Biegunka – profilaktyka i sposoby leczenia
Biegunka, potocznie nazywana rozwolnieniem, to dość powszechna i niezwykle uciążliwa dolegliwość. Niekiedy potrafi spędzić sen z powiek, ponieważ wiąże się z częstszą niż zazwyczaj potrzebą oddawania stolca lub zmianą jego ilości, gęstości, zapachu, a nawet zawartości - może znajdować się w nim domieszka ropy lub krwi. W czasie trwania biegunki występują różnorodne objawy, nie tylko ze strony układu pokarmowego - począwszy od ogólnego osłabienia, wzdęć, nudności, wymiotów, gorączki i dreszczy, aż po groźne dla organizmu odwodnienie! To dolegliwości, których nie wolno ignorować! Trzeba mieć świadomość, że jeśli biegunka często nawraca, warto zadać sobie pytanie: co może być jej przyczyną?
W większości przypadków biegunka ma podłoże infekcyjne, z towarzyszącymi jej charakterystycznymi dla infekcji objawami. Czynnikiem zakaźnym mogą być jednak również wirusy przenoszone drogą kropelkową i bytujące w skażonej żywności lub wodzie oraz bakterie znajdujące się w pożywieniu (np. Salmonella), a także toksyny bakteryjne (tzw. enterotoksyny) obecne w niektórych produktach np. toksyna gronkowcowa w nieświeżych pokarmach mlecznych. Rzadszym czynnikiem etiologicznym jest zakażenie lamblią (Giardia lamblia) lub innymi pasożytami jelitowymi.
Biegunki można sklasyfikować na podstawie czynnika wywołującego: infekcyjne, pokarmowe i polekowe), długości trwania objawów: ostra lub przewlekła, a także patomechanizmu jej powstawania. W każdym z tych przypadków zarówno sam przebieg biegunki, jak i jej leczenie wygląda inaczej. W tym dziale postaramy się przybliżyć Wam wszystkie najistotniejsze kwestie związane z tym tematem.
„Biegunka – profilaktyka i sposoby leczenia” to dział tworzony we współpracy z lekarzami oraz cenionymi specjalistami. W naszych podcastach i artykułach znajdą Państwo niezbędne informacje, jak skutecznie leczyć biegunkę oraz w jaki sposób łagodzić towarzyszące jej dolegliwości. Podpowiadamy także, co powinno skłonić do kontaktu z lekarzem i jakie działania profilaktyczne można podjąć samemu, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem!
Artykuły i podcasty warte szczególnej uwagi:
- Biegunka może mieć wiele przyczyn!
- Biegunka u dziecka – jak sobie z nią radzić?
- Biegunka i jej związek z chorobami jelit. Jak skutecznie leczyć biegunkę?
- Biegunkowa postać zespołu jelita drażliwego (IBS). Przewodnik postępowania dietetycznego.
- Biegunka – osmotyczna, wydzielnicza, zapalna | Różne mechanizmy, inne objawy biegunki!