Szkoły Serca to niezwykle istotne wsparcie dla pacjentów kardiologicznych, którzy bardzo często czują się bezradni w nowej rzeczywistości po wyjściu ze szpitala. Chorzy doceniają projekt, bo czują, że po raz pierwszy ktoś się nimi interesuje i chce wytłumaczyć, na czym polega ich choroba.

aktualizacja 08’2020

Szkoły Serca – nieocenione wsparcie dla pacjentów kardiologicznych

Szkoły Serca powstały w trosce o pacjentów kardiologicznych, dla których edukacja i wsparcie w obliczu zawału lub innej choroby są bezcenne. Zwłaszcza, że wielu z nich obawia się, jak będzie wyglądał powrót do rzeczywistości i normalności po powrocie do domu. Szkoły Serca to projekt edukacyjny, który działa od dwóch lat i przynosi efekty. Jego pomysłodawcą i inicjatorem jest prof. dr hab. n med. Dariusz Dudek, kierownik II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Dzięki Szkołom Serca pacjenci poszerzają wiedzę o swojej chorobie i otrzymują wsparcie. I co najważniejsze, nie dzieje się to na korytarzu szpitalnym, na szybko i przed wypisem, a w salach i poradniach!

Pacjenci i ich bliscy doceniają, że mają do swojej dyspozycji m.in. lekarzy, pielęgniarki i rehabilitantów. Ci, poświęcają im czas rozmawiając z nimi i edukując w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz jakości życia po incydencie kardiologicznym.

szkoły serca
Czas i uwaga poświęcona pacjentowi są bezcenne!

Szkoły Serca – szansa na powrót do normalnego życia

Pierwsze spotkanie edukacyjne każdej Szkoły Serca odbywa się w najdogodniejszym dla pacjenta momencie. Chory musi być gotowy i czuć się na siłach, aby przyswajać wiedzę. Spotkanie zwykle odbywa się w ciągu jednego lub dwóch tygodni po wyjściu ze szpitala.

Tego typu spotkania, dedykowane zarówno pacjentom, jak i im bliskim, są dobrowolne i bezpłatne. W ich trakcie pacjenci otrzymują tzw. teczkę pacjenta z materiałami edukacyjnymi Szkoły Serca, omawianymi na spotkaniu edukacyjnym.

Należy tu zaznaczyć, że nie mówimy wyłącznie o wsparciu osób starszych. Zawał serca dotyka już i 30- i 40-latków, co wywołuje u nich ogromne przerażenie. Boją się, jak będzie wyglądało ich dalsze życie i bardzo często po incydencie kardiologicznym rezygnują z dotychczasowych aktywności. Podświadomie unikają każdego wysiłku fizycznego, a to właśnie szybki powrót do aktywności fizycznej jest wskazany, a wręcz pożądany po zawale! Szkoły Serca pomagają takim pacjentom wrócić do normalnego życia.

szkoły serca

Więcej podcastów i artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w naszym dziale: CHOROBY SERCA I NACZYŃ.

Podcast do wysłuchania

Więcej o Szkołach Serca oraz dane kontaktowe znajdziecie ⇒ TUTAJ
Naszym gościem jest dr hab. n. med. Zbigniew Siudak z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Collegium Medicum UJ, Prezes Fundacji Cardiovascular Center Foundation.

Szkoły Serca

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię