Kłopoty z prawidłowym widzeniem ma dzisiaj coraz więcej dzieci. Mówi się, że jest to aż 12% populacji, jednak statystyki mogą być zaniżone! Jak dbać o wzrok dziecka i jak uchronić je przed wadami?

[aktualizacja: 07’2020]

Wzrok dziecka. Jak ustrzec malucha przed wadą?

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przy tabletach i komputerach, zamiast wybierać różne aktywności na świeżym powietrzu. To powoduje, że stan ich oczu jeszcze się pogarsza. U małych dzieci mamy z reguły do czynienia z wadą dodatnią, a najniebezpieczniejszą z wad jest wada jednooczna. Dlaczego? Bo ciężko ją wykryć! Obraz mniej sprawnego oka (tj. oka widzącego gorzej) jest przez organizm skutecznie tłumiony. Niedowidzenie w jednym oku jest wtedy niemalże nie do uratowania!

Profilaktyczne badanie wzroku u dziecka powinno być dla rodziców ważnym elementem dbania o zdrowie swojej pociechy!

Jak wytłumaczyć dziecku, że powinno nosić okulary?

Dziecko, które ma wadę wzroku musi być od samego początku uświadamiane, z czym wiążą się problemy ze wzrokiem. Trzeba wyjaśnić dziecku, że noszenie okularów spowoduje, iż będzie się lepiej czuło, a jeżeli wada wzroku jest nadwzroczna to istnieje szansa, że dzięki okularom zniknie!

WAŻNE! Dobry okulista nie dobiera okularów każdemu dziecku, które ma małą wadę wzroku. Naturalna siła regeneracji oka tzw. akomodacja jest czasem u małych pacjentów zadziwiająco skuteczna. Dlatego u niektórych maluchów stosuje się jedynie obserwację, czy organizm poradzi sobie z nadwzrocznością.

Dzieciom często dobiera się nie tylko okulary, ale również soczewki. W tym przypadku ważne jest przestrzeganie pewnych zasad:

  • soczewki należy zdejmować i czyścić (ten rygor nie dla każdego dziecka jest możliwy do zaakceptowania),
  • soczewki powinny być stosowane zamiennie z okularami zwłaszcza, gdy oko szybko wysusza się (np. podczas pracy przy komputerze).

Dzieci coraz częściej pytają o soczewki kontaktowe, bo są wygodniejsze i nie utrudniają codziennych aktywności. Obecnie nie dobiera się też osobnych okularów do czytania – rozwiązaniem są okulary progresywne.

Noszenia okularów nie należy traktować jako zła koniecznego, ale jako obowiązkowy element poprawy jakości widzenia u naszego dziecka. Jeżeli nasza pociecha nie widzi, powinna nosić szkła!

wzrok dziecka

Dobry wzrok dziecka. Poznaj metodę ćwiczeń oczu Batesa!

Dr Bates w 1920 roku napisał książkę zatytułowaną „The Cure of Imperfect Sight by Treatment Without Glasses”. Była ona poparta wieloletnią praktyką lekarską autora i wieloma doświadczeniami, których efekty zadziwiły nawet samego autora.

Założeniem metody jest zmiana tradycyjnego rozumienia zjawiska widzenia. Tradycyjna medycyna zakłada, że światło zanim padnie na siatkówkę przechodzi przez układ optyczny oka i jest formowany w taki sposób, że w oku miarowym na siatkówce pojawia się ostry obraz obserwowanego przedmiotu. Bardzo ważną rolę w zjawisku ogniskowania światła na siatkówce odgrywa soczewka oka, która w razie konieczności zmienia swój kształt, zmieniając tym samym moc optyczną całego układu optycznego. Jeśli mimo to, moc optyczna układu jest niewłaściwa i na siatkówce pojawia się rozmyty obraz, mamy do czynienia z wadami wzroku: nadwzrocznością i krótkowzrocznością.

Według teorii dr Batesa soczewka oka nie zmienia swojego kształtu, a proces akomodacji polega na zmianie kształtu całej gałki ocznej.

Jeśli mięśnie gałki ocznej są w stanie tak zmienić jej kształt, aby na siatkówce pojawił się ostry obraz, mówi się o oku miarowym. Z kolei, gdy mięśnie są zbyt słabe, pacjent widzi rozmyty obraz. Jeśli krótkowzroczność i nadwzroczność są spowodowane zbyt słabymi mięśniami gałki ocznej, trzeba zrobić wszystko, aby wzmocnić je na tyle, by mogły zmieniać kształt gałki ocznej i uzyskiwać ostry obraz na siatkówce.

Istnieje także korelacja pomiędzy stresem, w którym żyje człowiek, jego trybem życia i przebytymi chorobami, a wydajnością mięśni gałki ocznej (źródło: http://www.oko.info.pl)

Leczenie wzroku nie ma większego sensu bez zmiany trybu życia.

Myśląc o poprawie sprawności widzenia należy zająć się zarówno samymi oczami, jak i całym ciałem – w oparciu o to stwierdzenie rozwinęła się tzw. holistyczna terapia widzenia. Metoda dr Batesa wymaga konsekwencji i regularności! Jeżeli będziemy ćwiczyć, wada może się zatrzymać, a nawet nieznacznie cofnąć. Pani doktor poleca każde ćwiczenie, które usprawnia oczy i poprawia wzrok dziecka.

Odpowiednia dieta i postawa ciała mają duże znaczenie dla wzroku dziecka!

Z wadami wzroku u dzieci ściśle wiąże się także dieta oraz skrzywienia odcinków szyjnych kręgosłupa. Ludzie, także małe dzieci, nie odżywiają się prawidłowo, a tryb życia jest niezdrowy i nienaturalny.

Współcześnie ciało człowieka nie pracuje harmonijnie!

Dawniej ludzie byli zdrowsi – chodzili spać zgodnie z rytmem wschodu i zachodu słońca. Dzisiejszy tryb życia nie wpływa dobrze na nasze organizmy, a także na nasze oczy. Nie istnieją dzieci, które są w pełni zdrowe, a mają jedynie wady wzroku. Trzeba mieć świadomość, że problemy zdrowotne to sieć naczyń połączonych!

Jeżeli funkcjonowanie organizmu jest zaburzone, całe ciało będzie pracować nieprawidłowo!

Niezwykle ważny jest również prosty i zdrowy kręgosłup naszego dziecka. Dzieci należy zachęcać do ćwiczeń i uczyć, by trzymały się prosto już od najmłodszych lat. Skrzywienie kręgosłupa będzie bowiem w dalszym życiu skutkować coraz poważniejszymi problemami zdrowotnymi, w tym wadami wzroku.

To może Cię zainteresować: Profilaktyka i leczenie jaskry. Jakie objawy powinny skłonić do kontaktu z okulistą?

Posłuchaj podcastu

Naszymi gośćmi były: dr Wiktoria Zwinczewska, okulistka z 26-letnim doświadczeniem oraz Elżbieta Kowalówka – optyk i optometrysta.

Dr Wiktoria Zwinczewska ukończyła Akademię Medyczną w Kijowie. W 1996 roku uzyskała specjalizację z okulistyki w Klinice Okulistyki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zajmuje się diagnostyką i kompleksowym leczeniem chorób oczu, a szczególnie jej zainteresowania stanowią wady wzroku, jaskra, retinopatia cukrzycowa, zmiany degeneracyjne, itp. Od wielu lat pracuje w poradni dla osób słabowidzących, gdzie ma do czynienia z pacjentami chorymi na zwyrodnienie plamki żółtej, neuropatie nerwu wzrokowego, dystrofie siatkówki i naczyniówki. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw okulistycznych. Obecnie pracuje w Centrum Zdrowia Ruczaj przy ul. Lipińskiego 7 w Krakowie.

dr Wiktoria Zwinczewska
dr Wiktoria Zwinczewska

3 KOMENTARZE

  1. Świetny tekst! Nie wiedziałam, że tyle rzeczy ma wpływ na pogorszenie się wzroku. Komputer jednak jest bardzo oczywisty w tych czasach. Głównie przez to muszę teraz moje dzieci przekonywać do okularów. :/

  2. Świetna audycja z dr Winczewską. Ja sama jak byłam mała to nie byłam pilnowana ze wzrokiem przez rodziców. W efekcie czeka w wieku 24 lat zdecydowałam się na korekcję laserową wzroku. Teraz o wzrok dbam i tak samo dbam o wzrok dzieci, żeby nie trafiły pod laser tak jak ja. Mimo, że medycyna poszła mega do przodu i zabiegi są bezpieczne (tak mówił mój lekarz Dr Michnowski) to lepiej ich sobie oszczędzić….

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię