrać głos w słusznej sprawie i zwrócić uwagę mężczyzn na zdrowie swoich ukochanych. Wspólnie z żoną po raz pierwszy wystąpił w akcji społecznej. Dlaczego? „Bo sprawa jest ważna, dotyczyć może najbliżej mi, kochanej osoby – odpowiada Krystian Wieczorek. – Jako aktor i osoba rozpoznawalna mam świadomość, że mogę pomóc! To jedna z takich akcji, dla której warto się poświęcić, bo można uratować czyjeś życie. Nie wiem, czy jest jakiś inny, lepszy powód by wykorzystać swoją twarz, aby rozpowszechniać tak potrzebną ideę”.

„Bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w projekcie, który promuje diagnostykę raka jajnika. Cieszę się, że jest ze mną mąż i jesteśmy w tym razem. Bo o to chodzi w całej kampanii – by poruszyć panów i żeby się wzajemnie wspierać. To nie jest tak, że problem dotyczy jednej osoby! A co do nas, drogie panie, to po prostu trzeba się badać  – dodaje Maria Wieczorek.

Nowotwór jajnika to choroba, która niesie w sobie ogromny potencjał dramatu i cierpienia. Związane jest to w dużym stopniu z późną diagnozą tej choroby, najczęściej – w zaawansowanym stadium.

Rak jajnika – dlaczego zyskał nazwę “cichego zabójcy”?

Profesor Mariusz Bidziński, wybitny specjalista ginekologii onkologicznej, tegoroczny ekspert kampanii wyjaśnia, że „nazywany „cichym zabójcą” nowotwór jajnika wywiera pewne piętno. I najgorsze jest to, że on wcale do końca nie jest taki „cichy”. Jest niestety trudny do zdiagnozowania.

Kobiety, które chorują na raka jajnika, są najczęściej w okresie menopauzalnym, czy pomenopauzalnym. Mogą mieć również i inne schorzenia, w tym dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

A ponieważ w większości dolegliwości dotyczą właśnie takiego dyskomfortu w obrębie tychże obszarów, m.in. wzdęcia brzucha, jego powiększenie, długimi tygodniami a nawet miesiącami krążą wśród lekarzy internistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo rzadko trafiają do specjalistów – ginekologów.

Zresztą choroba może być rzeczywiście bardzo dyskretna, nawet w sensie dokładnego badania ginekologicznego i nie zawsze jesteśmy w stanie, nawet przy pomocy dostępnych dzisiaj narzędzi, badań ultrasonograficznych, zdiagnozować wcześnie nowotwór jajnika, bo te jajniki nie są powiększone.

W badaniach obrazowych nie diagnozujemy dzisiaj struktury tego narządu, tylko jego wielkość: czy są jakieś elementy, które mogą dawać informacje o tym, że coś złego dzieje się w jajniku. A to są bardzo dyskretne zmiany.

WAŻNE! U kobiet, które mają przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe, każdy lekarz, czy to internista, czy to lekarz ogólny musi mieć świadomość, że tak również może zaczynać się choroba ginekologiczna, w tym rak jajnika!

I jeśli po tygodniu, czy dwóch, leczenie nie przynosi efektu, to taka osoba musi być skierowana na badanie ginekologiczne. Dotyczy to również świadomości kobiet: jeśli ma dolegliwości żołądkowe i lekarz zapisał lekarstwa, które nie dają spodziewanego efektu, to musi poprosić o skierowanie do ginekologa”.

Rak jajnika – chorobą genetyczną!

Wszystkie choroby, w tym również choroby nowotworowe, mają tło genetyczne. Duża część elementów genetycznych wynika z tzw. predyspozycji rodzinnych i coraz więcej mutacji odpowiada za przekazy rodzinne.

Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika znajduje się dziedziczenie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, wcześniej przebyty rak piersi, występowanie raka jajnika i/lub raka piersi w bliskiej rodzinie. To około 15% przypadków.

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Niestety, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę IQS, większość badanych nie słyszała, że mężczyźni mogą być nosicielami genu BRCA1, który mogą przekazać córce.

Warto zwrócić uwagę, że 40% mężczyzn nie chciałoby, bądź nie wie czy chciałoby poznać, czy jest nosicielem tego genu. Mężczyźni wzbraniają się nawet przed wiedzą, która mogłaby wspomóc działania profilaktyczne najbliższych osób, wolą żyć w niewiedzy, przyjmują postawę – „mnie to nie dotyczy”.

38% mężczyzn nie dopuszcza do siebie myśli, że mogliby zachorować na nowotwór, a blisko co drugi mężczyzna – że mogłoby to spotkać jego partnerkę.

To bardzo niepokojące wskaźniki, ponieważ wywiad rodzinny jest podstawową metodą oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika. Wykrycie mutacji w tym genie jest również bardzo ważne z uwagi na określenie rokowania i wyboru leczenia. Rozpoznanie typu raka jajnika następuje na podstawie histopatologicznego badania materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego.

WAŻNE! Jeśli w rodzinie były odnotowane zachorowania nowotworowe, powinno się niezwłocznie wykonać badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 oraz test ROMA (stężenie markera nowotworowego CA 125).

Diagnostyka jajnika

Na nowotwór jajnika zapadają kobiety najczęściej po 50. roku życia i znacznie częściej dotyczy to kobiet, których matki chorowały na nowotwór piersi, jelita grubego czy też raka jajnika. Kobiety, u których występują mutacje w genie BRCA1 i BRCA2 są narażone bardziej niż pozostałe i powinny kontrolować się co 6. miesięcy.

UWAGA! Rak jajnika występuje także u kobiet w młodym wieku, dlatego każda kobieta po 20. roku życia powinna raz w roku wykonać badanie USG przezpochwowe czy też przez powłoki brzuszne.

Rak jajnika | Diagnostyka i bezpłatne badania

Dzięki wsparciu Centrum Badań DNA Laboratorium Genetyki Medycznej w Poznaniu, organizacja Kwiat Kobiecości dysponować będzie 150. kuponami na bezpłatne testy genetyczne w kierunku mutacji genu BRCA1, które przeznaczy na akcje specjalne w kobiecych magazynach i portalach internetowych.

Żeby dostać bezpłatne badanie, należy śledzić fan page organizacji na FB ⇒ https://www.facebook.com/kwiatkobiecosci Dodatkowo dwa oddziały warszawskich sieci POLMED, przy ulicy Grzybowskiej i Wołoskiej w Warszawie zaproszą kobiety w dniu 03.10.2017 r. na specjalną akcję, tzw. Drzwi Otwarte, podczas których pierwsze 50. kobiet będzie mogło bezpłatnie wykonać usg przezpochwowe. Kolejnych 50. otrzyma możliwość wykonania tego badania w warszawskich placówkach POLMED z 40% zniżką.

Każda z pań, która wykona badanie otrzyma dodatkowo kupon z 30% zniżką na wybrane badania w warszawskich placówkach medycznych POLMED. Zapisy będą przyjmowane telefonicznie od 25.09.2017 r. do 02.10.2017 r.

My również mamy dla Was niespodziankę. Warto z niej skorzystać!

Radioklinika | Rak jajnika-diagnostyka-kupon

Regulamin akcji ⇒ TUTAJ.

Oceń to:

| Liczba ocen: 10 Średnia: 5

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jurek Michalski

Jurek Michalski

Mam na imię Jurek i jestem mężem Ewy - Redaktor Naczelnej Radiokliniki. Wpieram ja w technicznych aspektach działalności bloga. Czasem także coś skrobnę lub nagram. Zapraszam do komentowania i kontaktu.