W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa w drugiej połowie marca obowiązkowe szczepienia ochronne zostały tymczasowo zawieszone. Decyzja ministra zdrowia miała na celu ograniczenie wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i zminimalizowanie ryzyka potencjalnego zakażenia. Po trwającym ponad miesiąc zawieszeniu kalendarza szczepień, wznowiono obowiązkowe szczepienia ochronne. O tym, jak przebiegają wizyty szczepienne w dobie pandemii rozmawiamy z dr Maciejem Kubiakiem, lekarzem pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców ,,Tolek”.

Szczepienia a koronawirus. Co zmieniło się w związku z pandemią?

Czasowe wstrzymanie realizacji obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych miało na celu ograniczenie bezpośrednich ograniczenie skupisk dzieci i rodziców w przychodniach podczas wizyt lekarskich. Zawieszenie kalendarza szczepień miało prowadzić do zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem oraz pogorszenia sytuacji epidemiologicznej w kraju. Po 30 dniach od wydania oficjalnego komunikatu Ministerstwo Zdrowia zaleciło powrót do realizacji szczepień ochronnych.

Realizacja obowiązkowych szczepień została wznowiona z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego.

Przywrócenie obowiązkowych szczepień dotyczy zwłaszcza najmłodszych: noworodków i niemowląt oraz dzieci do 24 miesiąca życia, które w związku z pandemią nie zostały zaszczepione w odpowiednim czasie. W przypadku starszych dzieci niektóre szczepienia mogą zostać odłożone w czasie, jednak nie zaleca się zbyt długiego odraczania wizyty szczepiennej. Do tego rodzaju nieobowiązkowych, lecz zalecanych szczepień należy szczepienie przeciw rotawirusom, które należy wykonać najpóźniej w 24. tygodniu życia dziecka. Podobnie jest ze szczepieniami skoniugowanymi 6w1. W zależności od producenta szczepionki, trzeba podać ją do ukończenia 24 lub 36 miesiąca życia maluszka.

Nie warto odwlekać szczepień ochronnych – ich brak to większe ryzyko chorób zakaźnych i groźnych powikłań!

Najczęstszą przyczyną przekładania obowiązkowych szczepień ochronnych są infekcje wśród dzieci oraz członków ich rodzin. Trwająca pandemia spowodowała jednak spadek infekcji wśród dzieci. Maluchy nie uczęszczają do żłobków i przedszkoli, dzięki czemu nie zarażają się od siebie. To dobry moment na realizację zaległych szczepień, których nie należy odwlekać i jak najszybciej uzupełnić.

To może Cię zainteresować: Wirus RSV (RS) groźny dla dzieci! Jak ochronić malucha przed zakażeniem?

Jak przebiega szczepienie w trakcie pandemii?

W związku z pandemią koronawirusa w przychodniach i placówkach medycznych wprowadzono specjalne procedury, które zwiększają bezpieczeństwo pacjentów podczas wizyt lekarskich. Nowe zasady postępowania obejmują także wizyty szczepienne. W obecnej sytuacji zarówno pacjent, jak i jego opiekun przed realizacją szczepienia muszą przejść telefoniczny wywiad epidemiologiczny. Pozwala on wykluczyć ewentualne zakażenie COVID-19 i rozprzestrzenianie się pandemii. Jeśli pacjent i opiekun nie mają objawów zarażenia koronawirusem i nie przebywają na kwarantannie, mogą udać się na wizytę do przychodni.

Uwaga: nie wykonuje się testów laboratoryjnych na obecność koronawirusa przed szczepieniem ze względu na długi czas oczekiwania na wynik.

Zmniejszenie częstotliwości wizyt szczepiennych i wydłużenie odstępów pomiędzy nimi umożliwia pacjentom zachowanie dystansu społecznego.

Obecnie szczepienia przeprowadza się we większych odstępach czasu, co pozwala na swobodne przygotowanie i bezpieczne przeprowadzenie wizyty szczepiennej. Odizolowanie się od innych pacjentów pozwala bezpiecznie odczekać wymagane 20-30 minut w przychodni, które ułatwiają szybką interwencję medyczną w razie wystąpienia reakcji niepożądanych po szczepieniu. Nowe standardy bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach medycznych minimalizują ryzyko zakażenia się koronawirusem podczas wizyty w przychodni.

Szczepienia w trakcie pandemii – szczepić czy nie?

Tymczasowe zawieszenie kalendarza szczepień miało na celu tylko i wyłącznie odizolowanie pacjentów oraz zminimalizowanie ryzyka zakażenia COVID-19. Nie ma jasnych przeciwwskazań do wykonywania szczepień w trakcie pandemii. Nawet standardowe procedury realizacji kalendarza obowiązkowych i zalecanych szczepień wykluczają możliwość ich wykonywania, jeśli pacjent ma objawy ostrej infekcji.

Szczepienia w czasie pandemii nie powinny wzbudzać niepokoju rodziców.

Zakłada się, że szczepienia w dobie pandemii koronawirusa są bezpieczne i nie należy się ich obawiać. Nie warto także zwlekać z wizytami szczepiennymi. Prognozowana druga fala zachorowań na COVID-19 oraz spadek odporności jesienią mogą uniemożliwić wykonanie szczepień we właściwym czasie.

Warto także regularnie wykonywać szczepienia przeciwko grypie sezonowej.

Według badań około 3,5% osób zaszczepionych przeciwko grypie sezonowej ma dodatnie testy na przeciwciała IgG, czyli pamięci poinfekcyjnej przeciw COVID-19. Warto zaszczepić się na grypę sezonową zanim wystąpi ewentualna druga fala zachorowań na koronawirusa. Z tego względu najlepiej jest przyjąć dawkę szczepienia od razu, gdy na rynku pojawi się szczepionka z aktualnymi szczepami wirusa.

Przygotowując się do szczepienia w dobie pandemii warto skontaktować się z przychodnią i zapytać o szczegóły dotyczące przebiegu wizyty, a także dowiedzieć się w jaki sposób przestrzega się zasad bezpieczeństwa.

Podcast do wysłuchania

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię