W dzisiejszym świecie przybywa osób uzależnionych, od alkoholu, narkotyków, seksu, papierosów, leków. To jednak nie koniec długiej listy. Okazuje się, że uzależnień jest znacznie więcej, niż nam się wydaje. Dużym wyzwaniem jest także problem współuzależnień osób, które doświadczają skutków nałogów swoich bliskich. Jak pomóc osobom współuzależnionym i gdzie szukać pomocy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu ze specjalistką psychologii klinicznej, psychoterapeutką z 18-letnim doświadczeniem w pracy diagnostyczno-terapeutycznej z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin.

[aktualizacja: 07’2020]

Uzależnienie a współuzależnienie.

Temat uzależnień jest obecny w przestrzeni publicznej, niewiele jednak mówi się o problemie współuzależnień. Bardzo często zapomina się, że osoby doświadczające skutków nałogów swoich bliskich sami nierzadko potrzebują wsparcia i pomocy!

Uzależnienie jest chorobą utrudniającą prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne oraz rujnującą życie rodzinne.

Uzależniony najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu, który przynosi wiele szkód także jej bliskim. Osoby z jego najbliższego otoczenia każdego dnia zmagają się z pośrednimi lub bezpośrednimi skutkami uzależnienia i stają się współuzależnione.

Współuzależnienie wiąże się z wzięciem na swoje barki ogromnego ciężaru.

Współuzależnienie jest uwikłaniem i wzięciem odpowiedzialności za drugą osobę w tak bardzo, że problem wpływa aż nadto na życie współuzależnionego. To nadmierna koncentracja na drugiej osobie przy jednoczesnej rezygnacji z własnych potrzeb, przejmowanie jej obowiązków i chęć kontrolowania w trosce o jej dobro.

Współuzależnienie nie dotyczy wszystkich!

Konstrukt współuzależnienia dotyczy tylko małżonków i partnerów osób uzależnionych, a nie dzieci, rodziców, przyjaciół, czy znajomych. Mówi się o nim w kontekście związku uczuciowego, jednak uniknięcie współuzależnienia będąc w bliskiej relacji z osobą uzależnioną jest bardzo trudne. Niewiele jest osób, które potrafią konsekwentnie rozmawiać z partnerem i realizować swoje potrzeby bez żadnego uszczerbku. Warto wtedy szukać pomocy i nie bać się zgłosić do specjalisty.

współuzależnienie

Dlaczego warto szukać pomocy będąc osobą współuzależnioną?

Osoby współuzależnione powinny szukać wsparcia nie tylko po to, by wiedzieć jak pomóc swoim bliskim i być dla nich oparciem. Powinny zrobić to przede wszystkim dla siebie. Mechanizm współuzależnienia bez względu na to, z jakim rodzajem uzależnienia mamy do czynienia wymaga chęci oraz silnej motywacji, by zawalczyć o swoje życie.

Współuzależnieni mają prawo do realizowania własnych potrzeb i celów życiowych.

Zmiana w życiu osoby współuzależnionej zwykle wpływa pozytywnie nie tylko na nią, ale też na uzależnionego współmałżonka lub partnera. Warto zatem wziąć byka za rogi i podjąć trudną walkę, z której można wyjść zwycięsko. Jak więc pomóc samemu sobie pokonać współuzależnienie?

Współuzależnienie trzeba leczyć! Jak pomóc samemu sobie?

Od wielu lat w Polsce realizowane są programy leczenia osób współuzależnionych. Dostęp i formy pomocy są duże – wystarczy zgłosić się od poradni leczenia uzależnień, gdzie można otrzymać fachową pomoc. Terapia jest żmudna i długotrwała (może trwać nawet dwa lata), jednak warto podjąć trud i dokonać istotnych zmian w swoim życiu.

Terapia współuzależnień to proces zachodzący we wnętrzu człowieka.

Leczenie współuzależnienia jest możliwe, jednak aby zmiana mogła nastąpić, jedna ze stron musi uświadomić sobie, że chce jej dokonać. Terapia to proces, który odbywa się w świadomości osoby współuzależnionej. Jej celem jest wyjście z sytuacji, ratowanie samego siebie i emocjonalne uwolnienie się z destrukcyjnej relacji!

Współuzależnienie to nie powód do wstydu! Nie bój się mówić o swoim problemie!

Osoby współuzależnione zwykle nie mówią głośno o swoim problemie. Prędzej czy później zdają sobie jednak sprawę ze swojego współuzależnienia i jego skutków. To pierwszy krok ro istotnej zmiany i rozpoczęcia terapii. Pierwsze rozmowy w trakcie sesji terapeutycznych mają na celu określenie potrzeb i dokładne rozeznanie sytuacji osoby współuzależnionej. Później określa się cel spotkań i cykl terapii. Warto dać sobie czas i cierpliwie czekać na efekty terapeutyczne, które mogą zmienić nie tylko życie współuzależnionego, ale także osoby zmagającej się z nałogiem!

Efektem terapii ma być rozwój osobisty osoby współuzależnionej lub pary zmagającej się z problemem uzależnienia.

Posłuchaj podcastu

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Gość Radiokliniki była mgr Jolanta Ryniak, absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutka z 18-letnim doświadczeniem w pracy diagnostyczno-terapeutycznej z osobami uzależnionymi i członkami ich rodzin oraz superwizor-aplikant Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kierownik merytoryczny oraz dydaktyk Małopolskiego Ośrodka Szkolenia Terapeutów Uzależnień działającego przy Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Autorka i współautorka publikacji i wystąpień z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii uzależnień oraz terapii par.

Po więcej ciekawych artykułów oraz podcastów odsyłamy do naszego działu >>> PSYCHOLOGIA, PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA.

4 KOMENTARZE

  1. Jeszcze gorzej, gdy obie osoby wzajemnie są od siebie uzależnione i tworzą toksyczny związek oparty na przemocy i kontroli, a żadna ze stron nie chce zrezygnować z takiej relacji.

    • Ważna uwaga poszerzająca dyskusję na temat zjawiska zależności/uzależnienia. Trzeba pamiętać o tym, że nadmierna kontrola i zależność nie służą doświadczaniu
      szczęścia w relacji dwojga osób – zamiast tego wcześniej lub później prowadzą do wystąpienia
      kryzysu. W dobrze funkcjonującym związku konieczne jest realizowanie równolegle
      dwóch potrzeb: przynależności i autonomii. Relacja jest wtedy dobra, gdy
      partnerzy dbają o siebie wzajemnie, są uważni na swoje potrzeby, a jednocześnie
      nie rezygnują z realizacji indywidualnych pragnień. Pozdrawiamy!

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię