Na polskim rynku jest coraz więcej firm sprzedających olejki eteryczne, rośnie też zainteresowanie aromaterapią. Dlatego też postanowiliśmy przygotować rzetelny poradnik, zawierający ważne podpowiedzi, ułatwiające zakup dobrej jakości olejku etrycznego. A nasz wybór może zależeć od tego, czy chcemy używać olejków do prawdziwej aromaterapii, czy tylko potraktować je, jako substancje zapachowe. Jeśli mają pomóc nam w drobnych dolegliwościach, czy schorzeniach to ich jakość i informacja o składzie chemicznym są kluczowe. Jeśli zaś robimy świeczki, odświeżacze powietrza, domowe kosmetyki, możemy wybrać tańsze rozwiązania, również zachowując ostrożność i pamiętając, że olejki eteryczne są wysoce skoncentrowanymi substancjami.

[aktualizacja: 11’2020]

Miałam okazję zapoznać się ze wszystkimi firmami sprzedającymi olejki eteryczne, ale znam też olejki eteryczne prosto z destylarni. Możecie mi wierzyć lub nie, ale różnice w jakości i wpływie na zdrowie są kolosalne. Poniżej opiszę jak i czym bywają rozcieńczane/zanieczyszczane olejki. Niektóre z olejków zapewne nie różnią się od sztucznych kompozycji zapachowych, a co za tym idzie nie są obojętne dla naszego zdrowia!

Co wpływa na obniżenie jakości olejków eterycznych?

Istnieje wiele zmiennych, mających wpływ na obniżenie jakości olejków eterycznych – od warunków uprawy roślin, do ich zbioru, destylacji, produkcji, dystrybucji i przechowywania.

  1. Rośliny: Na jakość olejków eterycznych może negatywnie wpływać stosowanie pestycydów i innych substancji chemicznych, zmienność wysokości, warunki glebowe i opady, a także trudność w różnicowaniu gatunków i odmian roślin.
  2. Przetwarzanie: Ze względu na rosnącą popularność olejków eterycznych i aromaterapii na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą nie nadawać się do użytku klinicznego. Można je znaleźć niemal wszędzie, od sklepów ze zdrową żywnością, po sklepy dyskontowe i Internet. Produkty te mogą zawierać czyste olejki eteryczne, ale czasami są skażone lub rozcieńczone. Takie zafałszowania są trudne do zidentyfikowania.
  3. Pakowanie i obsługa: Inne kwestie obejmują pakowanie, przechowywanie i obchodzenie się z olejkami. Podczas ekspozycji na ciepło, światło lub tlen może nastąpić degradacja chemiczna. Przykładowo olejki eteryczne z produktów cytrusowych są szczególnie podatne na utlenianie, co może szybko zmienić chemię tychże olejków.
  4. Przechowywanie: Olejki eteryczne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych, zaciemnionych szklanych pojemnikach w chłodnym miejscu, aby zapewnić ich trwałą jakość (Buckle, 2003; Tisserand & Balacs, 1995). Szybkości utleniania są różne, ale większość olejków eterycznych można bezpiecznie stosować przez 1-2 lata po otwarciu.

Pierwsze kroki, czyli opisy na opakowaniach olejków eterycznych.

Kupując olejki eteryczne zwracaj uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Wiele osób (zarówno sprzedających, jak i kupujących) nie rozróżnia określeń, takich jak: „olejek zapachowy”, „olejek identyczny z naturalnym”, czy „olejek perfumowany”. A te nazwy wskazują na to, że nie mamy do czynienia z czystym, pojedynczym olejkiem eterycznym!

Olejki eteryczne powinny mieć napis „olejek eteryczny” oraz podaną nazwę łacińską rośliny, z której jest pozyskiwany.

Ważne jest też, aby podana była część rośliny, która podlega destylacji. Dla przykładu mamy dwa olejki eteryczne z cynamonu: Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil oraz Cinnamomum Zeylanicum Leaf Oil. Oba są destylowane z tej samej rośliny, ale jeden z kory a drugi z liści. Ich skład chemiczny, zapach oraz działanie są różne (!).

Radioklinika | Olejki eteryczne - olejek lawendowy

Nie mniej istotna jest odmiana rośliny. Dla przykładu wśród olejków lawendowych najbardziej poszukiwana odmiana to Lavandula angustifolia, która jest dość droga.

Istnieje jednak wiele różnych sposobów, w jakie dystrybutorzy olejków eterycznych zanieczyszczają olejek lawendowy, a jednym z nich jest zastąpienie „Lavandula angustifolia” jednym z trzydziestu pięciu innych odmian lawendy, takich jak: Hidcote, Munstead, Peter Pan i Royal Purple. Najczęstszym produktem używanym do zafałszowania jest „Lavandula Intermedia”, powszechnie określana jako „Lavandin”.

Na opakowaniu wskazany powinien być również kraj pochodzenia. Możemy kupić olejek lawendowy francuski, bułgarski, grecki, włoski. Różnią się one zapachem, składem chemicznym a wybór zależy tylko od naszych osobistych preferencji. Wszystkie one mogą być doskonałej jakości, ale na zapach ma wpływ wiele czynników, m.in.:

  1. nasłonecznienie,
  2. ilość opadów,
  3. jakość gleby,
  4. wiatry,
  5. sposób uprawy,
  6. ukształtowanie terenu.

Jakość/klasa terapeutyczna olejku eterycznego i analiza GC/MS.

Nie ma żadnego organu, instytucji, ani nawet przepisów regulujących klasyfikację olejków eterycznych pod kątem „stopnia terapeutycznego”, „stopnia aromaterapeutycznego”, „stopnia medycznego”, itp. Stosowany przez jedną z firm MLM napis „CPTG”, czyli „Atestowana, czysta jakość terapeutyczna” to tylko slogan marketingowy.

„Jakość/klasa terapeutyczna” jest coraz częściej stosowana przez różne marki olejków eterycznych. Jeżeli dystrybutor nie dołącza do każdej partii olejków analizy GC/MS, są to tylko puste słowa. Co to jest analiza GC/MS i dlaczego jest taka ważna, wyjaśnię w dalszej części artykułu.

Termin „czysty olejek eteryczny” jest terminem nadużywanym w branży aromaterapii. Termin ten może wskazać, że sprzedawca/dystrybutor jest świadomy znaczenia czystości olejów, ale nie polegajmy wyłącznie na stosowaniu przez sprzedawcę terminu „czysty” przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Czyste olejki eteryczne mogą być destylowane z roślin o niskiej jakości, przez lata stać w magazynie lub na półkach sklepowych i mogą być przechowywane w sposób, który wpływa na ich utlenianie.

UWAGA! Unikaj kupowania lub przechowywania olejków eterycznych, które są pakowane w butelki z pipetą. Czasem olejki eteryczne są tak mocne, że mogą rozpuścić gumowy zakraplacz i zanieczyścić olej. Przykładem takiego olejku jest olejek eteryczny cytrynowy. Uwierzcie mi, że nie raz przez przypadek rozpuścił mi lakier na paznokciach (w tym hybrydę!). Olejek eteryczny z cytryny idealnie rozpuszcza klej i używam go, gdy nie mogę zerwać do końca naklejki.

Uważaj od kogo kupujesz olejek eteryczny!

Bądź ostrożny kupując olejki eteryczne od firm, które sprzedają zarówno olejki eteryczne, jak i zapachowe dla branży kosmetycznej, perfumeryjnej i spożywczej. Dystrybutorzy/sprzedawcy, którzy obsługują te gałęzie przemysłu, mogą mieć inne cele w zakresie zakupu i sprzedaży swoich olejków eterycznych, niż cele dystrybutorów/sprzedawców, którzy sprzedają tylko oleje do stosowania w aromaterapii.

Branża kosmetyczna, perfumeryjna i spożywcza pragnie olejków eterycznych o znormalizowanym (spójnym) aromacie lub smaku. Oleje sprzedawane przez te źródła mogą być redestylowane w celu usunięcia lub dodania określonych składników (naturalnych lub identycznych z naturalnymi substancji chemicznych występujących w olejach).

Kupowanie u takich dostawców może być kuszące, ponieważ ich ceny wydają się być atrakcyjne. Jeśli chcesz kupić olejek eteryczny od takiego sprzedawcy, najpierw zapytaj o analizy GC/MS dla konkretnej partii olejku.

Nie jestem fanką kupowania olejków eterycznych w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, na stoiskach w galeriach itp. Marki sprzedawane w tych miejscach na ogół nie są ani lepszej jakości, ani nie są przechowywane w optymalny sposób (z dala od światła słonecznego i wysokiej temperatury od oświetlenia). Z pewnością są wyjątki, ale właściciele tych sklepów mają raczej marne pojęcie o olejkach i ich jakości. Zdarzyło mi się nieraz, że prosząc o olejek eteryczny lawendowy podawano mi olejek lawendowy, ale zapachowy, nie widząc w tym żadnej różnicy! Nie ma marek olejków przeznaczonych do sprzedaży wyłącznie w aptekach/sklepach zielarskich. Znajdziecie tam olejki dokładnie tych samych firm, co w innych miejscach.

Powąchaj, zanim kupisz.

Pamiętaj, że jedną z metod sprawdzania jakości olejku jest jego wąchanie. I nie robimy tego z butelki, ale postępujemy tak jak z perfumami. Najlepiej wylać kroplę na kartkę papieru. Wąchamy i sprawdzamy, czy po chwili nie pojawia się „chemiczny” zapach.

Po wyschnięciu kropli olejku na kartce nie powinien pozostać żaden ślad. Jeżeli pozostaje tłusta plama, to oznacza, że olej jest zanieczyszczony/rozcieńczony.

Jeżeli sprzedawca olejku w sklepie nie pozwala Ci na taki test, to odpuść sobie zakup.

Środki bezpieczeństwa, o których powinniśmy wiedzieć!

Unikaj kupowania olejków eterycznych od sprzedawców, którzy nie informują o środkach bezpieczeństwa. I nie mówię tu o ogólnych zasadach, ale o informacjach dotyczących każdego olejku z osobna.

Są olejki na tyle silne, że wymagają bardzo dużego rozcieńczenia przed kontaktem ze skórą, np. olejek z kory cynamonu musi być rozcieńczony do 0,07%. To oznacza, że na 1 litr oleju bazowego używamy tylko 0,7 ml olejku z kory cynamonu.

Oprócz informacji o rozcieńczaniu sprzedawca powinien poinformować o wykluczeniach i przeciwskazaniach w używaniu konkretnego olejku. Są to przypadki stosowania olejków w czasie ciąży, u dzieci, przy konkretnych chorobach. Ważne są też informacje dotyczące możliwych interakcji z lekami ⇒ tak, olejki wchodzą w interakcje z lekami, nawet jeżeli są tylko inhalowane. Jeśli sprzedawca takich informacji nie podaje, dla mnie to oznacza, iż nie ma pojęcia, co sprzedaje.

Badania jakości olejków eterycznych – o co warto spytać sprzedawcę?

Istnieje kilka wymiernych testów umożliwiających naukowcom, producentom, dostawcom i użytkownikom końcowym sprawdzenie olejków eterycznych w celu określenia ich jakości. Testy te pomagają w ustaleniu, czy olejek jest czysty i czy jego jakość jest zgodna z właściwością danej rośliny.

Obowiązkowo! Karta charakterystyki i specyfikacja techniczna.

Jak do tej pory na polskim rynku możemy otrzymać od sprzedawcy tylko kartę charakterystyki lub specyfikacje techniczną. Oba dokumenty są wymagane przepisami UE, w związku z wprowadzeniem kosmetyków do obrotu. Żaden z tych dokumentów nie informuje jednak, czy dany olejek eteryczny jest czysty oraz jaki jest jego dokładny skład.

Czy wiecie, że … olejki eteryczne z owoców cytrusowych są najbardziej popularnymi olejkami eterycznymi i stanowią największą część komercyjnych naturalnych aromatów i zapachów. Niektóre inne oleje, takie jak drzewo sandałowe, róża, ylang są produkowane na znacznie mniejszą skalę i ich ceny są znacznie wyższe. Wpływ na ceny ma niedobór surowców, problemy z pozyskiwaniem, zależność od klimatu, wydajność wydobycia i problem podaży.

Wykorzystanie naturalnych ekstraktów/olejów jest postrzegane jako silna przewaga marketingowa lub USP (Unique Selling Proposition; unikatowa propozycja sprzedaży; czynnik eksponowany w kampanii reklamowej, wyróżniający dany produkt) w sprzedaży różnych kosmetyków, jak również produktów do pielęgnacji osobistej. Ceny naturalnych olejków są często znacznie wyższe, niż ceny materiałów syntetycznych, więc istnieje wiele przypadków ich zafałszowania!

Chromatografia gazowa i spektrometria masowa (GC-MS)

Badanie za pomocą chromatografii gazowej i spektrometrii masowej może pomóc w sprawdzeniu, czy składniki zawarte w próbce olejku eterycznego są reprezentatywne dla tego, co powinien zawierać dany olejek eteryczny.

Chromatografia gazowa i spektrometria masowa to dwa oddzielne testy, które zazwyczaj przeprowadza się na próbce oleju w celu zidentyfikowania zawartych w niej składników. Spektrometria mas pomaga w identyfikacji konkretnych składników mierzonych w chromatografii gazowej, więc zazwyczaj oba testy są wykonywane razem.

1. Chromatografia gazowa

Chromatografia gazowa, znana również jako chromatografia cieczowa w gazie, jest skracana jako GC lub czasami GLC. Chromatografia gazowa mierzy składniki zawarte w konkretnej próbce olejku eterycznego przez wykreślenie każdego składnika znajdującego się w próbce na wykresie. Na początek próbkę oleju umieszcza się w komorze grzewczej maszyny do chromatografii gazowej. Próbka oleju jest następnie podgrzewana do określonej temperatury, aż składniki odparują. Każdy składnik odparowuje z różną szybkością. Gdy każdy składnik odparowuje, przechodzi przez detektor, który mierzy:

  • czas potrzebny do odparowania składnika,
  • procent/stężenie składnika w danej próbce.

Maszyna chromatografu gazowego wykreśla wykres wyników. Oś X identyfikuje czas, który upływa między odparowaniem każdego składnika. Oś Y pokazuje procentowe stężenia każdego składnika w oleju.

2. Spektometria masy

Spektrometria masy, w skrócie MS jest często stosowana w połączeniu z chromatografią gazową, ponieważ może pomóc w określeniu, czy próbka zawiera jakiekolwiek substancje zafałszowane. Każdy związek po przejściu przez maszynę do chromatografii gazowej jest podawany do spektrometru mas. Spektrometr mas jonizuje związki, sortuje każdy według ich stosunku masy do ładunku, a następnie mierzy ich masy cząsteczkowe. Wyniki są następnie mapowane.

Dane zebrane za pomocą połączonego testu GC-MS można wykorzystać do porównania określonych składników i ich procentów ze znanymi próbkami (biblioteki), które posiadają niezawodną czystość i mają optymalną jakość dla konkretnego składnika botanicznego.

Wykorzystanie wyników chromatografii gazowej i spektrometrii masowej

Wyniki chromatografii gazowej i spektrometrii masowej są wykorzystywane na wiele sposobów, w tym:

  1. Odbiegające od normy poziomy poszczególnych składników badanego oleju mogą oznaczać, że olej jest gorszej jakości lub został zafałszowany. Wyniki te mogą stanowić ostrzeżenie dla dostawców, detalistów i producentów.
  2. Producenci, którzy już wiedzą, czy testowany olej jest czysty, czy nie, często testują swoje oleje, aby porównać je z poprzednimi destylacjami oraz aby porównać jakość między zbiorami a destylacjami.
  3. Jeśli wyniki GC-MS stwierdzą, że olej zawiera nieodpowiedni poziom niektórych składników, gorzelnicy/producenci mogą sfałszować olej, dzięki czemu olej wydaje się być wyższej jakości.
  4. Producenci w innych branżach, takich jak branża zapachów osobistych i przemysłu spożywczego/napojów, w których czystość nie jest problemem, mogą wykorzystać wyniki do określenia, czy poziomy kluczowych składników są odpowiednie, a jeśli nie, do potencjalnej zmiany oleju, dopóki proporcje składników nie będą zadowalające.

Współczynnik załamania światła i ciężar właściwy – kolejne testy jakości olejków eterycznych.

Inne wymierne testy do badania jakości i czystości olejków eterycznych, poza chromatografią gazową i spektrometrią masową, to:

  1. współczynnik załamania światła,
  2. ciężar właściwy.

Wyniki tych testów są czasami podawane na karcie MSDS oleju (karta charakterystyki substancji niebezpiecznej).

Współczynnik załamania olejku eterycznego mierzony za pomocą refraktometru to unikalny numer określający, jak olej reaguje i zagina światło. Zasadniczo jest to pomiar, który sprawdza, jak zmienia się prędkość światła podczas przechodzenia przez olej. Współczynnik załamania oleju można porównać do współczynnika wiarygodnej próbki.

Ciężar właściwy olejku eterycznego jest unikalną liczbą, która mierzy gęstość danego oleju w porównaniu z gęstością wody. Odczyty ciężkości właściwej są mierzone w precyzyjnych temperaturach i ciśnieniach, ponieważ temperatura i ciśnienie mogą wpływać na pomiary. Poszczególne oleje mają znane zakresy ciężaru właściwego, w których olej jest uważany za niezafałszowany i czysty. Oczywiście olejek eteryczny destylowany z gorszych zbiorów lub niewłaściwie destylowany może również prowadzić do odczytów ciężaru właściwego poza normą.

Każda renomowana i wybierana przez certyfikowanych aromaterapeutów firma, która sprzedaje olejki eteryczne publikuje na swoich stronach/sklepach analizę GC/MS. W Polsce nie robi tego nikt.

I dopóki nie zaczniemy domagać się takich informacji, dopóty będziemy kupować przysłowiowego „kota w worku”. Pamiętajcie, że to my klienci decydujemy o tym, kto zostanie na rynku, a kto nie.

Dobrej jakości olejek eteryczny nie może kosztować 10 zł! Samo przeprowadzanie badań GC/MS poszczególnych partii olejków to wydatek rzędu kilkuset złotych za jeden olejek. Do tego dochodzą koszty opakowania, rozlewania, etykietowania i koszty marketingowe.
Jeżeli gdzieś spotkacie np. olejek z drzewa sandałowego za 15-20 zł za 10 ml, to nawet na niego nie patrzcie. Za taką cenę możecie kupić co najwyżej 1 ml prawdziwego olejku.

Jak mogą być fałszowane olejki eteryczne?

Najczęstsze metody zafałszowania olejków eterycznych dostępne w literaturze są następujące:

  1. dodawanie pojedynczych surowców,
  2. dodanie tańszych olejków eterycznych z tej samej rośliny, ale z innego kraju,
  3. dodatki syntetyczne (identyczne z naturalnymi) izolowane z innych olejów,
  4. dodawanie izolatów lub składników naturalnych do olejków eterycznych,
  5. dodanie baz lub rekonstytuowanego olejku eterycznego (RCO) do prawdziwych olejów/ absolutów,
  6. sprzedawanie olejku eterycznego jako innego,
  7. mieszanie z tańszymi olejkami.

Dodawanie pojedynczych surowców to prosta forma fałszowania, którą można podzielić na dwie grupy:

  • niewidzialne – oznacza materiały niewykryte przez analizę GC. Przykłady obejmują dodawanie olejków roślinnych lub mineralnych, takich jak olej rzepakowy lub słonecznikowy do olejków eterycznych.
  • widzialne – oznacza te materiały normalnie wykrywane przez GC.

Aby obniżyć koszty olejku eterycznego, niektórzy dostawcy będą rozcieńczać olejki eteryczne olejami kosmetycznymi, takimi jak olej migdałowy, olej kokosowy itp. lub przez dodanie alkoholu lub środków powierzchniowo czynnych i emulgatorów.

O teście kropli olejku na papierze już pisałam powyżej, a prostym testem do wykrywania emulgatora w oleju jest umieszczenie kropli w wodzie. Czysty olejek eteryczny unosi się na powierzchni wody, podczas gdy zemulgowane mieszaniny rozpuszczają się w wodzie i wytwarzają mleko lub roztwory nieprzezroczyste.

Różne rozcieńczalniki dodawane jako substancje dodatkowe, to:

abitol, alkohol benzylowy, benzoesan benzylu, glikol dipropylenowy, karbitol, hercyna D, izopar, mirystynian izopropylu, triacetyna i ftalan dietylu.

Dodatki te nie przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu olejków eterycznych, a dodatek rzędu 10-15% może pozostać niezauważony nawet przez wyszkolony nos. Te substancje, stanowiące substancje fałszujące, można wykryć za pomocą testów rozpuszczalności w alkoholach wodnych a ich obecność dodatkowo zweryfikować, stosując różne kolumny GC.

Dodanie tańszych olejków eterycznych z tej samej rośliny, ale z innego kraju. Mieszanie z tańszymi olejami w celu uzyskania dodatkowych zysków jest powszechną praktyką stosowaną w handlu olejkami eterycznymi. Typowe praktyki zafałszowania różnych olejków eterycznych to:
• olejek bergamotowy – dodatek oleju cytrynowego, oleju z rektyfikacji Ho, oleju ze słodkiej pomarańczy i terpenów,
• olejek cedrowy Virginia – dodatek oleju z drzewa cedrowego chińskiego,
• olejek z kory cynamonowej – dodatek oleju z liści cynamonu/aldehydu cynamonowego,
• olejek z liści cynamonu – dodatek olejku z liści goździków, eugenolu, aldehydu cynamonowego,
• olejek goździkowy – dodatek olejku z goździków/Eugenol i Eugenyl Acetate/Beta Caryophyllene,
• jodła syberyjska – dodatek chińskiej jodły,
• geranium z bodziszka – dodatek oleju z geranium z Chin,
• olejek lawendowy – dodatek tańszych olejów Lavandin/olej z lawendy Spike/rektyfikowany olej Ho,
• olejek cytrynowy – dodatek pomarańczowych terpenów/terpenów cytrynowych,
• myrtle marokańskie – dodatek mirtu z Bałkanów,
• olej Patchoulli – dodatek Gurjan Balsam, olejków roślinnych, pozostałości destylacji Hercolyn D, paczuli i wetiweru,
• olej petitgrainowy – dodatek innych olejów i frakcji liści cytrusowych, aldehydów tłuszczowych, octanu linalolu i pomarańczowych terpenów,
• olejek miętowy Piperita – dodatek olejku miętowego Arvensis/L-mentol,
• olej rozmarynowy – dodatek oleju z eukaliptusa lub białego oleju kamforowego.

Dodatki syntetyczne (identyczne z naturalnymi) izolowane z innych olejów.

• olej anyżowy – dodatek anetolu klasy technicznej,
• olejek bergamotowy – dodanie Linalool i octanu Linalyl,
• olej z gorzkich migdałów – dodatek benzaldehydu,
• olej z kasja – dodatek aldehydu cynamonowego, aldehydu metylowo-cynamonowego i kumaryny,
• olejek z kory cynamonowej – dodatek aldehydu cynamonowego, eugenolu,
• olej z kardamonu – dodanie eukaliptolu i octanu terpinylu/octanu linalylu,
• olej cyprysowy – dodatek alfa pinenu, delta-3-carene i mircenu,
• olejek Elemi – dodatek alfa phellandrenu i limonenu,
• olejek lawendowy – dodatek olejów eterycznych z eukaliptusa i białego kamforu, olej z hiszpańskiej szałwii,
• olej z trawy cytrynowej – dodatek Citral,
• mentha Citrata Oil – Dodanie octanu Linalool/Linalyl,
• olej z palmarosa – dodatek geraniolu,
• olej rozmarynowy – dodatek kamfory, oleju eukaliptusowego, octanu izobornylu,
• olejek mięty pieprzowej – dodatek L-karwonu,
• olejek tymiankowy – dodatek tymolu i para-cymenu,
• olej różany – dodatek alkoholu etylowego fenylowego, frakcji rodrodinolu i oleju geraniowego,
• olejek wintergreen – dodatek salicylanu metylu.

Dodawanie izolatów lub składników naturalnych do olejków eterycznych. Dodanie czystego naturalnego eukaliptolu z oleju Eucalyptus globulus do olejku rozmarynowego lub oleju rektyfikowanego Ho (bardzo bogaty w Linalool) do oleju lawendowego/bergamotowego.

Dodanie baz lub rekonstytuowanego olejku eterycznego (RCO) do prawdziwych olejów/ absolutów. Klasycznym przykładem tej sztuczki są: olejek różany, olejek geraniowy, absolut jaśminowy i olej z drzewa sandałowego.

Sprzedawanie olejku eterycznego jako innego. Oto przykłady tego rodzaju handlu:
• Mentha arvensis olej, jako Menta piperita olej
• Litsea cubeba oil, jako olej Melissa
• Olej z liści goździków, jako olej goździkowy
• Syntetyczny anetol, jako olej anyżowy
• Frakcje Cinnamomum camphora, jako olej Eulalyptus globulus
• Pomarańczowy olej Brazylia, jako słodki olej pomarańczowy Floryda
• Dziki tymianek (Thymus mastichina), jako tymianek (Thymus vulgaris)
• Chiński olej z kassii jako kora cynamonowa.

Mieszanie z tańszymi olejkami. Olejki eteryczne z tej samej rośliny, ale ekstrahowane z innej części rośliny.

Tu przykładami są: olej goździkowy z pąków z olejem z liści goździków, kora cynamonowa z liśćmi cynamonu i korzeń Angelica z olejem z liści Angelica.

Najdroższym ze wszystkich olejków eterycznych jest olejek różany Rose (Rose damascena). Szacuje się, że istnieje ponad 300 składników, które tworzą różany olejek eteryczny, co sprawia, że względnie łatwo zastąpić jeden lub więcej jego składników chemicznych.

Geranium (Pelargonium graveolens) i olej Palmarosa (Cymbopogan martini) to dwa z najczęstszych zamienników oleju różanego.

Olej z melisy – Melisa (Melissa Officinalis) jest również znany jako balsam cytrynowy, zwykle zawiera olej cytrynowy (Limon cytrusowy), trawę cytrynową (Cymbopogan Citratus) lub Citronella (Cymbopogan nardus).

Olejek sandałowy – olej z drzewa sandałowego East Indian (sandałowiec biały) często miesza się z Amyris (Amyris balsamifera), Atlas cedrowy (Cedrus atlantica), olej rycynowy i Copaiba (kopaiwa). Rozcieńczono również z triacetyną, benzoesanem benzylu i syntetycznymi substytutami drzewa sandałowego pochodzącymi z alfa aldehydu kampolenowego.

Jasmine absolute – Jasmine Officinale, popularny i silnie pachnący kwiat jest zwykle zafałszowany octanem benzylu, ylang ylang, indolem, aldehydem cynamonowym i frakcjami.

Olejek Patchoulli – często mieszany z drewnem cedrowym, goździkami, terpenami, abietynianem metylu, olejem rycynowym, olejem balsamowym gurjan.

Oleje cytrusowe – Jednym z najczęstszych zafałszowań w olejach cytrusowych, takich jak mandarynka, bergamotka, olejek z gorzkiej pomarańczy i cytryny, jest dodatek taniego olejku z limonki lub pomarańczowego oleju. Słodko-pomarańczowe oleje lub terpeny ze słodko-pomarańczowym olejem charakteryzują się obecnością około 0,1% delta-3-carene. Ten węglowodór monoterpenowy jest nieobecny lub obecny na śladowych ilościach w innych olejach cytrusowych. Kolejny monoterpenowy węglowodór, kampen, który praktycznie nie występuje w olejkach o smaku słodkiej pomarańczy lub terpenach, ale występuje na wyższym poziomie w oleju cytrynowym (0,06%). Współczynnik Delta-3-carene / camphene jest szczególnie przydatny do wykrywania ewentualnego dodawania tych słodkich pomarańczowych olejów lub terpenów z oleju pomarańczowego.

Oleje miętowe – olejek miętowy (Mentha Piperita) produkowany w USA, stanowi 80% globalnego zapotrzebowania, jest stosowany do aromatyzowania gumy, cukierków, żywności, pasty do zębów, płynów do płukania ust, środków farmaceutycznych i słodyczy. Indie produkowały także Cornmint (Mentha Arvensis), mniej kosztowną odmianę mięty, która często jest używana jako środek rozcieńczający miętę.

Jak sami widzicie, możliwości fałszowania olejków eterycznych jest całkiem sporo, ale naprawdę wiele można się dowiedzieć i tym samym uniknąć błędów przy zakupie, uważnie czytając analizy GC/MS.

Dołącz do naszej grupy FB poświęconej aromaterapii oraz naturalnej pielęgnacji.

Kliknij i dołącz => https://www.facebook.com/groups/NaturalnaPielegnacjaSkoraCialoWlosyPaznokcie/

Zapoznaj się także z innymi artykułami z naszego działu => AROMATERAPIA.

Bibliografia:

  1. „The Quality of Essential Oils” By Jade Shutes, BA, Dipl. AT., Cert. Herbalist
  2. „Using essential oils safety” Robert Tisserand
  3. Essential Oil University
  4. www.Naha.org
  5. www.alliance-aromatherapists.org
  6. www.aromaweb.com
  7. Boren KE, Young DG, Woolley CL, Smith BL, Carlson RE (2015) Detecting Essential Oil Adulteration.
  8. J Environ Anal Chem 2:132. doi: 10.4172/2380-2391.1000132
    American College of Healthcare Sciences „The Adulteration of Essential Oils”
    Published on Nov 12, 2014

64 KOMENTARZE

      • Niestety, po tym artykule boję się już zakupić jakikolwiek olejek. Nie wszyscy są badaczami, żyją tylko olejkami, siedzą w laboratoriach. Pomimo wielkiego uznania za artykuł, dla mnie dużo bardziej wartościowy byłby taki, który nie tylko wskazywałby, że wszytko jest be, ale dawałby również wskazówki jak i gdzie takie wartościowe, dobre olejki można kupić. Tak, dla ludzi, którzy naprawdę chcieliby ich bezpiecznie używać

  1. Zaczęłam się tym interesować i zgłupiałam, rozbieżności cenowe są tak wielkie, że nie byłam w stanie dokonać wyboru. Obejrzałam film o leczniczym działaniu olejków, ale jeśli mam kupić oszukany, a więc może i niebezpieczny olejek, to zrezygnowałam do momentu aż będę pewna jakości. Również prosiłabym o wskazanie jakiejś pewnej firmy.

  2. Dziękuję za ciekawy artykuł. Większość dostępnych olejków można kupić tylko przez internet ( a przynajmniej ja nie znam miejsca gdzie można je dostać stacjonarnie), więc nie ma szansy ani ich powąchać, ani obejrzeć przed zakupem. Na początku napisała Pani że miała Pani szansę zapoznać się ze wszystkimi olejkami eterycznymi dostępnymi na rynku, czy można prosić o polecenie konkretnej marki? Czy olejki Vera-Nord nadają się do zrobienia perfum?

  3. Dziękuję za ciekawy artykuł. Większość dostępnych olejków można kupić tylko przez internet ( a przynajmniej ja nie znam miejsca gdzie można je dostać stacjonarnie), więc nie ma szansy ani ich powąchać, ani obejrzeć przed zakupem. Na początku napisała Pani że miała Pani szansę zapoznać się ze wszystkimi olejkami eterycznymi dostępnymi na rynku, czy można prosić o polecenie konkretnej marki? Czy olejki Vera-Nord ( dostępne np na allegro, ale nie tylko ) nadają się do zrobienia perfum?

    • Firma Doterra to nie jest zły wybór. Natomiast informacje przekazywane na spotkaniach, które organizują „konsultanci” tej firmy nie zawsze są rzetelne! Oczywiście olejki eteryczne to wielkie dobrodziejstwo, jednak należy zawsze pamiętać, że to niezwykle skoncentrowane substancje, więc ich nadmiar zamiast pomóc, może bardzo zaszkodzić. Z tego tego wynika cały nasz cykl artykułów, żeby się samemu edukować i wyciągać wnioski (!) a nie być tylko biernym słuchaczem przekazów marketingowych. Polecam całą serię naszych wpisów: https://radioklinika.pl/category/aromaterapia/

      • fajna odpowiedź (właściwie żadna) – podsumowując artykuł bla,bla,bla albo może pomóc albo zaszkodzić. Zupełnie jak góral o pogodzie – albo będzie padać albo nie

        • Odpowiedź jest właściwa, tylko trzeba trochę pomyśleć nad tym, co się czyta ;)) Odbiór przekazu zależy od czytelnika. A jesli czytelnik nie potrafi czytać wnikliwie, to wiedza podana mu „na tacy” też będzie dla niego jedynie przekazem w obcym języku ;).

    • Doterra to bardzo dobry wybór. Testuje każda partię olejków A testy GC/MS są publikowane na stronie internetowej i można sobie pobrać

  4. Witam
    Chciałam kupić dobrej jakości olejki do robienia chemii do czyszczenia w domu. Ale na tyle zgłupiałam że boje się teraz kupić cokolwiek. Proszę podać choćby dwie firmy z których mogę na początek korzystać.
    Pozdrawiam

  5. Witam, zaczęłam również interesować się olejkami z uwagi na aromaterapię dla dzieci a także dla męża z uwagi na alergię. Szukam również olejków dobrej jakości i teraz pytanie czy jeżeli żadna w Polsce firma nie podaje współczynnika o którym pani pisze w artykule GC/MS czy to oznacza ze sprawdzone olejki można kupić tylko na stronach zagranicznych? Co z olejkami Damai, Young living, Oils4life propagowanymi przez Mazowiecki MED Instytut ( apropos odbiór w Michalowicach pod Warszawą, ale jeszcze nie zamówiłam więc nie wiem czy można powąchać go na miejscu)? Jakie opinie ma pani o olejkach Bewitt?

  6. Doceniam Pani prace nad artykułem,ale posiada on kilka błędnych ,niepełnych informacji:”
    1.”PO WYSCHNIĘCIU KROPLI OLEJKU NA KARTCE NIE POWINIEN POZOSTAĆ ŻADEN ŚLAD. JEŻELI POZOSTAJE TŁUSTA PLAMA, TO OZNACZA, ŻE OLEJ JEST ZANIECZYSZCZONY/ROZCIEŃCZONY”.
    Ta informacja jest jest nieprawdziwa:niektóre olejki maja ciemniejsze zabarwienie i zostawiaj ślad: np olejek sandałowy ,patchouli. czy tez rumianku.Prawdą jest ,ze nie powinien być on tłusty.
    Zrobienie testu przy sprzedawcy jest praktycznie niemożliwe .Odparowanie kropelki olejku w normalnych warunkach trwa nawet do 45minut.
    Test na papierze nie jest więc do końca skuteczny.
    Mówię to z pełnym przekonaniem.Prze wiele lat pracowałem w rzemieślniczej ekologicznej destylarni w Prowansji. Samodzielnie przeprowadziłem ponad kilka tysięcy destylacji, kilkudziesięciu roślin dostępnych w Prowansji i przesłanych nam z innych regionów świata.
    2.Olejek z rózy z nie jest najdroższym olejkiem na rynku.Powiedzmy ,ze jest w końcówce 1 dziesiątki olejków drogich.Nie jest olejkiem rzadkim.
    Prawdziwy olejek jaśminowy(absolut) to 12-15 kropli z hektara.
    Według szacunków na świecie istnieje ponad 18000 roślin olejkodajnych. Ponad 300 jest pozyskiwanych.
    Pytanie: lawenda czy tez jej hybryda(dużo wydajniejsza)
    Z hektara lawendy otrzymujemy średnio w dobrym roku ok 15 kg olejku a hybryda czyli tzw lavandin w daje go od 60-do 100 kgz hektara
    Jeśli ktoś chce go stosować tylko dla zapachu,może spokojnie kupić olejek z lavandiny hybrydę -jest tańszy.
    Lawendę (tą bio) to najdroższą kupuje od producentów przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny(zwłaszcza z wyższej półki).
    Ważne są metody pozyskiwania olejków ,przygotowania roślin(zbiór ,suszenie,itd),typ aparatury ,jakość wody użytej do destylacji i i umiejętności i doświadczenia pracowników dopasowane do każdej rośliny.
    Są rośliny ,które destyluje się w 1 godz.30 min i często bezpośrednio po zerwaniu.A są takie jak np irys(dużo droższy od róży) ,które suszy się w specjalnych warunkach przez 2-3 lata i dobra destylacja trwa od 17 do 36 godzin.
    Mógłbym pisać godzinami ale ograniczę się tylko do tych kilku zdań.
    Mimo wszystko szacunek dla Pani za pracę ,która zrobiła.Poszerzanie wiedzy o olejkach to fantastyczna sprawa.
    ps aha i jeszcze jedno,jako ciekawostka nie wszystkie olejki są lżejsze od wody.Pozdrawiam serdecznie

  7. Noproblem w takim.razie jakiej firmy kupic dobry oleje czytalam o olejku cynamonowym, gozdzikowym I rozmarynowym nazwanych mieszanką trzech zlodzieji, ktora chroni przed wirusami?

  8. no wszystko fajnie, ale nie kazdy ma czas wglebiac sie w takie szczegóły. skoro ma pani taka wiedze, czy nie mozna podać jakiejs puli firm, ktore sprzedaja sensowne olejki? ja laik musze zrozumiec ten artyku i teraz szukac. nie mam czasu byc lekarzem, specem od olejkow, matka, zona i kochanka. ide na inne strony i szukam dalej kogos kto mi wskaze, co warto kupic z nazwy 🙂

  9. chciałoby się żeby było tak jak napisane .., ale za 30 lat mojego kupowania olejków eterycznych żadny sprzedawca nie zaproponował mnie powachac – przetestować jak perfumy… Może obecnie teraz juz jest ,, ale taraz ja juz wiem czego potrzebuje i moje zdanie jest takie, że na Polskim rynku najlepsze olejki eteryczne – Laboratoria Natura, a najgorsze- Kej . Zapachy takich samych olejków zdecydowanie się różnia… To tylko moje zdanie . Pozdrawiam.

  10. do osób poszukujących odpowiedzi: można zajrzeć na facebooka i w lupce wpisać [usunięte przez moderatora]; w temacie olejków eterycznych na tej stronie na pewno każdy znajdzie coś wartościowego; a najbardziej interesujące są akcje badania olejków, podczas których na własnej skórze można się przekonać o jakości, bo ta strona wysyła próbki

  11. Ja mam takie pytanie. Uznając za fakt to, że olejki nie leczą lylko poprawiają zamopoczucie. Jakie więc ma znaczenie to, czy dodano tam innej naturalnej i nieszkodliwej substancji? Czy nie jest to tylko zabieg mający na celu wyłonienie tych najbardziej luksusowych… i to by było na tyle?

  12. Witam, chciałabym dopytać o ten fragment tekstu: „Stosowany przez jedną z firm MLM napis „CPTG”, czyli „Atestowana, czysta jakość terapeutyczna” to tylko slogan marketingowy.
    „Jakość/klasa terapeutyczna” jest coraz częściej stosowana przez różne marki olejków eterycznych. Jeżeli dystrybutor nie dołącza do każdej partii olejków analizy GC/MS, są to tylko puste słowa.”
    Czy jeżeli dystrybutor udostępnia wyniki GC/MS można wtedy mówić o „jakości terapeutycznej”? Wiem, że nie ma żadnych regulacji jeśli chodzi o tą „jakość terapeutyczną” i certyfikaty którymi reklamują się różne firmy są po prostu ich własnymi. Akurat tą z certyfikatem CPTG kojarzę i z tego co wiem udostępnia wyniki analizy każdej partii olejku na potwierdzenie jakości sprzedawanego towaru. Niemniej jednak zastanawiam się czy „jakość terapeutyczna” zawsze będzie niewłaściwym określeniem czy jednak można go używać (i jeśli tak, to w jakich okolicznościach?). Bardzo bym prosiła o doprecyzowanie zastosowania tej terminologii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Pani Anno,

      nie ma czegoś takiego jak jakość terapeutyczna. To jest slogan marketingowy po prostu. Nie ma na świecie instytucji, która by taka jakość określała. Jest wiele firm sprzedających olejki eteryczne z analizami GC/MS. I jeżeli profil danego olejku jest zgodny z przyjętymi widełkami to jest to produkt godny uwagi. Wahnięcia w ilości poszczególnych składników są rzecza jak najbardziej naturalną. Bardziej bałabym się tych, co mają stale te same parametry. W końcu olejki są z roślin a warunki klimatyczne są zmienne i wpływają na produkt końcowy.

  13. witam,
    Ja mieszkam w Irandii i kupuje olejki Plant Therapy z USA na ich stronie internetowej. Swietna jakosc, przystepne ceny, wysylaja do wszystkich krajow. Olejki
    Doterra sa dobrej jakosci ale ze wzgledu na to ze jest to Multi Level Marketig czyli piramida sa bardzo drogie. I faktycznie ten termin „Jakosc Terapeutyczna” sami sobie wymyslili. Pozdrawiam

  14. Edyta, cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Porównaj analizę GC/MS kadzidłowca od doTerry, do kadzidłowca od Plant Therapy. Ze względu na filtry antyspamowe nie mogę wrzucić linków do wykresów, ale porównywałem serię F50100 z Plant Therapy do 2023213A doTerry.

    doTerra: 14% alpha-Thujene i 37% alpha-Pinene
    Plant Therapy: 63% alpha-Thujene i 5% alpha-Pinene

  15. Cześć! Kiedyś zamawiałem olejki eteryczne z pewnego sklepu, aż pewnego razu dostałem buteleczkę z jakąś cieczą bezzapachową. Napisałem do sprzedawcy, który tłumaczył się, że mają problemy z dostawcą i zaproponował wymianę na inny produkt.

    Co tam mogło się znajdować? Możecie mi w skrócie wyjaśnić czym zapełniana jest buteleczka 10 ml olejku eterycznego za około 20 zł? Ten przypadek dotyczył drzewa różanego.

  16. Dzień dobry, bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy jak olejek może nie być tłusty, skoro jest olejem? W przeciwnym razie nie powinien być nazywany olejkiem, tylko substancją. Pisze Pani, że olejek nie rozcieńcza się we wodzie, tylko tworzy kroplę na powierzchni, a potem że olejek należy rozcieńczać przy stosowaniu. Przecież żaden olej nie rozcieńczy się we wodzie. To w końcu jest to olej czy nie? Każdy olej/olejek jest tłusty, inaczej nie jest olejem.

  17. Polecam zajrzeć na stronę Herbiness. Ta w zakładce blog znajdziecie wpis o wyznacznikach jakości olejków eterycznych. Mi bardzo pomógł. Swoją drogą to mają super olejki i mieszanki.

  18. Ciekawy wpis, dziękuję! 🙂 Ja również polecam olejki od viaaroma.pl . Kupuję dla siebie i dla bliskich. Mój ulubione to ten z drzewa herbacianego i trawy cytrusowej.

  19. Dziękuję za tak ciekawy artykuł. Tak jak osoba wyżej, ja też bardzo lubię i polecam olejki od viaaroma.pl . Tylko od nich zamawiam. Mają duży wybór, fajne zestawy. Ja swoją przygodę z olejkami zaczynałam od ich zestawu podstawowego. Zakochałam się wtedy w olejku z drzewa herbacianego i lawendy…

  20. Dziękuję za tak ciekawy artykuł. Tak jak osoba wyżej, ja też bardzo lubię i polecam olejki od Viaaroma . Tylko od nich zamawiam. Mają duży wybór, fajne zestawy. Ja swoją przygodę z olejkami zaczynałam od ich zestawu podstawowego. Zakochałam się wtedy w olejku z drzewa herbacianego i lawendy…

  21. Dziękuję za tak ciekawy artykuł. Tak jak osoba wyżej, ja też bardzo lubię olejki od Viaaroma. Tylko tam zamawiam. Mają duży wybór, fajne zestawy. Ja swoją przygodę z olejkami zaczynałem od ich zestawu podstawowego. Zakochałem się wtedy w olejku z drzewa herbacianego i lawendy…

  22. Dzień dobry, jak mogę sprawdzić strony źródłowe podane w tym artykule? konkretniej chodzi mi o J Environ Anal Chem 2:132. doi: 10.4172/2380-2391.1000132
    American College of Healthcare Sciences „The Adulteration of Essential Oils”
    Published on Nov 12, 2014
    Chciałabym przeczytać tę publikację. Pozdrawiam

  23. Dzień dobry, jak mogę sprawdzić strony źródłowe podane w tym artykule? konkretniej chodzi mi o pozycję numer 8
    Chciałabym przeczytać tę publikację. Pozdrawiam

  24. Ja mam pytanie o świece. Jak to faktycznie się ma w tej dziedzinie. Można dodawać olejki eteryczne do świec czy nie? Ja uważam, że nie bo przede wszystkim tracą swoje właściwości przy tak wysokiej temperaturze jaką daje świeca ale firmy świecowe mocno chwalą się właśnie tym, że mają naturalne świece z naturalnymi zapachami . Co też z racji cen tych świec wzbudza wątpliwości bo czy można zrobić dobrą świece z nierozcieńczonym i nie zanieczyszczonym olejkiem, mocno pachnąca, która kosztuje 40-69 zł za 180 -250 ml?? Można podgrzewać olejki do tak wysokiej temperatury jak 69-90 stopni. Olejki nie robią się wtedy toksyczne dla zdrowia?

  25. Sama właśnie słyszałam, że olejki eteryczne posiadają bardzo wiele właściwości. Dodatkowo znalazłam niedawno świetny sklep gdzie faktycznie można zamówić porządne produkty

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię