Tonizacja to ważny element pielęgnacji skóry twarzy, jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z roli, jaką pełni. Co daje nam regularne stosowanie toniku i dlaczego nie powinniśmy pomijać go dbając o naszą cerę każdego dnia?

Tonik do twarzy i tonizacja skóry – co musisz o nich wiedzieć?

Tonizacja skóry to końcowy etap pielęgnacji skóry twarzy. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego płynu – toniku tuż po demakijażu i oczyszczaniu cery. Jego zadaniem jest przygotowanie skóry do dalszej pielęgnacji oraz lepsze wchłanianie składników kremów nawilżających, serum, czy olejów roślinnych.

Płyn micelarny i kosmetyki do mycia twarzy nie wystarczą!

Kosmetyki do tonizacji bardzo często są mylone z płynami micelarnymi. To zupełnie różne produkty, które spełniają odmienne funkcje i zadania, a co za tym idzie, będą w inny sposób pielęgnować naszą cerę. Z tego względu nie można stosować ich zamiennie! Tonik w odróżnieniu do płynu micelarnego nie usuwa ze skóry z zanieczyszczeń, kurzu i resztek makijażu po całym dniu. Ma jednak zadanie wyrównać pH naszej cery i przygotować ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć, że tonizowanie obok oczyszczania oraz nawilżania skóry twarzy jest odrębnym etapem pielęgnacji i stanowi uzupełnienie całego procesu.

Pielęgnacja skóry twarzy składa się z trzech następujących po sobie etapów: oczyszczania, tonizowania i nawilżania.

Dlaczego warto tonizować skórę twarzy?

Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze prawidłowego i naturalnego pH. To niezwykle ważne, by utrzymać cerę w dobrej kondycji. Stosowanie kosmetyków, takich jak żele, czy pianki myjące, które zawierają substancje powierzchniowo czynne prowadzi do zmiany pH skóry z kwaśnego na zasadowy i może zaburzać naturalną barierę ochronną. Uszkodzona warstwa hydrolipidowa naskórka to pierwszy krok do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów i pogorszenia się stanu cery!

Prawidłowe pH skóry jest niezwykle ważne dla utrzymania cery w dobrej kondycji.

Stałe pH skóry jest istotne dla zachowania pięknej i zdrowej cery. Zbyt kwaśne pH prowadzi do nadmiernego wydzielania sebum i powstawania niedoskonałości. Z kolei zasadowy odczyn skóry objawia się skłonnością do przesuszania i podrażnień. Regularne stosowanie toniku przywraca naturalne pH skóry, dzięki czemu chroni naturalną barierę ochronną i zapewnia jej właściwe funkcjonowanie. Ponadto systematyczna tonizacja wspomaga proces keratynizacji i złuszczania naskórka.

Regularna tonizacja pozwala utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry.

Tonik odświeża cerę i odpowiednio ją nawilża. Skóra staje się gładka i elastyczna, a także lepiej przygotowana do kolejnego etapu pielęgnacji. Produkty do tonizacji ułatwiają wchłanianie się składników kosmetyków nawilżających i maksymalizują ich działanie. Substancje zawarte w kremach, czy serach do twarzy będą wnikać głębiej i jeszcze lepiej spełniać swoje zadania.

Skład toniku do twarzy. Na co zwracać uwagę?

Większość toników bazuje na wodzie i substancjach czynnych takich jak: wyciągi roślinne, kwas hialuronowy, przeciwutleniacze itd. Wybierając idealny tonik do twarzy warto wybierać produkty, które zawierają jak najwięcej składników pochodzenia naturalnego. Niewskazane są toniki zawierające dużą ilość alkoholu, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać delikatną skórę. Stosowanie ich przez dłuższy czas może naruszać warstwę hydrolipidową naskórka, co negatywnie wpływa na kondycję cery.

Tonik powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry.

Wybór toniku powinien być również podyktowany indywidualnymi skłonnościami cery.

  1. W pielęgnacji skóry przesuszonej sprawdzą się toniki zawierające: mocznik, alantoinę, pantenol, kwas hialuronowy, czy glicerynę.
  2. Ukojeniem dla podrażnionej cery będą produkty tonizujące, w których składzie znajdzie się aloes lub rumianek.
  3. Z kolei tłusta skóra polubi tonik z kwasem salicylowym, babką lancetowatą, kwasem mlekowym i szałwią.

Do tonizacji skóry twarzy idealnie nadają się naturalne wody kwiatowe, czyli hydrolaty.

Do tonizacji skóry twarzy warto także używać wód termalnych lub hydrolatów o lekko kwaśnym pH. Wody kwiatowe to delikatne mgiełki, które sprawdzą się jako naturalne toniki. Doskonale odświeżą i nawilżą cerę, a także wzmocnią działanie kremów, balsamów, czy serum do twarzy. Więcej o hydrolatach i ich dobroczynnych właściwościach dla skóry przeczytasz w artykule: „Hydrolat, czyli woda kwiatowa. Dlaczego warto stosować hydrolaty w codziennej pielęgnacji?

Tonizacja skóry krok po kroku

Tonizowanie skóry wykonuje się bezpośrednio po jej oczyszczeniu. Niewielką ilość toniku nakładamy ręką lub wacikiem na twarz, szyję oraz dekolt i delikatnie wklepujemy w skórę. Po wchłonięciu się toniku można od razu przejść do kolejnego etapu pielęgnacji i nawilżyć cerę nakładając krem lub serum.

Delikatne wklepywanie toniku w skórę doskonale pobudzi jej krążenie i poprawi ukrwienie.

Bardzo ważne jest, aby produkty do tonizacji stosować zawsze po umyciu skóry i jej dokładnym oczyszczeniu, tuż przed nałożeniem kremu nawilżającego czy serum do twarzy. Wiele toników dostępnych na rynku ma wygodną buteleczkę z atomizerem, która ułatwia ich aplikację. Spryskiwanie twarzy to najwygodniejsza forma tonizowania. W odróżnieniu do toniku nakładanego na skórę wacikiem nie musimy obawiać o podrażnienia i uszkodzenia, które mogą pojawić się na skutek zbyt mocnego pocierania naskórka.

Naturalny tonik do twarzy. Zrób go sama!

Alternatywą dla gotowych produktów do tonizacji skóry twarzy są domowe toniki, które prosto i szybko można przygotować samemu. Warto wykorzystać do tego ulubione składniki dopasowane do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Domowy tonik oczyści, nawilży i odnowi florę bakteryjną twarzy, a także ukoi zmęczoną i podrażniona skórę.

Do samodzielnie przygotowanego toniku można dodać ulubione oleje do pielęgnacji skóry twarzy, naturalne olejki eteryczne oraz napary ziołowe.

Domowy tonik najlepiej przygotowywać na bazie wody destylowanej. Wybrane składniki można także zalać gorącą wodą lub lekko zagotować, po czym odcedzić i przelać do szklanego naczynia. Samodzielnie przygotowany tonik można przechowywać w lodówce 7-10 dni.

Domowy przepis na kojący i nawilżający tonik z rumianku:
1 łyżka świeżych kwiatów rumianku (opcjonalnie suszonych)
1/2 szklanka wrzątku
1 łyżeczka gliceryny

Świeże lub zasuszone kwiaty rumianku zalewamy 1/2 szklanki wrzątku i pozostawiamy na 15-20 minut. Po wystudzeniu przecedzamy i dodajemy łyżeczkę gliceryny. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do szklanego naczynia.

Tonik to kosmetyk, o którym nie warto zapominać

Warto, aby tonik na stałe zagościł w naszych łazienkach i stał się podstawowym elementem codziennej pielęgnacji. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i odświeżającym stosowany regularnie poprawi kondycję skóry twarzy, która odwdzięczy się pięknym i promiennym wyglądem.

Zajrzyj do innych artykułów w naszym dziale, one też są ciekawe. Uroda – kosmetyki naturalne i ekologiczne

1 KOMENTARZ

  1. Brak używania toniku uważa się za największy błąd w pielęgnacji skory. Bardzo dobry artykuł. A oczywiście naturalne toniki są najlepsze.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię