Chyba każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu dąży do zachowania pięknego i młodego wyglądu na dłużej. Wciąż poszukujemy sposobów, które opóźnią procesy starzenia i pozwolą utrzymać skórę w dobrej kondycji. Z pomocą przychodzi popularna witamina C (kwas askorbinowy), po którą chętnie sięga coraz większe grono osób w różnym wieku. Dlaczego warto włączyć ją do codziennej pielęgnacji i jak ją stosować?

Kilka słów o witaminie C

Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie (co oznacza, że równie szybko rozpuszcza się w organizmie). Po raz pierwszy wyodrębniono ją z naturalnych źródeł w 1928 roku, a cztery lata później – w 1932 roku pozyskano ją z cytryny, którą do tej pory uznaje się za jej najlepsze źródło. Ale czy rzeczywiście słusznie?

Cytrusy to jednak nie jedyne źródło witaminy C! Największe ilości kwasu askorbinowego znajdziemy przede wszystkim w: owocach jagodowych, takich jak czarna porzeczka (180 mg/100 g), żółtej papryce (180 mg/100 g), natce pietruszki (170 mg/100 g) i jarmużu (120 mg/100 g). Prawdziwą bombą witaminy C jest jednak dzika róża. W 100 g jej owoców znajduje się od 500 do 700 mg kwasu askorbinowego!

Organizm człowieka nie ma zdolności samodzielnego wytwarzania witaminy C, dlatego musi pozyskiwać ją z zewnątrz – na przykład z pożywienia.

Witamina C bierze udział we wielu procesach metabolicznych i jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebują jej zarówno nasze narządy, jak i skóra. Kwas askorbinowy pełni bowiem istotną rolę w gospodarce węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Bierze również udział w syntezie hemoglobiny i erytrocytów oraz niektórych hormonów.

Witamina C jest również niezbędna w procesie tworzenia się tkanki łącznej – łączącej wszystkie tkanki ludzkiego organizmu. Co więcej, ułatwia także transport składników odżywczych w organizmie i sprzyja biosyntezie kolagenu, ułatwiając tym samym gojenie się powstałych uszkodzeń, takich jak skaleczenia czy złamania.

To może Cię zainteresować: Żyworódka pierzasta. Jak sok z żyworódki wpływa na nasze zdrowie?

Witamina C dla zdrowej i pięknej skóry

Witamina C to jeden z najlepiej przebadanych surowców wykorzystywanych w kosmetyce. Nie bez powodu sięga po nią coraz więcej osób, które pragną poprawić wygląd i kondycję swojej skóry. Kwas askorbinowy stosowany zewnętrznie działa bowiem odmładzająco – wygładza i rozświetla cerę, zapewniając jej jednocześnie odpowiednią elastyczność.

Badania kliniczne dowodzą, że witamina C:

  • zwiększa zdolności regeneracyjne skóry
  • spowalnia procesy starzenia się
  • hamuje działanie wolnych rodników
  • chroni struktury lipidowe naskórka przed skutkami stresu oksydacyjnego
  • redukuje widoczność zmarszczek
  • rozjaśnia przebarwienia, hamując produkcję melaniny
  • poprawia koloryt skóry
  • uelastycznia i wygładza cerę
witamina C

UWAGA: już po 30. roku życia stężenie witaminy C w naszej skórze spada o około 30-35%. Z kolei promieniowanie UVB obniża jej zawartość nawet o 70%! W efekcie skóra traci swój dawny blask, staje się mniej elastyczna i znacznie szybciej się starzeje.

Zobacz także: Jak prawidłowo dbać o skórę latem?

Kwas askorbinowy przeciwstarzeniowo – na zmarszczki i wiotczenie skóry

Wraz z wiekiem, a także na skutek promieniowania UV dochodzi do powstawania nadmiernej ilości wolnych rodników, które niszczą komórki i skutkują przedwczesnym starzeniem się. W efekcie skóra traci swoją jędrność, staje się szara, matowa i pozbawiona blasku, a co gorsza – znacznie szybciej pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Sprawdź >> Czym jest inozytol i dlaczego ma tak dobry wpływ na stan skóry/

Jak zapobiec pierwszym oznakom starzenia? Jak naszybciej sięgnij po witaminę C!

Witamina C jest substancją o działaniu antyoksydacyjnym. Neutralizuje działanie wolnych rodników, które mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie komórek oraz zaburzać ich metabolizm, a także niszczyć struktury lipidów i białek. Tym samym witamina C, neutralizując reaktywne formy tlenu oraz azotu, zapobiega uszkodzeniom tkanek i opóźnia procesy starzenia się skóry.

Witamina C ma zbawienny wpływ na włókna kolagenowe!

Kwas askorbinowy zapobiega rozkładowi elastyny, tym samym zapewniając skórze odpowiednią jędrność i elastyczność. Co więcej, stymuluje również syntezę ceramidów, dzięki czemu ma zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Tym samym witamina C pozwala utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i skutecznie chroni przed jej nadmiernym wysuszeniem. W efekcie niemalże od razu poprawia się wygląd cery – jest gładka, jędrna i wypoczęta. Witamina C działa także przeciwzapalnie – redukuje wytwarzanie cytokin prozapalnych i łagodzi stany zapalne skóry oraz zapobiega powstawaniu nowych.

Przeczytaj także: Oczyść twarz olejem! OCM to skuteczna metoda pielęgnacji twarzy.

Kwas askorbinowy na przebarwienia i poprawę kolorytu skóry

Witamina C jest także polecana również na przebarwienia skórne i poprawę kolorytu skóry. Redukuje zarówno ciemne plamki, będące pozostałością po trądziku czy te powstałe na skutek zmian hormonalnych w ciąży lub po stosowaniu antykoncepcji, jak i przebarwienia pozapalne o czerwonym zabarwieniu.

Kwas askorbinowy zapobiega zmianom pigmentowym, skutecznie redukuje przebarwienia oraz blizny potrądzikowe i ujednolica koloryt skóry.

Witamina C chroni również skórę przed skutkami promieniowania słonecznego. Warto stosować ją jako serum do twarzy, które w połączeniu z kremem z filtrem UV zapewnią doskonałą ochronę przeciwsłoneczną – i to nie tylko latem!

Kwas askorbinowy warto włączyć również do pielęgnacji skóry trądzikowej – działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie się zmian skórnych. Z tego względu witamina C może być skuteczną metodą wspomagającą leczenie trądziku młodzieńczego oraz trądziku różowatego.

kwas askorbinowy

Sprawdź również: Skóra bez plam – naturalne sposoby na przebarwienia!

Jak stosować witaminę C podczas codziennej pielęgnacji skóry?

Kwas askorbinowy najlepiej stosować już po 25. roku życia, jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia. Sprawdzi się jednak w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, także tej dojrzałej.

Witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry.

Znajdziemy ją przede wszystkim w kremach i serach do twarzy. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów powinniśmy aplikować je przez cały rok – każdego dnia i najlepiej rano! Dlaczego? Witamina C będzie wtedy dobrze chronić naszą skórę przed skutkami promieniowania słonecznego oraz innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

UWAGA: kosmetyki z witaminą C mają krótki czas przydatności! Zwykle należy je zużyć w ciągu trzech miesięcy od otwarcia.

To może Cię zainteresować: Acerola – zalety zdrowotne.

Bibliografia

  1. Guo R., Wei P.,Liu W., Combined antioxidant effects of rutin and vitamin C in Triton X-100 micelles, J Pharm Biomed Anal 2007
  2. Kleszczewska E., Biologiczne znaczenie witaminy C ze szczególnym uwzględnieniem jej znaczenia w metabolizmie skóry, Pol Merk Lek 2007
  3. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012, 5: 174-178
  4. Trznadel-Budźko E., Kaczorowska A., Rola witaminy C w dermatologii, Aesthetica 2006

1 KOMENTARZ

  1. Uczono mnie, że wit. C nie rozpuszcza się w tłuszczach a jedynie ADEKF , czy coś zię zmieniło?
    pozdrawiam
    ps. ile w % powinno być wit.C w kremie (serum)

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię