Zez to problem 300 tys. polskich dzieci!

Około 60% przypadków zeza powstaje do 4 roku życia. Dbajmy o oczy naszych maluchów. Zeza nie wolno bagatelizować! O zezie, niedowidzeniu, ich leczeniu i zapobieganiu opowiada Pani Małgorzata Borysiuk – dyplomowana ortoptystka, która tą tematyką zajmuje się już od 1980 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Czym jest ortoptyka?

Strabologia (łac. strabismus=zez) jest działem okulistyki, zajmującym się diagnozą i leczeniem zeza. Strabologia dzieli się na ortoptykę i pleoptykę. Ortoptyka – zajmuje się diagnozą widzenia obuocznego oraz leczeniem zaburzeń pojedynczego widzenia spowodowanych zezem. Pleoptyka zajmuje się z kolei leczeniem niedowidzenia.

Dzieci już w wieku przedszkolnyzezm powinny być badane nie tylko przez okulistę, ale i przez ortoptystę w kierunku zaburzeń widzenia obuocznego.

Jeżeli nasze dziecko w porę nie zostanie przebadane to wchodzi w życie z poważnymi zaburzeniami widzenia obuocznego, z niedowidzeniem, a z tym nie można już potem, w dorosłym życiu, nic zrobić. Zeza nie można bagatelizować! Dorosły, który jako dziecko miał te zdrowotne kwestie zaniedbane, nie będzie mógł pracować w określonych zawodach wymagających dobrego widzenia np. na wysokości, jako kierowca, albo przy precyzyjnych pracach w laboratoriach.

Do sprawdzenia widzenia obuocznego naszego dziecka potrzebny jest aparat zwany synoptoforem. Dopiero dziecko przebadane okulistycznie i ortoptycznie można uznać za w pełni przebadane pod kątem zaburzeń widzenia. Może to być nadwzroczność, astygmatyzm, również krótkowzroczność. Przede wszystkim jednak zez, który poprzez odpowiednie ćwiczenia można skorygować. A to dlatego, że nasze oczy podobnie jak inne ruchome części ciała poruszają się dzięki 6 mięśniom – 4 prostym i 2 skośnym. Nie jest to jednak proces krótki. Leczenie może trwać nawet kilka lat, aż do okresu dojrzewania. Ważne jest to, że im wcześniej dziecko jest leczone, tym lepsze i szybsze efekty. Istotne jest też to, że wady wzroku są dziedziczone, dlatego jeżeli w naszej rodzinie są takie osoby, to ryzyko, że nasza pociecha będzie miała problem ze wzrokiem jest większe.

Oprócz samego leczenia ważna jest profilaktyka i higiena widzenia.

Pani Małgorzata zwraca uwagę na to, by dziecko bawiło się w odpowiednio oświetlonym miejscu, by nie oglądało telewizora na leżąco, aby zachowana była odległość 3-4 metrów. Jej zdaniem dzieci obecnie zbyt mało ćwiczą. Nie zwraca się uwagi na to jak dziecko czyta, jak siedzi. Podkreśla, że nie należy małym dzieciom dawać zabawek zbyt blisko przed oczami. Można w formie zabawy rozciągać mięśnie oczu dziecka, ruszając w różne strony zabawką. Refleksy plamek oczu dziecka należy obserwować. Jeżeli jest bledszy, powinno to nas zaniepokoić. Ważne są naturalne witaminy, soki, odżywianie. Dobry jest też basen, który ćwiczy barki naszego dziecka.

[infobox title=’Gościem Tomasza Zielenkiewicza jest ortoptystka, Pani Małgorzata Borysiuk.’]

Tytuł Dyplomowanej Ortoptystki uzyskała w 1980 roku. Przez 25 lat pracowała w Poradni Leczenia Zeza na stanowisku Starszej Ortoptystki. Obecnie prowadzi Gabinet Leczenia Zeza i Zaburzeń Obuocznego Widzenia. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ortoptystów oraz Polskiego Stowarzyszenia Ortoptystów. W 2008 roku rozpoczęła prace jako wolontariusz w Polsko – Norweskim Stowarzyszeniu działającym na rzecz środowiska osób niedowidzących. Wspiera Koło Terenowe PZN w Jeleniej Górze poprzez spotkania i prelekcje z rodzicami dzieci niedowidzących i słabowidzących.

Małgorzata Borysiuk, fot. Radioklinika
Małgorzata Borysiuk, fot. Radioklinika

[/infobox]

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię