Świadome podejście do ekologii i istoty przykładania większej wagi do troski o środowisko w ostatnich latach nabrało na sile. Coraz głośniej mówi się o problemach zanieczyszczonego świata. Ludzie angażują się w akcje, które mają na celu propagowanie zdrowego trybu życia, zero waste i inne, sprzyjające środowisku idee. Jak Ty możesz przyłączyć się do akcji? Co zrobić, aby być bardziej eko? Podpowiadamy!

[aktualizacja: 05’2021]

Być eko – co to właściwie oznacza?

Pojęcie eko zaczerpnięte zostało od ekologii, czyli nauki o funkcjonowaniu przyrody. Aby nie zaburzać tych procesów, niezbędne jest podejmowanie działań, które będą zgodne z naturą i nie będą negatywnie na nią oddziaływały. Chcąc być bardziej eko, nie tylko nie możemy zanieczyszczać planety, ale musimy też nauczyć się zachowań, które będą sprzyjały środowisku. Dzięki temu dostrzeżemy, że oprócz mniejszej ilości śmieci poprawi się także jakość gleby, powietrza i wody. Również rośliny i zwierzęta będą miały szansę prawidłowego rozwoju i egzystencji w swoim ekosystemie.

Eko inicjatywy w Polsce

Na całym świecie nagłaśnia się przypadki, że w brzuchu wieloryba znajduje się kilkadziesiąt kilogramów plastiku czy topnieją lodowce. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka niewiele możemy zrobić na własną rękę. Jeśli jednak każdy obywatel ziemi zaangażowałby się choć w minimalnym stopniu w działania proekologiczne, skala działań przyniosłaby dostrzegalne i pozytywne skutki. Właśnie dlatego powstaje coraz więcej eko inicjatyw – lokalnych, ogólnopolskich czy globalnych. Oto najgłośniejsze akcje, w które warto się zaangażować!

  • bez słomki – bary, restauracje i knajpy odchodzą od plastikowych słomek na rzecz papierowych czy wykonanych z innych, przyjaznych środowisku tworzyw. Często też odchodzą od innych elementów plastikowych – opakowań, sztućców, przykrywek, kubków itp.
  • eko torby – sklepy eliminują plastikowe torby ze swojej sprzedaży bądź proponują alternatywne wersje, wykonane z biodegradowalnych materiałów. Na czasie są również torby materiałowe, siatki na warzywa czy korzystanie z kartonów zamiast toreb.
  • recykling – segregowanie odpadów to trend, który jest wdrażany już od kilkudziesięciu lat. Osobne kontenery na plastik, papier, szkło czy odpady biodegradowalne zyskują na popularność. Dołącz do akcji i zacznij świadomie pozbywać się odpadów!
  • plogging – czyli bieganie połączone ze zbieraniem śmieci. Podczas joggingu zbiera się napotkane butelki czy opakowania do torby, a następnie wyrzuca do odpowiednich kontenerów.
  • zero waste – ograniczenie marnowania odpadów. Najlepszym sposobem jest planowanie posiłków i sporządzanie listy zakupów. W tym celu warto skorzystać z takiej inicjatywy jak Kimbino – w jednym miejscu dostępne aktualne gazetki promocyjne sklepów. Sprawdzasz promocje bez wychodzenia z domu, sporządzasz listę i kupujesz tylko to, czego potrzebujesz. To oszczędność czasu, pieniędzy, ale też działania zgodne z ideą zero waste!
eko

Jak być bardziej eko?

Dołącz do wspomnianych powyżej inicjatyw, albo znajdź inną, która będzie zgodna z Twoimi przekonaniami. Możesz też zainicjować własną akcję i rozpowszechnić ją wśród bliskich bądź za sprawą mediów społecznościowych.

Pamiętaj, że każde, nawet najmniejsze działania mają sens!

Co możesz zrobić? Na przykład nadać drugie życie starym przedmiotom. Wystarczy znaleźć inspiracje w sieci, dokupić potrzebne akcesoria i stworzyć fantastyczne dekoracje do domu czy upominki dla bliskich. Sprawdź, co skrywają Kik gazetka albo inne, aktualne oferty sklepów na Kimbino i już dziś zaplanuj swoje własne warsztaty DIY zgodne z ideą zero waste! Pamiętaj też, że przeglądając oferty online zamiast papierowych, przyczyniasz się do ochrony środowiska i ratujesz drzewa przed ścięciem! To mnóstwo korzyści dla Ciebie i dla naszej Planety.

Przyłącz się do akcji i propaguj gorący trend eko! Razem możemy wiele zdziałać. Już dziś zainstaluj aplikację Kimbino lub wejdź na stronę internetową Kimbino.pl. Planuj swoje zakupy i nie marnuj żywności, bądź na bieżąco z promocjami i stań się aktywnym uczestnikiem świadomych działań proekologicznych!

Przeczytaj także: Pielęgnacja ZERO WASTE – jak dbać o ciało i nie zaśmiecać środowiska?

Zapytaj lub skomentuj:

Napisz komentarz
Podaj swoje imię