Rak prostaty to nowotwór, który najczęściej dotyka dojrzałych mężczyzn. To typ raka, który nie daje wczesnych objawów przez co rozpoznaje się go bardzo późno! Z tego względu warto zadbać o profilaktykę i regularnie wykonywać badania, które mogą uratować życie! Jak zminimalizować ryzyko rozwoju raka prostaty i jak go skutecznie leczyć? – pytamy prof. dr hab. n. med. Piotra J. Wysockiego – specjalistę w dziedzinie onkologii klinicznej.

aktualizacja: [07’2020]

Rak prostaty. Objawy i leczenie.

Nowotwór prostaty, nazywany także rakiem gruczołu krokowego, najczęściej dotyka dojrzałych mężczyzn. Zwykle bardzo długo nie daje charakterystycznych objawów, co powoduje, że jest wykrywany bardzo późno! Rak gruczołu krokowego rozwija się w starzejącej się prostacie. Trzeba mieć świadomość, że liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu będzie rosła ze względu na postępujący proces starzenia się społeczeństwa! Czynnikami zwiększającym ryzyko wystąpienia raka prostaty są także zaburzenia metaboliczne i otyłość.

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów!

Najczęściej występujące objawy raka prostaty to:

  1. trudności w oddawaniu moczu (przerwany strumień i krople) lub częste oddawanie moczu, także w nocy. Niekiedy dochodzi też do zatrzymania moczu.
  2. bóle kręgosłupa, ponieważ w tym miejscu często lokalizują się przerzuty!

Codziennie z powodu raka prostaty umiera w naszym kraju dziesięciu mężczyzn! Regularne badania profilaktyczne robi jednak niewielu.

Amerykańskie badania wskazują, że średni wiek rozpoznania choroby to 72 lata. Natomiast już 50-letni mężczyzna powinien mieć zrobione badanie per rectum i PSA. Trwają jednak dyskusje, czy warto masowo polecać te badania. W USA ogranicza się teraz grupę badanych mężczyzn do wieku 55 – 75 lat.

Istnieją trzy możliwości leczenia raka prostaty: operacja, radioterapia i leczenie systemowe tj. chemioterapia i terapia hormonalna.

Metoda leczenia raka prostaty zależy od stopnia zaawansowania stadium choroby, wieku chorego, oceny ryzyka i szacowanego czasu przeżycia. Większość chorych, którzy trafiają do lekarzy poddaje się radykalnemu leczeniu onkologicznemu. Warto wiedzieć, że u pacjentów w podeszłym wieku nie zaleca się leczenia operacyjnego ze względu na zbyt duże ryzyko. U pacjentów w zaawansowanym stadium nie stosuje się radykalnego leczenia, a zaleca wdrożenie hormonoterapii.

Profilaktyka raka prostaty.

Odpowiednia porcja ruchu, nie dopuszczenie do wystąpienia otyłości w starszym wieku plus zdrowe odżywianie (w tym m.in.: odpowiednia ilość warzyw w diecie, spożywanie siemienia lnianego) powinno stanowić podstawę dbałości o własne zdrowie. Najważniejsza jest profilaktyka! Amerykańskie badania wskazują, że otyłość i brak ruchu bardzo zwiększają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.

Wysiłek fizyczny daje komórce sygnał, by przestała niepohamowanie się rozwijać. Ten sygnał dociera też do komórek nowotworowych. Pamiętajmy, że to w tkance tłuszczowej jest wiele czynników stymulujących nowotwór do rozwijania się!

Trzeba pamiętać, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

rak prostaty

Rak prostaty to nie wyrok! Dlaczego każdy mężczyzna powinien się zbadać?

Rak gruczołu krokowego zawsze rozwija się w starzejącej się prostacie. Ogniska procesu nowotworowego odkrywa się w badaniach histopatologicznych niemal u każdego mężczyzny. Poprzednie stulecie było wiekiem zmagania się z nałogiem palenia, to będzie wiekiem zmagania się z otyłością – wskazują amerykańscy naukowcy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie – profilaktyka powinna objąć już najmłodsze pokolenie, które dopiero będzie wchodziło w dorosłe życie! Ryzyko wystąpienia raka prostaty prostaty można zminimalizować dbając także o swoją kondycję i prawidłową masę ciała.

Rak prostaty rozwija się wolno, nie pojawia się znienacka!

To dobra wiadomość pod warunkiem, że mężczyźni będą wykonywać regularne badania. To szansa na szybsze rozpoznanie i leczenie raka prostaty, które mogą uratować życie! W tym miejscu bardzo zachęcamy do przeczytania artykułu =>Dlaczego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne?

Podcast do wysłuchania

Nasz Ekspert, prof. dr hab. n. med. Piotr J. Wysocki – specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej. Kierownik Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum oraz Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej odpowiada również na pytanie dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego na męskie narządy płciowe. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Więcej o nowotworach, sposobach ich leczenia i profilaktyce w naszym dziale: CHOROBY NOWOTWOROWE, WALKA Z RAKIEM.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię