„Poproszę coś na ból gardła” – to krótkie zdanie, które wkrótce we wszystkich aptekach stanie się codziennością. W sezonie jesienno-zimowym stany zapalne górnych dróg oddechowych wydają się być czymś nieuchronnym i jednocześnie uciążliwym. Zapalenie gardła w większości przypadków ma podłoże wirusowe, ale źle leczone lub niedoleczone potrafi przekształcić się w infekcję bakteryjną i skutkować szeregiem powikłań. Sprawdźmy więc jakie są farmakologiczne i naturalne metody leczenia zapalenia gardła i jakich błędów unikać.

Przyczyny zapalenia gardła.

Zapalenie gardła, w przeważającej liczbie przypadków, jest wynikiem infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Często występuje ono równocześnie z innymi jednostkami chorobowymi jak grypa, odra czy ospa wietrzna. Zwykle jest stanem krótkotrwałym, przemijającym po kilku dniach, natomiast ze względu na uporczywość i pogorszenie jakości życia dążymy do możliwie jak najszybszego ograniczenia choroby.

Rozwijający się stan zapalny gardła przebiega z następującymi objawami:

 • problemy z przełykaniem, mówieniem,
 • chrypka,
 • podrażnienie, pieczenie i wyraźne zaczerwienienie błony śluzowej gardła,
 • spadek apetytu,
 • ogólne poczucie „rozbicia”.

Zakażenia bakteryjne wywołujące stan zapalny gardła spowodowane są najczęściej przez paciorkowce, natomiast częściej występują u dzieci i dość łatwo je odróżnić na podstawie znacznie podniesionej temperatury ciała.

Łącznie z zapaleniem gardła najczęściej mamy do czynienia z męczącym kaszlem oraz katarem.

Dobrze jest zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach, stosować inhalacje oraz spożywać odpowiednie ilości płynów, co z pewnością przełoży się na lepszą kondycję błony śluzowej, zmniejszenie podrażnienia i rzadsze napady duszącego kaszlu.

Leczenie zapalenia gardła powinno być kompleksowe.

Leczenie zapalenia gardła może się odbywać na różne sposoby, natomiast powinno być kompleksowe, czyli wzajemnie się uzupełniać.

W przypadku wystąpienia bardzo wysokiej temperatury ciała i innych niepokojących objawów typu: wysypka, bolesne powiększenie węzłów chłonnych lub promieniowanie bólu do ucha należy udać się na konsultację lekarską.

W gabinetach często stosuje się tzw. skalę Centora. Jeśli u pacjenta stwierdzone zostaną wszystkie 4 objawy (4 punkty w skali), to istnieje duże prawdopodobieństwo infekcji paciorkowcami, którą warto potwierdzić, pobierając wymaz.

Farmakologiczne sposoby leczenia zapalenia gardła.

Lecząc stan zapalny gardła, wart sięgać po środki o działaniu miejscowym, a do takich zaliczamy przede wszystkich aerozole, tabletki do ssania i roztwory do płukania. Mają one za zadanie złagodzić ból i zmniejszyć ilość drobnoustrojów w obrębie błony śluzowej gardła. Stosuje się w nich substancje o działaniu:

 1. przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym – benzydaminę,
 2. miejscowo znieczulającym – benzokainę i lidokainę,
 3. środki dezynfekujące, jak chlorek benzalkoniowy, czy chlorchinaldol.

WAŻNE! Leki te, ze względu na krótki czas działania, powinny być stosowane regularnie, kilka razy dziennie, co około 4 godziny. Po ich zastosowaniu należy ograniczyć spożywanie pokarmów i płynów, aby substancje czynne mogły skutecznie zadziałać.

Naturalne sposoby leczenia zapalenia gardła.

Nie należy także zapominać o naturalnych sposobach leczenia zapalenia gardła. W zapaleniu gardła niezwykle przydatne mogą się okazać napary z liści szałwii, kwiatów rumianku o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym oraz napary z korzenia i liści prawoślazu, kwiatu malwy czarnej, porostu islandzkiego zawierające śluzy o działaniu powlekającym błonę śluzową. Zmniejszają w ten sposób podrażnienie, a także izolują od czynników drażniących. Niezastąpiony okazuje się także dodatek miodu spadziowego, czy ziołomiodów: rumiankowego lub nagietkowego.

Środki zwalczające chorobę nadrzędną.

Poza terapią skupiającą się na jak najszybszym zniwelowaniu ograniczających nas miejscowych dolegliwości powinniśmy także zwalczać chorobę nadrzędną. W tym celu stosowane są różnorodne leki w postaci tabletek, syropów i rozpuszczalnych granulatów w saszetkach, będące mieszaniną różnych substancji o uzupełniającym się działaniu. Najczęściej spotykanymi środkami są:

 1. przeciwzapalna aspiryna, która jest jednak przeciwwskazana jest u osób z wrzodami żołądka i u dzieci poniżej 14. roku życia czy astmatyków,
 2. paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który jednak nie powinien być stosowany w zaburzeniach funkcjonowania wątroby,
 3. ibuprofen o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym,
 4. fenylefryna zmniejszająca obrzęk błony śluzowej nosa.

Ze względu na ilość różnych preparatów zawierających te same substancje starajmy się nie przyjmować jednocześnie kilku preparatów, aby nie przekroczyć maksymalnych, bezpiecznych dawek dobowych. Warto czytać ulotkę i sprawdzić skład preparatu.

Stan zapalny gardła przebiegający z gorączką.

Także w przypadku gorączki natura wyposażyła nas w takie surowce, jak kwiaty bzu czarnego oraz lipy, z których to napary z powodzeniem mogą być stosowane u dzieci poniżej 12. roku życia.Radioklinika | bez czarny jest znakomity podczas infekcji!

Również tutaj korzystnym, zarówno smakowo jaki i leczniczo, dodatkiem może okazać się miód lipowy lub wielkokwiatowy czy ziołomiód malinowy. O leczniczych właściwościach miodu i produktów pszczelich pisaliśmy więcej ⇒ TUTAJ. Warto tu przypomnieć, że miodów i ziołomiodów nie powinno się podawać dzieciom poniżej 1 r.ż.

Do alternatywnych metod leczenia zalicza się także stosowanie inhalacji z dodatkiem olejków eterycznych: melisowego i cedrowego w zakażeniach wirusowych oraz pichtowego i eukaliptusowego w zakażeniach bakteryjnych.

Profilaktyka ważna w unikaniu stanów zapalnych gardła.

W przypadku zapalenia gardła ważna jest ponadto profilaktyka i rezygnacja z/unikanie czynników potęgujących dolegliwości, do których bezsprzecznie należą dym papierosowy, pyły zawieszone, alkohol oraz ostre potrawy.

Przed snem i pracą warto przewietrzyć pomieszczenia, zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, dostosować ubiór do pogody by nie przegrzać i nie wychłodzić organizmu.

Nie bez znaczenia pozostaje odpoczynek i oszczędzanie się w czasie choroby. Wszystko to pozwoli nam możliwie jak najlżej przejść przez stan zapalny błony śluzowej gardła, a także zapobiec rozwinięciu się poważniejszych powikłań, jak zapalenie płuc czy ropne zapalenie węzłów chłonnych lub ucha.

3 KOMENTARZE

 1. Jakiś czas temu znalazłam sporo informacji na temat Octeniseptu, że dobrze sprawdza się w takich dolegliwościach. Mimo że nie wierzyłam, zostałam zmuszona sprawdzić tą teorię – pewnej pięknej niedzieli dopadł mnie potworny ból gardła, a jedyne co mogło mi pomóc był ten lek. Postanowiłam nim popsikać gardło i bardzo szybko zauważyłam poprawę. Chociaż sposób wydawał mi się niezbyt rozsądny okazał się być bardzo skuteczny….

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię