Trzydniówka, inaczej choroba szósta, rumień nagły. 90% zachorowań przypada w pierwszych dwóch latach życia dziecka! Jak leczyć trzydniówkę i jakiego typu badania warto wykonać? Przeczytajcie wpis naszej ekspertki.

Trzydniówka to choroba zakaźna, którą wywołują tzw. herpeswirusy: HHV6, HHV7. Oba z nich występują w populacji dość często.

Inne choroby spowodowane przez herpeswirusy, to między innymi opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł, ospa wietrzna, półpasiec, mononukleoza zakaźna, a także cytomegalia.

Trzydniówka. Jakie objawy obserwujemy?

Gorączka to pierwszy i często jedyny objaw trzydniówki, który rodzic zgłasza. Rzadko towarzyszą temu dodatkowe objawy, ze strony układu oddechowego (katar) lub pokarmowego (biegunka). Gorączka jest wysoka, może dochodzić nawet do 40′ C, przez co dziecko źle się czuje i jest po prostu marudne.

  • O tym, jak postępować w przypadku gorączki rozmawialiśmy z dr Zofią Szymanowską ⇒ TUTAJ.

Rodzic denerwuje się wysoką gorączką i to zdenerwowanie jeszcze narasta, gdy udaje się do lekarza, a ten nie widząc w badaniu nic niepokojącego, nakazuje podawać leki przeciwgorączkowe i … czekać.

Do spadku gorączki dochodzi najczęściej w 3 – 4 dniu choroby (niekiedy w 5 – 6) i wtedy pojawia się  na ciele dziecka wysypka drobnoplamista. Zwykle zlokalizowana jest na tułowiu, jest płaska lub tylko nieznacznie wypukła i co ważne: znika po ucisku. I ta wysypka nas cieszy, bo oznacza, że choroba właśnie się kończy i gorączka już nie powróci!

Sprawdź również: Gorączka u dziecka bez innych objawów

Trzydniówka i trochę statystki

Trzydniówka to typowa choroba wieku dziecięcego. Nie zdarza się raczej w pierwszych miesiącach życia – ze względu na obecność przeciwciał, przekazanych przez mamę w okresie ciąży. Szczyt zachorowań przypada między 6 a 15 miesiącem życia dziecka.

90% przypadków trzydniówki występuje w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Do czwartych urodzin większość dzieci ma ją już za sobą.

UWAGA! Możliwe jest, że zakażenie wirusem choroby szóstej ma przebieg bezobjawowy. Jej przechorowanie daje trwałą odporność, więc teoretycznie może wystąpić tylko raz w życiu.

Zbliżony przebieg może jednak wywoływać inny wirus, a całość obrazu może wyglądać podobnie. Dlatego przebycie trzydniówki nie daje gwarancji, że Twoje dziecko nie będzie już nigdy miało gorączki z wysypką.

Sprawdź również:
Atakuje Cię Wirus opryszczki? Koniecznie przeczytaj ten artykuł

Trzydniówka a powikłania.

Lista powikłań w przypadku trzydniówki jest krótka (nie tak, jak w przypadku krztuśca czy grypy) i właściwie obejmuje tylko jedno:

  • drgawki gorączkowe, które mogą wystąpić przy każdej wysokiej gorączce u dzieci, mających ku temu predyspozycje.

Celem uniknięcia ich wystąpienia jest niedopuszczanie do zwyżki temperatury powyżej 38’C (o czym każdy rodzic, którego dziecko przebyło drgawki gorączkowe, doskonale wie i jest zabezpieczony na wypadek ich wystąpienia, tzn posiada lek przeciwdrgawkowy).

Radioklinika | trzydniówka, - jakie badania dodatkowe warto wykonać?

Trzydniówka, jakie badania dodatkowe warto wykonać?

Wysoka gorączka i gorsze samopoczucie wywołują niepokój rodzica. Im dziecko młodsze, tym strach o jego zdrowie jest większy. Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia + CRP) jest w stanie wiele wyjaśnić i rozwiać chociaż trochę obawy rodzica.

Niezbyt wysoki poziom leukocytów, przewaga limfocytów w rozmazie krwi i niskie CRP, pozwalają nam podejrzewać wirusową etiologię zakażenia i spokojnie czekać na pojawienie się wysypki.

Trzydniówka – jak ją leczyć?

Podawanie leków przeciwgorączkowych (paracetamol lub ibuprofen) oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka to podstawa leczenia!

Nie ma sensu podawanie tutaj antybiotyków, które nie działają na wirusa wywołującego chorobę szóstą. W przypadku, gdy gorączce towarzyszy biegunka lub katar, to tym ważniejsze jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Sól fizjologiczna podawana do nosa i jego dokładne oczyszczanie są pomocne w walce z nieżytem nosa.

Czy da się (i jak) ochronić dziecko przed trzydniówką?

Jest to właściwie niemożliwe. Dziecko zaraża jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów, więc nigdy nie wiadomo, które dziecko jest potencjalnym zagrożeniem. Szczepionka w tym przypadku nie istnieje.

Jeśli Twoje dziecko podejrzewane jest o trzydniówkę to póki gorączkuje – zaraża. Wysypka powinna ustąpić w ciągu kilku dni i wtedy dziecko może wrócić do przedszkola/żłobka.

Autor: lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię