Senior Apartments to nie instytucja, to przestrzeń przyjazna i bezpieczna dla seniora.
Idea Senior Apartment polega na tym, że tu osoba starsza może przenieść swoją prywatność, kontynuować dotychczasowe życie, nie rezygnując z niczego a wręcz zyskując to, co najważniejsze: poczucie bezpieczeństwa przy zachowaniu maksimum prywatności – opowiada inicjator idei assisted living, dr Marcin Zawadzki.
Rozmawiając z dr Marciniem Zawadzkim – inicjatorem projektu oraz Rafałem Kunickim – Prezesem Zarządu Senior Apartments, pomyślałam o własnych rodzicach i moich ciągłych obawach związanych z ich zdrowiem i bezpieczeństwem, o poczuciu winy, że nie jestem blisko i nie mogę zapewnić im codziennej, należnej uwagi i opieki …
Idea assisted living bardzo do mnie przemówiła. Uważam, że jest to przemyślana oferta, bazująca na poszanowaniu godności, niezależności i szacunku dla osoby starszej. Przeprowadzka do mieszkania senioralnego pozwala na prawdziwe poczucie, że brak wiadomości od bliskiej osoby to dobra wiadomość!
Chcemy, aby obie strony czuły się dobrze z tym, że bliski ma w każdej chwili pomoc na zawołanie, natomiast funkcjonuje normalnie, jako samodzielny człowiek. Zmieniamy optykę nie wychodząc z założenia, że musimy komuś odebrać prywatność, czy niezależność tylko dlatego, że jest starszy, czy ma jakieś obciążenia związane z wiekiem – tłumaczy Rafał Kunicki.
Kluczowa rola właściwej opieki medycznej!
Problemem polskiej opieki zdrowotnej jest myślenie o opiece medycznej wyłącznie przez pryzmat szpitala. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców tzw. łóżek szpitalnych ostrych jest w Polsce najwięcej w Europie. Może to być zaskakujące.
Konsekwencją jest to, że o opiece medycznej myślimy z perspektywy szpitala. W momencie, kiedy pobyt szpitalny się kończy, wpadamy w pewną lukę.
Rehabilitacja, czy też proste dopilnowanie zaleceń lekarskich, na czele z właściwym przyjmowaniem leków, jest absolutnie fundamentalne dla podtrzymania efektów leczenia, a czego nie sposób nie wytknąć i nie podkreślić, i dla kosztów systemu – mówi dobitnie dr Marcin Zawadzki.
Z trzech dawek dziennych, zgodnie z dostępnymi statystykami, pierwszą dawkę pacjenci przyjmują w 80-90 %, drugą w 60% a trzecią w 30%! Tymczasem właściwe przyjmowanie leków służy temu, aby utrzymać we krwi odpowiednie jego stężenie. Jeśli dawki brane są niewłaściwie, tego stężenia nie ma! Efekt? Leczenie nie następuje, na leki mimo wszystko wydajemy, pacjent trafia znowu do szpitala.
Jednym z zupełnie oczywistych elementów idei mieszkań senioralnych jest dopilnowanie, aby zarówno zalecenia szpitalne, jak i ogólne lekarskie, były przestrzegane. Wydaje się to proste i banalne, ale konsekwencje są ogromne! – mówi dr Zawadzki.
Poza zaleceniami lekarskimi niebagatelną rolę odgrywa też przestrzeganie przez seniora zaleceń dietetycznych. Czasami osoba starsza wymaga specjalistycznej diety ze względu na schorzenie, z którym się zmaga. Mieszkańcy osiedla mogą liczyć na fachową pomoc i w tym zakresie. Oczywiście nie wyklucza to możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków! Każde mieszkanie wyposażone jest bowiem w kuchnię.
Wiemy, że rehabilitacja jest priorytetem!
Rehabilitacja potrzebna jest do tego, aby powrócić do zdrowia po jakimś incydencie, ale jest też potrzebna na co dzień, żeby utrzymać aktywność, spowolnić procesy starzenia i zachować sprawność. W tym zakresie największą rolę odgrywają rehabilitanci, którzy opiekują się mieszkańcami osiedla. Organizowane są zarówno zajęcia grupowe, jak i jest możliwa indywidualna praca z pacjentem. Na podkreślenie zasługuje fakt, że łóżka dostępne w mieszkaniach są przystosowane do tych właśnie celów!
Liczy się indywidualne podejście!
Bardzo ważną funkcję w modelu mieszkań senioralnych spełnia osobisty asystent. Jest to osoba, która poznaje mieszkańców, dowiaduje się m.in. o ich ulubionych aktywnościach i zainteresowaniach. Później mając tą wiedzę, dotyczącą poszczególnych osób, zestawia tzw. grupy networkingowe. Z badań wiadomo, że zupełnie przereklamowane są i funkcjonują wręcz w obrębie stereotypów wszelkie gry planszowe, stolikowe, terapie zajęciowe itd. Oczywiście są osoby, które lubią te aktywności, ale bardzo wiele ich nie lubi.
W związku z tym, zadaniem i ciekawym wyzwaniem dla personelu osiedla jest odszukanie ulubionych aktywności seniora, zaproponowanie ich i realizowanie. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu, wśród mieszkańców osiedla tzw. kółek zainteresowań może być naprawdę wiele i nie muszą być one liczne.
Oferta Senior Apartments | Komu ją dedykujemy?
Każdy mieszkaniec ma inną historię swojego życia, która jest razem z nim. Każdy ma swoje doświadczenia, ale i marzenia. My to rozumiemy i szanujemy odmienność. Staramy się sprostać różnym oczekiwaniom – mówi dr Zawadzki.
Seniorze poczuj się, jak u siebie w domu!
Każdy na nas, niezależnie od wieku, marzy o przyjaznym miejscu do życia, wśród przyjaciół i znajomych, z którymi można dzielić smutki, ale także rozwijać swoje pasje i miło spędzać czas. Osiedla senioralne to miejsce, gdzie senior odnajdzie bezpieczną przystań na emeryturę, przyjazny dom z fachową i dyskretną opieką kompetentnego i wykwalifikowanego personelu.
Z nami nie zgubisz sensu życia a wręcz możesz go na nowo odnaleźć, samodzielnie decydując o swoim rozwoju, pasjach i relacjach – przekonuje Rafał Kunicki, Prezes Zarządu Senior Apartments.
Warto poznać i odwiedzić to wyjątkowe miejsce, zwłaszcza, że co pewien czas organizowane są Dni Otwarte.
Zachęcam do odwiedzenia strony: Senior Apartments.
Artykuł powstał przy współpracy z Senior Apartments Sp. z o.o.