Siatkówczak – rzadki nowotwór złośliwy gałki ocznej, występujący u dzieci do 2 roku życia. Szanse na wyleczenie rosną, gdy jest w porę wykryty!

Siatkówczak (retinoblastoma) wcześnie wykryty daje 98% skuteczności – twierdzą specjaliści. A co, jeśli zareagujemy za późno? Guz może tak urosnąć, że dojdzie do pęknięcia gałki ocznej. Powiększając się może dać przerzuty do mózgu, szpiku kostnego i kości. Czas odgrywa więc w tym przypadku niebagatelną rolę!

Ja się pytam czemu nikt o tym nie mówi? Czemu często jest diagnozowany dopiero jak dziecko straci wzrok, a objawy widoczne są gołym okiem? Czemu niektórzy lekarze na obawy rodziców reagują kpiąco? – pyta blogerka na swojej stronie mamawbiegu.pl.

No właśnie …

Na jakie objawy powinien zwrócić uwagę rodzic, żeby w porę pomóc dziecku? Spytaliśmy o to dr n. med. Wojciecha Hautza – kierownika Kliniki Okulistyki Instytutu ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, gdzie już od ponad 20 lat zespół specjalistów skutecznie radzi sobie z tą rzadką chorobą.

Jaka jest skala problemu?

Siatkówczak należy do tzw. chorób rzadkich – stwierdza się go u jednego dziecka na 14 000 – 20 000 urodzeń. Każdego roku w Polsce rejestruje się około 25 nowych zachorowań.

Szczęście w nieszczęściu, że medycyna stale idzie do przodu a w Polsce siatkówczak leczony jest na najwyższym światowym poziomie. I to skutecznie! Co więcej, terapia jest w pełni refundowana, a na leczenie mali pacjenci nie muszą czekać w kolejkach.

W Instytucie ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie w opiece jest ponad 320 pacjentów z siatkówczakiem. Co tydzień lekarze wykonują 12 – 15 badań w znieczuleniu ogólnym, monitorując stan zdrowia swoich pacjentów. Leczenie jest skuteczne, ale zależy od wielu czynników.

Nie lekceważmy nawet zeza!

Najczęstszym pierwszym objawem siatkówczaka jest w kolejności tzw. biała źrenica (koci refleks) i zez. Jeśli pojawią się takie objawy, dziecko powinno być jak najszybciej zbadane w rejonie przez okulistę.

Jeżeli okulista ma problem z postawieniem rozpoznania, powinien skierować dziecko do nas a przeprowadzimy pełną diagnostykę. Niestety często pacjenci trafiają do nas zbyt późno. Jeśli zlekceważy się taki objaw, jak trwający od kilku miesięcy zez, to w momencie rozpoznania guz może wypełniać już całą gałkę oczną – tłumaczy dr Hautz.

Jak wygląda diagnostyka siatkówczaka?

Pacjenci najpierw są badani okulistycznie – mają wykonywane badanie oftalmoskopowe w znieczuleniu ogólnym. Jest to pierwsze badanie, podczas którego stawiane jest rozpoznanie. Po tym badaniu przeprowadzane jest badanie z użyciem rezonansu magnetycznego, które ocenia, czy choroba jest ograniczona do gałki ocznej czy przekroczyła jej granice.

Następnie, w zależności od postaci choroby, stadium zaawansowania nowotworu oraz wieku dziecka zostaje podjęta decyzja odnośnie sposobu leczenia.

Ścieżka leczenia jest dobierana dla małego pacjenta tak, aby była możliwie najskuteczniejszą – podkreślają specjaliści!

Leczenie siatkówczaka w Polsce

Specjaliści z CZD dysponują wszystkimi dostępnymi metodami leczenia siatkówczaka na świecie. Leczą małych pacjentów od ponad 20 lat, a od ponad dwóch lat stosują również chemioterapię dotętniczą, która jest niezwykle skuteczna.

Instytut ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” to jedyna placówka w Europie Środkowo – Wschodniej stosująca dotętniczą chemioterapię w siatkówczaku. Takich ośrodków w całej Europie jest tylko kilka. Polscy specjaliści biorą udział w pracach nad standardami leczenia siatkówczaka w Europie.

Terapie stosowane w CZD są na tyle skuteczne, że coraz rzadziej mówi się w ogóle o usunięciu gałki ocznej. I to jest optymistyczna wiadomość!

Nasz komfort dodatkowo zwiększa dostępność w jednym ośrodku różnych specjalności, które są niezbędne do dobrego leczenia i diagnostyki siatkówczaka. Mamy na miejscu kolegów onkologów, radiologów, patologów. To schorzenie wymaga kompleksowego podejścia! – tłumaczy dr Wojciech Hautz.

Podcast do wysłuchania

Gościem Radiokliniki był dr n.med. Wojciech Hautz – kierownik Kliniki Okulistyki Instytutu ,,Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

dr n. med. Wojciech Hautz
Ewa Michalska
Radioklinika to to miejsce, które tworzę i rozwijam z nieukrywaną pasją wierząc, że mogę w ten sposób pomóc innym i zaoferować ciekawe i przede wszystkim sprawdzone informacje dotyczące zdrowia! Jestem też mamą dwóch chłopców. Starszy ma 14 lat, ma niespożyte zasoby energii, jest inteligentny i ambitny. Natomiast młodszy, równie zdolny i kochany 10-latek ma złożoną wadę serca i jest pod stałą opieką lekarzy kardiologów, gastrologów, dietetyków i fizjoterapeutów. Codziennie walczymy o lepsze jutro dla niego! Radioklinika to portal, którego celem jest pomoc innym, przekazywanie jak najbardziej rzetelnych i wiarygodnych informacji, które mogą pomóc innym ludziom w ich zmaganiach z chorobą! Nie szukamy sensacji, nie jesteśmy nastawieni na zysk, chcemy autentycznie pomagać i wspierać! „Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński).

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię