Miłość? Pewnie, ale zdrowie przede wszystkim! Piękna i szczęśliwa kobieta to zdrowa kobieta, zwłaszcza gdy u jej boku stoi świadomy i odpowiedzialny mężczyzna. Drodzy Panowie, rak jajnika to także męska sprawa! Co każdy mężczyzna powinien o nim wiedzieć?
[aktualizacja: 05’2021]
Rak jajnika to także męska sprawa
89% mężczyzn wie, że kobiety powinny regularnie chodzić do ginekologa na badania kontrolne. Niestety najwięcej wątpliwości budzi USG dopochwowe! Aż co dziesiąty mężczyzna uważa, że kobieta nie ma konieczności wykonywania tego badania regularnie. Wynika to prawdopodobnie z braku wiedzy, na czym polega i czemu służy USG dopochwowe.
To fragment wyników badań pt. „Zdrowie przede wszystkim” przeprowadzonych na zlecenie Kwiatu Kobiecości firma IQS. Dotyczyło ono zagadnień związanych z nowotworem jajnika.
„Wyniki badań firmy IQS, z którą współpracujemy już od lat, utwierdziły mnie w przekonaniu, że o raku jajnika trzeba mówić nie tylko kobietom, ale również mężczyznom – stwierdza Ida Karpińska, Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Co dziesiąty mężczyzna w ogóle nie jest wprowadzany w temat zdrowia intymnego swojej partnerki. I co gorsze, połowa z badanych mężczyzn w ogóle nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonać w kierunku nowotworów kobiecych.
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o raku jajnika?
Są mężczyźni, którzy oczekują od swoich partnerek otwartości w sprawach ich zdrowia intymnego. Chcą wiedzieć, czy chodzą do ginekologa i jakie badania wykonują.
Istnieje jednak grupa mężczyzn, którzy uważają, że zdrowie intymne partnerki to jej sprawa osobista. Postawa ta jest wyraźnie skorelowana z wiedzą na temat badań profilaktycznych. Im mniejsza wiedza, tym mniejsze zainteresowanie zdrowiem partnerki.
Konieczna jest zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych, jako sprawy wyłącznie osobistej. Drodzy Panowie – zainteresujcie się zdrowiem i życiem swoich kobiet!
Aktywne życie zawodowe, realizacja kolejnych celów i pasji nie pozwalają na dostateczną uważność. Mężczyźni zwyczajnie zapominają, że siłę ogniska domowego nie mierzy się wyłącznie ilością wspólnego czasu, a przede wszystkim uwagą w najistotniejszej sprawie, jaką jest zdrowie!
Każdy mężczyzna widząc niepokojące objawy u swojej kobiety musi zdecydowanie nakłonić ją do pójścia do lekarza specjalisty.

Sprawdź także: Rak jajnika najczęściej dotyka kobiety po menopauzie!
Dlaczego rak jajnika zyskał nazwę „cichego zabójcy”?
Profesor Mariusz Bidziński, wybitny specjalista ginekologii onkologicznej wyjaśnia, że „nazywany „cichym zabójcą” nowotwór jajnika wywiera pewne piętno. I najgorsze jest to, że on wcale do końca nie jest taki „cichy”. Jest niestety trudny do zdiagnozowania.
Kobiety, które chorują na raka jajnika są najczęściej w okresie menopauzalnym lub pomenopauzalnym. Mogą mieć również i inne schorzenia, w tym dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
W większości dolegliwości dotyczą właśnie takiego dyskomfortu w obrębie tychże obszarów, m.in. wzdęcia brzucha, jego powiększenie, długimi tygodniami a nawet miesiącami krążą wśród lekarzy internistów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Bardzo rzadko trafiają do specjalistów – ginekologów.
Nowotwór jajnika to choroba, która niesie w sobie ogromny potencjał dramatu i cierpienia. Związane jest to w dużym stopniu z późną diagnozą tej choroby, najczęściej – w zaawansowanym stadium.
Choroba może być rzeczywiście bardzo dyskretna. Nawet w sensie dokładnego badania ginekologicznego i nie zawsze jesteśmy w stanie, nawet przy pomocy dostępnych dzisiaj narzędzi, badań ultrasonograficznych, zdiagnozować wcześnie nowotwór jajnika. Warto wiedzieć, że jajniki zajęte zmianami nowotworowymi nie są nawet powiększone.
W badaniach obrazowych nie diagnozujemy dzisiaj struktury tego narządu, tylko jego wielkość: czy są jakieś elementy, które mogą dawać informacje o tym, że coś złego dzieje się w jajniku. A to są bardzo dyskretne zmiany!
WAŻNE! U kobiet, które mają przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe, każdy lekarz musi mieć świadomość, że tak również może zaczynać się choroba ginekologiczna, w tym rak jajnika!
Jeśli po tygodniu lub dwóch, leczenie nie przynosi efektu, pacjentka musi być skierowana na badanie ginekologiczne. Dotyczy to również świadomości kobiet: jeśli ma dolegliwości żołądkowe, a lekarz zapisał lekarstwa, które nie przynoszą poprawy, to musi pacjentka sama musi poprosić o skierowanie do ginekologa”.
Sprawdź także: Rak jajnika – tu liczy się przemyślana strategia!
Rak jajnika to choroba genetyczna!
Wszystkie choroby, w tym również choroby nowotworowe, mają tło genetyczne. Duża część elementów genetycznych wynika z tzw. predyspozycji rodzinnych i coraz więcej mutacji odpowiada za przekazy rodzinne.
Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika znajduje się dziedziczenie mutacji w genie BRCA1 i BRCA2, wcześniej przebyty rak piersi, występowanie raka jajnika i/lub raka piersi w bliskiej rodzinie. To około 15% przypadków.
Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 dziedziczymy po naszych rodzicach. Niestety, jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę IQS, większość badanych nie słyszała, że mężczyźni mogą być nosicielami genu BRCA1, który mogą przekazać córce.
Warto zwrócić uwagę, że 40% mężczyzn nie chciałoby, bądź nie wie czy chciałoby poznać, czy jest nosicielem tego genu. Mężczyźni wzbraniają się nawet przed wiedzą, która mogłaby wspomóc działania profilaktyczne najbliższych osób. Wolą żyć w niewiedzy i często przyjmują postawę – „mnie to nie dotyczy”.
38% mężczyzn nie dopuszcza do siebie myśli, że mogliby zachorować na nowotwór, a blisko co drugi mężczyzna – że mogłoby to spotkać jego partnerkę.
To bardzo niepokojące wskaźniki, ponieważ wywiad rodzinny jest podstawową metodą oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika. Wykrycie mutacji w tym genie jest również bardzo ważne z uwagi na określenie rokowania i wyboru leczenia. Rozpoznanie typu raka jajnika następuje na podstawie histopatologicznego badania materiału uzyskanego w czasie zabiegu operacyjnego.
WAŻNE! Jeśli w rodzinie były odnotowane choroby nowotworowe, powinno się niezwłocznie wykonać badania w kierunku mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 oraz test ROMA (stężenie markera nowotworowego CA 125).
Diagnostyka raka jajnika to podstawa
Na nowotwór jajnika najczęściej zapadają kobiety po 50. roku życia. Znacznie częściej dotyczy to kobiet, których matki chorowały na nowotwór piersi, jelita grubego czy też raka jajnika. Kobiety, u których występują mutacje w genie BRCA1 i BRCA2 są narażone na zachorowanie i powinny kontrolować się co sześć miesięcy.
UWAGA! Rak jajnika występuje także u kobiet w młodym wieku. Dlatego każda kobieta po 20. roku życia powinna raz w roku wykonać badanie USG przezpochwowe lub USG przez powłoki brzuszne.
Dowiedz się więcej! Zajrzyj do naszego działu: GINEKOLOGIA