Przyjście na świat chorego dziecka wprowadza w życie rodziny wiele zmian i powoduje znaczące konsekwencje psychologiczne, które mogą zaburzać i utrudniać normalne funkcjonowanie. Gdy choruje dziecko, u rodziców pojawia się szereg emocji – szok i rozpacz, lęk, niepewność, poczucie winy, wstydu, bezsilność – a także smutek z powodu cierpienia dziecka”, czytamy w poradniku „Choroba dziecka a emocje rodziców”, wydanym przez Fundację Serca Dziecka, autorstwa Katarzyny Parafianowicz, psychologa i mamy dziecka z wadą serca. Codziennie przychodzi na świat kilkoro takich dzieci. Wrodzona wada serca (WWS) dotyka średnio 1 na 100 dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną.

Wrodzona wada serca – jak sprostać wyzwaniu.

W Polsce wrodzone wady serca należą one do najczęściej występujących wad wrodzonych. Na szczęście wczesne, często nawet jeszcze w okresie ciąży, rozpoznanie wady serca u dziecka pozwala przygotować rodziców na jego leczenie i późniejszą rehabilitację.

Niestety nikt nie przygotowuje rodziców do trudnej roli opiekuna i wychowawcy młodego człowieka z wadą serca. Sami muszą zmierzyć się z problemem i wziąć odpowiedzialność za życie młodego człowieka, często z szeregiem problemów emocjonalnych i ograniczeń fizycznych.

Rodzice powinni dawać wsparcie i zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. To jest wyzwanie, któremu starają się sprostać. Niełatwe, będące często trudnym sprawdzianem dla całej rodziny!

Akademia Serca – ucz się z nami.

AKADEMIA SERCA to cieszący się dużym zainteresowaniem program edukacyjny Fundacji Serce Dziecka obejmujący publikacje, warsztaty i spotkania ze specjalistami. W tym roku już po raz ósmy odbędzie się w Warszawie ogólnopolska Konferencja o problemach dzieci z wadami serca, z udziałem wybitnych lekarzy i specjalistów. Konferencja przeznaczona jest dla podopiecznych Fundacji i ich rodziców oraz osób zainteresowanych tematyką wad wrodzonych serca (lekarzy pediatrów, kardiologów, fizjoterapeutów, dietetyków, pielęgniarek).

Podczas konferencji można zapoznać się z najnowszą wiedzą o postępach w leczeniu wad serca. To również znakomita okazja do wymiany doświadczeń, spotkań i rozmów poza szpitalnymi murami.

Zapisz się i weź udział w Konferencji.

Program konferencji oraz formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie Fundacji Serce Dziecka: https://www.sercedziecka.org.pl/konferencje.php

Jak to się zaczęło …

Rodzicami dziecka z wrodzoną wadą serca targają różne emocje, od nich zależy czy to początkowe poczucie bezsilności, krzywdy i rozpaczy potrafią przekuć w wyzwanie. Tak było w naszym przypadku, od tego wszystko się zaczęło … Poznajcie historię powstania portalu Radioklinika.pl >>> https://radioklinika.pl/o-projekcie/

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię