Lekarz rehabilitacji medycznej jest specjalistą, do którego na początku leczenia powinien zgłosić się każdy pacjent. Rehabilitacja medyczna zajmuje się pacjentami w zróżnicowanym wieku: począwszy od wcześniaka, aż po osoby będące w podeszłym wieku. Wiąże ze sobą medycynę, fizjoterapię i jej metody oraz elementy biomechaniki, dzięki którym lekarze specjaliści mogą prawidłowo dobierać sposoby leczenia według indywidualnych potrzeb pacjenta.

Czy można uniknąć leczenia operacyjnego?

To lekarz rodzinny powinien być ogniwem łączącym pacjenta z lekarzem rehabilitacji medycznej i w przypadku nieprawidłowości narządu ruchu powinien kierować chorego do specjalisty, który trafnie oceni czy istnieją wskazania do leczenia operacyjnego.

Leczenia operacyjnego można uniknąć dzięki wczesnej i odpowiedniej rehabilitacji.

Amerykańscy naukowcy udowadniają, że interwencji chirurgicznej potrzebuje zaledwie kilkanaście procent pacjentów, a wielu z nich mogłoby uchronić się przed nią, gdyby odpowiednio wcześnie zastosowano leczenie rehabilitacyjne.

Leczenie rehabilitacyjne to również praca z blizną/bliznami na ciele. Blizna to pozostałość po różnego rodzaju urazach, skręceniach, przebytych operacjach (w tym po porodach przez cesarskie cięcie). Bardzo często zapominamy o niej i nie przypuszczamy, że dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała mogą mieć związek właśnie ze starym urazem. Pisaliśmy o tym szerzej i rozmawialiśmy tutaj >>> „Blizna – dlaczego warto z nią pracować i jak to wpływa na nasze ciało?”

Dlaczego warto udać się do lekarza rehabilitacji medycznej?

Zabieg chirurgiczny jest tylko epizodem w chorobie przeciążeniowej kręgosłupa, która ma pięć stadiów. Jeśli specjalista prawidłowo oceni, w którym stadium znajduje się pacjent i odpowiednio wcześnie wdroży metody ćwiczeń oraz nauczy go w jaki sposób funkcjonować, być może nigdy nie zaistnieje konieczność poddania się leczeniu chirurgicznemu.

Operacja nie jest panaceum, pacjenci bardzo często wracają do poradni z nawracającymi dolegliwościami bólowymi.

Jeśli pacjent ma zaburzoną strukturę tkanki miękkiej oraz naruszony system mięśniowy odpowiedzialny za sterowanie ruchami kręgosłupa i stabilizację, operacja nie przyniesie poprawy.

Niewątpliwie w niektórych przypadkach operacja jest konieczna, jednak w wielu z nich decyzja o rehabilitacji jest lepszym, nieinwazyjnym sposobem na poprawę stanu zdrowia.

Niestety, lekarzy rehabilitacji medycznej jest niewielu, a na oddziałach rehabilitacji nie ma już dyżurów, które zostały zniesione ze względu na brak finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przeczytaj także: Fizjoterapia przed i po operacji – dlaczego wczesna rehabilitacja jest tak ważna?

Jak przewlekły stres odbija się na naszym zdrowiu i układzie ruchowym?

Rehabilitacji podlegają nie tylko pacjenci po udarach mózgu, wypadkach, ale także osoby dotknięte skutkami przewlekłego stresu!

Żyjemy niestety w czasach, w których zagrożeniem dla zdrowia jest również przewlekły stres. Chwilowe napięcie nie jest ryzykowne, jednak to długotrwałe i przewlekłe zostawia ślad w układach nerwowym, ruchowym oraz krążenia.

Badania udowadniają, że pod wpływem przewlekłego stresu dochodzi do zaniku kory mózgowej, zaburzeń pamięci oraz depresji. Przyczynami bolesnych dolegliwości odcinków szyjnych i lędźwiowych są zwykle długotrwałe napięcia.

Olbrzymią rolę w procesie rehabilitacji i prewencji pełni leczenie uzdrowiskowe, z którego powinny korzystać nie tylko osoby starsze, ale przede wszystkim ludzie młodzi narażeni na stres, cierpiący na choroby cywilizacyjne: miażdżycę, nadciśnienie, otyłość czy cukrzycęPacjent przebywający w uzdrowisku zostaje odizolowany od nadmiaru negatywnych bodźców, może korzystać z możliwości rozmowy z dietetykiem czy psychologiem, mieć do dyspozycji fizjoterapeutę.

W procesie rehabilitacji pożądane efekty przynosi także krioterapia, elektroterapia, masaż leczniczy i relaksacyjny oraz znana od tysięcy lat medycyna chińska, słynąca z akupunktury.

Na czym polega rehabilitacja medyczna?

Rehabilitacja medyczna wykorzystuje zróżnicowane metody leczenia, między innymi indywidualne i grupowe. Formy rehabilitacji zbiorowej są bardzo przydatne, ponieważ motywują pacjenta do wytężonej pracy. Taka forma sprawdza się w leczeniu otyłości czy w zwalczaniu zespołów bólowych kręgosłupa i stosuje się ją jak element rehabilitacji profilaktycznej dla dzieci i dorosłych.

Metody rehabilitacji zależą przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i dostosowuje się je indywidualnie.

Dziedzina rehabilitacji medycznej rozwija się bardzo szybko. W ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych metod, między innymi rehabilitacja i stymulacja mózgu oraz robotyka w rehabilitacji, którą co raz częściej wykorzystuje się z nowoczesnych ośrodkach. Dzięki nieustannemu rozwojowi rehabilitacja medyczna ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Naszym gościem była prof. nadzw. dr hab. n. med. Małgorzatą Łukowicz, specjalista rehabilitacji medycznej, balneologii i medycyny fizykalnej, kierownik Katedry Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz kierownik Kliniki Rehabilitacji Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.

Malgorzata_Łukowicz_Radioklinika2

Rehabilitacja medyczna to skuteczny sposób na poprawę stanu zdrowia! Posłuchaj podcastu.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, znajdziecie tam więcej szczegółów.

5 KOMENTARZE

  1. Dyskopatie, bóle pleców, rwa kulszowa, bolący bark, łokieć tenisisty, wady postawy u dzieci – wszyscy szukają ortopedy… Jeśli pacjent wymaga interwencji chirurgicznej, to dobry wybór, ale większość z nas nigdy nie trafi do szpitala, za to do lekarza rehabilitacji medycznej powinna. Warto zatem wiedzieć czy zajmują się lekarze z tą specjalizacją, jak szeroką wiedzę i umiejętności mają. O specyfice pracy opowiada prof. Małgorzata Łukowicz Kierownik Katedry Rehabilitacji AWF w Warszawie.

  2. Witam,

    Świadomość Pacjentów na temat rehabilitacji w wielu przypadkach jest bardzo mała. Niestety dostęp do informacji tego typu również. Nie wszyscy jeszcze sprawnie korzystają z internetu dlatego informacje na temat możliwości rehabilitacji powinny płynąć od lekarzy pierwszego kontaktu czy w trakcie leczenia pourazowego.

    • Zgadzam się, to prawda. Świadomość jest niestety wręcz znikoma. Pytanie, czy ta sytuacja będzie się zmieniać? Mamy coraz więcej pacjentów, w tym tych przewlekle chorych. Dlatego kibicuję i śledzę takie inicjatywy, jak Szkoły Serca – nowy model opieki i prewencji wtórnej dla pacjentów kardiologicznych, który powstał z inicjatywy prof. Dariusza Dudka. Tam pacjenci objęci są kompleksową opieką, w tym rehabilitacją. Są uświadamiani, jak ważny jest wysiłek fizyczny i jak istotną rolę odgrywa!

  3. Dzień dobry,
    czy istnieją, a wnioskuję, że tak, konkretne schorzenia, które stanowią przeciwskazanie do stosowania rehabilitacji medycznej?

    • Nie, zakres rehabilitacji medycznej powinien być natomiast dostosowany do możliwości pacjenta. Jeśli przykładowo pacjent jest tuż po zawale, to specjalista rehabilitacji medycznej dostosowuje zakres, czas, tempo ćwiczeń w porozumieniu z lekarzem kardiologiem a pacjent jest monitorowany.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię