Lato i wakacyjne wyjazdy sprzyjają występowaniu biegunki u dzieci, która niewątpliwie jest uciążliwą dolegliwością i bardzo niepokoi rodziców, szczególnie młodszych dzieci. Jak skutecznie pomóc dziecku i kiedy trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej pytamy dr Macieja Kubiaka, lekarza pediatrę, specjalistę Medycyny Podróży, lekarza Medycyny Sportowej z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców „TOLEK”.
Czym jest biegunka?
Biegunka to oddanie jednego lub kilku nieprawidłowych stolców w ciągu dnia. Zwykle są rozwodnione i mogą mieć domieszkę ropy lub krwi. Jeśli dziecko ma biegunkę, warto zadać sobie pytanie: co może być jej przyczyną? Okres letni sprzyja tego typu dolegliwościom, głównie dlatego, że jest to czas wakacyjnych wyjazdów. Zmieniamy nie tylko otoczenie, ale także sposób żywienia oraz pijemy inną wodę. Są to czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia biegunki.
Biegunki najczęściej związane są z infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi.
To bez wątpienia kłopotliwa przypadłość, jednak warto zwrócić uwagę także na inne towarzyszące biegunce objawy. Mogą one wskazywać na stopień ciężkości problemu i nie wolno ich ignorować. W trakcie biegunki mogą pojawić się: bóle brzucha, gorączka, wymioty oraz objawy odwodnienia organizmu, które są niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci.
Jak postępować z dzieckiem podczas biegunki?
Jeżeli biegunka występuje jako sam objaw, czyli są to luźne i rozwodnione wypróżnienia, to przede wszystkim trzeba próbować zahamować problem. Dziecko musi być nawadniane odpowiednią ilością płynów (dostosowaną do jego wieku i masy ciała), co pozwoli uniknąć odwodnienia. W przypadku występowania wymiotów chory musi często przyjmować płyny, ale w małych i jednakowych ilościach. Zbyt duża dawka napoju może nasilać objawy!
Podczas biegunki warto podawać dziecku bakterie probiotyczne dobrej jakości.
Zwiększona podaż bakterii probiotycznych pozwoli uniknąć rozwoju patogenów w przewodzie pokarmowym. Jeśli dziecko gorączkuje i ma objawy odwodnienia, można zwalczyć je lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbiegunkowymi, właściwym nawadnianiem oraz odpowiednią dietą (wykluczeniem surowych warzyw i owoców, a także soków). Pomocny może być również węgiel w postaci tabletek lub zawiesiny, który hamuje objawy biegunki. To lek o działaniu zapierającym i wiążącym toksyny niekorzystne dla jelit.
Węgiel można podawać dziecku także w przypadku wystąpienia innych objawów towarzyszących biegunce.
Więcej o biegunkach i sposobach postępowania w podcaście: Rotawirus – choroba brudnych rąk, niebezpieczna dla małych dzieci.
Warto także pamiętać o profilaktyce. W trakcie egzotycznych i dalekich podróży warto spożywać tylko taką żywność, która jest fabrycznie zamknięta i już przed wyjazdem oraz w jego trakcie stosować probiotyki. Kluczowa jest także odpowiednia higiena, czyli częste mycie rąk.
Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o sposobach postępowania w pezypadku biegunki!
Gościem Radiokliniki jest dr Maciej Kubiak, pediatra, lekarz Medycyny Sportowej, specjalista Medycyny Podróży.
Posłuchaj i przeczytaj
Zachęcamy także do wysłuchania innych, równie ciekawych rozmów z dr Maciejem Kubiakiem.