Słodkie bułki, chipsy, wafelki i słodzone kolorowe napoje obecne są niemalże na każdym kroku. Jeżeli dieta Twojego dziecka, także w przedszkolu lub szkole opiera się na tych produktach, to najwyższy czas to zmienić! Żywienie dzieci to podstawa, która zaprocentuje dobrym zdrowiem i kondycja malucha nie tylko w dzieciństwie, ale także w dorosłym życiu! Jak kształtować nawyki żywieniowe i zachęcić dziecko do jedzenia zdrowych posiłków?

aktualizacja 08’2020

Zdrowe żywienie dzieci – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie żywienie dzieci to przede wszystkim szansa życie w dobrej kondycji i eliminowanie ryzyka wielu groźnych chorób. Zapewniając maluchowi zdrową i zbilansowaną dietę zmniejszamy m.in. ryzyko nadwagi, a także innych, często poważnych problemów zdrowotnych – zarówno w najmłodszych latach, jak i w dorosłym życiu.

Badania wskazują, że ponad 80% dzieci zjada za dużo soli i cukru!

Jednocześnie maluchy jedzą za mało ryb, razowego pieczywa oraz warzyw i owoców, które powinny być podstawą zdrowego żywienia. Okazuje się, że nasze pociechy żywią się kiepsko – wpływ na to, co jedzą w żłobkach, przedszkolach i szkołach mamy przecież my sami! Zdrowe nawyki żywieniowe bowiem kształtują rodzice od najmłodszych lat!

Dostarczane dziecku wraz z pokarmem odpowiednie proporcje witamin i składników mineralnych wspomagają prawidłowy rozwój kości i zębów, a także chronią wciąż rozwijające się nerki przed nadmiernym obciążeniem.

Dostosowując jadłospis dziecka do charakterystycznych dla każdego etapu życia dziecka potrzeb żywieniowych, zapewniamy mu najlepsze warunki do rozwoju! Dobre nawyki żywieniowe najmłodszych zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych, za które cenę w przyszłości zapłaci całe społeczeństwo.

żywienie dzieci

To może Cię zainteresować: By niejadek jadł obiadek. Co sprzyja zaburzeniom łaknienia u dzieci?

Zdrowe nawyki żywieniowe dzieci – buduj je od najmłodszych lat!

Najważniejszym elementem w żywieniu dziecka jest śniadanie – nigdy nie powinno go zabraknąć! To porcja niezbędnej energii na kolejne godziny nauki i aktywności w ciągu dnia. Rano przewód pokarmowy po przespanej nocy jest wypoczęty i gotowy, zatem… korzystajmy!

Róbmy naszym pociechom kanapki pełne warzyw. Warto poświęcić parę minut rano i samemu przygotować dziecku pełnowartościowe śniadanie!

Ważny jest też obiad. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiłek dwudaniowy – warto przy tym pamiętać, że zupa powinna być przygotowana na wywarze z jarzyn. Tu pole do popisu jest duże, bo na tej „bazie” za każdym razem można komponować zupełnie inne smaki. Nie zapominajmy także zdrowych kaszach: jaglanej, gryczanej itd., które jak najczęściej powinny pojawiać się jadłospisie dziecka.

Drugie danie powinno w połowie składać się z surówek i warzyw!

Warzywa i surówki są cennym źródłem bardzo ważnych składników odżywczych i nie zawierają dużej ilości energii. Druga część talerza podczas obiadu powinna dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości białka. Sprawdzą się lekkie mięsa, ryby – najlepiej gotowane na parze (przyp. red. bez panierki!). Frytki nie są dobrym pomysłem. i warto wyeliminować je z diety dziecka. Zamiast nich niech na talerzu powinny pojawić świeże ziemniaki z wody oraz wspomniane już kasze i ryż.

Deser lepiej podać później – nie od razu po obiedzie.

Co podać dziecku na deser po obiedzie? Zamiast niezdrowych batonów warto postawić na ciasta domowej roboty. W diecie nie może zabraknąć też owoców, choćby w formie pysznych koktajli. Dzieci polubią dzięki pięknym kolorom i ciekawym smakom.

Zdrowe nawyki żywieniowe to także wartościowe posiłki w szkole.

Nie zapominajmy także o zdrowych posiłkach przygotowując dzieciom lunchboxy na cały dzień w szkole. Również coraz więcej sklepików szkolnych stawia na zdrową żywność: samodzielnie przygotowane kanapki, sałatki, owoce, orzechy i inne pełnowartościowe przekąski.

żywienie dzieci

Przeczytaj także: Dieta warzywna – idealna dla ucznia!

Dlaczego warto dołączyć do programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”?

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy!”  służy propagowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych, ale i u rodziców. Bo bez ich zaangażowania efekty nie będą takie jakie być powinny.

Jego celem jest wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników żłobków i przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety, a także kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci.

Organizatorzy oferują placówkom bezpłatnie:

  • przeprowadzenie przez edukatorów programu bezpłatnych 24h warsztatów lub konsultacji dla personelu placówki;
  • przeprowadzenie analizy jadłospisów oraz przygotowanie rekomendacji doskonalenia żywienia dzieci w placówce według najnowszych norm i zaleceń żywieniowych.

Placówki po zakończeniu warsztatów/konsultacji i wprowadzeniu w jadłospisach stosownych zmian – zgodnie z rekomendacjami Edukatora, otrzymują stosowny certyfikat.

Ze świadomością dyrektorów placówek oświatowych jest  coraz lepiej, ale w każdej z nich jest jeszcze coś do zrobienia. Problemem często jest otyłość dzieci, w innych jest sporo niejadków, a jeszcze w innych – maluchy często chorują. Pomoc jest zatem uzależniona od sytuacji w danym żłobku, przedszkolu czy szkole.

Program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” współtworzony jest przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację Nutricia, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Więcej informacji o akcji:  „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” www.zdrowojemy.info oraz 1000dni.pl
 

Podcast do wysłuchania

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z naszymi gośćmi: Panią Moniką Rościszewską–Woźniak z Instytutu Komeńskiego w Warszawie i dr n. med. Witoldem Klemarczykiem z Instytutu Matki i Dziecka.

Monika Rościszewska–Woźniak
Monika Rościszewska–Woźniak
dr n. med. Witold Klemarczyk
dr n. med. Witold Klemarczyk

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię