Kłopoty z prawidłowym widzeniem ma dzisiaj coraz więcej dzieci. Mówi się, że jest to aż 12% populacji, ale zdaniem naszej Ekspertki jest to statystyka zaniżona! Co wpływa na taki stan rzeczy?Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy tabletach i komputerach, zamiast wybierać różne aktywności na świeżym powietrzu. To powoduje, że stan ich oczu jeszcze się pogarsza.

Wysłuchaj naszej audycji:

U małych dzieci mamy z reguły do czynienia z wadą dodatnią. Dr Wiktoria Zwinczewska zwraca uwagę, że najniebezpieczniejszą z wad jest wada jednooczna. A dlaczego? – bo taką ciężko wykryć! Dzieje się to tak, że obraz gorszego oka (tzn. oka widzącego gorzej) jest przez organizm skutecznie tłumiony. Niedowidzenie jest wtedy w jednym oku niemal nie do uratowania.

Profilaktyczne badanie wzroku u dziecka powinno być dla rodziców ważnym elementem dbania o zdrowie swojej pociechy!

Jak wytłumaczyć dziecku, że powinno nosić okulary?

Trzeba wyjaśnić dziecku, że noszenie okularów spowoduje, iż będzie się lepiej czuło. A jeżeli wada wzroku jest nadwzroczna to jest duża szansa, że dzięki okularom zniknie!

WAŻNE! dobry okulista nie dobiera okularów każdemu dziecku, które ma małą wadę wzroku. Naturalna siła regeneracji oka tzw. akomodacja jest czasem u małych pacjentów zadziwiająco skuteczna. Dlatego u niektórych z nich stosuje się jedynie obserwację czekając, aż organizm poradzi sobie z nadwzrocznością.

Jak podkreśla nasza druga rozmówczyni – pani Elżbieta Kowalówka, dzieciom często dobiera się nie tylko okulary, ale też soczewki. W tym przypadku ważne jest przestrzeganie pewnych zasad, a mianowicie:

  • soczewki należy zdejmować i czyścić, a ten rygor nie dla każdego dziecka jest możliwy do zaakceptowania,
  • soczewki powinny być stosowane zamiennie z okularami, zwłaszcza, że oko szybko wysusza się, na przykład podczas pracy przy komputerze.

Dzieci coraz częściej pytają o soczewki kontaktowe, bo są one wygodniejsze podczas codziennych aktywności. Obecnie nie dobiera się też osobnych okularów do czytania i osobnych do normalnych czynności. Dobiera się okulary progresywne.

Dobry wzrok i metoda ćwiczeń oczu Batesa!

Dr Bates w 1920 roku napisał książkę pod tytułem “The Cure of Imperfect Sight by Treatment Without Glasses”. Praca ta była poparta wieloletnią praktyką lekarską autora i wieloma doświadczeniami, których efekty zadziwiły nawet jego samego.

Podstawowym założeniem jego metody była zmiana tradycyjnego rozumienia zjawiska widzenia. Tradycyjna medycyna zakłada, że światło zanim padnie na siatkówkę przechodzi przez układ optyczny oka i jest przezeń formowany w taki sposób, że w oku miarowym na siatkówce pojawia się ostry obraz obserwowanego przedmiotu. Bardzo ważną rolę w zjawisku ogniskowania światła na siatkówce odgrywa soczewka oka, która w razie konieczności zmienia swój kształt, zmieniając tym samym moc optyczną całego układu optycznego. Jeśli mimo to moc optyczna układu optycznego oka jest niewłaściwa, wtedy na siatkówce pojawia się rozmyty obraz i mówimy o wadach wzroku: nadwzroczności i krótkowzroczności.

Według teorii Dr Batesa soczewka oka nie zmienia swojego kształtu, a proces akomodacji polega na zmianie kształtu całej gałki ocznej. Jeśli mięśnie gałki ocznej są w stanie tak zmienić jej kształt, aby na siatkówce pojawił się ostry obraz, to mówimy o oku miarowym. Jeśli natomiast mięśnie są zbyt słabe, to pacjent widzi obraz rozmyty.

Pojawiła się więc prosta konkluzja: Jeśli krótkowzroczność i nadwzroczność są spowodowane zbyt słabymi mięśniami gałki ocznej, to trzeba uczynić wszystko, aby te mięśnie wzmocnić na tyle, by były w stanie zmienić kształt gałki ocznej i uzyskiwać ostry obraz na siatkówce.

Dr Bates zauważył ponadto sporą korelację pomiędzy stresem, w jakim żyje człowiek, jego trybem życia, przebytymi chorobami, a wydajnością mięśni gałki ocznej (źródło: http://www.oko.info.pl)

Dr Bates twierdził, że leczenie wzroku nie ma większego sensu, jeśli nie zmieni się trybu życia. Myśląc o poprawie sprawności widzenia należy zająć się zarówno samymi oczami, jak i całym ciałem – w oparciu o to stwierdzenie rozwinęła się tzw. holistyczna terapia widzenia.

Pani dr Elżbieta Zwinczewska uznaje powyższą metodę zwracając jednocześnie uwagę, że wymaga ona konsekwencji i regularności! Jeżeli będziemy ćwiczyć, wada może się zatrzymać, a nawet nieznacznie cofnąć. Pani doktor poleca każde ćwiczenie, które usprawnia oczy.

Samego noszenia okularów nie należy traktować jako zła koniecznego, ale jako obowiązkowy element poprawy jakości widzenia u naszego dziecka. Jeżeli nasza pociecha nie widzi, to powinna nosić szkła!

Odpowiednia dieta i postawa ciała mają znaczenie!

Z naszą Ekspertką rozmawiamy również o wpływie diety oraz skrzywień odcinków szyjnych kręgosłupa na wzrok dzieci. Pani doktor zaznacza, że nasze ciała obecnie nie pracują harmonijnie. Źle jemy, żyjemy w sposób niezdrowy i nienaturalny.

Dawniej ludzie byli zdrowsi – chodzili spać zgodnie z trybem wschodu i zachodu słońca. Dzisiejszy tryb życia nie wpływa dobrze na nasze organizmy, a zatem również na oczy. Nie istnieją dzieci, które są całe zdrowe, a mają jedynie chore oczy.

Problemy zdrowotne to bowiem sieć naczyń połączonych. Jeżeli funkcjonowanie organizmu jest zaburzone, to będzie się to objawiać nie tylko w jednym, ale w kilku miejscach.

Pani doktor zwraca też uwagę, jak ważny jest  prosty kręgosłup naszego dziecka. Dzieci należy zachęcać do ćwiczeń, uczyć by trzymały się prosto już od najmłodszych lat. Skrzywienie kręgosłupa będzie bowiem w dalszym życiu skutkować problemami zdrowotnymi, w tym wadami wzroku.

[infobox title=’Rozmawialiśmy z Panią dr Wiktorią Zwinczewską oraz Panią Elżbietą Kowalówka ‘]

Naszymi gośćmi były Pani doktor Wiktoria Zwinczewska, okulistka z 26-letnim doświadczeniem oraz pani Elżbieta Kowalówka – optyk i optometrysta. Doktor Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie. W 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu, a szczególnie jej zainteresowania stanowią wady wzroku, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zmiany degeneracyjne, itp. Od wielu lat pracuje w Poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego 7 w Krakowie.

dr Wiktoria Zwinczewska
dr Wiktoria Zwinczewska

[/infobox]

3 KOMENTARZE

  1. Świetny tekst! Nie wiedziałam, że tyle rzeczy ma wpływ na pogorszenie się wzroku. Komputer jednak jest bardzo oczywisty w tych czasach. Głównie przez to muszę teraz moje dzieci przekonywać do okularów. :/

  2. Świetna audycja z dr Winczewską. Ja sama jak byłam mała to nie byłam pilnowana ze wzrokiem przez rodziców. W efekcie czeka w wieku 24 lat zdecydowałam się na korekcję laserową wzroku. Teraz o wzrok dbam i tak samo dbam o wzrok dzieci, żeby nie trafiły pod laser tak jak ja. Mimo, że medycyna poszła mega do przodu i zabiegi są bezpieczne (tak mówił mój lekarz Dr Michnowski) to lepiej ich sobie oszczędzić….

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię