Każda operacja lub zabieg w sferze kardiologicznej niesie za sobą ryzyko powikłań, aby ich uniknąć warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie pacjenta. O tym jak zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych rozmawiamy z Prof. dr hab. n. med. Adamem Witkowskim, kardiologiem interwencyjnym, Prezesem elektem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownikiem Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

aktualizacja: 05’2019

Metoda leczenia wpływa na ryzyko powikłań.

Kluczowym i podstawowym kryterium leczenia jest wybranie odpowiedniego typu zabiegu kardiologicznego do indywidualnych potrzeb pacjenta. Istnieją określone stany kliniczne, gdzie ryzyko powikłań pooperacyjnych wzrasta, dlatego dobierając właściwą metodę leczenia można zredukować zagrożenie komplikacji.

Jeżeli będziemy leczyć pacjenta przy pomocy zabiegu angioplastyki wieńcowej w fazie ostrego zawału serca, to zabieg obciążony będzie większym ryzykiem ze względu na ogólny stan chorego, niż zabieg angioplastyki tętnicy wieńcowej wykonywany w sposób planowy u pacjenta mającego ustabilizowaną chorobę wieńcową.

Wiadomo też, że istnieją określone stany kliniczne, które zwiększają ryzyko innych powikłań niż zawał serca – może to być wstrząs kardiogenny, a w przypadku otyłych mogą pojawić się duże powikłania naczyniowe.

Wśród chorych z rozsianą miażdżycą dotykającą nie tylko serca i tętnic wieńcowych, ale również tętnic biodrowych oraz aorty mogą pojawić się powikłania krwotoczne, a także uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Wszystkich powikłań i stanów zagrażających życiu niestety nie sposób przewidzieć, jednak dzięki odpowiednim działaniom część z nich można w porę skutecznie wyeliminować.

Zależności między zmniejszeniem ryzyka powikłań wśród pacjentów kardiologicznych a innymi uwarunkowaniami.

W trakcie zabiegu z nakłucia tętnicy udowej u pacjentów otyłych może dojść do uszkodzenia ściany tętnicy i powikłań krwotocznych wymagających natychmiastowej interwencji. Od wielu lat jednak większość zabiegów angioplastyki tętnic wieńcowych wykonuje się z nakłucia tętnicy promieniowej w nadgarstku, gdzie powikłania zdarzają się rzadziej niż w przypadku nakłucia tętnicy udowej. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe do przeprowadzenia u każdego pacjenta kardiologicznego.

Najwięcej powikłań pooperacyjnych występuje u osób otyłych oraz chorych zmagających się z zaburzeniami krzepnięcia, małopłytkowością lub pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, co zwiększa ryzyko powikłań krwotocznych.

Chorzy z rozsianymi zmianami w aorcie są częściej narażeni na udary, ponieważ blaszki mogą oderwać się i popłynąć w kierunku głowy. Zdarzają się także powikłania związane z samym zabiegiem angioplastyki tętnic wieńcowych, które w tym czasie mogą ulec pęknięciu lub rozwarstwieniu. W takim przypadku należy natychmiast interweniować, aby przywrócić ciągłość tętnicy i zapewnić utrzymanie jej światła. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej przy rozległej miażdżycy.

Nie tylko choroby układu krążenia mogą powodować powikłania, przyczyniają się do nich: cukrzyca, otyłość, a także użycie dodatkowych urządzeń podczas zabiegu, które powodują wzrost ryzyka powikłań – tłumaczy prof. Witkowski.

Im bardziej skomplikowane instrumentarium użyte podczas zabiegów, tym możliwość wystąpienia powikłań jest znacznie większa. Istotną rolę odgrywa także wiek pacjenta – im później wykonany zabieg, tym ryzyko powikłań pozabiegowych wzrasta.

Rehabilitacja minimalizuje powikłania!

Aby uniknąć powikłań pooperacyjnych pacjenci kardiologiczni powinni być jak najszybciej rehabilitowani. Na początku rehabilitacja powinna być umiarkowana, dlatego ćwiczenia po zabiegu należy rozpocząć od pionizacji i chodzenia przy pomocy innej osoby. Należy unikać gwałtownych ruchów i rozciągania klatki piersiowej poprzez gwałtowne i zdecydowane ruchy rąk.

Rehabilitację powinno się kontynuować także po wyjściu ze szpitala, każda forma aktywności jest wskazana. Ważne jest, żeby sprawiała przyjemność i była wykonywana systematycznie.

Defekty obwodowego i centralnego układu nerwowego – dość niebezpieczne uszkodzenia pozabiegowe.

Im grubsze urządzenie, które przeprowadzane jest przez aortę i jej łuk, tym większa możliwość naruszenia blaszek miażdżycowych, które są w jej ścianie, czy wygenerowania skrzepliny, mimo zastosowania leków przeciwkrzepliwych.

Z jednej strony podając heparynę i leki przeciwpłytkowe chcemy spowodować, żeby nie tworzyły się krzepliny i nie stanowiły zagrożenia, szczególnie dla ośrodkowego układu nerwowego, niestety z drugiej strony obniżając krzepnięcie krwi, narażamy chorych na powikłania krwotoczne. – tłumaczy prof. Adam Witkowski.

Wsparcie psychologa – każdy pacjent powinien mieć je zapewnione!

Ryzyko powikłań u pacjentów kardiologicznych można zminimalizować, zapewniając chorym odpowiednie wsparcie psychologiczne (ciekawa audycja do wysłuchania ⇒ TUTAJ).

Pacjenci po zabiegach kardiochirurgicznych mają skłonności do depresji i załamań nerwowych, a opieka psychologa ma niebagatelne znaczenie także w przypadku osób oczekujących na przeszczep serca. – mówi Prof. Witkowski.

Rozmowa z psychologiem jest niezwykle ważna, ponieważ sytuacja w jakiej znajdują się pacjenci bardzo często trudno zaakceptować. Opieka psychologiczna tuż przed zabiegiem może zmienić nastawienie i pomóc choremu przezwyciężyć obawy związane z interwencją chirurgiczną.

Ryzyko powikłań maleje, gdy pacjenci stosują się ściśle do zaleceń lekarza!

Każdy pacjent kardiologiczny po wypisaniu ze szpitala powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a przyjmowane leki powinny być podawane pod nadzorem specjalisty. Nie wolno samodzielnie odstawiać leków ani zmieniać sposobu ich dawkowania!

Tu odsyłamy Państwa do dwóch naszych artykułów, do których przy tej okazji warto sięgnąć:

      1. Interakcje | Mogą potęgować lub osłabiać działanie leków – dowiedz się o nich więcej!
    1. Leki ziołowe? Tak, ale uwaga na interakcje.

Zdrowa dieta może wiele.

Dieta jest niezwykle ważnym elementem leczenia pacjentów kardiologicznych, ponieważ dominująca przyczyną chorób serca jest miażdżyca. Rozwija się ona na podłożu stanu zapalnego, a do jej przyspieszenia przyczyniają się złe nawyki żywieniowe. Odpowiednia i zbilansowana dieta spowalnia proces miażdżycowy, ułatwia leczenie interwencyjne i może całkowicie wyeliminować konieczność leczenia chirurgicznego.

Nowoczesne aplikacje na telefon pomogą lekarzowi kontrolować stan pacjenta.

Nowatorska aplikacja na smartfony opracowana przez polskich kardiologów pozwala na śledzenie wartości tętna, ciśnienia oraz tego, czy pacjent przyjmuje leki o odpowiedniej porze.

Telemonitoring umożliwia lekarzowi kontrolowanie chorego i wspomaga zachowanie zdrowia, dlatego warto korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych i zadbać o samego siebie!

Podsumowując: Zapobieganie powikłaniom po zabiegach kardiologicznych jest działaniem kompleksowym, począwszy od ćwiczeń fizycznych, przez farmakoterapię, psychologię i dietę, aż po zdrowy rozsądek, które pozwolą zapobiec niepożądanym skutkom interwencji chirurgicznych.

Posłuchaj audycji.

Jarosław Rosiński
Jakkolwiek to zabrzmi, uważam się za człowieka renesansu. Potrafię odróżnić kość klinową od kości jarzmowej, ale także Bacha od Offenbacha. Wyznaję zasadę zawartą w sentencji Horacego „Carpe diem” – chwytaj dzień. Każda chwila naszego życia może być piękna, jeśli ją tak wykreujemy, no i… jeśli będziemy zdrowi. Jak mawiają Polacy „zdrowie jest najważniejsze”. Radioklinika chce być i jest w tym pomocna, dlatego z radością biorę udział w tym projekcie.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię