Jesienne infekcje wiążą się nie tylko z gorszym samopoczuciem i przymusową rezygnacją ze swoich planów. To także konieczność wydania określonej sumy pieniędzy na leczenie. Jeśli uważasz, że zwykłe przeziębienie potrafi zrujnować domowy budżet, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Pokażę Ci, że skuteczne leczenie infekcji nie musi oznaczać dużego wydatku!

[aktualizacja: 04’2021]

Infekcje – co robić, aby nie pójść z torbami?

Chcąc wyleczyć infekcję, a jednocześnie nie „pójść z torbami” musimy na początku założyć pewne warunki, których będziemy się trzymać. Jeśli chcemy nabyć w aptece najpotrzebniejsze medykamenty, konieczne jest określenie pewnych ram czasowych, po przekroczeniu których porzucimy samoleczenie i skorzystamy z konsultacji lekarskiej.

Zazwyczaj większość infekcji górnych dróg oddechowych powinniśmy zwalczyć w kilka dni.

Na ulotkach większości leków objawowych na przeziębienie czy grypę zalecany czas terapii wynosi 7 dni. Po tym czasie stosując leki na własną rękę możemy sobie zaszkodzić. Wydawanie kolejnych pieniędzy na leczenie bez konsultacji z lekarzem mija się z celem.

Zdarza się, że walkę z patogenami zaczynamy jednak zbyt późno – objawy są tak nasilone, że leczenie zachowawcze przy pomocy leków bez recepty może okazać się złą inwestycją. Z punktu widzenia ekonomii terapii znacznie lepiej więc wtedy od razu udać się do lekarza.

Obecnie większość aptek podczas sprzedaży leków bez recepty umożliwia dzielenie większych opakowań na blistry. Korzystajmy więc z tego przywileju i zaopatrujmy się w taką ilość środków leczniczych, które będą odpowiadać dawkowaniu widniejącym na ulotce. Przed wizytą w aptece zróbmy inwentaryzację domowej apteczki i dokupmy tylko najpotrzebniejsze środki. Skuteczne leki bez recepty wcale nie muszą kosztować majątku.

Poniżej przedstawiam kilka moich rekomendowanych produktów, których zakup nie uderzy po kieszeni!

Sól emska – uniwersalny lek na infekcje o bogatym składzie!

Sól emska jest mieszaniną chlorku sodu, bromku sodu, siarczanu sodu, siarczanu potasu, fosforanu sodu dwuzasadowego, wodorowęglanu sodu i kwasu organicznego zapewniającego musowanie. Zawiera także benzoesanu sodu o działaniu antyseptycznym i wykrztuśnym.

Sól emska nasila produkcję wydzieliny w obrębie błony śluzowej układu oddechowego. Wspomaga ruchy migawkowe i samooczyszczanie górnych dróg oddechowych, upłynnia śluz i łagodzi kaszel.

Co ciekawe, sól emską możemy zastosować do inhalacji lub płukania gardła, a także doustnie. Wydawać by się mogło, że tak uniwersalny lek o bogatym składzie i wielostronnym działaniu jest stosunkowo drogi. Zaskoczę Cię – kilkadziesiąt tabletek soli emskiej to wydatek rzędu 5 zł!

Na infekcje krople do nosa z ksylometazoliną

Krople do nosa z ksylometazoliną są bardzo skutecznym lekiem zmniejszającym wysięk z błony śluzowej nosa. Udrażniają nozdrza i umożliwiają swobodne oddychanie. Jeśli możesz poświęcić kilka chwil na właściwą aplikację kropli do nosa, Twoja cierpliwość się zwróci.

Popularne, reklamowane krople w aerozolu z wygodnym aplikatorem kosztują kilkanaście złotych. Ty wybrałeś tradycyjne krople, na które przeznaczysz maksymalnie… 4-5 zł. Pamiętaj, że kropli do nosa nie można stosować dłużej niż 7 dni!

Sprawdź także: Infekcje górnych dróg oddechowych – sposoby leczenia, możliwe powikłania.

Ekonomiczne leczenie gorączki

Lekiem z wyboru w leczeniu gorączki jest paracetamol. Opakowanie 50 tabletek z 500 mg paracetamolu kosztuje kilka złotych. Jeśli monoterapia jest nieskuteczna, możemy zastosować terapię naprzemienną włączając 200 mg ibuprofenu co 4-6 h. Opakowanie zawierające 24 tabletki to koszt około 5-8 zł.

Możemy również posiłkować się metodami niefarmakologicznymi i naturalnymi – zimnymi okładami, kąpielą w wodzie o temp. 36,6 stopni Celsjusza czy napotnym naparem z kwiatostanu lipy.

Pamiętajmy, że wydzielanie potu jest naszym wrodzonym mechanizmem termoregulacji – parując obniża temperaturę ciała.

Przeczytaj: Gorączka u dziecka to syndrom, którego nie wolno lekceważyć!

Niedrogie syropy na kaszel i ból gardła

Dobry syrop wcale nie musi kosztować kilkunastu złotych. Stosowane w łagodzeniu suchego kaszlu syropy: z babki lancetowatej, prawoślazowy czy z dziewanny. Kosztują zaledwie 2-3 zł za butelkę 100 ml. W przypadku kaszlu produktywnego za 5-6 zł możesz nabyć syrop z sulfogwajakolem w składzie, który będzie działał wykrztuśnie.

Zobacz także: Ból gardła. Drapie, łaskocze, kłuje i piecze?

Tabletki do ssania z chlrochinaldolem czy ambazonem

Tabletki do ssania są nieodzownym środkiem zaradczym na ból gardła. Mogą działać odkażająco, miejscowo znieczulająco, przeciwzapalnie albo powlekać podrażnione gardło. Każdy z nas, a w szczególności starsi czytelnicy pamiętają zapewne smak tabletek z chlorchinaldolem czy ambazonem. Te tradycyjne środki lecznicze nadal pozostają w sprzedaży, choć ustąpiły miejsca preparatom silnie promowanym.

Chlorochinaldol jest środkiem odkażającym o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Świetnie sprawdza się również w pleśniawkach i stanach zapalnych jamy ustnej oraz zapobiega infekcji grzybiczej jamy ustnej, będącej następstwem antybiotykoterapii.

Tabletki z ambazonem dostępne w polskich aptekach mają zaskakujący czekoladowy smak. Działają bakteriostatycznie na niektóre gatunki bakterii, ale co ciekawe – nie zaburzają naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej.

Leki w sprayu na bazie benzydaminy na infekcje

Leki na bazie benzydaminy w wygodnej i bezpiecznej (zwłaszcza dla dzieci i osób starszych) formie sprayu sprawdzają się znakomicie w przypadku silnego bólu gardła. Takim lekiem jest nasz polski produkt, UNIBEN.

Oprócz zdolności wyciszania reakcji zapalnej o podłożu wirusowym, bądź bakteryjnym, w obrębie górnych dróg oddechowych, benzydamina działa również odkażająco na wiele gatunków bakterii i grzybów. Posiada także właściwości przeciwobrzękowe i miejscowo znieczulające.

Uważaj na produkty, które nie działają!

Oszczędne leczenie wiąże się nie tylko z korzystaniem z niedrogich farmaceutyków, ale również z unikaniem środków, które najzwyczajniej są nieskuteczne. Przez długi czas uważano, że jony wapnia zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu łagodzą stan zapalny w przebiegu infekcji.

Wysoka efektywność tabletek musujących z wapniem i dodatkiem witaminy C to MIT. Co gorsza wiele badań wskazuje, że jony tego pierwiastka zagęszczają wydzielinę w oskrzelach, przez co utrudniają aktywność leków wykrztuśnych i upłynniających plwocinę.

Infekcje – zwróć uwagę na tańsze odpowiedniki

Te same substancje lecznicze mogą być produkowane przez różne firmy farmaceutyczne. Część z nich to zagraniczne korporacje, utrzymujące nawet kilka tysięcy pracowników i przeznaczające ogromne sumy na reklamę i marketing.

Odwiedzając aptekę zapytaj farmaceutę o tańszy odpowiednik, który produkuje rodzima firma z tradycjami. Firmę, której nie stać na „nachalny” marketing, co rekompensuje pacjentowi niższymi cenami swoich produktów. Przykład? Aerozol do gardła z benzydaminą wiodącej marki możesz nabyć w aptece za 20-25 zł, gdy odpowiednik polskiej firmy jest prawie 2x tańszy! 

Pamiętaj! Odpowiednik jest lekiem tożsamym z lekiem oryginalnym. W swoim składzie ma tą samą substancję czynną, w tej samej dawce, postaci leku i ilości tabletek oraz nie powoduje różnic terapeutycznych!

Infekcje a leki złożone – mylna oszczędność!

Podejmując temat ekonomii terapii infekcji górnych dróg oddechowych wydaje się logicznym stosowanie leków złożonych, które w jednej tabletce, saszetce czy roztworze zawierają kilka substancji mających działać komplekowo na wszystkie objawy.

Niestety to błędne przekonanie. Wiele tego typu produktów zawiera nielogiczne połączenia, które zamiast pomagać mogą nasilać przebieg infekcji (np. łączenie dekstrometorfanu czy kodeiny z sulfogwajakolem). Co więcej w większości leków złożonych znajduje się paracetamol, który działa przeciwgorączkowo.

W osobnym artykule zwracaliśmy uwagę, że zbyt pochopne obniżanie ciepłoty ciała może wydłużać czas choroby, a gorączka do 38°C jest naszym sprzymierzeńcem.

Każdy dzień trwającej infekcji nas kosztuje, więc w naszym interesie leży jak najlepsza optymalizacja leczenia. Przed podjęciem leczenia skonsultujmy je z farmaceutą – jednym z niewielu przedstawicieli zawodów medycznych, który jest do naszej dyspozycji 24h/dobę, 7 dni w tygodniu i konsultacja u niego nic nie kosztuje!

Sprawdź również: Ostre zapalenie oskrzeli u dzieci.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię