Według badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, w Polsce z soczewek kontaktowych korzysta nawet do 18,8 mln osób. Popularność soczewek kontaktowych rośnie nie tylko wśród osób poniżej 35 roku życia, ale i wśród pokolenia 40- czy 50-latków. Używanie soczewek jest bardzo wygodne i niesie za sobą korzyści nie tylko wizualne, ale i praktyczne – ułatwiają uprawianie sportu, podróżowanie czy prowadzenie samochodu! Przed osobami, które decydują się na zakup soczewek kontaktowych stoi dylemat, które z nich wybrać – jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki kontaktowe – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka typów soczewek kontaktowych: sferyczne, toryczne, progresywne i kolorowe. Soczewki występują w kilku rodzajach, które definiuje termin użytkowania – jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych, całodobowych, kwartalnych.

Typ soczewek kontaktowych powinno się skonsultować ze specjalistą, okulistą lub optometrystą, który wcześniej zbada parametry oka i wyjaśni, w jaki sposób prawidłowo ich używać. – wyjaśnia Monika Kyciak, optometrysta sklepu Bezokularow.pl – To w końcu produkt, który wchodzi w bezpośredni kontakt z okiem i jego nieodpowiednie wykorzystanie może zagrażać zdrowiu i komfortowi widzenia!

Soczewki jednodniowe – wady i zalety

Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku i występują w różnych mocach i kolorach. Ten typ soczewek poleca się osobom, które nie planują całkowitej rezygnacji z okularów, a potrzebują ich do okazjonalnego użytku, np. kilka razy w tygodniu chodzą na basen, jeżdżą na dłuższe wycieczki rowerowe lub grają w siatkówkę.

Soczewki jednodniowe umożliwiają wygodne uprawianie sportu bez wyrabiania nawykowego dbania o higienę i bez dodatkowych akcesoriów, ponieważ są one pakowane w jednorazowe opakowania i od razu gotowe do użycia.

Soczewki jednodniowe sprawdzą się także osobom, które mają wrażliwe oczy i lubią efekt świeżych soczewek lub cierpią na alergie, które powodują silne łzawienie i swędzenie (czego wynikiem jest częstsze dotykanie oka palcami lub chusteczkami).

Ten rodzaj soczewek jest dobry dla początkujących osób, które uczą się ich prawidłowego zakładania i zdejmowania, co czasem bywa kłopotliwe i zdarzają się sytuacje, że soczewka wypadnie z oka na brudną powierzchnię i nie ma szans na jej uratowanie.

Soczewki jednodniowe znakomicie sprawdzą się podczas podróży – na biwakach, polach namiotowych, plaży czy w egzotycznych miejscach! Soczewki jednodniowe kolorowe to także świetna okazja do eksperymentowania z kolorem tęczówki i nowymi makijażami.

Ich wadą jest cena – korzystanie z soczewek jednodniowych codziennie to droższa inwestycja, niż wybór soczewek miesięcznych. Warto przemyśleć także kwestię ekologiczną, czyli produkowanie większej ilości plastiku – jeśli nie ma innych przeciwwskazań i o wyborze decyduje wyłącznie wygoda, korzystniejsze dla środowiska są soczewki miesięczne.

Soczewki miesięczne – wady i zalety

Używanie soczewek miesięcznych wiąże się z zachowaniem szczególnej higieny. O ile sposób zakładania i zdejmowania soczewek nie różni się ze względu na ich termin przydatności – bo zawsze należy umyć ręce mydłem i je wysuszyć przed tymi czynnościami  – to już samo przechowywanie i pielęgnacja w wypadku soczewek miesięcznych wymaga więcej uwagi. Każdorazowo po zdjęciu soczewki należy ją delikatnie wyczyścić opuszkiem palca z ewentualnych drobinek i włożyć do pojemniczka ze świeżym płynem do soczewek.

Trzeba też pamiętać o tym, że pojemniki do soczewek wymienia się nie rzadziej niż co miesiąc (dobrze to zsynchronizować ze zmianą opakowania soczewek) i w większości płyny do soczewek nadają się do użytkowania od 3 do 6 miesięcy po otwarciu. Ma to związek z ryzykiem rozwinięcia się bakterii i drobnoustrojów, ale i zwiększaniem żywotności soczewek.

Soczewki miesięczne sprawdzą się dla osób, które planują korzystać z nich na co dzień i rezygnują z okularów.

Na rynku dostępne są m.in. soczewki miesięczne, w których można spać i rzadziej je zmieniać – tutaj jednak koniecznie trzeba się skonsultować ze specjalistą, optometrystą lub okulistą. Soczewki miesięczne są także atrakcyjniejsze pod względem finansowym.

Także wybór zależy od Waszych faktycznych potrzeb. Na szczęście jest w czym wybierać 🙂

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię