Gabinety medycyny estetycznej oferują coraz więcej możliwości poprawy urody, jednak zabiegi wykonywane przez niewłaściwe osoby mogą mieć przykre i długotrwałe konsekwencje. Chcąc poprawiać urodę, warto przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby odbyło się to bez uszczerbku na zdrowiu.
O tym, jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą zabiegi medycyny estetycznej wykonywane przez nieodpowiednie osoby i dlaczego powinien wykonywać je lekarz rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego
Kosmetyczka czy lekarz?
Zabiegi medycyny estetycznej powinny przeprowadzać tylko osoby uprawnione do wykonywania zawodu lekarza. W gabinetach medycyny estetycznej bardzo często pracują jednak osoby, które nie powinny tego robić!
Uwaga: nie istnieje zawód specjalisty medycyny estetycznej!
Dlaczego zabiegi medycyny estetycznej powinien wykonywać lekarz?
Na zabiegi medycyny estetycznej zwykle decydują się ludzie zdrowi, jednak warto wiedzieć, że istnieją konkretne przeciwwskazania do ich wykonania.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu medycyny estetycznej są schorzenia przewlekłe: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba Hashimoto i choroby skóry.
Lekarz posiada niezbędną wiedzę i przygotowanie, by przeprowadzić bezpieczny zabieg i zminimalizować ryzyko powikłań. Przed wykonaniem zabiegu medycyny estetycznej specjalista powinien przeprowadzić wywiad lekarski i dowiedzieć się na co choruje pacjent oraz jakie leki przyjmuje.
Ocena stanu zdrowia pacjenta i wydanie zgody na przeprowadzenie zabiegu należy do lekarza.
Podstawą do wykonania zabiegu medycyny estetycznej są wywiad lekarski i badania. Specjalista powinien poinformować pacjenta o zagrożeniach i możliwych powikłaniach a pacjent na tej podstawie podpisać świadomą zgodę na wykonanie zabiegu.
Kompetencje oraz obszar działania kosmetyczek i kosmetologów
Kosmetolodzy i kosmetyczki nie dysponują wystarczającą wiedzą, by wykonywać zabiegi medycyny estetycznej.
Osoby nieposiadające dyplomu lekarza nie mają wystarczającej wiedzy o chorobach uniemożliwiających wykonanie zabiegu medycyny estetycznej. Kosmetolodzy i kosmetyczki nie są także przygotowani do udzielenia pomocy w przypadku powikłań.
Do zadań kosmetyczek i kosmetologów należy dbanie o urodę. Kosmetyczki i kosmetolodzy mogą wykonywać zabiegi, które zapobiegają starzeniu się skóry. Działania na głębszych poziomach skóry – skórze właściwej i tkance podskórnej – powinien przeprowadzać tylko lekarz medycyny estetycznej!
Uwaga na powikłania!
Powikłania po zabiegach bardzo często uznawane są przez kosmetyczki i kosmetologów za normę! Obrzęk i zaczerwienienia nie są normalnym zjawiskiem i powinny być konsultowane z lekarzem.
Kosmetyczka lub kosmetolog nie mogą wykonywać zabiegów medycyny estetycznej!
Wielu pacjentów kilka dni po zabiegu wykonanym przez niekompetentną osobę zgłaszają się do dermatologów z prośbą o pomoc.
Powikłania zdarzają się oczywiście także w przypadku zabiegów wykonywanych przez lekarzy, ale Ci są odpowiednio przygotowani do likwidowania działań niepożądanych.
Co nam może zagrażać w gabinetach kosmetycznych?
Zabiegi wykonywane przez osobę nieuprawnioną mogą doprowadzić do groźnych powikłań wymagających interwencji lekarza.
Niewłaściwie wykonany zabieg może spowodować obrzęk, ból, krwiaki, deformację twarzy, swędzenie oraz reakcję alergiczną.
Bardzo często pacjentki zgłaszają się do lekarzy dermatologów z powikłaniami i nie wiedzą jakie preparaty zostały użyte do wykonania zabiegu! Brak podstawowych informacji utrudnia udzielenie fachowej pomocy.
Każdy preparat powinien mieć charakterystyczną metrykę certyfikacyjną, którą należy umieścić w karcie choroby.
Uwaga na botoks i kwas hialuronowy!
Zabiegi toksyny botulinowej powinien wykonywać lekarz, który zna procedury postępowania w przypadku powikłań.
Toksyna botulinowa jest lekiem! Stosuje się ją nie tylko w medycynie estetycznej, a także w neurologii i w trakcie leczenia migreny.
Stosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej niesie ryzyko pojawienia się działań niepożądanych takich jak: krwiaki w miejscu ukłucia, obrzęk, mrowienie, a nawet zwiotczenie mięśni.
Zabieg toksyny botulinowej powinien być wykonywany tylko przez personel medyczny, czyli lekarzy.
Także powszechnie stosowany kwas hialuronowy jest preparatem medycznym, który może wywoływać powikłania: ziarniaki, guzy, a nawet martwicę.
Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w gabinecie medycyny estetycznej?
Gabinet medycyny estetycznej powinien być miejscem zarezerwowanym tylko dla dyplomowanego lekarza.
Pacjent ma prawo zapytać o uprawnienia lekarskie osoby wykonującej zabieg.
Gabinet zabiegowy powinien zostać odpowiednio przygotowany. Warto zwrócić uwagę na sterylność i czystość. Istnieją uregulowania prawne dotyczące działania gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich.
Inspekcja sanitarna kontroluje gabinety, jednak zazwyczaj zapowiada swoją wizytę, dlatego pacjent powinien zachować czujność. Gabinety mogą zostać także skontrolowane w przypadku zawiadomienia o nieprawidłowościach.
Dowiedz się więcej >> Rola kwasów w leczeniu trądziku.
Poprawiaj urodę z rozwagą
Do zabiegów medycyny estetycznej warto podejść z dużą rozwagą. Chcąc poprawiać urodę, warto przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby odbyło się to bez uszczerbku na zdrowiu.
Nie płać zdrowiem za urodę!
Dodatkowym problemem jest podawanie w gabinetach kosmetycznych jako dodatek „oczyszczający,, jak twierdzi pani kosmetolog – płynów w iv , bez badań i zaleceń lekarskich
Lekarze wyłącznie chronią swoich interesów, kosmetyczki, które skończyły studia na Akademi Medycznej i nie tylko są świetnie przygotowane do tego zawodu, a klientki same są w stanie sprawdzić kwalifikacje. Kosmetyczki uczą się tylko o zabiegach na studiach, a nagle przychodzi lekarz rodzinny, zrobi jeden kurs i uważa, że potrafi zeobic to lepiej. Mój mąż jest lekarzem w UK, niestety w Pl lekarze mają się za niewiadomo kogo i bardzo chronią swoich portfeli, tutaj jest zupełnie inaczej.