Rak prostaty, inaczej rak gruczołu krokowego. To nowotwór dotykający z reguły dojrzałych mężczyzn. Ryzyko zachorowania zwiększa się po 60-roku życia. Trzeba pamiętać, że ten typ raka nie daje wczesnych objawów. Tym bardziej trzeba zadbać o profilaktykę i wykonywać badania.

aktualizacja: [10’2019]

Objawy raka prostaty.

Najczęściej występujące objawy raka prostaty to: trudności w oddawaniu moczu (kroplami), lub częste oddawanie moczu (także w nocy). Niekiedy dochodzi też do zatrzymania moczu. Jednak pierwszym objawem choroby mogą być bóle kręgosłupa, ponieważ w tym miejscu często lokalizują się przerzuty!

Codziennie z powodu raka prostaty umiera w naszym kraju dziesięciu mężczyzn! Regularne badania profilaktyczne robi jednak niewielu.

Amerykańskie badania wskazują, że średni wiek rozpoznania choroby to 72 lata. Natomiast już 50-letni mężczyzna powinien mieć zrobione badanie per rectum i PSA. Trwają jednak dyskusje, czy warto masowo polecać te badania. W USA ogranicza się teraz grupę badanych mężczyzn do wieku 55 – 75 lat.

Jak zadbać o profilaktykę?

Najważniejsza jest profilaktyka, co bardzo podkreśla nasz gość – Prof. Piotr J. Wysocki. Amerykańskie badania wskazują, że otyłość i brak ruchu bardzo zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Odpowiednia porcja ruchu, nie dopuszczenie do wystąpienia otyłości w starszym wieku plus zdrowe odżywianie (w tym m.in.: odpowiednia ilość warzyw w diecie, spożywanie siemienia lnianego) powinno stanowić podstawę dbałości o własne zdrowie.

Wysiłek fizyczny daje komórce sygnał, by przestała niepohamowanie się rozwijać. Ten sygnał dociera też do komórek nowotworowych. Pamiętajmy, że to w tkance tłuszowej jest wiele czynników stymulujących nowotwór do rozwijania się!

Dlaczego każdy mężczyzna powinien się zbadać?

Rak gruczołu krokowego zawsze rozwija się w starzejącej się prostacie. Ogniska procesu nowtworowego odkrywa się w badaniach patologicznych niemal u każdego mężczyzny.

Poprzednie stulecie było wiekiem zmagania się z nałogiem palenia, to będzie wiekiem zmagania się z otyłością – wskazują amerykańscy naukowcy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie – profilaktyka powinna objąć już najmłodsze pokolenie, które dopiero będzie wchodziło w dorosłe życie!

Rak prostaty rozwija się wolno, nie pojawia się z nienacka. Jednak dobra, mimo wszystko, wiadomość jest taka, że większość chorych, którzy trafiają do lekarzy to osoby, u których można przeprowadzić radykalne leczenie onkologiczne.

Podcast do wysłuchania

Nasz Ekspert odpowiada również na pytanie dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na męskie narządy płciowe. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i do dyskusji.

Naszym gościem jest Prof. dr hab. n. med. Piotr J. Wysocki – specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej. Kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum oraz Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Profil naszego Eksperta na znanylekarz.pl >> TUTAJ

Radioklinika | Prof. Piotr J. Wysocki

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię