Gliceryna to popularny składnik wielu kosmetyków do twarzy, włosów i całego ciała. Wykazuje silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu utrzymuje właściwy poziom nawilżenia oraz łagodzi suchą i podrażnioną skórę. Dlaczego jeszcze warto stosować ją w codziennej pielęgnacji?
[aktualizacja: 10’2020]
Gliceryna – co warto o niej wiedzieć?
Gliceryna kosmetyczna (glicerol) to alkohol cukrowy, który ma postać gęstej i przezroczystej cieczy. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, jest słodka w smaku i nie ma zapachu.
Glicerol jest produktem ubocznym powstającym w trakcie produkcji mydła.
Otrzymuje się go w sposób naturalny poprzez zmydlenie tłuszczy roślinnych, najczęściej oleju palmowego lub kokosowego. Można pozyskiwać ją także metodą syntetyczną – glicerynę pozyskuje się z propylenu, który jest gazowym węglowodanem wytwarzanym z benzyny.
Ludzkie nerki i wątroba mogą produkować glicerynę naturalną.
Gliceryna znajduje zastosowanie w medycynie jako środek o działaniu przeczyszczającym lub składnik kropli do oczu, a nawet czopków doodbytniczych. Dzięki swoim licznym właściwościom pielęgnacyjnym jest popularnym surowcem używanym do produkcji kosmetyków. Skąd bierze się jej popularność? Gliceryna łatwo wiąże składniki kosmetyków i wykazuje zdolność szybkiego wchłaniania wody. Co więcej, jest tania i dostępna w każdej aptece, dlatego bardzo często używa się jej do samodzielnej produkcji kosmetyków.
Gliceryna kosmetyczna a gliceryna farmaceutyczna – różnice
Glicerol znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jest popularnym i często wykorzystywanym surowcem w medycynie oraz kosmetyce. Glicerynę farmaceutyczną wykorzystuje się w postaci leku doustnego lub doodbytniczego, a w najwyższych stężeniach aplikuje się na obtarcia i uszkodzenia skóry.
Gliceryna ma właściwości przeczyszczające – pobudza perystaltykę jelit i zwalcza uporczywe zaparcia.
Coraz częściej gliceryna jest również składnikiem kropli do oczu, a także substancją pomocniczą w kosmetykach. Używa się jej do produkcji kremów, balsamów do ciała oraz pomadek, ponieważ ułatwia łączenie się substancji i spowalnia wysychanie produktów.
Właściwości gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna wygładza, odżywia i regeneruje skórę. Wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia oraz higroskopijne. Oznacza to, że pochłania wilgoć i zatrzymuje wodę w naskórku.
Gliceryna ujędrnia i poprawia elastyczność skóry.
Glicerol niweluje drobne zmarszczki i zmniejsza ich widoczność oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Wspomaga tworzenie bariery wodno-lipidowej odpowiadającej za procesy wchłaniania oraz przenikania substancji do wnętrza skóry. Wykazuje także właściwości łagodzące i jest idealnym sposobem na rozwiązanie problemów wysuszonej i zniszczonej skóry.
Przeczytaj także: Jak utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry? Wybierz dobry krem nawilżający!
Gliceryna kosmetyczna – zastosowanie
Glicerol nie wykazuje właściwości leczniczych. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i regenerującym jest surowcem szeroko stosowanym w kosmetyce. Ponadto glicerol ułatwia rozprowadzanie substancji i umożliwia połączenie składników (tłustych z wodnymi), które w naturalnych warunkach nie wiążą się.
Glicerol wiąże wodę, co zapobiega jej niedoborowi w głębszych warstwach skóry.
Gliceryna wykazuje właściwości higroskopijne. Oznacza to, że zapobiega utracie wody z naskórka i ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Zawarta w kremach i balsamach nawilżających wygładza i poprawia elastyczność skóry. Glicerol można bez obaw nakładać bezpośrednio na skórę lub stosować go jako bazę kosmetyków.
Wpływ gliceryny na kondycję skóry i włosów
Gliceryna jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów cery, szczególnie poleca się ją osobom z cerą suchą, atopową i dojrzałą.
Glicerol jest składnikiem kremów do cery dojrzałej-ujędrnia skórę i wygładza zmarszczki.
Kremy do rąk z gliceryną nadają dłoniom miękkość. Gliceryna utrzymuje dobrze nawilżoną skórę nawet do 24 godzin po aplikacji! Co więcej, zwiększa także jej odporność na czynniki zewnętrzne oraz nadaje elastyczność i gładkość. Z kolei kosmetyki do stóp zawierające w swoim składzie glicerol zapobiegają uciążliwemu pękaniu pięt i niwelują nadmierne rogowacenie naskórka.
Gliceryna poprawia wygląd rozdwojonych końcówek i zapobiega wypadaniu włosów.
Glicerol znajduje się we wielu kosmetykach do włosów: szamponach, odżywkach i maskach. Wzmacnia, polepsza ich kondycję i dodaje blasku. Można dodawać go także do gotowych produktów – wystarczy zmieszać kilka kropel z ulubionym kosmetykiem albo samemu przygotowywać kosmetyki na bazie gliceryny.
To może Cię zainteresować: SLS i SLES w kosmetykach. Czy naprawdę trzeba się ich bać?
Gliceryna kosmetyczna – przeciwskazania.
U niektórych osób glicerol może powodować uczulenie w postaci czerwonej wsypki.
UWAGA! Stężenie gliceryny w kosmetykach najczęściej wynosi 5-15%. Jeśli nasycenie jest większe niż 25%, glicerol ma działanie odkażające i wysuszające. Pochłania wodę znajdującą się w skórze oraz uniemożliwia jej pobieranie z zewnątrz.
Uczulenia wstępujące po użyciu glicerolu są rzadkie i uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Dlaczego warto stosować glicerynę w codziennej pielęgnacji?
Gliceryna kosmetyczna jest niedroga i zwykle od ręki dostępna w każdej aptece. Warto dodawać ją do samodzielnie robionych kosmetyków lub stosować z kremami i maseczkami ze sklepowych półek Można nakładać ją także bezpośrednio na skórę i włosy.
Stosowana regularnie poprawi kondycję skóry, utrzyma jej prawidłowe nawilżenie oraz pomoże zachować młody, piękny wygląd.
Bibliografia:
- Mark G. Lebwohl, Warren R. Heymann, John Berth-Jones, Ian Coulson, Treatment of Skin Disease E-Book: Comprehensive Therapeutic Strategies, 2017.
Kocham glicerynę i często jej używam. Warto mieć zawsze pod ręką, bo to kosmetyk naturalny za grosze. Dodaję odrobinę do hydroaltów, mieszam w kremach i maskach do wosów.