Pielęgnując swoje ciało każdego dnia wytwarzamy ogromne ilości śmieci. W naszych łazienkach na każdym kroku czai się plastik, który z czasem staje się tak powszechny, że w końcu przestajemy go zauważać… Jak więc zredukować ilość odpadów, gdy branża kosmetyczna nie zwalnia tempa, jednocześnie nie rezygnując z dbania o własne ciało? Na czym polega pielęgnacja zero waste i czy łatwo ją wdrożyć w życie? Sprawdźmy.

Zacznij od kilku małych zmian!

Ograniczenie plastiku i zmniejszenie ilości odpadów wytwarzanych podczas codziennej pielęgnacji nie jest trudne. Wystarczy odrobina chęci, by dokonać kilku małych, lecz niezwykle istotnych zmian. Przysłużą się one nie tylko planecie, ale także naszej urodzie.

Bądź zero waste i kupuj mniej!

W dobie nadmiernego konsumpcjonizmu bardzo łatwo jest stracić głowę i kupować więcej, niż potrzebujemy. Z każdej strony przeciętnego konsumenta zalewają reklamy: trzy w cenie dwóch, czy kup jedno opakowanie – drugie otrzymasz GRATIS, nie wspominając już o klasycznych obniżkach cen o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Cieszymy się, że udało nam się skorzystać z wyjątkowej okazji, jednak w łazience po każdej tego typu promocji przybywa śmieci, które prędzej czy później i tak wylądują w koszu. Jak nie zwariować i zachować zdrowy rozsądek?

Wybieraj kosmetyki naturalne w opakowaniach nadających się do recyklingu.

Warto zadbać, by produkty, które kupujemy były przyjazne dla skóry i jednocześnie w 100% przyjazne środowiska. Takich kosmetyków wciąż jest niewiele w sklepach stacjonarnych (uwaga na popularne marki, które sygnują swoje produkty nazwą bio lub eko, a w rzeczywistości mogą nie mieć z nią zbyt dużo wspólnego!), dlatego warto z rozwagą wybierać tylko naturalne produkty, czytać etykiety oraz składy, by nie zaśmiecać łazienki kosmetykami w plastikowych opakowaniach, w dodatku przeładowanymi szkodliwymi substancjami. W tym wypadku mniej znaczy więcej!

Nie gromadź zapasów. Kupuj tylko tyle, ile realnie potrzebujesz.

Gromadzenie kosmetyków na zapas może skończyć zwyczajnym marnotrawstwem produktów, których nie zdążymy wykorzystać przed upływem terminu ważności. Zwracaj uwagę na daty przydatności kosmetyków i zużywaj do końca, zanim kupisz kolejne. Kupowanie na zapas to tylko pozorna oszczędność!

Zużywaj kosmetyki do końca.

To może Cię zainteresować: Skinimalizm. Co dobrego może przynieść skórze ograniczenie ilości kosmetyków?

Ograniczaj i wybieraj uniwersalne produkty

Codzienna pielęgnacja w duchu zero waste nie wymaga używania dużej ilości kosmetyków. Nie potrzebujemy także kilku opakowań tego samego produktu do mycia, czy pielęgnacji ciała. Ta zasada dotyczy także kolorowych kosmetyków do makijażu. Warto powstrzymać się od kupienia nowej szminki lub cieni do powiek, dopóki w kosmetyczce znajdują się te kupione wcześniej. Nietrafione zakupy i prezenty można także spróbować oddać/sprzedać lub wykorzystać w inny sposób zanim definitywnie trafią do kosza.

Korzystaj z pojedynczych opakowań żelu pod prysznic, szamponu czy balsamu do ciała.

Można również zredukować ilość kosmetyków stawiając na produkty uniwersalne i wielozadaniowe. Do takich produktów zalicza się mydło w kostce, które może zastąpić żel pod prysznic i żel do mycia twarzy, a nawet szampon! Warto również włączyć do codziennej pielęgnacji oleje roślinne, które mogą zastąpić balsam do ciała i odżywkę do włosów, a jeśli zdecydujemy się na oczyszczanie twarzy metodą OCM, także żel do mycia twarzy i płyn do demakijażu.

Wybieraj szkło

Naturalne kosmetyki potrzebują ekologicznych opakowań. Nie mogą być przechowywane w plastikowych pojemnikach, ponieważ szkodliwe substancje wykorzystywane do ich produkcji mogą przenikać do kosmetyków i poważnie szkodzić zdrowiu! Producenci przyzwyczaili konsumentów do tego typu opakowań, jednak znacznie lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem będą szklane pojemniki.

Wybieraj kosmetyki w szklanych opakowaniach.

Producenci naturalnych kosmetyków starają się dbać o środowisko korzystając z biodegradowalnych opakowań oraz pojemników wielokrotnego użytku. Będąc świadomym konsumentem warto wybierać kosmetyki w małych opakowaniach, bez zbędnych kartoników i folii. Istotne jest także to, gdzie wyprodukowano produkt – można w ten sposób zminimalizować negatywne skutki długiego transportu.

Uwaga: powszechnie stosowane tworzywo polimerowe PET nadaje się do recyklingu, jednak do jego produkcji wykorzystywany jest rakotwórczy paraksylen (pochodna benzenu).

Zrób samodzielnie

Gotowe produkty można łatwo zastąpić kosmetykami przygotowanymi samodzielnie w domu. Nie trzeba przechowywać ich w plastikowym opakowaniu, a wiele z nich można wykonać z produktów znajdujących się w każdej kuchni: maseczkę do twarzy z płatków owsianych, odżywkę do włosów z jajek, a peeling kawowy z fusów i miodu.

Ręcznie robione kosmetyki można dowolnie modyfikować i bawić się mieszaniem składników.

Domowe kosmetyki mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wykonując je samodzielnie daje możliwość pełnej kontroli tego, co znajduje się w środku i pozwala znacząco ograniczyć ilość sztucznych substancji, które nakładamy na twarz, włosy i całe ciało. Kosmetyki przygotowane w domu są również hipoalergiczne i nie wymagają korzystania z ogromnej ilości pojemników. Do ich przechowywania można ponownie wykorzystać szklane opakowania zużytych kosmetyków lub zwykłe, zakręcane słoiki.

Dołącz do naszej grupy na FB >>> Zdrowa skóra, naturalna pielęgnacja, aromaterapia.

5 zmian, które w swojej łazience możesz wprowadzić OD RAZU w duchu ZERO WASTE

  1. Mydło w kostce z prostym składem – najlepiej bez folii i papierowego opakowania. Jednego, uniwersalnego mydła można używać do mycia rąk, twarzy i całego ciała.
  2. Wielorazowe płatki do demakijażu – płatki kosmetyczne używane do zmywania makijażu można zastąpić wielorazowymi płatkami z froty bambusowej lub delikatnej bawełny. Można je prać i wykorzystywać ponownie, dzięki czemu znacznie zredukujemy ilość odpadów.
  3. Bambusowe szczoteczki do zębów – przeciętny człowiek zużywa w ciągu swojego życia około 300 sztuk szczoteczek plastikowych do zębów. Alternatywą dla nich są ich bambusowe odpowiedniki, wykonane z biodegradowalnego materiału. Zakup bambusowej szczoteczki pozwala znacznie ograniczyć odpady w łazience.
  4. Patyczki higieniczne z bambusa – są świetnym zamiennikiem plastikowych i papierowych patyczków. Dzięki użyciu bambusa są wytrzymałe i w pełni biodegradowalne.
  5. Metalowa maszynka do golenia – maszynka do golenia z metalu jest doskonałą alternatywą dla plastikowych i jednorazowych maszynek do golenia. Miliardy plastikowych maszynek trafiają co roku na wysypiska śmieci i rozkładają się setki lat. Metalowa maszynka do golenia będzie służyć bardzo długo, poddaje się recyklingowi i bez problemu można wymienić w niej tępe ostrza.

Świadomy konsumpcjonizm opiera się nie tylko na aspektach ekonomicznych. Dokonywanie świadomych, przemyślanych wyborów każdego dnia pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim przysłuży się środowisku, w którym żyjemy.

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię